ZIERIKZEESCH COUBANT V N.° 41. Woensdag 23 Mei. SN Woensdag: en %aturdag\ IIESTITO Al)) Bron van xbokwkmkbltb-pbiiï 1 Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór ure. VsaSCHIJNT! D D Openbare Itaadsvergariering:, gehouden te i e r i k z e e deai flÖ Voorzitter Mr. C. J. Fokker, Secretaris Jonkhr. Mr. C.de Jonge. Afwezig Mr. B. C. Cau wegens sterfgeval van Z. Ed. vader, en de heer Landsknegt. De notulen der vorige vergadering worden na resumtie goedgekeurd. Komt iu behandeling het rapport uitgebragt door de commissie op het request van den heer J. Moolenburgii te Noordgouwe tenderende tot afwijzingwordt besloten aan den adressant te kennen te geven dat er geene termen zijn om aan zijn verzoek te voldoen. "Wordt gelezen het rapport der commissie van fabrikage op het voorstel van Burgemeester en Wethoudersbetrekkelijk de heffing van gelden voor omrasterden grond en andere terreinenhoudende goed keuring der verordening en advies eenige wijziging in het tarief te brengen. Wordt articulatim behandeld en met de voorgestelde wijziging vast gesteld. Wordt gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders, be treffende den toren der Sint-Lievens-Monsterkerk waarbij wordt mede gedeeld, dat op een request, door hen ingevolge besluit van den Baad, bij Z. M. ingediend, welk request tendeerde om liet onderhoud van den toren aan het rijk over te dragenop grond van het gewigt om den toren te behoudenals zijnde een belangrijk baken voor de scheepvaart en een aanzienlijk gedenkteeken der middeneeuwsche bouwkunde en op grond van den al te zwaren last die op de gemeente zou drukken indien de kosten tot herstelling en onderhoud door haar móesten be streden wordenis ingekomen een antwoord houdende dat in dit verzoek niet kan worden getreden, daar in de laatste jaren audere verkenningsmiddelen zijn tot stand gebragt en mitsdien zonder hinder voor de scheepvaart als zeemerk kan worden gemist. Burgemeester en Wethouders geven verder te kennen dat, daar het nu als zeemerk is vervallen en het dus ook te vreezen is dat de gewone jaarlijksche toelage ad ƒ200 van het rijk, zal ophouden, en dat eeue som van fOOOO zal noodig zijn tot herstel der contraforten zoo als reeds Vroeger heeft plaats gehad eu dan nog die herstelde toren niets dan een misvormde steenklomp zal zijn; terwijl om hem in den ouden stijl te 'herstellen plus minus/45,000 zoude noodig zijn en wenschcn dat al vorens verdere kosten aan deze te doen, die in het vervolg toch nutte loos zouden blijken te zijn indien mén in volgende jaren moest terug deinzen voor de aanzienlijke sommen die voor herstel en onderhoud zouden vercischt worden, door den Raad bepaald worde beslist of men zal overgaan tot zoodanige herstelling van. den toren dat hij nog vele jaren in stand kan blijven en des vereischt ook zonder bijdrage van het rijk voor eigen rekening te onderhouden. Burgemeester en Wethouders hoe gezind ook om zulk een gedenk stuk van vorige eeuwen voor deze stad te zien behouden en daaraan de •noodigc herstellingen te doen lettende op den oorspronkelijken stijl en bouwtrant, op het aanzienlijk kapitaal dat die herstellingen zouden vereischcn gelijk menig voorbeeld uit andere plaatsen leert, op de .middelen waarover deze stad te beschikken heeft, zijn huns ondanks genoodzaakt voor te stellen aan den Baad om of den toren te laten staan als ruïne, met eene omrastering, of hem af te breken terwijl zij aan het laatstehoe ongaarne ookde voorkeur moeten geven daar het eerste steeds gevaarlijk zal zijnzoo voor voorbijgangers als voor de gebouwen, die in de nabijheid staan. Üm het hoogst belang rijke dezer zaak, stellen zij voor en wordt dien conform besloten de beslissing hieromtrent tot eene volgende vergadering uit te stellen. De Voorzitter dringt ten slotte bij de leden aan dat zij kennis zullen nemen van de stukkendaartoe betrekkelijk. Wordt medegedeeld de goedkeuring van het besluit tot heffing van schoolgelden; voor notificatie aangenomen en goedgekeurd het voorstel van Burgemeester en Wethouders, deze in te voeren op 1 Julij 1855. Wordt gelezen eene missive van de commissie van fabrikage, om trent het ontstaan in December jl. van calamiteit aan het sas ad. 199,85 verzoekende magtig'ing die som uit te betalen aan den aan nemer te vinden uit de begrooting van 1854. Idem van defecten aan het muurwerk van het sas met aanvrage de benoodigde gelden, ad 390 uit de begrooting van 1855 te vin den toegestaan. Idem betrekkelijk een noodzakelijk herstel aan den dijk van het dijkwater, en den afsluitingsdam aan het verre sas, met begrooting. Wordt magtiging verleend tot de aanbesteding ingevolge begrooting. Idem berigtendedat de opruiming der paalstompen aan den voor oever van den westhavendijk geene schade heeft toegebragtnotificatie. Worden benoemd tot leden der commissie van toezigt op de weverij de heeren Jhr. J. L. de Jonge en S. G. Nauta van der Grijp. Wordt benoemd tot stedelijk roeijer en proever M. van