N.o 49. Woensdag 20 Junij. 1855, ItiiSTCIM ilMliSISTPtlTffJ i Z1ER1EZEESCHË COURANT. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór dt ure. vïbschiimt: Woensdag en Zaturdag. D O BEKENDMAKING. Achlervolgens arl. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij reso lutie van den 15 dezer maand bepaald de Prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collec teurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de derde week dor trekking van de laatste klasse der S^Öste SLotfea'Éf zullen mogen uitgeven te weten Bij verhuring Bij verkoop Geheele loten f 81,00 Malve - 40,50 Vijfde - 16,20 Tiende - 8,10 Twintigste» - 4,05 Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste 43,00 - '21.50 - 8 60 - 4,30 - 2,15 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dal bij voornoemd artikel van dat besluit uitdrukke lijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters én de bitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepalin gen te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 16 Junij 1855. Yoor den beer Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee B. C. CAlJ. BUITENLAND. DDITSOHLAISB. Kf.ulfn 15 Junij. Men schrijft uit Libau dat eenige Kngelsche booten met 300 koppen bemand den 31 Mei die haven binnenliepen en eene oude Deen- sche stoomboot die aldaar hersteld werd en waar de machine uitgenomen was met zich mede voerden. Volgens bijzondere brieven uit Bucharesi, van 31 Mei was de staat der zaken aldaar zeer treurig, naar dien de Oostenrijkers ?icb daar een onverdragelijk ge zag aanmatigen en den hospodar geheel lot hun werk tuig verlaagd hadden. De voorgenomen vermindering van het Oosten- rijksche leger zou 140,000 man bedrogen in stede van 100,000 zoo als men tot nu toe gezegd had. Bij ukase des keizers van Kusland wordt de re entering in het gouvernement Jekaterinoslow tot den 15 September uitgesteld maar worden daarentegen tot bespoediging der ligting in de overige gouvernemen ten des rijks alle thans in de steden bestaande uitzon deringen vernietigd, terwijl de ukase bovendien bepaalt dat alle manspersonen tot den leeftijd van 37 jaren toe in die ligling zullen begrepen ziju. Des noodig worden de commissiën zelfs tot het onder de wapenen brengen der eeriige zonen welke tot hiertoe vrij waren ge- magtigd. ï)e Russen hebben nu al hunne versterkte plaatsen en bezittingen op de oostelijke kust der Zwarte Zee ver loren en daarmede de belangrijkste vruchten van den gedurende meer dan 25 jaren met de Circassiers gevoer- den oorlog. Thans hebben zij nog twee lijnen van ge meenschap met Georgie in hunne magt te weten den weg over deo bergpas van Dariel en dien langs de west kust der Kaspische Zee. De verliezen die zij op de oostkust der Zwarte Zee geleden hebben zullen ge wis een diepen indruk maken bij de uaburige Aziatische volken. r B A B K a IJ K. Parijs 15 Junij., Men wil weten dat alhier eene Oostenrijksche nota is ontvangen in welke de meening "Wordt geuit dat de Westersche mogendheden hunne eischen tegenover Rusland een weinig te ver hebben gedreven. Het Parijsche dagblad VUnivers berigt dat op Candia negentien personen door de Tuikscbe overheden gevangen gezet en gehouden werden omdat zij van de Mohammeilaansche tot de Christelijke godsdienst over gegaan waren. Men meldt uit Marseille van den 14 dezer De Mersey welke Konstantinopo! den 7 dezer heeft ver laten is alhier aangekomen brieven overbrengende uit de Krim van den 5 dezer welke hoofdzakelijk bet volgende inhouden De generaal Pélissier had naar aanleiding der door de voreenigde legers behaalde voor deden eene dagorder uitgevaardigd waarin bij wees op het voortreffelijk gedrag van zeven generaals die aan de laatste gebeurtenissen deel hadden genomen de generaal en chef zegt tenslotte: »Het