1855, r Zaturdag 31 Maart. Woensdag en Zaturdag. I BESTCI® ADMRISTHATIISiY N.° 26- ZMUKZEESCH COURANT. aboisvshkbts-pbi;i j Per drie maanden ƒ2,00.Franco per post ƒ2,25.1 Inzendingder Advert, daagste voren.1 snamidd. vódr ure verschijnt: PRIJS DSE &9V1SETB1ÏTIEB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregi zitter. X O X- ii\ FtEES TOAGM3 X. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeegelet op het besluit van lieeren Gedeputeerde Staten van den 15 Julij 184'!no. 1{Pro vinciaalblad no. 87), houdende raededeeling van 's Konings verlangen' dat de ingezetenen aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815, {Staatsblad'ü.o. 21)betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen,jaar lijks zullen worden herinnerd; brengen mitsdien den inbond der,voor melde wet ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, luidende* als volgt Art. 1. „Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feest dagen als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd wordeu niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden welke, de godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheidals wan neer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." Art. 2. „Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe ectw.aren, geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkochten dat kooplieden en win keliers hunne waren niet zullen mogeu uitstallen noch met open deuren verkoopen." Art. 3 „Datgedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefe ning bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drapk verkocht wordtvoor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijnen dat ookgedurende dienzelfden tijd geenerhande spelen hetzij kolvenbalslaan of derge lijke mogen plaats hebben." Art. 4. „Dat geene openbare vermakelijkheden zooals, schouw burgen publieke danspartijen concerten en harddraverijen op de zon dagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uit zondering toe te staan, mits niet dan naliet volkomen eindigen vau alle godsdienst-oefeningen." Art. 5. „Dat de plaatselijke policie zorg zal dragen ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. „Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden o\'mat eene gevange nis van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. Art. 7. „Datbij een tweede overtreding de boete of straf zal verdub beld wordenen wijders al de te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaarden de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten." „En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeen komstige provinciale of plaatselijke reglementen en iiirigtiugen zullen worden gehouden voor vervallen." Burgemeester en "Wethouders de aandacht der ingezetenen op de voorschrevene bepalingen vestigendeuoodigen dezelve tevens uit om door eene stipte inachtneming derzelve tot de nuttige en wijze bedoe lingen van Zijne Majesteit mede te werken. Ên opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voor wenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binneu deze Gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 28 Maart 1855. B. C. CAUVoorzitter. C. DE JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. be Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 4 April aanstaande des middags ten halfeen ure, op het Raad huis alhier eene opeoibare vergaderïoig- van den OeiineeiiAe-Kaad zal gehouden worden. Zierikzee den 30 Maart 1855. B. C. CAU. I' BUITENLAND. DUITIOHLAHD. Keulen 27 Maart. In een der Duitsche dag bladen leest men het volgende «De beriglen van het ooi logstoonoel gaan tot 12 dézer. Met groote zorg slaat men in het kamp der geallieerden de bewegingen der Russen in de vallei van Baïdar gade en ziet een aanval van hunne zijde tegen Balaklava te gewoel te weer naardien de ge neraal Wagner nieuwe versterkingen van het korps van Liprandi ontvangen heeft. Men zegt dat de Russen over hel algemeen