N.o 50. Zaturdag 23 Junij 1853, Woensdag en Zaturdag. BESTUREN MSTIMllISH zerkzeesche COURANT. ASSOHKKffitEJHTB-FJRJJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advertdaags te voren,'snamidd. vóór dl ure vjaascHUKr-r: pnus Bs®»avïaT»rsTren Gewone 15 ceral.? deregel. Geboorte-, Huwelijks-en Ooodberiglen van 1 —Gregels aft, behalve hel Zegelregt Er ligt voor ons een verslag van rle Cenirale Commissie belast met de uitvoering der Konink lijke Nederlandsche Tentoonstelling, te Arnhem gehouden en aan den Koning aangehoden. Inde opdragt aan den Koning verklaart de commissie: <r De centrale commissie heeft hiermede de »taak door Uwe Majesteit haar opgedragen naar »hare krachten volbragt. Zij handelde daarbij »alleen volgens overtuiging, en waar zij ge- nprezen of gelaakt heeftgeschiedde zulks van »een geheel onpartijdig standpunt, overtuigd »als zij is dat daardoor alleen het doeldoor »Uwe Majesteit zich voorgesteld kan bevorderd V) worden." welke betuiging het verslag in waarde zal doen rijzen. Wij vonden nopens het van hier gezondene niet veel genoegen het volgende vermeld „Zeen sehaarsch waren de ingezonden monsters Vlas, en zeker stonden deze niet in verkonding tot de uitgestrekte teelt, welke dezer belangrijke plant in vele provinciën van ons land ten deel valt. Vermelding verdienen hier ter plaatse eenige monsters bereid vlas ingezonden door den Heer j. H. Ochtman Johzn. te Zierikzee, (No. 18911895,) welke door middel van sloom in gewoon Zeeuwsch brakwater en daarna op onderscheidene wijzen gebleekt en gedroogd waren. Voor liet rootenbleeken en droogen werden slechts 12 dagen vereischt. Dat deze en dergelijke wijze van rooten veel voor heeft is reeds sedert lang beweerd en werd in de laatste tijden, in vele lanlen van Europa, proefondervindelijk bewezen. In hoeverre de bier gevolgde wijze van behandeling met de elders gebruikelijke, overeenkomt, zal de tijd leerendoch zeker is het, dat de gezonden stalen allezins voldoende waren, en vlasop andere wijze geroot overtroffen. '„Dat de invoering van eene dergelijke wijze van rooten aan vele streken van ons vaderland groot voordeel zoude aanbrengenis in bet oog loopend, daar de.teelt van vlas elders veelal wordt tegen gehouden, omdat men eene verkeerde wijze van rooten bezigt en daardoor voor het vlas niet die gelden kan verkrijgen, welke voor bet gewas anders konden bedongen worden." Wij twijfelen niqt, of eene aanbeveling van zulke eene onpartijdige en bevoegde zijde als deze, zal het plan tot het oprigten eener fabriek van kunstmatig bereid vlas alhier, waarvan in de laatste dagen sprake wasverwezenlijken en bespoedigen. AANBESTEDING. Burgemeester en WETiiounERS van Zierikzee zijn voornemens op woensdag den 27 dezer maand des middagsten Raadhuize. aan den minsten in schrijver in het openhaar aan te besleden Het doen van eenige herstellingen aan den Leverdijk en aan den dam genaamd hel Versie Sas overeenkom stig het bestek en de voorwaarden dier besteding, welke van heden af tor lezing liggen op de gemeento Secre tarie terwijl nadere inlichtingen des begeerd om trent dit werk door gegadigden kunnen verkregen worden bij den Bouwmeester der gemeente door wien op maandag den 25 dezer des namiddags half vier ure, aanwijzing ter plaatso geschieden zal. Gedaan ten Raadhuize van ïieriltzee den 20 Junij 1855. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 25 dezer maand des voormiddags ten half elf ure op het Raad huis alhier eene openbare vergadering van «iet» fii»ej»ieei»<e-93a<a«I zal gehouden worden, Zierikzee den 22 Junij 1855. B. C. CAU. BUITENLAND. soztiohlano. Kf.ulen 19 Junij. Een brief uit Berlijn zegt da behalve den secretaris van den Engelschen consul al- bier nóg vijf andere personen in Pruissen wegens het aanwerven van manschappen voor het Engelsch vreem den-legioen gearresteerd en zeer ernstige gedingen te gen hen aangevangen zijn. De koning van Denemarken is gisteren op den weg van Skodshorg naar Kopenhagen van zijn paard gestort nogtans zonder ernstige gevolgen van dien vai te ondervinden zoodat hij zich terstond met rij tuig naar Skodborg terug kon hegeven. Het Pensylvnnische stelsel van cellulaire gevan genisstraf, dat te Berlijn was aangenomen is zeer in discrediet, ff.eiaakt en waarschijnlijk zal in het Pruis- siseho gevangeniswezen eene verandering plaats grijpen. De baron -v. Seld en de president Wentzei hebben in dien zin voorstellen aan den minister gedaan. Zij be roepen liet» op 'Je statistiek als bewijs tegen bet cel lulaire stelsel en voeren aan dal in de gevangenis te Monbit naar dat stelsel gebouwd in de laatste 5 jaren meer dan 50 gevallen van krankzinnigheid er» 22 zelfmoorden of pogingen daartoe hebben plaats gehad. s* Ei a ra tï e u Parijs 20 Junij. Een dagblad maakt de opmer king dat de wereldtentoonstelling alhier van den 16 Mei tot heden nog slechts door 180,000 personen is bezocht terwijl hei getal bezoekers van het kristallen paleis te Londen gedurende de eerste vier weken reeds 700,000 beliep. Bij gelegenheid dat de keizer en de keizerin de tentoonstelling bezochten is er eene kleine diefstal ge pleegd. Het regende vrij sterk, toen een onbekende de tentoonstelling van voorwerpen van caoutchoueens Belgs naderde, en ten aanzien van iedereen een voor den re gen ondoordringharen jas aantrok. De dief deed zulks met eene zoo onbegrensde mate van koelbloedigheid dat ieder dacht dat hem de daar tentoongestelde goede ren in eigendom toebehoorden. Een der wachters hielp hem zelfs den arm in een der mouwen van bet kleedingstuk steken. Onder de door Portugal tentoongestelde voorwerpen beboeren vo'ières die zeer de aandacht trekken. Het zijn glazen stol pun waar zich boomstammen en fon teintjes bevinden op de boomstammen is eene ver scheidenheid van opgezette vogels geplaatst. Dat alles is zeer kunstig vervaardigd en ziet er fraai uit, waar het ware toch onbeduidend zonder de bijzonderheid dat die fonteintjes water werpen eti die opgezette volgels zingen gaan wanneer men op zekere vee heeft gedrukt. De houding en den zang dier vogels is zoo ten eencmale natuurlijk dat men in vollen ernst gelooft levende vogels voor zich te zien lot zelfs hel open en toegaan (Ier snavels en het zwellen en dalen der gorgels, is op eene begoochelingwekkende wijze nagebootst. In de stad Andelys heeft een zeer droevig voorval plaats gehad. De heer Amaury doctor te Tourny die verzocht had van zijne vrouw gescheiden te worden begaf zich den 14 dezer naar een der bureaux in bet geregtsgehouw toen hij op den trap zijne vrouw ont moette bij lostte terstond een pistoolschot op haar hetwelk haar in den regterschouder trof, en joeg zich daarop een tweeden kogel door bet hoofd. De heer Amaury overleefde zijne verwonding slechts weinige «ogenblikken doch de toestand zijner vrouw is niet hopeloos De Piémontesche regering heeft den 15 dezer beslag doen leggen op een protest van den aartsbis schop van Turijn tegen de kloosterwet welke de orelaat heiligschennis noemt. Nopens den moordaanslag op den kardinaal An- tonelli waarvan voor een paar dagen per telegraaf melding is gemaakt verneemt men nader de volgende bijzonderheden Tegen 61/9 ure des namiddags had een persoon den kardinaal op de trappen van het vali- kaan te Rome opgewacht en hem een dolksteek loege- gebragt welke echter afgleed zonder den kardinaal eenig letsel te veroorzaken. De moordenaarzekere Deflicis een hoedenmaker van beroep is gevat. Men meldt uit Marseille van den 19 dezer De postpaketboot lEuphrate den 11 dezer van Konstan- tiuopel vertrokken en beden alhier gearriveerd heeft de volgende berigten overgobragt Een vijfhondertal Russische krijgsgevangenen is aldaar aangekomen. Men zag tegen 15 dezer veranderingen ;n den Divan te ge- moet. Het paleis van Achtmet-Fethi-pacha is door brand vernield. Mekemed-Reschid-pacha zou eerlang als benoemd gezant naar Parijs afreizen. - De berigten uit de Krim gingen tot 10 dezer de blokkade der haven van Sebastopol was verscherpt geworden. De generaal Pélissier beeft schepen tol vervoer der ge kwetsten aangevraagd. Bij de inneming van de Groene Mameion is bet verlies der Franschcn ongeveer 2000 dal der Engelschen 450 en dat der Russen 5500 man geweest. Die sterkte en de haar omringende batte rijen werden door 27 Russische hattaillons verdedigd. De strijd duurde, met afwisselende kans verscheiden uren lang. De kanonnen van de Redan rigten een moorddadig vuur tegen de Fransche troepen. De Russische hinderlagen werden door twee keurbataillons veroverd. De Engelschen in de groote Redan door gedrongen vernagelden daar eenige stukken des vij- ands en trokken toen weder af. D<' Franschcn en Tur ken bleven in het bezit van do Mameion en keerden 15 niet vernagelde stukken tegen den vijand. - Te faganrog zijn zes magazijnen door de debarkalie-troe- pen verbrand. Kapt. Lyons beeft de vernieling der stad Mariopol voltooid. Te Anapa waren 20,000 Russen zamengeirekken, De geallieerde eskaders met twee divisien aan boord zijn den 8 Junij aldaar aangekomen. De te Kertch in de magazijnen liggende granen zijn ten eele onbeschadigd terug gevonden. Ie Digneheeft leexeculie van zekeren Telme aan leiding gegeven tot een vrceselijk tooneel. Op het oogen- blik dat. hij den ladder zoude opgaan die naar het scha vot leidde begon de veroordeelde zich met de kracht der wanhoop te verzetten ,zóó zelfs dat de ladder omviel. Toen de beul en zijne handlangersdat verzet eindelijk be teugeld hadden hief de ongelukkige een akelig gegil ea geween aan dat eerst ophield toen!|de doodstraf was voltrokken. Een en ander maakte op de toeschouwers den pijnlijksien indruk. Twee soldaten van het escorte vielen in zwijm. Een bejaarde dame die op een balcon had plaats genomen om de executie te zien zakte plot seling in oen en toen men haar opheffen wilde was zij reeds een lijk. g a o a i r r a a n i 2 if. Londen. 19 Junij. Na eenige beraadslagingen is do bekende motie van den heer Lay ar d mot 359 tegen 46 stemmer» derhalve met de groote meerderheid van 313 stemmen voor de regering verworpen. De verdere beraadslaging over de daarop voorgestelde amendemen ten is lot donderdag uitgesteld. Aan de Times wordt uit Balaklava gemeld dat do vermaarde kok Soyer zich daar vlijtig met het in rig ten zijner keukens en met het geven van onderrigt in de kookkunst aan de militairen bezig hield. Onder zijn opzigt worden in het hoofdkw irlier voorschriften we gens hot toebereiden van spijzen gedrukt welk onder de troepen uitgedeeld zullen worden. BINNENLAND. Zierikzee 22 Junij, Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot dijkgraaf var» den polder Scherpenissec. a.den heer f). Polderman. NoordWELLE 19 Junij. Er is aan den zeedijk alhier een lijk aangespoeld van een manspersoon doch onkenbaar vermoedelijk een passagier van het veron gelukte schip Hendrika. Zijne kleederen bestonden behalve in onderkleederen in een broek van zomer stof grijze kousen en halve laarzen. Er is bij hem gevonden een zilveren horologie met zilveren plaat. In de zitting der staten-generaal van jl. woensdag is aan de orde van den dag de voortzetting der beraad slagingen over de begrooling van marine voor 1855 en wel over art. 11 en het daarop door den heer Dul- lerl voorgedragen amendementdit amendement, strek kende tot vermindering van den post van het materie.-I met ƒ1,000,000 wordt door verschillende leden be streden door anderen verdedigd en ten slotte verwer pen met 40 tegen 18 stemmen terwijl de ministers van marine en van buitenlaudsche zaken verklaren de auu-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1