zmtlEZEESCHE GODRiNT. I 5 N.° 31* Woensdag 18 April. 1855, MEÜWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. ;iftN.EtfLAND J es CnO |eer pn - Lat lw0 eer UÜ- Sliet wei wo te-» ONX3KInIE5ÏI'ra-ï'KÏ^S Per drie maanden /*2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.1 snamidd. vóór ure. VEaSGÏÏIJNT! BUITENLAND. OÜSTOOHÜABSrjO. Keulen 13 April. Dezer dagen overleed bij Bonn een veteraan van het Fransche leger met name P. Klein. In den slag van Austerlitz werd hij door een Russischen kogel getroffen die zich in de linkerslaap boven het oor Vestigde en er tot zijnen dood dus ongeveer eene halve eeuw lang, bleef, zonder hen» ooit eenige ziekte of aandoening aan de verstandelijke vermogens veroorzaakt te hebben. Na den dood van Klein heeft doctor Rackèheelmeester te Bonn daar de familie dezen kogel als gedachtenis wilde bewaren de operatie met behulp der Irepanering bewerkstelligd en op zulk eene wijze dat de kogel omringd gebleven is van een ring gevormd door de beenderen der her senpan. Aan den kont waar hij de hersens getroffen had is hij bekleed met een zeer hard vel terwijl hij aan den anderen kant is bedekt door een vel gelijk aan de opperhuid van hot hoofd. De hersenen heb ben geen letsel geleden en men beeft geene gesplinterde beenderen in de hersenpan ontdekt noch in de nabij heid des kogels of elders. De mannen der kunst ver zekeren dal het zonder voorbeeld is, dat een vreemd lig- chaarn in de hersenpan van een mensch geplaatst, zooals de.bedoelde kogel geenerlei stoornis in de wer king der geestvermogens te weeg heeft gebragt. Men zeide gisteren te Wennen dat de heeren Drouin de Lhuis en lord J. Russell zich over Dresden naar Berlijn begeven zouden. In het öostenrijkseh observatie-leger op de Poolsche grenzen neemt de ziektetoestand op eene treurige wijze toe. Het overschot van het dragonder regement Bavaria hetwelk in ongelooflijk korten tijd bijna geheel door epidemische ziekten is versmol ten heeft bevel ontvangen om tot verandering van lucht naar Biola te gaan terwijl het infanterie^-rege- ment koning der Belgen dat reeds meer dan de helft zijner manschoppen door ziekte verloor uil Gallicie teruggeroepen is en met een nu in Hongarije liggend regement van garnizoen zal verwisselen. De Malakofftoren die tot de defensiewerken van Sebastopol behoort en van welken in den laat- sten tijd zoo veel is gesproken is eene oritzagver- wekkende sterkte die meer het voorkomen van eene sedert lang bestaande vesting dan van een tol eèn bijzonder doel opgeworpen werk heeft. De aarde werken die dezen toren omringden zijn talrijk en hecht aangelegd. In het front daarvan is eene diepe gracht met Vriesche ruiters aan de binnenzijde. Links van den Malakofftoren is den Redan oen wel- ligt nog onzeltender werk aan elk zijner drie zijden niet dubbele rijen geschut voorzien zoodat in deze batterij alleen niet minder dan 250 kanonnen waar onder vele van bet zwaarste kaliber worden gevon den. Ook dit werk heeft eene diepe en met Vriesche ruiters voorziene gracht. Tusschen deze twee batte rijen door heeft men hel uitzigt in het binnenste van Sebastopol dat door het vijandelijk vuur nog zeer weinig heeft geleden. De conferentie te Weenen heeft den 14 dezer nog geene zitting gehouden. Volgens uit Petersburg ont vangen telegialische beriglen zullen de door do Russische gevolmagligden bij de conferentie verwachte instructiën hun waarschijnlijk niet vóór den .16 of 17 April loekomcD. f a 4 a a a ij h. Parijs 12 April, Volgens ontvangen depécho var» prins Gortschaho/f was er tot op den 6 dezer niets be langrijks voorgevallen noch in het algemeen in de Kriin noch bij Sebastopol zelve. In den morgen van 7 dezer was het echter voor Sebastopol lol een bloedig treffen gekomen. De geallieerden hadden namelijk een gecombineerden aanval op de Russische versterkingen langs Tchernaia ondernomen. ömtr-pacha zou inet zijn legerkorps aan de noordzijde eene afleiding bezorgen doch is daar mede te laat aangekomen zoodat het gewenschle doel niet is kunnen bereikt worden. De generaal Canrobert kommandeerde persoonlijk. Een zeer verwoed gevecht heeft er plaats gehad dat ongeveer l!