den Ende gepensioneerd commiesdie vroeger die betrekking reeds alhier heeft waargenomen. Wordt besloten tot de onderhandsche verpachting aan J. Tuinman der grasmaaijing aan den Kaweg Grachtweg en Korten Blokweg tot 1857 voor ƒ8 'sjaars. Wordt gelezen eene missive der directie van de Gymnastie-school houdende aanbod van haar locaaltot onderrigt van 25 a 30 kinde ren van de Armenschool, met verzoek eene jaarlijksche toelage van ƒ100, tot onderhoud van locaal eu meesters, aan te vangen op 1 Julij 1855 wordt voorgesteld door Burgemeester en Wethouders dit aan te nemen en op voorstel van Mr. Egter toegestaan dit voor één jaar, als proeve te verlcencn. Wordt gesteld in handen der commissie van strafverordeningen eene missive van Gedeputeerde Statenmet nota van bedenkingen op de verordeningen van policie op dén verkoop van vleesch. Wordt door de commissie ad hoe geadviseerd tot aanneming der voorgestelde wijziging van het reglement van orde en de Instructie van de secretaris aldus besloten. De commissie tot onderzoek der rekeningenbrengt rapport uit tenderende het advies tot goedkeuring van die van het Luthersch en Christelijk Afgescheiden armbestuur en der Brei- en Naaischoolen tot terugzending ter verbetering aan de commissie van bouwvallen en het algemeen armbestuur conform besloten. Komt in behandeling de verordeuing op het brandwezenin de vo rige vergadering ter visie gelegenMr. van Dongen stelt voor de behandeling aan te houden tot eene betere wet dan die van 1815 omtrent het verkoppen van buskruid, zal zijn tot stand gebragt, waarop reeds eene voordragt aan de Staten-Generaal is gedaan; aan gezien hij geene gelegenheid gehad heeft het concept in te zien weet hij niet of er op den verkoop van buskruid beperkende bepalingen zijn voorrredragen maar hij vreest dat die door het aannemen der voordragt krachteloos zoude worden en er dan weder eene omwerking noodig zoude zijn de Voorzitter leest daarop de voovgedragene artt. 29 30 31 en 32 voor, en toont aan dat dergelijke bepalingen als policie-maatregel bij des rijks voordragt'juist' aan de Gemeente-Be sturen zijn overgelaten dat alleen nog bij de algemeene wet de geoorloofd voorhanden voorraad kan beperkt worden maar dau uog het ste delijk reglement zeer goed kan blijven bestaan waarop Mr. van Don gen bij ziju voorstel niet persisteert en alsnu de eerste 15 artikelen worden vastgesteld hebbende Mr. de Crane en Dr. Keller de ver gadering wieger verlaten. Hierna is de zitting gesloten. 'Mnschrijvintj voor* tie Schutterij* PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijvingzoo tot de bereids dalïrgestelde registers van vroegere jarenals tot de inschrijving die gedurende de laatste helft der loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de gebo renen in de jaren 1821 tot 1830 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijndesedert de laatstvorige inschrijving zich alhier meter woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de mi litairen welke nadien tij A gepasporteerd en dc vreemdelingen, welke sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zooverre, deze laatste??, hun voornemen. om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door ee??e uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermoge??, en de hoofdmiddelen van hun be slaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige o??dergesnhikte betrekkingals zoodanig voorneme?? wordt aai?gemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat registerwaartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd maar dat allen zonder o??.derscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenenvolgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooreneu dientengevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe hij deze wordeu opgeroepen moeten verschijnen ten Baadhuize dezer Gemeente op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrij ven ieder in dat register waartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den 1 Junij 1855 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden iu huizen van negotie, klerken van notarissenadvokatcu enz., bediend en en werkboden moeten wor den ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar 'zijn de ambtenaren <eh ge- emploijeerden aan liet Provinciaal Gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats, de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij Tuin wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers iu de gemeenten waar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel of mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande, opgeroepenen zullen verpligtzijn bij hunne inschrij ving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats met aandui ding van wijk eu nummer het beroep hunner ouders en dat van hen zelfof zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwnaarsvan liet getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen móe