Zaturdag I Julij. 1855. Woensdag en Zaterdag. IIËSTIM AD1IMSTMTIEN Herijk der Maten en Gewigten. ■MijllWST'tiilfóllM M.o 54. MMZEESCHE COURANT. ABOISKKKJRWTtA-.S'MJS Per drie maanden f2,00. Franco per pout f2,2r>. Inzendingder Advert, daags te vorenf snamidd. vóór 41 ure. VERSCHIJNT: V11X3 a usb IK73 vrbtehtik® Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van t-dregels af 1 behalve hel Zegelregt Provinciale Skaten. Zitting van den 3 Julij 1855. In deze zitting zijn de volgende verzoekschriften gesteld in handen der commissie ad hoe bestaande uit deheeren rar. Be einsmr. Wagtho en JLoogenboomte weten a. M. Blonkers en anderen zich noemende jagers in het voor malig 4de district met bezwaren tegen de onbeperkte uitoefening der lange jagt, alsmede tegen de afgifte, van jagt-acten aan vreem delingen b. eeuige ingezetenen van het voormalig 5de district, houdende bezwaren tegen de heffing van tolgelden c. adhecsie aan laatstgemeld adres van eenige. ingezetenen dier gemeente d. als voren van eenige ingezetenen van het voormalig 4de district e. J. J. de Kanter en I). Bronlcers concessionarissen der stoomboot- dienst op de Wester-Sclielde om verhooging van het. provinciaal sub sidie of vermindering van lasten en anders ontslag van de con cessie A. W. Olivier opzigter der provinciale' wegen om ver- hoogiug zijner jaarweddeen g. J. M. Ccelenwed. van llertuni om weder met eene gratificatie te worden begunstigd, met een voor stel van gedeputeerde staten. "Wordt ter tafel gebragt het quadruplicaat der door 'de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening wegens de provinciale fondsen over 1851. Nederlegging ter griffie. Hierna wordt besloten de volgende stukken te zenden aan de af deel ingen als de verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1853 tic begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo ver het rijksbestuur is, voor 1856 en de begrooting. Ier enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1856 met een voorstel van gedeputeerde statenbetreffende dc heffing van zes opcenten op de grond- en personele belasting. Hetzelfde besluit valt ten opzigte der voorstellen van gedeputeerde staten tot wijziging der instructie voor hun collegietot wijziging der instructie voor den griffier der staten om aan B. T. Claoys wed. van J. F. Lippens in leven gebrevetteerd vee arts eene belooning voor de door baren echtgenoot bewezen diensten t.oe le kennen tot bet intrekken of in werking houden van som mige provinciale verordeningen tot. het verstrekken van een renteloos voorschot aan de gemeente 's Heer Hendrikskinderen ter begrinding van eeuen wegtot het verleenen van eene bijdrage voor die begrinding, en voorts om dien weg na zijtie begrinding in on derhoud bij dc provincie over te nemen, tegen den afstand van ecneu anderen weg betreffende de voor wcgsverbcterir.gen te verleenen rentelooze voorschotten betreffende de heffing van opcenten voor de calnmiteuse polders in 1856 betrekkelijk de kosten van on derhoud. van het gebouw in gebruik hij het provinciaal geregtsliof en tot wijziging van' de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven, voor 1855. Ten opzigte van het voorstel tot het intrekken of in werking bren gen van sommige provinciale verordeningen wordt door den lieer Fransen van de Futte in overweging gegeven om hetzelve aan eene speciale commissie te zenden. Door den voorzitter aangemerkt zijnde dat de verzending naar de afdecling is overeenkomstig liet reglement van orde, heeft de zaak geen verder gevolg. Als buitengewoon lid in het collegie van gedeputeerde staten is ge kozen de heer FyUenhooven met 25 stemmenterwijl de baron van Zuylen van Nieveltde heeren van der Mandere en Sprenger ieder eene stem ver-krijgen. "Waarna de voorzitter de vergadering sluit en te kennen geeftdat de eerstvolgende bijeenkomst nader zal worden bepaald. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetiiooders van Zierikzse Gi'zien art. 7 der Gemeente-Wet luidende: De gewone tijil ter verkiezing der leden van den raad is do derde dingsdag der maand Julij." Alsdan wordt voorzien in de vervulling van do plaatsen der leden, die met den volgenden eersten dings dag van September volgens den bij art. 27 bedoelden rooster moeten aftreden." En in aanmerking nemende dat bij de plaats gehad hebbende loting voor de aftreding der leden is geble ken dal in dit jaar zullen aftreden hoezeer op nieuw weder verkiesbaar, de boeren Mr. W. C. pk CRANE Jhr. J. L. de JONGE, D. van per VLIET en Mr. C. J. FOKKEB. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, inge volge de wet op den 17 Julij eerstkomende, aanvan gende des morgens ten 9 tot des namiddags 5 ure ten rnadhuize, in het gewone locaal, de verkiezing zal plaats hebben van vier leden in den raad dezer gemeente en dal aan alle kiesbevoegden acht dagen le voren daar toe een oproepingsbrief, met ingesloten stembiljet, zal worden te huis bezorgd. Zxerikzee, den 27 Junij 1855. B. C, CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dal de herijk der maten en gewigten alhier zal plaats hebben van mnnndag den 9 tol en met zaturdag den 21 dezer maand des voormiddags van 8 tot 1 2 ure in het gewone ij hl o kaal op het ii'i dhuis. Afgekondigd den 6 Julij 1855 en bij herhaling in de courant le plaatsen. J. L. de JONGE Voorzitter. C de JONGE Secretaris. B U IT E ML A N D. H A M WFiïJK. Parijs 3 Julij. Nadat gisteren de plegtine opening der zitting had plaats gegrepen is het wetgevend lig- chaan» bijeengekomen ten einde mededeeling te ont vangen van verschillende ontwerpen van wet welke terstond naar de abiedingen zijn verzonden in de eerste plaats werd aangeboden een ontwerp betrekke lijk eene leeniug van 750 tnilioenen en daarna verschil lende ontwerpen strekkende om de inkomsten der schatkist te vermeerderen. IJ. donderdag nam een net gekleed man in de Rue St. La,/.are plaats in eco huurrijtuig en zeide tot den koetsier dat hij hem naar de Rue Petillion brengen morst. Maar toen deze daar gekomen bel portier opende en waarschuwde dat zij het aangeduid huis bereikt hadden ontving hij geen .antwoord nam toen zijne lantaren om te zien of de reiziger welligt onge steld was t en ontdekte nu tol zijne schrik dat deze zich met een pistool dat aan zijne voeten lag, door de h ersenen had geschoten. De commissaris van po- licie der wijk vond in den zak des ongelukkigen eene kaait waaruit bleek dat hij een inzender van voor werpen hij de groote tentoonstelling was. Over hel algemeen zal do oogst in Frankrijk zeer gezegend zijn. In al de landstreken van Polen beloven de granen te velde eenen overvloedigen oogst De Gazette de France zegt dat de scheikundigen dezer dagen al de in de omstreken van MonUnartre en Belleville te vinden kleiaarde opknopen. Uit deze klei aarde moeten zij het nieuwe metaal verkrijgen dat fraaijer is dan zilver en dat onder de benaming van aluminium of kleimetaal in den laatsten tijd zoo veel van zich doet spreken. Niet alleen de Fiémontesche bisschoppen maar het hof van Rome zelf protesteert legen het ten uitvoer leggen der wet op de kloosters in Piémont hij een nieuw document hetwelk van de pauselijke kanselarij is uitgegaan worden de bisschoppen aangemaand te volharden in het stelsel van passiven wederstand. De P/émontesche regering blijft echter voornemens de wet ggheel en al ten uitvoer te leggen. Tegen de Felice, die getracht heeft den kardinaal Antonelli om hel leven te brengen is de doodstraf uit gesproken. De paus schijnt echter gezind te zijn ver mindering van straf toe te staan waarop ook de kar dinaal Antonelli aandringt. g- r. o o t~b rittak3siem. Londen 3 Julij, Gisteren avond heeft lord Gros- venor zijn voorstel lot het maken een er nieuwe wel op liet uitoeffenen van winkelbedrijf op zondag inge trokken. In Hydepark had eergisteren wederom eene ernstige demon stratie plaats. Ten twee ure des namiddags waren ongeveer 50,000 menschen: mannen, vrouwen en kinderen uit den burgerstand, al daar vereenigfl. Een der mannen ving eene rede aanin welke hij zeide hoe lord Grosvenorin plaats van des morgens ter kerk, den vorigen avond naar zijn landgoed gegaan was en dat zich een twee honderdtal policie-agenten in het huis van dien lord bevondenom alle aanslagen des volks af te wenden, hoedanige maatregelen ook bij den markies van Westminster genomen was. Maar toen nu de policie naderde koos de redenaar het .hazenpad en verloor zich onder deme- nigtedoch dezevan het slot der aanspraak verstokenbegon de policie uit te jouwen welke dit met stokslagen beantwoordde. Hierdoor ontstond een gevecht, in netwelk een man en een zesjarig knaapje ernstig gewond werden zoodat zij naar het hospitaal moes ten worden overgebragt. Nu kwamen eenige rijtuigen op de wandelplaats en werden we derom met het geschreeuw„Gaat naar