groolere bedrijvigheid aan den dag leggen sedert de generaal Oslen-Saclien het bevel over hen voert en dal de Engelschen zich sterk bezig houden om door onafgebrokene verken ningen de plannen hunner tegenstanders uit te vor- schen. Ower-pacha is in de baai van Kamiesch aan gekomen om een krijgsraad bij te wonen. De Rus sische kiijgsmagt is dus verdeeld: te Pen kop ijn hel korps dragonders eene divisie ligie kavallerie er» ver schillende andere detachementen ter gezamenlijke sierktc van 20.000 man v gelegerd over welke troe pen de luitenant-generaal Pawleff het voorloopig hevel voort. Te Simferopol doet zulks de generaal Read. Hij beschikt over ongeveer 45.000 man za- mengesteld uit de division ChruleffPawloff 11 en Korfbet gros der Donsche kozakken en drie ge mengde brigades. Nabij Balbek vindt men het hoofd kwartier des generaals Oslen-Sacken met 50,000 rnan de mobiele be/etling van Sebastopol daaronder begrepen. Aan do Tschornaïa eindelijk is de gene raal Liprandi inet 18,000 man gekampeerd en in de vallei van Baidar de generaal Wagner met 9000 man." r H A 19 (t R IJ K. Parijs 27 Maart. De Monxteur behelst een arti kel waarin een tafereel wordt opgehangen van de re geringsdaden van Nicolaas keizer van Rusland en de gevolgen worden ontwikkeld die zijn overlijden kan na zich slepen. Dit artikel eindigt aldus: »Berie natie, zoo groot als de Fransche, ver heugt zich niet wanneer de dood een harer tegen standers hoe magtig die ook zijn moge treft. Ieder zal echter begrijpen dat God toen Hij den vorst uit den strijd wegnam die dien strijd bad begonnen levens den voornaamsten hinderpaal voor den vrede heeft doen verdwijnen. Frankrijk staart onpartijdig in de groeve van den overleden czaar doch put uit de verdwijning van een vijand geen vertrouwen dat vertrouwen put Frankrijk uit de medewerking zijner bondgenöolen uit de heldhaftigheid zijner kinderen uit liet geluk zijner wapenen uit de geregtigheid zijner zaak. Frankrijk voert slechts den oorlog met zulk eene volhardende geestkracht, ten einde het staalkundig evenwigt van Europa te bevestigen dat door eene eerzucht bedreigd wordt die door geheel de wereld gewraakt werd vóór dat de geschiedenis haar veroordeelde." G R O O T-B HITTANN1E N, Londen 27 Maart. In de Times leest men de volgende depeches uit Weenen allen van gisteren avond »De vertegenwoordigers der geallieerde mogendhe den hebben gisteren eene conferentie gehouden ten einde zich onderling over de voorwaarden te ver staan welke Rusland tot beperking zijner magl in de Zwarte-Zee zouden voorgelegd worden." De zesde conferentie is heden gehouden. Hol tweede punt is bepaaldelijk geregeld. De beraad slagingen over hét derde punt zijn aangevangen." «Berigten uit Odessa van 21 Maart houden in dat de Russen in weerwil van herhaalde aanvallen de stelling hebben ingehouden welke zij den 24 Fe- bruarij op den berg Saporine hebben ingenomen en uil welke hunne kanonnen de liuien van aanval en het Fransche kamp bestrijken." BINNENLAND. Zierikzee 30 Maart. Men verneemt dat het werk der bedijking van de Oosterscheldo in de aan staande lente met kracht zal worden voortgezet zijnde de akliehouders in de belangrijke onderneming te Lon den bijeengeroepen waar zoo men redenen heeft le gelooven uitvoerige ontwerpeu zullen worden mede gedeeld. Voor zoo ver men kan nagaan bedraagt de col lecte voor de noodlijdenden door den watersnood over het gansche rijk circa ƒ380,000. Men scürijft uit Middelburg van den 26 dezer Ofschoon wij sedert onze vorige wededeeling van geene voorvallen van hondsdolheid in deze gemeente meer vernomen hebben is de mededeeling van het vol gende welligt niet ongepast. Door deskundigen zou er althans de proef van kunnen worden genomen. Een Saksisch boschwachter Gaslt genaamd die 82 jaar oud is geworden en zijn geheim niet met zich in het graf wil nemen heeft in de Leipziger zeit. het volgende middel bekend gemaakt tegen den beet van een dollen hond welke hij sinls 