UITTREKSEL uit het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de Zomer-Vergadering van 1855. SM HOOFDSTUK I. BEVOLKING. De wettige bevolking van Zeeland beliep op don. 81 December des vorigen jaars 102,651 zielen, te weten: 79,300 vau bet mannelijk en ■83,345 van liet vrouwelijk .geslacht. HOOFDSTUK II. REGELING EN BESTUUR VAN HET PROVINCIALE HÜISHOUDMi Dc zes kies-districten waarin de wet vau den 5 November 1852 (Staatsblad uo. 197) dcz'e provincieVoor (le verkiezing van leden der provinciale staten, heeft verdeeld, zijn dat van Middelburg, Zicrikzee, Tholen Goes Sluis en Hulst. In de omschrijving dezer kies-districten is sedert geene verandering gekomen enz. Ofschoon de gegeveii voorschriften niet dadelijk medebrengen om bij dit jaarlijksch verslag in beschouwingen, te treden over de kieswet in het algemeen, of deze of gene van de daarin voorkomende bepa lingen in het bijzonder, oordeeleu wij bet echter niet geheel ongepast van eene, in het afgelopen jaar, over deze wet, met de regering gevoerde briefwisseling, hier met een enkel woord melding te maken. De minister yan biuncnlandsche zaken heeft namelijk uit de omstan digheid, dat dè termijn van vijfjaren, binnen welken volgens art. 9,9 der kieswet, de daar bedoelde tabel moet worden herzien, eerlang staat te verstrijken, aanleiding genomen om liet gevoelen onzer ver gadering te vragen of en, zoo jawelke wijzigingen in die tabel, voor zooveel, deze provincie betreftwcnsehclïjk zouden zijn. O,pk verzocht de minister om, zoo de ondervinding in de kieswet zelve ge breken of leemten mbgt hebben aangetoond',' hem daarmede te gelijker tijd bekend te makenmet opgave van middelen tot herstel. De gemeentebesturen, die'hierop doorAms werden gehoord, gaven vrij algemeen als hun .gevoelen tc konnondat de hij art. 41 der kies wet voor het inleveren der stembriefjes gestelde tijdsruimte zou be-, hooren te worden ingekort, en voorts de opening der stembriefjes, indien bet de benoeming van leden van den raad betreft, op den eigen dag der stemming bepaald. In gelijken zin is daarop door ons aan den minister geantwoord, doch alleen voor wat de kleinere gemeenten betreft, dewijl het niet is tegen te spreken, dat in de tegenwoordige bepalingen der kieswet, voor die gemeenten, onder anderen wegens liet minder getal leden waaruit de raad bestaat, een zeker bezwaar gelegen is, en bovendien voor de weinige daar gewoonlijk aanwezige kiezers eene kortere tijd ruimte voor de inlevering hunner stembriefjes voldoende is te achten. "Wij hebben aan den minister alzoo te kennen gegeveii dat, bij.eene wijziging der kieswet, de tijd van inlevering der stembriefjesin gemeenten beneden de 5000 zielen, naar ons gevoelen gevoeglijk van 9 uur des morgens tot des namiddags ten 1 uur, zou kunnen worden ingekort en de opening der stembriefjes, zoo liet dc benoeming geldt van leden van den raadop den dag der inlevering zeiven- bepaald. Wat betreft, de bij art. 99 der kieswet bedoelde tabel waaromtrent door <len ministerhebben wij gezegdons gevoelen mede was ge vraagd verklaarden wij voor de benoeming van leden van de tweede kamer der staten generaalaan groote kies-districten boveu kleine de voorkeur te geven. Wanneer dierhalve eene wijziging van de bij art. 99 der kieswet bedoelde tabel, voor zoo veel deze provincie betreft, noodzakelijk of doelmatig moest worden geacht zou de vereenigiug der tegenwoor dige kies-districten Zierikzec en Goes tot eén kies-distrietgaven wij tc kennen, misschien wenschelijk.zijn. Dit