oogenhlik nadert waarop wij den vijand in hot hart zullen tref fen." De vloten voor Sebastopol hadden gevlagd na dat zij kennis hadden bekomen van bet rapport van den admiraal Br rial omtrent de operatien in de Zee van Azoff. !n het kamp der geallieerden opgenomen over- loopers verzekerden dat de bezetting van Sebastopol door ziekten gedecimeerd was. - Door den generaal Morris was eene nieuwe verkenning gedaan op den regteroever van de Tsch'ernaia die een convooi meel tabak en geestrijke dranken bemagtigd en zich van twee kanonnen meester gemaakt had. Bij hel ontruimen van Arabat hadden (ie Russen de waterputten gedempt en den weg vernield welke naar het binnenland geleidt. Aanzienlijke verliezen hadden de Russen geleden door de legen Berdiansk gerigle expeditie men schat de hoeveelheid graan welke is vernield op 18 rnilioen ki logrammes, 6 rnilioen rations of twee maanden voed sel voor 100,000 man. - In de straat en in de zee van Azoff bad men 6 stoomvaortuigen en 640 trans portschepen vernield. Te Kertch waren 8000 geal lieerden naar Anapa ingescheept terwijl 12,000 rnan van het Turksche leger in Azie naar hetzelfde punt marcheerden. - Men had te Kertch onderzeesche helsche werktuigen gevonden bestemd om door on zijdige schepen naar Kamicsch en Balaklava vervoerd te worden een dezer werktuigen was te Kertch be proefd en gedurende de operatie verbrijzeld. - De Mahoneene Engelsche equipage voerende en de Miranda hadden de bogl van Arabat onderzocht de kolenmijnen welke de kannoneerbooten langs de kust zochten waren te Rostow aan den Don gevonden. Ieder die menscbelijk gevoel heeft zal gewis de volgende woorden van een dagblad waar het van de jongste reeds medegedeelde verriglingen in de zee van Azoff spreekttot de zijnen maken De operatien dér Hotille hebben daar weinig tegenstand ontmoet maar tot hiertoe leverende militaire operation daar een hoogst bedroevend schouwspel op. Eigenlijk zijn daar geene vaste punten ingenomen maar alles bepaalt zich tot aangerigte schade tol gebombardeerde en in brand ge stoken magazijnen lot hel vernielen en in 'den grond boren van vaartuigen bij honderden. Dat men de voorraadmagazijnen ,<les vijands bemagtigt zeer goed wat tot voeding des eenen niet dienen kan dient lol voeding des anderen maar wanneer men het bedrag der binnen weinige dagen vernielde granen nagaat die honderdduizenden menschen maanden lang hadden kun nen voeden en daarbij aan den nood van andere be volkingen denkt dan krimpt het hart weg dan ver langt men vurig het einde van dezen strijd en dan moeten de heden voor de herstelling des vredes wel ernstig wezen." Er zijn onderscheidene prefecten afgezet omdat (ïe verkiezingen voor de departementale raden onge lukkig uitgevallen zijn. De regering is in het algemeen over het provinciaal bestuur ontevreden dat niet al tijd ijver aan den dag legl en wat nog erger is soms wel eens ijver zonder verstand. De tijdelijke toegang-biljetten voor de tentoon stelling ten dienste der dagbladen afgegeven zullen lot 15 Julij gangbaar zijn daarna zullen nieuwe bil jetten worden uitgereikt. Volgens overeenstemmende beriglen uit alle deelen van den Elzas prijken al de velden op de weligste wijze *en beloven een rijken oogst; slechts weinige streken hebben door de vorst en l)8gel geleden. In weerwil dat de voorraad gering is openbaart zich se dert eene dagen eene vermindering in de graanprijzen. Van de bewerkers vau den moordaanslag tegen den graaf Anviti te Parata zijn door een krijgsraad PHU® 2>Z5H IBVEaTEBITIKlS Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks-cn Doodberigten van 1-6regels a f 1 behalve hel Zegelregj twee ter dood en de derde tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. G R O O T-B BITTAXIIIE IS. Londen 15 Junij. In Portugal gelooven sommigen dat de