ZMKZEESCH COURAN N.o 38. Zaturdag 12 Mei. ies, Woensdag en Zaturdag. s. IE BESTIM APMIMSTRATIKiV rkzaam hunne 'Üe, Jat zij rtiaient JE«i soorten tad- en jn van ABOKKSMBWTS-PBIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertdaags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: Wh t'fST 'SZ te is mede lor in- VSCHE EDEN. :n;^ BOVEN- DE idg'e* neie dikwijls e in de ich tot zonder oor den nideren aide en )e zijde steeds ens de en dit Igebrui- a( kun- oor hen bij be- v alzoo e in de Brug* ndsche ndsche is zoo- ene ge- de ver- nieuwe wordt olledig- t voort de Ge- reft is evolgd uislheid de ver- daarvan aannalu 6 ben te verdie nen de andere n druk- er perse aat op jden in* elke zal j 1855 .1/1,25. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 23 dezer maand, des middags ten Raadbuize in het openbaar aan de minsteischenden aan te besteden Hel doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen en andere wer ken dezer gemeente in zes perceelen mei hel gewoon onderhoud van een of meer jaren dor zelve aanvangende dadelijk na de goedkeuring der besteding en eindigende op bepaalde lijden mei de leverantie van al de daartoe benoodigde materialen arbeidsloonen gereedschappen enz. oveieenkomstig het bestek en de voorwaarden tot die besteding vastgesteld welke indruk uitgegeven, bij den boekhandelaar Quanjer verkrijgbaar van heden af ter le/ing liggen op de gemeente secretarie, zullende do aanwijzing op de werken geschieden door den Bouw meester der gemeente, op woensdag den 16 Mei e. k., ten 3 ure en volgende dagen bij wien inmiddels de begeerde inlichtingen te verkrijgen zijn. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzee, den 9 Mei 1855. B. C. CAU Voorzitter C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dal het kohier <der belasting op de honden dienst 1855 door Gede puteerde Staten is goedgekeurd, en aan den Gemeente- Ontvanger ter band gesteld is, ten fine van invordering. Herinnerende zij verder de belanghebbenden aan riet- geen voorkomt in art. 1 en art. 5 der verordening op bet beffen dier belasting 2.° Dat ieder belastingschuldige die bij de beschrij ving inogt zijn overgeslagen, verpligUal wezen bin nen 14 dagen, na de beschrijving, schriftelijk aan gifte te doen ten kantore van den Ontvanger en 2.° Dat dergelijke schriftelijke aangifte zal moeten ge schieden zoo iemand na den afloop der beschrij ving één of meer honden wil houden. Zullende ingevolge art. 7 van iedere overtreding proces-verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit worden ingezonden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 9 Mei 1855. B. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. DÜITaOHLABID. Keulen 8 Mei. Te Weenen spreekt men van eene ophanden zijnde bijeenkomst te Krakau van den keizer van Oostenrijk en den koning van Pruis- sen anderen voegen er bij dat welligt ook de kei zer van Rusland aan die bijeenkomst zou deelne men hetgeen echter minder waarschijnlijk is. Nog voor het einde dezer maand zal Oosten rijk met een leger van 300,000 man slagvaardig zijn op de grenzen van Rusland. De houding welke door Oostenrijk zal worden aangenomen is onzeker. Alleswal men thans stellig weet is dat die mogendheid zich kracht dadig ten strijde uitrust. Te Petersburg ziet, met toestemming des keizers, een geschrift het licht, dat tot titel heeft: „De laatste uren van keizer Nico laas I," en, behalve andere gewigtige bijzonderheden uit het leven vair dien vorst, ook uittreksels bevat uit een eigenhandig geschreven testament, hetwelk ten jare 1844- door hem is opgesteld onder anderen met de bijgevoegde opmerking, dat hij daaraan den naam van uitersten wil niet gegeven heeltten einde zijnen opvolger niet tc sterk te ver hinden, maar het geschrevene alleen als zijne laatste wenschen wil hebben aangemerkt, welker nakoming hij verzoekt. Het stuk heeft geenerlei politieke bestemmingen de schrijver der brochure wedcr- spreekt ook het gerucht wegens het bestaan van liet zooveel besproken politiek testament van czaar Peter I. Het eerste artikel betreft de keizerin, die, zoo schrijft de keizer: „na het besef van den pligt der Russische monarchen de eerste plaats in mijn hart inneemt." Na de optelling der gebouwen en andere bezittingenwelke het vrije eigen dom der keizerin blijven, of haar levenslang in gebruik gelaten wor den volgen deze woorden „Ik laat mijne kinderen en kleinkinderen deze