gevoelen hebben wij nader aangedrongen toen de minister van binnenlandschc zaken, nueenigen tijd geleden op dit onderwerp was teruggekomen en hebben vooral dc splitsing ontraden van het thans .bestaande kies-distriet. Middelburg in t.weecn, waaromtrent de minister toen onze meening had gevraagd, i Wij enz. Zmnens telling der provinciale staten en kort begrip van hunne werkzaamheden. In het personeel van de staten-vergadering van dit gewest, is, se dert het verslag van liet vorige jaargeene verandering gekomen. Zij enz. Voorts is ten vorigen jure door de staten, magtiging verleend om op de voorwaarden en onder de verpligf.ingeh vervat in de aan hen overgelegde nota, de stoombootdienst op'.de' Wester-Schclde aan de hecren j. J. de Kanter en-D. Dropkcrs, to Middelburg, in concessie te geven. Ook gaven zij te kennen dat de tijdelijke overbrenging naar de gemeente Tholen van het te Bergen-op-Zoom gevestigde hoofdstation van de stoombootdienst, tusschen Middelburg en laatst- gemelde gemeente, geene redenen oplevertwaarom de uitbetaling van het hij huil besluit van 15 'Julij 1852, no. 4, aan den heer D. Dron kersv,oor deze dienst toegestaan subsidie zou beboeren te worden geschorst. Verder werd door hen bewilligd om de aan de provincie toobehoo- rende stoomboot de Schelde, met machinerie, ketels en verderen inventaris benevens de mede aan haar behoorende steigerschuit de Posthoornaan de reeds genoemde heeren de Kanter en Dronkers in eigendom over te dragentegen de daaraan door wederzijds te benoemen -deskundigen' toe te kennen waarde; om eenige .duizend van den provincialen weg tnsschen Zievikzee en het Zijpe afkomstige, oude straatkeijen in het openbaar te verkoopen; onderhands aan het gemeentebestuur van Bruinisse te verkoopeneenige mede aan de provincie toebehoorendc lasten afval van straatklinkers of briken eindelijk om eene strook gronds te vervreemden, gelegen aan den weg van Schoondijkc naar IJzendijkeenz. Verder werden door de staten eenige rentelooze voorschotten ver leend; als aan het gemeentebestuur van Clinge 4550; aan directeu ren van liet middel der straat- en zandwegen in Zuid-Beveland 4000aan burgemeester en wethouders van de gemeente Wissekerke 4058 en aan de concessionarissen van den weg van Zierikzec naar Brouwershaven f 3700 het eerste tot. herstel van de haven en kade dier gemeente, de drie laatsten tot verbetering van wegen enz. Allereerst vermelden wij dan hier dat bij onze beschikking van den 15 Decemberno. 76, de stoombootdienst op de Wester-Schelde aan de heeven dc Kanter en Dronkers in consessie is gegeven. On der dc voorwaardenwaarop uwe vergadering ons tot het verleenen van die concessie gemagtigd had, behoorde, onder anderen, het •overnemen door genoemde heeren van de stoomboot de Schelde en dc steigerschuit de Posthoorn, tegen de daaraan door wederzijds be noemde deskundigen toe tc kennen waarde. Bij de tauxatie welke dientengevolge beeft plaats gehad is de waarde van de stoomboot op 6000, en die van de steigerschuit op ƒ300 bepaald, voor welke sommen die voorwerpen aan de heeren dc Kanter en Dronkers zijn overgelaten. De openbare verkoop der van den straatweg van Zicrikzee naar het Zijpe afkomstige keijen, bragt zuiver op de som van f 246,59. Met enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. Staatomvang en maatregelen genomen tot beschrijving en regeling der archieven. Oud archief. AVij hebben als naar gewoonte hieromtrent het jaarrapport van den ïirchivarius ontvangen. De inhoud