/2 uur duurde de uilslag was echter zoo danig dat geen van beide partijeu eenig bepaald voor deel behaalde. Op den terugtogt bekwam de generaal Canrobert een kogel in de regter schouder. Men was yoor het behoud van zijn leven zeer bevreesd. Het verlies aan de zijde der geallieerden wordt op 1600 man begroot, waaronder 1230 Franschen en 370 Engelschen dat der Russen op 1400 man. Men leest in V Echo du Nord het volgende: Eene treffende plegtigheid heeft in het hotel der invaliden plaats gehad. Een Zouave was na in de Krim de heide voeten en de beide banden te hebben verloren, teruggekeerd met het eerekruis het brevet van 2den luitenant en eene kaart van toelating tol het hotel der invaliden. Eene jeugdige schoone had hem vóór den oorlog hare hand beloofd zij heeft woord gehou den en hunne verbindtenis is in de kerk van hel hotel voltrokken. De keizerin heeft de bruidsgift geschon ken en eene harer staatsdames heeft de bruid tol getuige gestrekt. Een zeergroot aantal officieren woonde de huwelijksplegtigheid bij. De maarschalk Jerome had zich door een aide-de^-kamp doen vertegenwoordigen. Men schrijft uit Turijn van den 13 dozer Toen de H. Vader zich met eenige personen in eene der zalen van het klooster van St. Agnes nabij Rome bevond is de vloer onder de voeten der bezoekers weggezonken. Z. II. heeft geen leed daarvan onder vonden de kardinaal Anlonelli en do Fransche gene raal Monlrêal hebben ligte kwetsuren bekomen. QKO O HITTAKTBStKESo Londen, 13 April. De Times behelst eene uit voerige beoordeeling van het bekend verslag in den Moniteur wegens de krijgsoperatien iti de Kriin aan welks redeneringen de steller over het algemeen zijn zegel hecht behalve aan die waarin beweerd wordt dat Kaffa de grondslag dezer operation had moeien zijn. Aan het slot van dit artikel leest men Do oor zaken welke het beleg benadeeld hebben kunnen in deze weinige woorden zamengetrokken worden dat de Russen meerdere kunde ijver en uitvindings kracht in hunne verdediging dan de geallieerden in hunnen aanval hebben aan den dag gelegd. De moeijelijkheden waren voorzeker groot en buitenge woon voor de belegeraars maar zij waren dit voor de belegerden insgelijks en in de kunst des oor- Jogs ligt de groole bekwaamheid hierin, dat men zich die moeijelijkheden ten nutte weet te maken en die in het nadeel zijner tegenstanders doet uitloopen. Derhalve kunnen wij terwijl wij ons ten opzigte der strategische operatien inet het Fransche verslag vereeni gen deszeifs technische verdediging der operation van het beleg niet aannemen. Wij meenen integen deel dat de geallieerde legers zich juist ia de we tenschappelijke hoedanigheden op welke wij het meest rekenden, hel zwakste betoond hebben, en na het talent onzer ingenieurs beproefd te hebben zien wij ons nu genoodzaakt tot den strijd in het open veld de toevlugt te nemen. Opregt wensöhen wij dat dit besluit waarop wij reeds eene maand lang aandrongen r eindelijk genomen is maar zonder meer veerkracht bij de bevelhebbers en meer ijver in de uilvoering dan onze generaals lot hiertoe aan den dag gelegd hebben is het onmogelijk den oorlog met goed gevolg voort te zetten." Ter voorkoming Van alles wat bij het aan staand bezoek des Franschen keizers ook maar eenig- zins grievend zou kunnen schijnen of onaangename herinneringen opwekken beeft koningin Victoria ge last dat bet vertrek in hel kasteel van Windsor waar de beeldtenisseu van alle vorsten en staatslieden gezien worden die den vrede van 1315 lol stand hielpen brengen voortaan niet meer de Waterloo- gallerij maar de schilderijgaierijen genoemd zal wor den. Deze kieschheid isnaar de meeuing van velen J»5IÏJ<3 QSB