bepaling achter dat zij hunne moeder zullen eeren en lief heb ben voor hare gemoedsrust zorg dragenhare wenschen voorkomen en er naar streven haar in haren ouderdom door liefderijke verpleging vreugde te verschaffen. De artikelen 28 zijn aan de vermaking van vaste goederen enz. gewijd de artikelen 911 handelen over kapi talen uit de renten waarvan jaargelden aan bchoeftigen moeten worden uitbetaald. De invaliden moeten liefderijk op den toen be- staanden voet verzorgd blijven worden ten zij de regerende keizer hunnen toestand nog mogt willen verbeteren. In artikel 14 spreekt de keiler mer zijne vrienden. Den generaal-adjudaut van Adlersbergzijnen getrouwen vriend van der jeugd af aan en dien3 dochter aan wie de opvoeding van drie dochters des keizers is toe vertrouwd geweestwordt beide ter gedachtenis een levenslang jaar geld van -15,000 zilveren roebels toegedacht behalve hetgene zij bereids .genoten. Dan volgen betuigingen van dank aan de overige opvoeders der keizerlijke kinderen, aan zijne lijfartsen, en aan ver schillende generaals staatslieden enz. Verder in dit stuk worden de kinderen des keizers tot getrouwheid en liefde jegens den na hem regerenden keizer en tot onderlinge eensgezindheid vermaand. Artikel 31 luidt „Ik dank allen die mij lief hadden en mij dienden ik schenk vergiffenis aan allen die mij haatten en het volgend artikel „Ik bid allen wien ik on willekeurig eenisc leed heb aangedaan mij vergiffenis daarvoor te schen ken. Ik was mensch, met al de zwakheden welke den mensch aan kleven ik poogde datgene in tnij te verbeteren wat ik verkeerds in mijzelven opmerkte. Gedeeltelijk gelukte mij dit gedeeltelijk niet. Ik bid hartelijk om vergiffenis. Ik sterf met een van dankbaarheid vervuld hart, voor al het goede waarmede het God behaagd heeft mij in deze vergankelijke wereld te begiftigenmet vurige liefde voor ons glorierijk Rusland, aan hetwelk ik getrouw was, en dat ik naar mijn beste weten gediend heb. Ik betreur liet niet al dat goede te heb ben kunnen daarstellen wat ik zoo hartelijk gewenscht zou hebben. Mijn zoon zal mij vervangen. Ik zal God bidden dat Hij hem met Zijnen zegen op de moeijelïjke haan begeleide en hem bijsta om Rus land op den hechten grondslag der godsvrucht te bevestigen terwijl hij dcszelfs inwendige ontwikkeling voleindigt en ieder van huiten dreigend gevaar afwendt." Aan dit testament is in 1845 nog een artikel toegevoegd hetwelk bepalingen wegens de nalatenschap der toen overledene grootvorstin Alexandra behelst. F R A 10 K EL IJ Ha Parijs 8 Mei. Gisteren voormiddag ten huif elf ure nam de behandeling der zaak van Pianori een aanvang voor het hof van assises der Seine onder toeloop van een talrijk pupliek. De aangeklaagde is van middelmatige lengte zeer bruin van kleur met sterk sprekende trekken zijne kleine te zaam ge drukte lippen geven hem een eenigzins strak en duis ter aanzien. De regter heeft nipt kunnen ontdekken welke do medepligtigen van Pianori zijn geweest. Dat hij wer kelijk medepligtigen heeft gehad schijnt men af te leiden uit de omstandigheid, dat de genoemde persoon in het bezit van meer geld is bevonden dan hij heeft kunnen verdienen met de uitoefening van het ambacht van schoenmaker. Dat geld zou hij uit Londen hebben medegebragt. De waarde van liet pistool waarmede hij op den keizer heeft gescholen wordt geschat op ongeveer 159 fr. De Courrier de Marseille beval een brief uit de Krim dd. 24 April waaruit men hel volgende me dedeel d Na de hevige nachten van 18 op 19 en 19 op 20 April hadden de Russen hunne in de loopgraven ach tergelaten dooden niet kunnen wegvoeren bet is waar dat wij vele lijken onder de hunnen hadden die wij insgelijks niet konden wegvoeren. Wij hoopten echter zulks den volgenden nacht te doen toen een Russisch parlementair een wapenstilstand kwam verzoeken. Zulks werd toegestaan men beklom de borstweringen en van weerszijden voerde men de dooden weg. De Rus sische olficieren naderden ons en knoopten een gesprek aan. Daar was een tiental olficieren van alle rangen tegenwoordig van den staf de genie de artillerie en infanterie in zeer klein gelal. Na hel wisselen van groeten en cigaren merkte men weldra op dal deze hee- ren slechts het doel hadden onze werken te naderen. De generaal liet de wapenschorsing opheffen ieder keerde op zijn post terug en hel vuur werd met leven digheid weder geopend. Dit blijk vau vrijmoedigheid heeft ons allen