ten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand)sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermee nen dat hen van de Schutterlijke die??st zoude vrijstellen of daartoe o??bevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der Wetmet op gave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze ge?ncente geboren, aan gemaand om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiedenen om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf hij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit kraelite van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van den 21 Maart 1828 al degenen die zich voor liet sluiten der registers op 1 Junij e. k. niet hebben laten inschrijven alsnog a???.btshalve zullen worden ingeschre ven en dat dezelven dien teu gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij inge lijfd indien liet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien he stonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierilczeeden 25 April 1855. B. C. CAU, Voorzitter, C. de JONGESecretaris. BUITENLAND. r B A N K H IJ K. Parijs 18 Mei. Omtrent het den generaal Can- P1UI DKB 1DTISTXHTIXB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Ooodherigten van 1 -kregels af], behalve hel Zegelregi, robert vorlonnd ontslng als opperbevelhebber in de Krim deelt do Moniteur heden in de eerste plaats de volgend» depêche mede welke de keizer van dien generaal om vangen beeft In de Krim den 1G Mei 1855 des morgens ten 10 ure. Naardien mijne afgematte gezondheid mij niet meer vergunt bel opperbevel te behouden dwingt mij mijn pligt jegens mijnen souverein en mijn land u te verzoeken dat opperbevel op den generaal Pélissier, een zeer kundig bevelhebber en van groote onder vinding over te dragen. Het leger, dat ik hem laai is ongeschonden in den krijg gehard vol geest drift en vertrouwen, - Ik verzoek den keizer mij eeno plaats daarbij te laten bobouden om aan het hoofd eener enkele divisie te strijden." De minister van oorlog heeft daarop naar de Mo niteur verder mededeelt, hot volgende antwoord aau den generaal Canrobert gerigl Parijs den 16 Mei, des avonds ten 11 ure. Da keizer neemt uw ontslag aan. Mij betreurt dat uwa gezondheid geschokt is. Hij wenscht u geluk met bet gevoelen dat u doel verzoeken bij hel leger te blijven. Gij zult daar niet eene divisie doch liet korps van den generaal Pélissier aanvoeren. Geeft hel opperbevel aan dien generaal over." Moeren meer begint men te Parijs tot de over- luiging te komen dat men op den feitelijken bijstand van Oostenrijk niet alleen volstrekt geen slaat meer moet maken maar dat die mogendheid door bet bandhaven eener slrikle onzijdigheid voortaan zal moeien worden aangemerkt veeleer als een bondgenoot van Rusland dan van de westelijke geallieerden. g h o o t-IS BITTAUSriSïï. Londen, 18 Mei. Do Times beschuldigt een gedeelte der leden van hel kabinet aan welker hoofd lord J. Iiussell staan zou dat zij groote moeite aanwenden oin do regering tot het sluiten van den vrede op niet voldoende voorwaarden te bewegen. Hierdoor zout liet reeds vroeger geuit vermoeden bevestigd worden, dat lord Iiussell even als de beer Drouin de Lhuis, de aanneming der voorstellen van Oostenrijk als nieuwe grondslagen tot onderhandelingen mogelijk geacht zou hebben. Te Boston heeft een vreeselijko brand gewoed r die zich over eene aanmerkelijke uitgestrektheid gronds heeft uitgebreid. Drie duizend balen katoen en aanzienlijke massa's andere koopgoederen zijn door de vlammen vernield. Het schip Pharsab'a dat gereed lag om zee te kiezen is vernield. Do Diana die van New-Orleans terugkeerde is tot op de waterlijn afgebrand, lien groot aanlal andere vaartuigen hebben geleden. De schade wordt op een millioen dollars berekend. BINNENLAND. Zierikzee 22 Mei. Men verzekert thans dat de tweede kamer der sinten-generaal met Pinksteren geen reces honden maar hare werkzaamheden onaf gebroken voortzetten zal. Bij vonnis van de arrondissoments-regthank te Middelburg in raadkamer van 16 dezer is conform hel requisitoir van den heer officier van justitie de zaak contra MHu lijn gewo/en gezagvoerder van het barkschip Commercie-(oinpaynie van Middelburg, ver wezen naar de correctionele leregtzilting ter zake van misbruik van vertrouwen. Den eerste,n woensdag in fde maand Julij aan» staande zal weer de algemeene synode der JNederland- sche Hervormde Keik hare gewone jaarlijksche zitting openen. Hoogst belangrijk voor de Hervormde Kerk zijn. weer de weikzaamheden welke zij geroepen is le ver- rigten. Door deze en andere overwegingen geleid is het dat de vereenigingen ter handhaving en verdediging van de leer en de regten der Nedt rlandscbe Her vormde Kerk te Amsterdam, Rotterdam, 'sGra- venhage en Schiedam op eene gecombineerde ver gadering gehouden te 's Gravenbage den 12 Mei II. met het oog vooral op de aanstaande syuode on do door haar le verrigleu werkzaamheden onder anuo-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1