JkH)V-Xtm.T^TQr£lW,ia Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregu die op Engelands roemrijk aandeel in de gebeurtenissen van het toen gesloten tijdvak trotsch zijn, wel wat zeer ver gedreven. De Times deelt de Volgende depêche uit Weenen van vrijdag avond mede i «Tusschen de Westelijke mogendheden en Oostenrijk zijn zeer ernstige oneenig- heden ontstaan over dö vermindering van liet Russisch overwigt in de Zwarte-Zeö4 Lord J. Russell en de heer Oroityn de Lhuljs hebben Weenen heden morgen verlaten om naar Semmeringberg tö gaan en morgen van daar terug te keeren. Üeté tijdelijke afwezigheid geeft waarschijnlijk lo kOUnett iiöeinloiizö Voorwaar den gaaf aan of verwerpt die»'* Genoemd dagblad klaagt hevig over de Vertraging in het bombardement van Sebastopol én hoopt dat de generaals die stad en hare openbare gedenkteekenen, welke geene kunstwaarde hoegenaamd hebben in nieis zullen sparen. Sebastopol tö vernielen zou volgens de Times eene dienst aan de rnenschheid zijn en gelijktijdig de wenschen des wijsgeers en des staatsmans bevredigen. Men moet, dus heet het verder niet met handelen wachtöft tot het Weener congres gesproken zal hetyben want de handeling moet lot grondslag der onderhandelingen s trekken en de onderhandelingen kunnen niet anders dan den goeden uilslag van den veldtogt belemmeren. ZiERiiiZKR 16 April. De vrees die ons gedurende de laatste weken vervulde, dat wij weldra het overlijden van den heer mr. IJA. Van Adrichem wethouder de zer stad zouden te vermelden hebber» is thans treu rige waarheid geworden. Gisteren avond stierf hij. Met een innig bewogen gemoed schrijven wij die woorden tec neder, omdat wij wélen dat het verlies groot is, te groo- tef omdat hij nog in de kraöht zijns levens verkeerde en een leeftijd van 46 jaren nog op vele jaren le vens hopen doet. Sedert 1851 was hij lid van den gemeente-raad den 31 Julij 1854 werd hij tot wet houder, den 7 Augustus 1854 tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Kort a! to kort zouden wij zeggen mogt hij die betrekkingen bekleoden. De raadsvergadering van don 9 October was de laat ste die hij bijwoonde. Weinige dagen daarna tastte hém eene ongesteldheid aan die hem ten grave sleepto. Maar hoe kort ook zijn levensduur was hoe kort hij ook in genoemde betrekkingen de belan gen dezer stad behartigde toch lang genoeg om le vendig te gevoelen dat het verlies uat zijn dood veroorzaakt groot is want hij was een edel monsch die aan bekwaamheid - ijver, a au eenvoud - opregtheid, san minzaamheid -* dienstvaardigheid paarde. Alge meen was dan ook de liefde algemeen de hoogachting die hem werd toegedragen gelijk nu ook algemeen dö droefheid is wegens zijnen dood. En wat zijne tal rij ko vrienden en betrekkingen wat gade en kroost in hem verliezen daarvan kunnen wij ons wel eenig denkbeeld vormen, (naar beschrijven kunnen wij het niet. Vooral voor hen gebit in zijne vollekracht dal aandoenlijke woord hel verlies is groot.11 Haamstede, 13 April. Gisteren is alhier een lijk op hel strand gevonden dat zeer waarschijnlijk al- komstig is var» het verongelukte schip iiendrtka. Kleverskkiuce 15 April, Heden werd alhier do kandidaat tol de heilige dienst C. P. Buyze bevestigd door den weleerw. z. gel. heer JO. Slelterogge pre dikant ie Zierikzuö. De bevestiger had lot tekstJi Con. 5 i 20 Zoo zijn ivij - met God verzoenen. De handop- legging geschiedde behalve door den bevestiger ook door de eerw. heeren Borsius en Houtzager predikan ten te Middelburg en Nieuwland. De bevestigde aanvaardde zijn dienstwerk met eene leerrede naar aanleiding van Hand. 8 5 en 6a Phi- lippus kwam af - gezegd werdEene talrijke schare woonde deze plegtige godsdienstoefeningen Dij Als een bewijs van erkentelijkheid voor de onder steuning welke de Goesche maatschappij voor stoom- en zeilvaart, van de zijde des bestuurs mogt onder vinden

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1