zeer verontwaardigd. »L)e opperbevelhebber heeft besloten dat de Russische parlementairen voortaan slechts aan den zeekant zullen ontvangen worden dit is hel beste middel om hunne nieuwsgierigheid te straffen. »De generaal Canrobert heeft gisteren de kampen doorloopen hij werd door iedereen met vreugde ont vangen hij begaf zich naar de loopgraven. De gene raal zou zegt men aan verscheiden soldaten die hem vroegen om storm te loopen geantwoord hebben «kom aan kom aan zijl gerustik ga zien of er oeue opening PRIJS DUB ADVEHTÏMTIE2I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 -6 regels af i behalve hei Zegelregu is groot genoeg om u mijne dappere kinderen er door te laten gaan." »In den nacht van 22 op 23 April hebben de Rus sen eenen uitval op onze nieuwe paralel (op 25 inötres van het mastbastion) beproefd. Zij werden terugge dreven zij kwamen met steenen gewapend en hebben onze soldaten met eene hagelbui van deze nieuwe werp tuigen aangevallen. Na teruggedreven te zijn keer den zij in hunne verschansingen terug en hebben hunne mortieren lot aan don mond met steenen geladen en ons die den geheelen nacht door toegezonden tegen wil en dank moet men die lieden bewonderen. Ju dien nacht behoorde ik onder de werklieden en heb ik er meer dan twintig op do plaats zien dooden die op handen en voelen aankwamen om te zien wat in onze werken voorviel. Zoodra zij gezien werden, waren zij dood en zoodra zij dood waren werden zij door ande ren vervangen die deze gevaarlijke zending beproef den. Zulk eene opoffering is bewonderenswaardig." Den 21 April II. zijn door een hevigen storm eroote sneeuwmassa's van de Fyreneën losgeraakt en iu Val d'Arron in Katalonie, nedergestort drie dorpen, ieder met 500 a 700 inwoners zijn daardoor onder de sneeuw bedolven men heeft 47 lijkeu onder de sneeuwbergen gevonden. Q a O O T-3 BITIAHSlEIfi, Londen, 8 Mei. Alhier is berigt ontvangen dat liet sciiip John den 4 dezer met landverhuizers van Plymouth naar Quebec vertrokken des avonds van den 5 op de klippen van Manacla heeft gestoolen ea bijna onmiddelijk op 200 ellen van het strand is ge zonken. Van de 2*20 zich aan boord bevindende personen zijn slech's 70 gered. De Times doet de volgende bijzonderheden ken nen aangaande de benoeming van den chef der Russi sche genie, die de verdediging van Sehastopul bestuurt Todleben de hoofdingenier van Sebastopol is 32 jaren oud. Zijne ouders zijn arme winkeliers uit Riga. Toen liet beleg een aanvang nam vroeg vorst Menzihoffzegt men, aan dengene die toen hoofd ingenieur was hoeveel tijd er noodig zou zijn om de plaats in slaat van verdediging te brengen. Deze antwoordde: twee maanden. Een jong kapitein, TodUben genaamd trad voor eh zeide dut indien men hein het aantal manschappen gaf dat hij noodig had hij ondernam het in twee weken te doen. Hij bragt zijne zaak in twaalf dagen ten uitvoer en werd tot kolonel benoemd. Sedert dien tijd heeft hij over bet bouwen der batterijen verdedigings werken enz. het opzigt gehad. Do twee grootvor sten begaven zich tot zijne vrouw die te St. Pe tersburg woont om haar met de bevordering va haren man geluk to wenschen want heden is hij ge neraal en aido-de-kamp des keizers." BINNENLAND. Zierikzee, 10 Mei. De notaris iV. L. Woutersent te Domburg had een brief met daarin gesloten Ned. bankbiljet groot f 1000 eenige dagen geleden op do post bezorgd maar liet bleek weldra dat bel bank biljet uit den brief verdwenen was vóór deze do plaats zijner bestemming had bereikt. Men verneemt thans, dat de heer A. J. A. Bos- schart commies bij hel postkantoor te Middelburg die verlof gevraagd hail om gisteren op reis ie gaan en over wien dadelijk telegrafisch berigt was gezonden gisleieo tijdens bij te Rotterdam dat bankbiljet wis selde aldaar is in hechtenis genomen terwijl nij on wetend was dat de policie hem achtervolgde en aUuo dal bankbiljet gered is geworden. Er is veel vermoe den dal reeds meermalen dergelijke ontvreemding ge pleegd is althans het is niet de eerste maal dat bij brieven hier ingeslotene geldswaarde niet is teregt ge komen. Z. M. heeft de beroeping van predikant uit- gebragt door de kerkeraad der Hervormde Gemeente te Borselen, op W. Cannenburg van Ingen, goed gekeurd Naar men verneemt, vertrekt Z. M. de ko ning zaturdag a. s. naar Luxemburg en denkt L, M. aldaar ongeveer 4 weken te vertoeven. vos.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1