W.° 45- Woensdag 6 Junij. 1855, Woensdag en Zaturdag. IIBSTl Rig ABiHMSTiiATlliN ZMKZEESCHE COURANT. A30BnsEmK®T3-pKUis Ver drie maanden f2,00. Franco per post f2,2b. Inzending der Advert, daags te voren.1 snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS DBE AïïVEHTEKTIEai Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Ooodberigten van l-6regels a f behalve hel Zegelreg KENNISGEVING. De Burgemeester van Zicrila.ee lirengt Ier kennis van de ingezetenen dat Br op Zalurda» den 9 dezer maand des voormiddags ten half elf ure, op hel Raad huis alhier eêne openbare verffarlerin^ van «leii zal gehouden worden, Zicrikzee, den 5 Junii 1855. li. C. CAU. BÜITENLANO, 2>uit'SCHI>an:??b KeuLen 1 Junij. Behalve de Oostenrijksche ci-r- öulaire depêche van 1*1 Mei welke op de depêche he irekking heeft die door graaf IS'esselrode aan den heer \:on Glinka gtifig't is, bestaat er n-og eene vertrouwe lijke depeche van gtaaf Buoi in welke vooral op de omstandigheid gedrukt zon worden dat Rusland ver - tleeldheid tusscheu de Duils'che regeringen zou willen verwekken. Volgens de mondelinge verklaringen des lieeren von Glinka was de Russische depêche niet be stemd om aan de Duit'sché bondsvergadering medege deeld te worden. IhtussChen loopt ie Berlijn een ge rucht hetwelk bevestiging vereiscbt men zegt name lijk dat do Russische regering later besloten beeft dal diplomatiek stuk officieel aan de bondsvergadering mede Ie deel en of het zelfs reeds daaraan medegedeeld z'ou hebben, Men Schrijft uit Ween en Van eene goed onder- rigte zijde verzekert men ten stelligste dat zoo al Rus land niet officieel te fiionstantinopel vertegenwoordigd Wordt desniettemin zijne niet-ofïieiële diplomatie al daar in den jnngsten tijd onvermoeide pogingen aan wendt om de porie te bewegen zich met haren noorde lijken nabuur door eenigc aannemelijke schikking te verstaan en «zich uit de omarmingen der westersche mogendheden te bevrijden/' Deze pogingen moeten in verschillende kringen der Turkscbe hoofdstad reeds wrêrklank gevonden hebben. Do oud-Turken, de Zoogenaamde Servisch-Bosnische partij en Grieksch- slavische geestelijkheid spannen al hare krachten in om de Turkscbe regering tot vrede te stemmen. Alhier hebben zich soortgelijke verschijnselen geopenbaard en Wel voornamelijk ten gevolge Van de te Parijs op on - handige wijze opgerakelde Póolscho kwestie. Ken in vloedrijk gedeelte van den hoogen adel van Oostenrijk le welen de Oostenrijksch-Slavische partij en daar onder graaf Clam de banus Jellachicll en vele tschcchi- sche ruihenisclie en kroatische notabiliteilen zijn be paald voor het behoud van den vrede met Rusland hetwelk naar zij lm minste meenen voldoende waar borgen voor de handhaving der Ooslenrijksche belangen aanbiedt. Dat alhier alles al meer en meer tot eene vredelievende houding overhelt, wordt steeds duidelij ker. Zoo meldt men thans dat de baron von Hess zijn vertrek naar Galicie geheel onbepaald uitgesteld heeft en dat de lokalen welke voor de betreffende hoofd kwartieren in die provincie gehuurd waren weder opgezegd zijn, In do stad Mazebrork (Frausch fïehegouwén) bad in de vorige week een groote wedstrijd van beuk- vinken plaatsaan welke 22 plaatsen van den omtrek met 88 vogels deel namen en welke de geheele be volking op de been bragt. De gehefele stad was fees telijk versierd met zegebogen opschriften enz. Ken «fdeciing vinken sloeg 2726 malen en ontving den eersten prijs eene tweede 990 malen en een vogel verkreeg zelfs 32 eeremedailles. f a fl H r s ij si, Pakijs 1 Junij, Het regeringsblad deelt hedeü tnede uot de minister van oorlog nopens de expeditie naar Kertcb van den generaal Pélisbief hel volgend te legrafisch berigf heeft ontvangen i Den 30 Mei ten elf ure des' avó'nds. ïk héb tij dingen uil Kertcb van den 29; alles gaal goed. Het eskader der geallieerden is uit dé zee van Azoff terug. Het heeft te Berdiansk 10G handelsvaartuigen vernield. De vijand hóeft zelf vier zijner 'stooinboeten en aanzien lijke magazijnen verbrand. Eene sterke