van dat stuk overtreft in belang rijkheid die van vorige jaren. Heeft tot nu toe de werkzaamheid van dien ambtenaar zich bepaald tot de catalogisering van het archief dei- voormalige rekenkamer van dit gewest, in het afgeloopen jaar is door hein opgevatde beschrijving der aanzienlijke verzameling met losse charters van het tijdvak der gravelijke regering. Als enz, FINANCIEN DER PROVINCIE. A. Begrooting d,er kosten van het provinciaal bestuur zoo veel het rijks bestuur is. Bij Cenen, in uwe najaarsvergadering van 1854 reeds medegedeelde missiye, vau den 30 September-, no. 96, 2de afdeelingstelde de minister vau binrienlandsche zaken door toezending van eenen daarbij gevoegdeu staat, Ons in kennis met dc geraamde kosten van het pro vinciaal bestuur in dit gewest over 1855, zoo verre deze door den koning waren goedgekeurden op de begrooting van de rijks uitgaven waren gebragt. Bij de wet van den 30 December 1854 (Staatsblad no. 183), zijn de voor die kosten geraamde sommen onveranderd toegestaantot een bedrag yan 47,400 zijnde 300 .meer dan voor 1.854 en wel op den post voor jaarwedden van de ambtenaren en bedienden bij de' provinciale griffie. Wij enz. B. Begrooüng der énkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. Bij enz. De staat der geldmiddelen van de provincie is gunstig. Volgens de rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven Van dat jaar, waarvan de cijfers door dc algemcene reken kamer zijn deugdelijk verklaard, en die algemeen verkrijgbaar is ge steld,, alsmede, met onze .verantwoording, aan al-de leden uwer ver gadering, binnen don bij de wet bepaalden tijd is toegezondensluit de dienst van 1853, niettegenstaande dc belangrijke'buitengewone uitgaven welke daaruit zijn bestreden geworden als onder anderen de begrinding van den weg van "Wolpliaartsdijkmet een goed slot van 24,485,01. Volgens enz. HOOFDSTUK ITT. HÜTBTTOUDÏNG DER CEMEENTEN. Tcreenigivg en splitsing, der gemeenten. Volgens het voor liet, jaarverslag voorgeschrcveu model, behooi'en wij, bij dit hoofdstuk in de .eerste, plaats slil te staan bij hetgeen door ons met opzigt tot het vereeuigen of splitsen van gemeenten is verrigt. Reeds enz. Onder dc gemeenten in dit gewest die minder dan 25 kiezers voor den gemeenteraad tellen, behooreu Bommenè'dë en Duivendijke. Vermits evenwel daar meer dan 13 kiezers worden aangetroffen zoude de opheffing van het zelfstandig bestaan dezer beide gemeenten naar de uiterste door deu. unirÜsffêr van binnenlandschc zaken gestelde grens bij onze vergaderingimmers voor als nogtot geen punt van behandeling zijn behoeven gemaakt te worden. Wegens den bijzondcren toestand intusselien, waarin die gemeenten verkecrenscheen hare vereenigiug met de naastbijgelegene overweging te verdienen, eu wel van Bommencde met Zonnemaire. en van Dui vendijke met Brouwershaven. Aanvankelijk zijn de betrokken collegiën van burgemeester en wet houders hierop door ons behoord den uitslag onzer verdere bemoei ingen in dezehopen wij u bij een volgond verslag tc kunnen mede deel en. Voorts hebben wij, in het afgeloopen jaar, de reeds in de staten vergadering van den 5 Julij 1849 behandelde, doch steeds nog onaf gedaan gebleven zaak, betrekkelijk dc toevoegingvan de polders Anna .Taeoba en Angelina de eerste aan de gemeente St.