regering van dat land op het punt staat van een verdrag met de Westcrschc mogendheden te sluiten hetwelk bekrachtigd worden zou bij de troonsbestijging van koning don Pedro V in Seplember aanstaande. Portugal zou alsdan een troepen contingent aan Enge land en Frankrijk leveren. De beriglen nopens de gewassen te velde luiden uit alle deelen des rijks zonder eenige uitzondering zeer voldoende vooral kan dit gezegd worden van de tarwe ook de aardappelen beloven eenen ruimen oogst. Volgens de brieven uit het Engelsche legerkamp voor SebdStopnl van 2 Junij was de cholera onder de voor de vesting gelegerde troepen nagenoeg verdwenen, doch onder de to Balaclava gelegerde troepen toe genomen. Aon een brief van een officier bij de Engelsche vloot in de Baltische zee der» 31 Mei op 25 mijlen dezerzijds van Kronstadt geschreven wordt het vol gende ontleend Wij zijn hier om zoo te spreken geregeld op den jagtgrond maar er is groote sciiaarschle aan wild. Sedert wij hier kwamen zagen wij geen en kelen Russischen wimpel behalve die achter de forten van Sweaborg welke te sterk bevestigd zijn om een aanval daarop raadzaam te maken. Tot drie cnalen too zijn wij digt daarbij op verkenning geweest en telkens schenen zij nieuwe aardewerken opgeworpen te hebben in één woord de plaats is eene massa van kanonnen. Ook zijn wij twee maal voor Re val geweest (telkens met den opper vlootvoogd) om een gezigt op die stad te heb ben, ik ben overtuigd da t bet bezwaarlijk zijn zou die plaats te nemen zij hebben daar eene gekazemateerde batterij met drie rijen digt hij het strand die met 150 stuk ken gewapend is behalve ontelbare kleinere forten. Naar Kronstadt zijn wij nog niet geweest, muor zullen, geloof ik morgen derwaarts gaan de admiraal ver langt het te bezien en ik hoor dat bij een half dozijn linieschepen en al de raderbooten mede zal nemen ais eendsoort van lijfwacht. Zondag is de Orion daar been geweest om het te verkennen de Russen hebben daar slechts zes linieschepen en eenige stoombooten op getuigd liggen, al de andere schepen liggen onttakeld in de mond der haven. 8k geloof niet dal schepen iets tegen die forten kunnen uitrigten want zij zouden met gloeijende kogels en bommen ons allen ia een oogen hlik uit het vaarwater blazen enz." BINNENLAND. ZiRRiKZEFi 18 Junij. Gisteren word de 37st0 jaar dag van Mare Majesteit de koningin alhier op do ge bruikelijke wijze gevierd. ZiERiKZEit 19 Junij Helen is alhier aan don zee dijk van bet district Borrondamme nabij het Fikgat, het lijk van een manspersoon aangespoeld gevonden doch geheel onkenbaar en in een vergevorderden slaat van ontbinding. De kleederen bestonden in een wit fl mel en roodwollen hemd ligt gestreept boezeroen rood wollen onderbroek en twee bovenbroeken van ge streepte zomerstof, overigens zwarte wollen kousen en geruit katoenen das alles ongemerkt terwijl niets bij hem gevonden is. Jl. viijdag zijn ook aanbel strand nabij YVes- tenschouwen aangespoeld de lijken van drie mansper sonen geheel onkenoaa'r naar alle waarschijnlijkheid 2 malrcreeii en 1 passagier vermoedelijk afkomstig van het verongelukte schip Hendrika." Beide eerstge- noemden waren in roode wollen onderkleederen en laaslgenoemde nog alleen gekleed met bruin gesij- perden broek van wollen stof een blaauw geslreepten onderbroek en midden aan bet lijl een zijden doek en aan een der voeten eene schoen met drie knoopjes ter wijl nog bij hem is gevonden, een gouden armbani, waarop vertoond staat twee in eikander grijpende handen een gouden speld en drie gouden knoopjes. LI. woensdag zijn ook in de gemeenten Oost- kappelle Domburg en Zoutelande de zoogenaamde wratten of blarenbijters waargenomen. Geheele zwer men van dio insecten werden door den wind heen en

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1