te Jenikalé achtergelaten bezetting verzekert ons de stelling der t'raat. De expeditie beeft 90 kanonnen van iillerlei kaliber bemagtigd." Een door een handelshuis te Marseille ontvangen brief houdt in dat de keizer Van Rusland op verschil lende punten der zee van Azoff aanzienlijke aanknopen van graan had gedaan tot een bedrag vart ongeveer 500.000 t'scherWorls (650,000 charges) óm daardoor ten d'eele in do behoefte van zijn rijk té voorzién. liet in bezit nemeh van deze zee door de geallieer ión Zal de 'cfca.fr van den voorraad berooven Welken hij dés te meer zal behoeven aangezien de oogst in de Krim hem thans ook bijna geheel ontgaat. Het 'gerucht, dezer dagen alhier in omloop no pens eënè overwinning dep geallieerden Op hei leger korps van generaal Lipraiïdi, is lot dusver niel bevestigd. Dezé'r dagen is de vervanging van den generaal 'Canröbert door den generaal Pélïssïer in het opperbe- velhebberschap ovör dé troepen in dé Kriin liet leger bij éèrie dagorder aangekondigd voor dó uitvaardiging van dat stuk waren de hoofd-officierén zamengeroépon om mededeoling van de verandering te ontvangen de generaal Canrohèrt heeft terstond daarop het hevel over zijne divisie weder aanvaard. De uitgevaardigde dag order luidt dus Soldaten de géneraal PélissfeF, die bet hevel voert over het eerste korps neemt van héden af hel opper- bt'vel over hel leger in het Oosten op zich. Door aan uW hoofd een generaal te plaatsen die gewoon is aan groote kommandementen die oud is géwordén ih den krijg en in de kampen heeft de keizer u een nieuw bewijs Van zijne zorg willen geven en den goeden uit slag nog meer willen voorbereiden welke binnen kort, zijl daarvan overtuigd uwe krachtige Volharding wacht. Door néder te dalen van de verhevene'stelling waarin dé omstandigheden en de wil van den souveroi» mij hadden geplaatst en waar gij mij le midden der hardste beproevingen, hebt geschraagd door uwe krijgs mansdeugden en door die overgevende gehechtheid waarmede gij mij steeds hebt vereerd, scheid ik mij niet van u. De gunst, om meer van nabij m uwe roemrijke vennoeijenissen in uwe édele werkzaamheden te dee- Icn is mij toegestaan r en ouder het bekwame en krachtige bestuur van den nieuwen generaal en chef zullen wij nög le zatnen blijven strijden voor Frankrijk én voor den keizer. »ln het hoofdkwartier voor Sehastopol den 19 Mei. De generaal en chefCakrobëkt." De Monileur bevat een rapport van den generaal P'élissrsr Van li. vrijdag. De Franschen hadden twee mijnen voor de vlagstaf-batterij doen springen waar door zij de Russen belangrijke schade hadden loegebragt. Ken hijzonder kunstig uitgedacht toestel is in de ra velijn voor do vesting ontdekt. 24 kruidkislen elk van 50 kilo en even onder den grond bedolven zijn bij nacht plotseling ontploft doordien eenvoudig met den voet op zeker punt gedrukt werd. Men schrijft uit Marseille van (Jen 3 dezer De A lexandre heeft berigten uit Konstanlinopöl aangebragt* loupeude tot 24 Mei. Men was algemeen vau gévoe- leb dat li'èschid-pachd weder aan hel bewind zal ko men. Zijn zoon maakte zich gereed om naar zijn post te I3»!rijs te vertrekken. Omet-pacha werd ie ka- miesch verwacht met 25,000 man en 40 stuk kon ge sehut. Deze troepen zullen te Eupaloria vervangen worden door Kgyptenaren en Tutiesiers die Sebusio- pol zullen verlaten. Hel observatie-leger dat aange wezen was om de eene of andere beweging le maken werd van levensmiddelen voorzien en was met een bui- iengewonen geestdrift bezield. 