-Philipsland en de tweede aan Philippine, weder opgevat. Omtrent die van den Anna Jacoba-polder zijn bereids de vereischte stukken aan den minis'er van binncnlandscbe zaken opgezonden vergezeld van een gunstig advies onzer vergadering. Wel.had dc raad van Bruinisse, waaronder deze polder tegenwoor dig behoortals ook de aldaar volgens art. 131 der gemeente-wet gehoorde commissie, zich nadrukkelijk tegen deu voorgenomen maat regel verklaard maar hoezeer wij zeiven het onaangename voor eene gemeente gevoelen dat haar een niet onbelangrijk gedeelte grondge bied ontnomen wordtkwam het ons echter voormet het oog op dc ligging van den polder welke door een breed vaarwater van de kom der gemeente Bruinisse gescheiden is en daarentegen onmidde- lijk aan de gemeente St.-Philipsland grenst, dat hier geene keuze overbleef, maar dat zijne vereenigiug met de laatstgenoemde ge meente in liet welbegrepen belang vau dc bewoners moest wouden aangeraden. Wij hebben daarentegen gemeend de zaak, omtrent de tpevoeging yan den Angelina-.poldervooreerst op nieuw te moeten laten rusten eu wel tot zal zijn beslist of aan liet voornemen tot vereeuiging van Philippine met Sas van Gent gevolg zal worden ge geven of niet, omdat, wanneer die vereenigiug niogt tot stand komen de toevoeging van den Angelina-poldor aan Biervliet, waaronder liij nu reeds voor een klein gedeelte behoort, misschien de voorkeur zon verdienen. Eindelijk jpoeten wij liier ter .plaatse nog melding maken van een adres van het gemeentebestuur van Brouwershavenwaarop wij door den minister van .binnenlatulsche zaken werden gehoord. Dairhij verzocht dat bestuur dat alle onzekerheid, omtrent de grenzen zijner gcnicente aan -de waterzijde, door de regering.,mogt worden weggenomen, door eepe verklaring, dat het gebied der gemeente zich aan dien kant tot "het diep van ldan,str,p,oni uitstrekt, of door eene wet, die dit bepaalt. Op dat verzoek nu hebben wij gunstig berigt, wat betreft de daarbij gevraagde nadere regeling der grensscheiding van de gemeente hij de wetomdat bij het meer en meer toenemende gebruik dat van de reede van Brouwershaven wordt gemaakt het zoowel voor de uitoefening eener goede policie, als om andere redenen wenschelijk mag worden beschouwd, dat die reede onder een bepaald regtssrebied en eene bepaalde gemeente behoore, zoodat hierover ia voorkomende gevallen geen twijfel kan bestaan. Zamenslelling van de gemeente-radenverandering in het personeel der burgemeesters en gemeente-ambtenarenopmerkingen omtrent den. loop van de dienst enz. Dc enz. Bij verschillende besluiten zijnin 1854in dit gewest tot burge meester benoemd geworden van ColijusplaatKats en ICortgeeu de lieer J. H. Bijbau, met intrekking van de aanstelling van den vroeger daartoe benoemde; van Hontenisse: de heer J. Sergeant, met intrek king op deszelfs verzoekwegens den slechten staat zijner gezond heid van de vroegere benoeming van den lieer A. J. van Waterschoot; van Bnrgk en Haamstededen heer C. M. Bollevoor den heer L. L. Bolle, overleden; van Breskcnsden heer M. M. Meijer; secretaris dier gemeente, voor den Heer A. Luteijn van Zierikzce de heer rar. B. C. Cau voor den beer M. O. de Crane van 's Heer- Avcudskevke eu 's Heer Hendrikskimleven-. de heer J. P. J. Butenx voor den lieer L. de Fo.uwJz.van Kerkwerve de lieer S. M. Hanse, voor den heer M. Boogerd, en eindelijk van Noordwelle Kencssc en Serooskcrke (Schouwen)de lieer J. HoogenboomBz. voor den heer C. Gast, Cz., aan wien op zijn verzoek, een eervol ontslag uit zijne betrekking werd verleend. Dit was mede hot geval met de vrotger genoemde heeren Luteijn, de Crane, do Fouw en Boogerd. "Volgens enz. In het personeel der gemeente-ambtenaren kwamen voor