N.° 29. Woensdag 11 April. 1855, Woensdag en Zaturdag. ZMKZEESCHE COURANT. 4BOVVSHllT8-FHi;i i Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.'snam,idd. vóór 4 ure TEHSCHUHT: PEIII BEEiVTlBTIBTI» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberiglen van 1-6 regels h f 1 behalve hel ZegelregU BUITENLAND. buitbohlahd. Keülen 6 April. Bijzondere berigten uit Peters burg zeggen dat die hoofdstad door ontzagchelijke vestingwerken in slaat van verdediging gehragl wordt. Alle punten van den Kronstadtcr zeeboezem waar eene landing slechts eenigzins mogelijk zou wezen zijn be vestigd en gewapend geworden. Aan de heide oevers ziet men eene lange rij van werken die met geschut bezet door 40,000 man van de beste troepen verdedigd en bovendien door 40,000 zeelieden welke zich aan boord der langs de kust gcëchelonneerde kanonneer- boolen bevinden gedekt zijn. De vloot is daarentegen ontwapend en onttakeld en men is bereid voor Kron- stadl gelijk offer als voor Sebastopol te brengen na melijk de schepen op die plaatsen te doen zinken waar vijandelijke schepen zouden kunnen doorvaren. Het bevestigt zich, dal de krijgsverrigtingen in de krim een aanvang hebben genomen inet bet uit- zigt op een algemeen treffen. Omer-pacha rukt van Eupatoria naar het Oude fort op do Franscben bob ben het Russische leger in bet veld aangetast, De Rus sen tasten Balaklava aan dal door de Engelscben ver dedigd wordt. De Anlwerpscbe Précurseur behelst bovenstaande depêche met de volgende bijvoeging «Wij ontvangen hier (te Weetien) depêche op depêche de eene berigl nederlagen de andere overwinningen. In de booge politieke kringen heerscht groole ongerustheid ieder is overtuigd dat er op dezen oogenblik beslissende feiten in de Krim voorvallen en die van gewigligen invloed zullen zijn op de nog te voeren onderhande lingen." Eenigen tijd geleden reisde een Israëlitisch ban kier van Frankfort naar Weenen en trof in een rijtuig der eerste klasse een anderen reiziger aan die hem door zijn onderhoud zoo voor zich innam dat hij hem t'ene aanbeveling aan zijne te Weenen gehuwde dochter aanbood die zeide hij in een zeer goeden kring leefde en tot wier salons hij hem door die aanbeveling den toegang wenschte te verschaffen. De reiziger be dankte hem glimlagchende met de bijvoeging dat ook hij eene getrouwde dochter te Weenen had die insge lijks in een zeer goeden kring leefde. Op de vraag des bankiers: «Met wien is uwe dochter dan gehuwd antwoordde de andere «met den keizer van Oosten rijk." Hij was namelijk niemand anders dan de hertog Maximiliaan eart Bei]eren. W B A B K ft IJ K. Parus. 5 April. De correspondent van de Se maphore de Marseille meldt het volgende wegens de vermoedelijke oorzaak van het overlijden van vorst Menzilioff: »De vorst is ongetwijfeld aan do gevol gen cener wonde gestorven die hij in het gevecht hij Eupatoria hekomen bod hetwelk bij in een gesloten rijtuig bijwoonde, waarin men dacht dat een der grootvorsten gezeten was en waarop Omer-pacha een kogel deed afschieten. Menzikoff ontving eene wonde in do regterknie welke het afzetten van het heen noodzakelijk maakte, aan de gevolgen waarvan bij naar men verzekertden 17 Maart bezweken is." De veiling der schilderijen van de collectie van wijlen den heer Collot heeft den 29 Maart II. plaats ge had. Voorname meesterstukken hebben de volgende prijzen opgebragt: Salome liet hoofd van Johannes den Dooper ontvangende, door Léonard da Vinei, 16,000, francs; de heilige Margaretha, door Guido lleni 3975 fr. portret van Titiaan door hem zeiven 1600 fr. de Kaartspelers door Murillo 1300 fr. Marteldood der heilige Agatha door Velasquez 3000 fr. zeven schetsen uil bet leven van Achilles, door Bubens 10,250 fr. (Ie zamen) portret van Philips IV door Velasquez 1750 fr. portiet van Nicolaas Tulp hoog leeraar in de ontleedkunde Ie Amsterdam door Rem brandt 16,500 fr. de Kindermoord, door Nicolaas Pousstn 10,000 fr. gezigt op Tivolidoor Jos, Vernet, 