ZQRKZEBSGHl S8UEAIT. N.0 35. Woensdag 2 Mei. 1855, Woensdag en Zaturdag. BESTIM ADMIMSTHATIEN NIEUWSTIJDINGEN Mudda 0.00 a 10,0tl 0,00 0,00 22 00 0,00 aer vat. aboksshkhtb'-phiji Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren.' snamidd. vóór tt ure. Wij deelen bij uittreksel uit het ons toege zonden Verslag van den staat der Crediet-Ver eeniging tot 31 December 1854uitgebragt inde vergadering van deelhebbers gehouden den 2 April 1855, door den fungerenden voorzitter van het collegie van commissarissenhet volgende mede: 1. Den 19 April 1853 en vier volgende dagen werd deze Ver- eeniging opgerigt door 114 leden, vertegenwoordigende een kapitaal van 688,000.Ingevolge de beginselen, bij die handeling ten grondslag gelegd, bad geen der oprigters eenige aanspraak op genot van crediet, en.moest bij, die tot de categorie van crediettrckkendc leden wenschte over te gaan, zich even als ieder ander, aan de stem ming van den raad van admissie onderwerpen. Op liet einde des jaars 1853 telde de Crediet-Vereeniging 100 niet-crcdiettrekkende leden met f 666,000.deelneming, en 9.7 crediettrekkeude leden met 445,000.deelneming, te zamen 197 leden mot 1,111,500.Het is u hekend dat alstoen in ecne buitenge wone vergadering van leden besloten is, het eerste boekjaar tot het «iade van 1854 te doen voortloopen. Op dit tijdstip dan telde de "Vereeniging 393 ledenmet eene deelneming van 2,250,780. zoodat het bedrag der primitieve deelneming sedert de oprigting meer dan verdriedubbeld is. Van die 393 leden waren 97 niet-crediettrekkend met 651,000.deelnemiug, 296 crediettrekkend met 1,599,780. verschijnt: prijs dee advehtekties Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Fluwelijlcs-tii Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregi 393 2,250,780.— Van de gezamenlijke leden waren 221 woonachtig in deze provincie (waarvan 201 in Amsterdam)86 in Zuid-Iiolland 27 in Gelderland 23 in Overijssel, 16 in Utrecht, 5 in Noord-Braband3 iu Zeeland, 2 in Vriesland 2 in Drenthe1 in Limburg 7 buitenslands. De Crediet-Vereeniging verschafte zich geld door de stortingen der leden, door haar papier bij de Ncderlandschebank te verdisconteren, <loor remboursen en in cassa's van de leden en door gelden a deposito te nemen. De stortingen bedroegen 10 pCt. van de deelnemingdus 225,078. Bovendien werd '/a P^t. gestorten uit deze gelden bedragende ƒ5,627,-werden volgens art. 7 der statuten d,e kosten van oprigting bestreden, en een overschot van 1,040,18V2 op het reservefonds overgebragt. De aan de Nederlandsehc bank verdisconteerde waarden bedroegen ƒ2,865,444,68Vo- Het is voor de leden te betreuren dat de direc tie van dat groote ligchaam hoezeer met welwillendheid en aanmoedi gende belangstelling jegens onze Vereeniging bezield tot nog toe niet Leeft kunnen besluitendaarvan door een rabat op haar disconto blijk •te gevenzoo als de- Banque Nationale te Brussel dit verleent aan de fl'nion du Crédit, ten bedrage van pOt. zij vindt daartoe termen wegens de groote zekerheid die de handteekening van een ligchaam aan biedt dat zóó vele personen en kapitalen vertegenwoordigt. Inmiddels heeft de directie van tijd tot tijd van eenige leden geld a deposito genomen, welke op het einde van het boekjaar f 86,132,59 be- droegen. Zij betaalt daarvoor renten a 3 pOt. 