zoo verre ons bekend isonder anderen dc navolgende veranderingen Te enz. Te Zonnemaire benoemde den Baad, in plaats van II. J. Berg, T. van den Bouttot Secretarisenz. Gemeente-Archieven, Volgens enz. Te Zicrikzee is van dc oudere archieven door den. secretaris eene lijst opgemaaktdie gelegenheid geeft om een overzigt te nemen vau het aanwezige. De verzameling aldaar schijnt meerendeels te bestaan uit stukken betrekkelijk de voormalige weeskamer notulen van deu raad, staten provinciaal en generaal,, enz.; v.oorta in.enkele bescheiden betreffende stads eigendommen, en welligt ook enkele charters, niet be hoorende onder die in vroegere jaren door den lieer W. Ermerins ge classificeerd. Te Brouwershaven wordt het oude archief bewaard ia eene kamer de oude secretarie genaamd. Te enz. Plaatselijke Geldmiddelen. Het beheer der plaatselijke geldmiddelen was over liet algemeen' voldoende. De enz. HOOFDSTUK IV. MEDISCHE POLICIE. Naar het meerendccl der verslagen van de gemeente-besturenzou de gezondheidstoestand' der ingezetenen, gedurende het jaar 1854, weinig te weusclien hebben overgelaten. Het gevoelen daaromtrent van de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt, is echter minder gunstig. Volgens haar aan deu lieer commissaris des kouings gerigt jaarverslag toch kau het jaar 18,54, voor den gezondheidstoestand der inwoners van dit ge west niet onder de gunstige jaren worden gerekend, en,zou die jaarkring nog nadeeliger uitkomsten hebben kunnen geven, wanneer de invloeden die 's menschen gezondheiden leven bedreigdeuzich in hunne volle kracht hadden kunnen doen gelden. Onder enz. •Het getal gevaccihcerden bedroeg in dat jaar 285.9 dat is 329 meer dan in 1853. Aan 1946 personen werd de kunstbewerking gratis verrigt. lm enz. HOOFDSTUK V. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN, a. Nationale Militie. Voor ,de lotjng de§ loopenden .jaars hebben zich doen inschrijven 1716 inan. Dit getal gaat dat 'van 1854 met 71 te boven. Van die lotelingen zijn aangewezen voor de dienst 959 voor één jaar vrijgesteld 560 en finaal vrijgesteld 197 tc zamen 1716. Bij enz. b. Schutterijen. Dc gewone werkzaamheden der schutterij.en wordenvoor zoo veel ons bekend is met zorg verrigt. •Voor enz. Aan 4 officieren eu 6 onder-officieren en manschappen isin den loop van 1854, uitgereikt het ecreteeken, tot bel.ooning van eervolle lang durige werkelijke dienst hij de schutterijenbij koninklijk besluit vau den 5 Dec. 1851 (Staatsblad no. 149), ingesteld. Voor het voltallig houden der kaders van .officieren en onder-officieren, wordt zooveel mogelijk gezorgd. Tot kap'ilein-kommandant bij de dienstdoende schutterij te Zierikzec is benoemdde lieer H. IP. Mulode Houwer, in plaats van den heer nil1. A. J. F. Et/Ierop zijn verzoek eervol ontslagen terwijl in de vaca ture van de komraandcrende ofiiciersplaats hij het hataillon rusteude schutterij no. 4 ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Callen- fe/s is voorzien door de benoeming van deu. heer P. B. A. Schouten. De enz. HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Bij enz. Met betrekking tot de kerkelijke gemeenten kunnen wij nog de vol- gende bijzonderheden medcdeclen Bij eene door het klassikaal bestuur van Zierikzeekrachtens het nieuwe algemeen reglement voor de Nederlaudsohe Hervormde kerk, met goedkeuring van het provinciaal kerkbestuur genomen en ook door Zijne Majesteit bij besluit van 15 Augustus 1854, no. 53, goedgekeurde beschikking is bepaald, dat de Hervormde