3000 fr. eene zeehaven van denzelfden *2325 fr. De verkooping heeft in het geheel 89.000 fr. opgebragt. De geleerde heer Boudin heeft ('ene hoogst belang rijke statistiek openhaar gemaakt betreffende de per sonen die door den bliksem getroffen zijn. Volgens zijne opgaaf, werden in Frankrijk van 1835 tot 1852 niet minder dan 1808 personen slagloffers van den bliksem. De meeste gevallen komen in de maand Jutvij voor en van de 100 personen werden 20 onder hoornen gedood. Door éên slag werden voor zoo ver officieel bekend is nooit meer dan 8 a 9 per sonen gedood maar veel ineer dieren welke over het geheel meer blootgesteld zijn aan de gevaren van den jiliksem dan de mcnschen. Sinds de invoering van de bliksemafleiders op de oorlogschepen hebben de ofiicieele berigten geene melding oieer gemaald van ongelukken door den bliksem veroorzaakt, welke vroeger zoo menigvuldig waren zoo werden van 1810 tot 1815 alleen 35 linieschepenen even zoo vele fregatlen en kleinere schepen door den bliksem onbruikbaar gemaakt voor de dienst en van 1829 tot 1830 in 15 maanden 5 Ëngelsche oorlogschepen door den bliksem vernield. e H O O T-B SlttllSIÉI' Londen 6 April. Men verhaalt dat te Londen een ultimatum is opgemaakt met hel oogmerk om Pruisstin te verpligten zijne bedoelingen ten opzigte der Ouslersche zaak nu bepaaldelijk mede te deelen. Deu 19 Januarij is het stadje Old Town op Afrika's westkust door een Britsch oorlogschip plat gescholen omdat er volgens 's lands gebruik in spijt van do verloogen der Britsche zendeling predikers, eene moorddadige plegtigheid verrigt was terwijl de bevolking weigerde de daders uit te leveren. BINNENLAND. Zierikzf.e 10 April. Door i. exc. den gouverneur- generaal van Ned. Indie is tol controleur der 2de klasse, in de Opliir—districten ass.-res. Ayer Bangies be noemd de heer S. Locher de Bruine. Bij de provinciale commissie van geneeskundig onderzoeken toevoorzigl in Zeeland is in hare win tervergadering na examina tol vroedmeesler bevorderd geworden do heer A. 11 al ff man. SeRoOSKerre 8 April. Heden morgen maakte onze leeraar, de weieerw. heer ds. C. M. van der Weijde, aan de gemeente bekend eene beroeping te hebben ontvangen naar de gemeente Vrouwepolier in hel eiland Walcheren e» dal zijn eerw. die beroeping ge durende drie weken in ernstig beraad zoude nemen. De gemeente ziet den uitslag daarvan belangstellend te getnoel. Van goederhand vernemen wij dat de concessie is aangevraagd voor een spoorweg van Bergen-op- Zoom op Boozeiidaal io verbinding met den weg van Botterdam op Antwerpen langs laatslgemelde plaats. Voor eenigen lijd heeft in het Westland op den openbaren weg eene aanranding plaats gehad. Dit geschiedde door een onbekend manspersoon die de vrouw van haar gouden hoofdijzer beroofde. Toen heelt men den dader niet kunnen ontdekken. Dezer dagen echter had in de gemeente Wateringen door eeu vermomd jongeling andermaal soortgelijke berooving plaats. Nu werd de dader herkend door haar wie hij aanrandde en bestal met dat goede gevolg dat de jongeling daarna werd aangehouden. Hij heeft heide feiten dadelijk heloden. Hij was zekere J. IV. langer, woonachtig in de gemeente Wateringen. Hij is ge vankelijk Daar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 'sGravenbage overgebragl. Voor ccoige dagen is in de nabijheid van Gro ningen eene boerenplaats verkucht met eene zeer slechte behuizing met de beklemming van p. in. 50 bunders groen- en bouwland voor de som van ƒ32,900. Deze landerijen zijn op verre na niet do beste in deze provincie daar een aanmerkelijk gedeelte door eene lage ligging bij den wintertijd aan oveistooming is blootgesteld. Dezelfde boerenplaats is door den vori- gen eigenaar ingekocht voor 11,000 en door diens voorganger voor ƒ4000; alles binnen de laatste 50 jaren» Wij vinden in een dagblad het volgende berigt uit Venlo dd. 28 Maart Gisteren zijn de hh. officier van justitie eti regler- commissaris hij de regtbank