's jaarsberekend van dag tot dag, en stelt het geld 1 dag na aanvrage beschikbaar. Indien van deze gelegenheid ruimer werd gebruik gemaakt tot tijdelijke geld- •plaatsing, zoude het de disconto-rekening eenigzins verbeteren. Over het afgeloopen boekjaar bedroeg het batige slot der diseonto- rekening i f 21.438.15'/, waarbij dat der commissie-rekening insluitende saldo van kassiersloon en voor plaatsverlies 4,747,55 '/j Zoodat de debet-zijde der winst- en verlies-rekcning was26,185,71 Op de crediet-zijde worden gevonden: aan directie, administratie-en kantoor-onkostcn f 12,304,01en aan geleden verlies ƒ2,801,64.' Het batige slot der winst- en verlies-rekening bedraagt, ingeval de tfloor commissarissen goedgekeurde; balans heden wordt gearresteerd, f 11,080,06.Overeenkomstig art. 11 der statuten zal daarvan aan de leden worden uitgekeerd 4 pCt. per jaar over hunüe stortin gen a7,478,28 Van de overschietende f 3,601,78 komt 20 pCt. aan de directie 720,36 ruim 20 pCt zijnde778,20 wordt op het reserve-fonds overgebragt en bijna 60 pCt zijnde 2,103,22 aan de leden; uitgedeeldf 11,080,06 Dezeu ontvangen dien ten gevolge naar evenredigheid van den tijd wan hun lidmaatschap een dividend van 5pCt. per 12 maanden. pin bare B&aacSsvprgaclerÏBDg- geSioudeii te I e r i K z e e den 3 O April 1855. Afwezig bij de opening Mr. van Dongen, Dr. Goemans en Dr. Keller de beide eersten met kennisgeving. De notulen van 4 April 11. worden gelezen en goedgekeurdonder die voorlezing komt Dr. Keller binnen. De Burgemeester herdenkt het verlies dat de vergadering geleden heeft door het overlijden van Mr. van Admchem met mededecling dat Burgemeesteren Wethouders de verkiezing ter vervulling der va cature bepaald hebben op maandag 14 Meitot leden van het stem bureau worden benoemd de heeren Na et a van der Grijp en Lands knegt plaatsvervangers de heeren Jonklir. de Jonge en van der Vliet. (Dr. Goemans komt binnen.) Burgemeester en Wethouders stellen voor voorloopig te voorzien in de vacature van Wethouderaangezien het ligtelijk kan voorkomen dat een der leden van het dagelijks bestuur door afwezigheid of ziekte verhinderd iseerste stemming de heeren de Jonge 4 van Don gen 3Egter 2 en van der Vliet 1blanco 1tweede stemming de Jonge 6 en van Dongen 4 blanco 1. Kennisgeving door Burgemeester en Wethouders dat Gedeputeerde Sta ten hebben goedgekeurd de onderhandsche verhuring van een loods op de Grachtweg. Aan de leden wordt uitgereikt het jaarverslag over 1854, met ken nisgeving dat een exemplaar aan Gedeputeerde Staten is opgezonden en voor liet publiek de exemplaren ad. 40 cents bij den drukker verkrijgbaar zijn gesteld. De rekeningen van het Algemeen-liet Evangelisch Luthersch en het Christelijk Afgescheiden armbestuurhenevens der Brei- en Naai school worden ten line van onderzoek gesteld in handen van de heeren van der Vliet, Landsknegt en Ociitman. Namens d commissie ad hoe brengt Jhr. de Jonge rapport uit omtrent do rekening van het Pensioen- en Wednwenfondsvan Ste delijke Ambtenaren, over 1854 welke met 15,46 goed slot wordt goedgekeurd. De vóorz'itter verzoekt de Commissie van Fabricage om rapport op het verzoek van C. D. OrnÉe omtrent hijbetaling, voor, tijdens den watervloed van February 1854 geleverde mestdaar uit het rap portuitgebragt door den heer Ociitman, blijkt dat slechts 14 voeren en niet zooals opgegeven wordt 25 zijn geleverd wordt besloten tot afwijzing. Aan het Hervormd Armbestuur wordt op zijn verzoek toegestaan de begrooting voor 1854in uitgaaf te verhoogen met 745,31 welke meerdere uitgaaf op hestedingskosten in het gesticht en medi cijnen; gedekt wordt door eene meerdere, dan begroote ontvangst ad 1666,69. Wordt gelezen eene missive van de commissie voor de bouwvallen kennis gevende dat er in die commissie thans twee vacaturen bestaan verzoek om aanvulling, zoo de raad het blijven bestaan der commissie noodig oordeeld overlegging der rekening over 1854 verantwoor ding van het primitive kapitaal en naar aanleiding eencr in eene vorige raadsvergadering gedane vraag, overlegging van eenige raadsbesluiten ten -einde het doel der commissie te releveren op voorstel van Bur gemeester en Wethouders wordt de commissie bestendigden tot leden benoemd de heeren van der Vliet en Nauta van der Grijp, benevens den Bouwmeesterverder noodigt de voorzitter de commissie uit om aan den raad voorstellen te doen ten einde hare werking in overeenstemming gebragt worde met de gemeente-wet. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten tot af- en overschrijving van eenige posten van de begrooting 1854, op het artikel onderwijs. In plaats van Mr. van Adrtchem wordt benoemd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Mr. B. C. Cau (eerste stemming de hee ren Jhr. de Jonge 5 Cau 2, Fokker 2 Egter 2 en Nauta van der Grijp 1 tweede stemming nadat den leden herinnerd was dat Mr. Fokker reeds ambtenaar is, de heeren Cau'8, de Jonge 2 en Nauta van der Grijp 1). Idem tot lid der commissie voor het financieel beheer der Tusschen- school, bij tweede stemming de heer Mr. de Crane. Tot leden der commission voor de zaken der Schutterij worden be noemd de heeren Mr, van Dongen Dr. Goemans tot plaatsvervan gers Nauta van der Grijp en Landsknegt. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt toegestaan eeue som van ƒ100 tot het verder in orde brengen der wandelingen (het omleggen der perken- hakhout, dat niet in het gewoon onder houd is begrepen.) Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt van de Com missie ad hoenaar de Commissie voor de strafverordeningenoverge bragt de herziening van het Policie-Reglement. De voorzitter brengt namens de commissie voor de strafverorde ningen rapport uit omtrent het in hare handen gestelde brandregle ment met aanbieding van een geheel nieuw concept-reglement dat voor de leden ter visie wordt gelegd. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt aan de Com missie van Fabricage toegestaan 11,75 tot opruiming van paalstompen. Worden uitgebragt de volgende rapporten Door den heer Ociitman nopens de voorgestelde wijziging van de instructie voor de turftonderstenderende tot aanneming wordt op voorstel van den heer Mr. Fokker beslotendie wijziging in de Cou rant algemeen bekend te maken. Door de Commissie voor de rekening van den Schuttersraad over 1854 strekkende tot goedkeuring. Door de Commissie van Fabricage bij monde van den lieer Ociit man op het request van J. Bal aannemer der uurwerkenvoor buitengewoon werk, tenderende tot afwijzing; met welke conclusiën de raad zich vercenigt. Idem bij monde van den heer Mr. Fokker op het request van J. Mooleniïurgii, wegens belemmerde suatie van de Polders St-Jeroen en Susannastrekkende tot afwijzingde beslissing op voorstel van den heer Nauta van der Grijp aangehouden tot eene volgende vergaderiug, daar bij de commissie nog niet ontvangen is een haar toegezegd rapport van deskundigen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten om de lantaarns op de bruggen en bij het gevangenhuis gedurende den zomer te laten hangenten eindezoo noodigte kunnen gebruiken. De Voorzitter deelt mede dat van Gedeputeerde Staten eene missive met twee bezwaarschriften van ingezetenen tegen den Hoofdclijken Omslag zijn ontvangen, die hij in eene beslotene zitting wenscht te behandelenwaartoe wordt besloten. Na de heropening brengt de heer Ochtman namens de Commissie van Fabricage rapport uit omtrent de in hare handen gestelde concept verordening op het gebruik van het afgerasterd terreinhetwelk ter visie van de leden wordt gelegd. Waarna de zitting is gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de ingeietenen dal op Maandag den 14 Mei eerstkomende van des morgens negen lol des namiddags vijf ure, in de Raadzaal op hel Ge- mecnle-huis alhier de verkiezing zal plaats hebben van één lid in den Gemeente-Raad Ier vervanging van deu heer M.' H. A. van ADIUCHEM overleden en dat de Li I j et ton lot het doen dier keuze aan de huizen der kiezers zullen worden rondgehragt, ingevolge de wel. Zierikzee den *25 April 1855. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE. Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat het Verslag dezer Gemeente uver het jaar 1854 op heden aan den Raad is aangeboden en in druk verkrijgbaar is gesteld, tegen 40 cents per exemplaar bij den Boekhandelaar Quanjer alhierovereenkomstig art. 182 der Ge- moente—wet. Zierikzee den 30 April 1855. B. G. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. BDZVBOBliS D. Keulen 27 April. [)e Dusseldorfer Zeilung geenzins, zooals reeds meermalen bleek gunstig voor de Westersche zeemogendheden gestemd vanet zijn hoofdartikel nu wederom mot deze woorden aan: »De oorlogsstormen zwijgen niet. Van 9 tut 17 dezer knalt tie donder der kanonnen voor Setias- topoi, en dit «helsche" vuur sloeg do Weener <fi- plomatie op de vlugt. Hut werd haur daarbij Ie heel gezang en dans te Londen diners en uilstapjes lo Weenen voegden niet langer hij den moorddadigen strijii die nu ontvlamd is. Een van heide, wilde men werkelijk den vrede, dan moesten de wapenen rusten het slagten van menschen gelijktijdig met de gladde wisseling van 6luwe woorden was nu eene verschijning welke wij ronduit onwaardig noemen. Wij ontwaren daarin geen vooruitgang der menschheid." Na betoogd te hebben dat deze staat van zaken niet langer voort kan duren gaat de steller van dit artikel dus voort: »Het bezoek van keizer Napoleon te Londen is verrassend geweest. Maar wij zullen nog wonderlijker zaken beleven. [Je keizer opent den 1 M ei de nijverheidslentoonstelling die van de vreedzame inspanningen der wetenschappen en kuu- sten getuigenis dragen moet en bat dan zijn keizer rijk onder de hoede van een regentschap om op Rus sisch grondgebied een veldtogt te houden. Maar dit is nog niet alles. Daar zal hij zoo verhaalt men het opperbevel over de vereenigde troepen van Frankrijk. Sardinië, Turkije en Engeland voeren. Waarlijk, dat zou een nog niet gezien verschijnsel wezen eu indien al geene herziening dor kaart van Europa, nog- lans voor het oogonblik eene geheele omkeering van den toestand der Europescho wereld. En de Oosten- rijksche banier? Zal ook deze of welligt nog menige andere Duïtsche bovendien onder het opperbevel van dezen heerscher gesteld worden Deze vraag is belang rijk. Wij werpen haar op om aan te toonen dat het niet meer om Turkije te doen is. Dat rijk behoort den sultan reeds niet meer toe en zonder dat het eigenlijk formulier gevonden is hoe men den buil verdeden zal is het door Oostenrijksche Franscho en Engelsche le gers zoodanig bezet dat bet zich zelf gewis af zal vragen wat bet er hij gewonnen beeft dat de Russische paletot door de Fransche redingote is vervangen, liet geidt Turkije niet meer. Geheel andere behingen betreden bet tooneel. Engeland eu Frankrijk wilien de heerschappij der zee zij bet dan in de MiddellamJ- sche of in de Zwarle-Zee onder elkander verdeden. De Donsu moet tol aan zijne monden het eigendom van Oostenrijk worden. Welke verdere plannen Oos tenrijk aan zijn verhond met Frankrijk en Engeland ten opzigle van Duitschland verbindt blijft de vraag. Woorden hebben voor ons geene beteekenis meer. Binnen korten tijd moeten daadzaken toonen of Oos en- rijk den oorlog aan Busland verklaart en geheel Duiiscü* land oproept zich onder de wapenen te scharen. Da a zal Duitschland moeten vragen waarheen en waar voor? Yoor u overigea strja reeds de voordeden u

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1