6000 man zouden voor Sebaslopol blijven; in Azio voltooide geneiaol William do versterking van Krzeroom hij was ook van meening aan die van Kars le beginnen. Te Tiflis werden Rus sische versterkingen naar de Krim bes-émd verwacht. Te Tiflis is men beducht vooreen gecombineerden aan val van het Turkscbe leger en de troepen van Schamyl, Het gerucht Wil dat de graal van Parijs uie Onlangs den vollen leeftijd van 18 jarer. en derhalve zijne meerderjarigheid als prins bereikt heelt naar Fiohsdoiff gereisd isom aldaar incl zijnen neefden graaf van Chambord over de ineensmelting der fami lie-belangen van de beide takken der Bourbons te be raadslagen. Men voegt daarbij dat deze reis in weer wil van het uitgedrukt verlangen van's prinsen moeder dé hertogin-weduvVe van Orleans, ondernomen zou zijn. O R O T-B BITT&SMSE 23. Londen 1 Junii. De Times deelt een brief uit hét kamp voor Sehastopol van 18 Mei mede. Daarin wordt over de drukkende hitte geklaagd die schadelijke ge- vólgen van de marschén in de brandende zon deed (luchten. Vooral in de loopgraven was de hitte onver- dragelijk. Sterk verlangde "n'ien naar hét bezit van dé Tschernaïa ton einde zich water le kunnen verschaffen want regen is in dié stréken iéts zeer zeldzaams gedu rende de maand Junij en als de putten en de bekeri uitgedroogd Waren zo'ndén de gevolgen der droogte onberekenbaar zijn. Gomakkèlijk valt het toch te be grijpen hóe grooté hoeveelheid water een ieger van 180,000 man en êenige (luizende paarden behoeven. Hel graven van beWa.irbakken vóór water en Van arte sische putten in het kamp is sleclils voor een kléin ge deelte met gew'énscht (gevolg bekroond. De kapitein der genie Owen door lórd Raghin belast met op ver kenning der WHterloopéé uit te gaan is zwaar gekwetst ën/d'óor niemand anders vervangen. Ken volgend gedeelte des briefs is aan eene schildering der buitengewone drukte in de haven van Balaklava, door het ontschepen van 'levensmiddelen, gewijd. Zulks geschiedt thans met evenveel orde als daarbij vroeger wanorde heerschle maar de kosten zijn Ontzettend grooU Om zich een denkbeeld van de groote uitgaven te vormen zal bel 'volstaan le weten dat ieder man der marine-brigade welke uit matrozen van de zeilschepen is zameugesield 25 shillings daags ontvangt. Men sprak er ook var) dat liezo matrozen in weerwil der groote diensten welke zij bewezen hébben afgedankt zullen worden. De Times deelt de volgende depêche uit Weenen mede «!)e Oester re i'chische Correspondenz meldt, dat dei; 24 Mei 100.009 man geallieerde troepen op het punt waren de Bussen te lnkerman aan te lasten 18 atoomschepen kruisten in de Zee van Azoff. Deze ver onderstelling is echter stellig niet verwezenlijkt, daar ineu reeds depêches van den 30 te Parijs heeft ontvan gen dié hieromtrent bel stilzwijgen bewaren. De agitatie voor de bekende Maine—wet begint zich meer en meer té openbaren, ln Kxeler-Hall vond dezer daueh eeite itiéehhg in dien geest plaats waarop 4 it 5000 personen tegénwóordig waren en verschil lende sprekers het woord voérden. De graaf van II arr ingioil zëide onder anderen woordelijk dat du Manie-wei een keerpunt in de geschiedenis (ter inensch- lieiil daarsiélde het was de meest wijze wet van alle lijden en overtrof aan zegenrijk gewigt de magna charta de wet lol afschafiing van den slavenhandel ert de Wét waarbij aan honderd miliiöwn Brilscbe onderdanen de vrijheid van drukpers werd geschonken. cOp den zoogenaamden Derbij-dag, heeft bij de wed rennen te Kpsom het paard IVdd Daijrell van den heer F. L. Topham do overwinning behaald waarduur het zijnen (Heester eene winst van 4925 pd. st ver- sohüfie; De Limerick Chronicle verhaalt dat de keizer van Marokko in bel huwelijk is getreden met oeno lerscbe vrouw de weduwe van deu korporaal der sappeurs John Brown. Ken dagblad van Worcester deelt de volgendo anecdote mede Ken handwerksman dm op vrij grooten afstand van Overbury woont vertoonde zich Voor den ambtenaar van den burgelijken stand aldaar, om hél overlijden zijns bejaarden vaders aan le geven. Nadat hieraan het noodige verrigt was verzocht bij dat men hot overlijden zijner moeder insgelijks in de registers zou öpieekenen maar op de vraag op welk uur van den dag deze vrouw gestorven was gal do teederhartige zoon ten antwoord »0 zij is nog wel niet dood, maar zij zal het spoedig wezen daarom dacht ik dat gij het wel gelijktijdig zoudt kunnen op schrijven want ik beu hiermede reeds een geheelen dag kwijt en ibija lijd laai niel toe daarvoor hier terug to

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1