van Roermond ölhier aan gekomen om onderzoek te doen naar een in den nacht van zalurdag op zondag in de magazijnen van den heer Berger op de brutaalste wijze gepleefttlcn diefstal van 20 balen kolïij ter waarde van ƒ1000. Onmiddelijk werden onderscheidene huiszoekingen gedaan en een zestal personen gearresteerdonder welke zich bevindt de heer M. vroeger officier thailS koopman in kolo niale waren alhier hij wien de Ontvreemde köffij iii huis is gevonden. Groot was de verontwaardiging in de stad op het vernemen van deze tijding als heb bende men op iemand van dien Stand geen vermoe den kuntieu hebben. Honderde van inenschen waren dan ook op de been zoo Éeifs dat de justitie Ver- pligt is geweest de Straten doof dë gewapende rtiagt te doei) afzetten ten einde ongehinderd te kuhben werkzaam zijn. Het onderzoek düUrt lieden onafge broken voort. Men vermoedt dat daardoor een ge heel complot aan het licht zal komen. Te Namen (Belgie) heeft zich eene maatschappij gevormd met een kapitaal van 150,000 fr. in aahdeelen (die reeds allen geplaatst zijn) mot het doel om goed- koopor brood te hakken. Haar döel is ondersteuning der behoeftige en arbeidende klasse winst wordt niet beoogd zoodat een twee ponds brood zeven centimes minder zal kosten dan bij den hakker. Den 6 Maart is de hangende brug over den Nia- gara-val voor spoortreinen opengesteld. De brug zakte io hel midden slechts een halveti duim toen de eerste locomotiefop den eersten boog zoo hoog boven den afgrond stond dat men hel water daarin naauwelijks zien kon. Vervolg vart de verklaring van Har men Éilcerrta Nz., derde stuurman aan boord van hel Nederlandsche bark schip Ambaina. Toen wij omtrent halfweg van het schip en den wal waren merkte do kapitein op dat er eene hooge branding was, waarop ik antwoordde: «ja wel kapitein, eene zware zee en de kapitein alstoen zeide nu maar vooruit wij zullen zien hoe of het gaal." De hoot was intusschen in de branding gekomen. Eenige golfslagen doorgestaan hebbende wilde de kapitein oinkeeren waarop ik echter zeide dat liet nu te laat was dal de branding zoo hoog en de golfslag zoo kort was dal er geen mogelijkheid bestond de hoot to wen den zonder dal zij omsloeg. Middelerwijl was de ka pitein opgestaan en stond regt over eind in de boot toen de voorsteven grond raakte maar niet kon door schieten en ook geene gleuf maken, zijnde zij juist door eene golf van achteren opgeligt geworden. Onmidde lijk daarop volgde een tweede golfdie de boot van achteren zoodanig opnam dal zij over den voorsteven heen omsloeg. Oimlat de kapitein toen nog in da boot overeind stond werd hij door de kracht van de golf de boot uil en iets op zijde landwaarts in geworpen terwijl wij overigens allen onder de boot geraakten. Deze door de elkander opvolgende zware brandingen opgeiigt raakte dwars en kantelde toen nog twee of driemalen om ik was er eerst ingebleven mij met beide handen aan de boorden vasthoudende doch ge raakte (net het kanielon even spoedig weder uit dezelve, en poogde mij nu van huiten aan dezelve vast te hech ten heigeen ik ook de matrozen J. Couinou en ALe zer zag doen in dat oogenblik zag ik ook nog don ka pitein tut bijna aan den bals in hal water staan en niet ver van hein den matroos IF, de Jongste den doctor heb ik al selerl het omslaan der boot niet meer gezien* Na nog verscheiden malen gekanteld te zijn ben ik eindelijk hoven op de kiel van de boot leregt gekomen, en mij met de eene hand daarop vastklemmende hielp ik niet de andere band den matroos J. Coumou dien ik niet ver van mij zag ook tegen de boot aan en deze was zoo gelukkig, van achteren de ijzeren roerbaak in handen te krijgen, waaraan hij zich vasthield, zijuda het roer er reeds uitgeslagen. De matroos A. A. Lezer was intusschen van de hooi afgeraakt en heb ik hem nog eene poos lang meer naar den tvai toe hooren. s ckreeuwen van ilea kapitein en den ma Hoos IV. de

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1