50 jaar met Lil beste gu\ulg op menscheo eu dieren heeft aangewend men neme dadelijk warme azijn of laauw water wassche de wonde uit en drooge ze. Dart giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale, zuren het speeksel v orgift op lossen zal men de rampzalige werking er van voor- ko men. Ds. 3. J. van Toorenenbergen te Vlissingen heeft dezer dagen van wege de daartoe bevoegde commissie, eene uitnoodiging' ontvangen om zich. als hoogleeraar te Stellenbosch (Kaap de Goede Hoop) te vestigen. Men schrijft uit Goes van 24 dezer Heden heeft de schroefstoomboot de Stad Goes baren eer sten logt van Rotterdam volbragt. Algemeen was de belangstelling honderden van menschen warea op de kade en den weg langs de haven op de been om van die eerste aankomst getuigen te zijn. Ongeveer ten 6 ure arriveerde zij in de kade onder een oor- verdoovend gejuich. De harmonie bragt het hare toe en voerde eenige muziekstukken uit. Bij het aankomen werd de boot opgewacht door den ge meenteraad en do vennooten waarbij aan de direc tie voor hare onvermoeide pogingen hulde werd ge- bragt die wederom van hare zijde den heer Andriessen van Rotterdam als den bekwamen uitvoerder roemde. Dingsdag morgen vertrekt de boot weder opdat de laatste hand aan de machinerie worde gelegd ia de daarop volgende week wordt de geregelde vaart geopen d Uit Rooiend aal wordt gemeld dat met den uitersten ijver gearhëid wordt aan de voltooijing van den spoorweg vau Antwerpen naar den Moerdijk. Ruim 1000 arbeiders zijn op verschillende punten daar aan werk/aam en men hoopt dat de weg over zijne geheele lengte gereed zal weien vóór uet openeu der groote tentoonstelling te Darijs. Den 20 dezer heeft de proefrid plaats gehad op den spoorweg van Antwerpen naar Turnhout over Contich Lier en Herenthals; de weg is als zeer so- liede erkend goed geiend en in slaat om onmiddelijk gebruikt te worden tusscheii den 5 en 10 April zal hij voor het publiek geopend worden de reis van Antwerpen naar Turnhout zal in \ifi uur plaats hebben. Wan neer door de heeron van Gend en Loos van Brussel op Turnhout eene diligence-dienst wordt aangelegd dan zal zulks de meer directe gemeenschap van Brussel met do Brabandsche Kempen aanmerkelijk bevorderen en de gelegenheid geopend worden om binnen den tijd van 6 uren van daar te Antwerpen te zijn en zulks in afwachting dalde spoorweg van Turnhout tot aan die siad zal worden doorgelegd als wanueer de reis in minstens 3 uren zal kunnen plaats hebben. üil Nieuwerkerk op d'Lïssel meldt men ons als eene bijzonderheid dal bij C. Boerop koopman al daar de eerste nieuwe aardappelen gerooid zijn welke hoewel niet groot van stuk echter goed van smaak waren. Het hoog gereglshof voor zeezaken te Londen heeft dezer dagen in zake van het Hollandscho schip i\ijverdal en van andere wegens schending der blokkade in de Oostzee genomen handelsvaartuigen beslist dat een schip, hetwelk vertrokken is met wetenschap van het bestaan eener blokkade geen regt heeft hel blok kerende eskader te naderen mei het doel om narigien in te winnen. Het hof van assises te Brugge heeft zich gedu rende drie zittingen bezig gehouden met eene gewigtige zaak die geëindigd is met de Ier dood veroordeeling van 6 der 7 beschuldigden. Onder de veroordeelden bevindt ziel) eene vrouw van 26 jaren oud. Zij zijn schuldig verklaard aan diefstal met verzwarende om standigheden. Hel vonnis zegt dat zij hunne straf op eene der openbare plaatsen der stad Brugge zullen ondergaan. - Nog zijn door genoemd hof in de laatste vorige week twee doodvonnissen uitgesproken als éón wegens moord op een 17jarig dienstmeisje en één wegens brandstichting. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Warschau 27 Maart. De heilige synode heeft eene dweepachtige oproeping gerigt tot het Russische volk om ijverig deel le nemen aan de algemeene wa pening der landweer. De synode wijst op de helden

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1