bewoners van de burgerlijke gemeente Bommenede en Bloois, wier kerkonder- hoorigheid nog niet wettig geregeld waskerkelijk zullen beliooren tot de Hervormde gemeente van Zonnemaire, en, met de leden dezer gemeente, zullen "uitmaken eene vercenigde gemeente, onder de be naming -van Zonpeniaire cum annexes. Voorts werd door de hoog eerwaarde heeren F. J. van Vree en J. van Hooijdonk bisschoppen van Haarlem en vau Breda ieder voor wat zijn bisdom betreft, een algemeen reglement vastgesteld voor de parochiale kerkbesturen in het bischdom. Deze reglementen zijn bij Zijner Majesteits .besluiten van 30 Julij en 31 December 1834, nis. 5S en 83, voor zoo veel noodig, goedgekeurd, onver- minderd de gehoudenlieid dier kerkbesturen om zich bij de vervulling der voor lien uit die kerkelijke reglementen voortvloeijeude verpligtin- gen tevens ook te gedragen naar de wetten en openbare verordeningen waar hij de bevoegdheid tot liet aangaan yan burgerlijke handelingen, i met opzigt„totde zedelijke .ligqhamen in het algemeeneu tot de gods- d enstige gestichtenkerkelijke gemeenten en inrigtingen in het bijzon- dermogt zijn beperkt of aan 'zekere formaliteiten onderworpen. Het reglement voor het bisdom Breda is door den kerkvoogd echter aanvankelijk slechts uitvoerbaar verklaard, in dat gedeelte van zijn. dioceesalwaar het decreet van 30 December 1809 betrekkelijk de kerkfa'irykenniet teil uitvoer is gelegd, en zal voor het overig ge deelte, zoowel als het reglement voor het bisdom Haarlem, eerst in werking treden bij de kauonieke oprigting der parochiën. Deze heeft voor zoo ver ons bekend is, nog niet plaats gehad. Ten opzigte van kerkelijke of daaraan min of meer verwante aan gelegenheden deden zich enkele moeijelijkheden voor. Te Haamstede namentlijkontstond verschil over de oprigting van een gebouw tot uitoefening van de ooenbare godsdienst van afgescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap op eene plaats 170 ellen en dus binnen den bij art. 7 der wet van 10 September 1853 (Staatsblad no. 102) bedoelden afstand van 200 ellen, van het kerk gebouw der Hervormde gemeente gelegen. Het gemeentebestuur wei gerde verlof voor de oprigting te rlier plaatseomdat het daarvan stoornis der orde voor beide godsdienstige gezindten vreesde. Van die beslissing des gemeentebestuiirs kwam men bij ons in beroep. Nadat wij het geineeutebestnur hadden gehoord, is de oprigting ter bedoelde plaats door ons toegestaan omdat het huiswaarin de Afgescheidenen tot dus ver hunne bijeenkomsten hielden, veel nader dan het nieuw op te rigien gebouw, slechts op eenen afstand van 64 ellen van het kerkgebouw dev Hervormden stondzonder dat daaruit zoover bekend was, stoornis voor de godsdienstoefeningen van deze ontstonden er geene aannemelijke reden aanwezig was om van de oprigting vau een gebouw, op eene erve, ruim 109 ellen verder van dat kerkgebouw en niet aan de openbare straatmaar achter audere gebouwen gelegen, steornis van de opeubire orde te duchten. Tegen onze alzoo gedane uitspraak zijn geene bezwaren ingebragt. Door enz. Aan onderscheidene kerkgebouwen pastorijen of hetgeen daartoe behoortwerden in 1854 vernieuwingenherstellingen of verbeteringen voltooid ondernomen of uitgevoerd. Voltooid enz. Ondernomen of uitgevoerd werden verder bij de Hervormde ge meenten te weten Te enz. Te Eikerzee eene herstelling aan de kap van den toren op bet kerkgebouw, waarvoor eene som van 300 is opgenomen Te enz.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 3