de kerkspant uwe paarden af!" begroet. Andermaal stokslagen en slagtoffers. De konstabels wilden de schreeuwers arresteren, de omstanders die gevangenen ontslaan een aantal menschen werd ter aarde geworpen. Het smijten met steen en vine; toen aan, maar de konstabels zetten hunne arrestatien voortzoodat zich des avonds ten acht ure niet minder dan 104 personen in de policie-gevangenis van Vineyard bevonden. Men spreekt ook van een gevecht tusschen de policie en soldaten van het 66ste regementwaaronder gedecoreerden van Inkermaneen van welke de handelwijze der konstabels met die der Russen in dien veldslag vergeleek waarop eene poging om dien militair te vatten door zijne kameraden, verhinderd en weldra opgegeven werd. Heden zag men eene groote zamenscholing voor het policie-bureau in Vineyard waar de arrestanten verschijnen moesten. St,eenen wer den naar de agenten gevvorpen die hunne getuigenis kwamen afleg gen en een dier steenen doos* door een venster in de audiëntiezaal. Nadat dc polieicmagt versterkt was werden de toegangen tot het ge- houw ontruimd. BINNENLAND. Zierikzee 6 Julij. Wij vernemen dat zich nis sol licitanten voor de beide vacatures van procureur bij de arrondissements-reytbank alhier ontstaan door het overlijden van den hoer mr. II A. van Adrichem en de benoeming van jonkh. mr. C. de Jonge tot gemeente secretaris. hebben aangegeven dp hoeren mr. JMooien- burghto Zonnemaire, en J. Wnllel. te Middelburg de laatste na daartoe voldoend examen le hebben af gelegd. Verleden zaturdag zijn door het gemeente-be stuur van Goes de buiten- en binnenhaven-poorten alsmede de koepoort voor afbraak aan den heer D. A. Pronkers te Middelburg toegewezen voor de som van 120 met bet hij te maken metselwerk af graven wegvoeren en gelijk maken van gronden enz. De eerste kamer der sta ten-gen era.al heeft in hare zitting van den 3 dezer, waarin de haar Sichterman van den Brake als nieuw benoemd lid is toegelaten achlervolgens zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen 1. tien ontwerften tot naturalisatie van. even zoo vele personen 2. verklaring van algemeen nut van den "aanleg van een rijweg in de gemeente Veendam 3. goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Kampen 4. wij ziging der wet op de hrievenposterij. Daarna zijn 5. d\j discussion gevoerd over het hoofd stuk marine. De heeren Lotsy van Rijckevorsel van Swinderen Cost J or dens van Beech Vollen hoven en In- singer hennen tot ondersteuning, en de heeren Cremers en van der Leg de Clrcq lot bestrijding van het ont- w1 rp het woord gevoerd. De voorstanders namen tol standpunt aan bet voorbehoud van vrij oordeel voor Sset vervolg over de sommen die op latere begrootin- ecn zullen gebragt worden. Het ontwerp is aangeno men met 31 tegen 2 stemmen. Men schrijft uil Rotterdam Na eenigen stil stand in den uitvoer worden met verschillende stoom- boolen naar Engeland van hier verladen duizende kinnenmandeo nieuwe aardappelen vooral uit het West land komende. De/er dagen had le Deventer een treffend ongeval plaats. Eene moeder joeg haar kind dat op straat speelde in huis zoo het schijnt wat onzacht althans do kleine stoof naar binnen viel in een ketel kokend water en bestierf het weldra. De moeder trok zich dit zoo sterk aan dat zij als waanzinnig werd nu en dan wel heldere oogenblikkeo had maar me.ie binnen kort een lijk was. Dit plotseling dubbel verlies heeft den vader zoo geweldig geschokt dal ook hij bedlegerig en men voor zijn leven ernstig beducht is. Omtrent het schrikkelijk voorval hetwelk 11. zaturdag binnen de gemeente Eist heeft plaats gehad verneemt men nader dal II. Hartman, kleermaker, gehuwd en met kinderen in eene vlaag van waanzin het driejarig dochtertje van zijne niciil dat hij hem in den kost was besteed in den vroegen morgen terwijl het te slapen lag den hals heeft afgesneden. De heer officier van juslitie te Nijmegen van dit voorval on- derrigt is terstond te Eist gekomen eu heeft hel noo- dige plaatselijke onderzoek ingesteld. De onverla t is onder den toevloed van eene groote menigte gevan kelijk naar het huis van arrest te Nijmegen overgebragt. Uit den hoofdzakelijker! inhoud van hel proces verbaal der zittingen van de commissie belast met do verdeeling van de opbrengst der algemeene collecte voor hulpbehoevende slagtoffers van den watersnood, zanten-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1