ZIERIKZEESCai X A Zaturdag 11 Maart. 1855, N.° 22. Woensdag1 en Zaturdag. s WATERSNOOD MSTlillEN AlMSTlü'M Verkooping van' Hoornen. IS -t COURANT. ABOKKSniBTS-FBIJI Per drie maanden f 2,00. Franco per pont f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór dl ure. tebschijnt: PRIJS DKB IDVIHTSBJTIEB Gewone 15 cents de regel. Doodberiglen van 1-6 regels t Geboorte-Huwelijks-en f 1 behalve hel Zegelregi, Deze maand zal Neêrland heugener zal van haar gesproken worden, ook dan, als reeds allen die thans leven, zijn-afgetreden van dit wereld- tooneel; want de geschiedsrollen zullen er van gewagen, wat ramp ons vaderland, met name de provinciën Gelderland, Utrecht en Noord-Bra- Land, toen heeft getroffen door den verschrik- kelijken watersnood. Voorwaar, eene treurige bladzijde in 's lands geschiedenis eene bladzijde die menig hart met deernis en weemoed zal lezen gelijk het feit nu allerwege de gemoederen schokt en het innigste medelijden heeft opgewekt, en men op de plaatsen des onheilsde akeligste jammertooneelen aanschouwten rouw en ellende en schade en weeklagten worden gezien en ge hoord. Maar zie! de ramp, zoo ijsselijk en groot die met geene te donkere kleuren kan afgeschil derd worden, heeft toch ook hare lichtzijde. Daar boven die wateren als henen zweeft een vrien delijke engel, die, vermag zij al niet op eenmaal het water terug te leiden binnen de gestelde per ken of de dooden weer te geven die het verzwol gen heeft, toch veel lenigen en verzachten, veel herstellen en vergoeden kan, en die engel heet LiefdadigheidZie, hoe overal in den lande giften en gaven worden bijeengezameld en gaarne worden geofferd. Zie, hoe de schilder zijn penseel, de kunstenaren en kunstenaressen hunne kunst, de dichter zijne lier voor haar ten beste heeft. Ieder wil nu doen wat hij kan ,om te helpen in den nood. Er zullen niet slechts duizenden, maar er zullen millioeneri noodig zijn - en die millioenen - wij zijn er van over tuigd, - zij zullen geofferd worden en naast de noodlottige ramp zal de geschiedschrijver die vereerende getuigenis kunnen plaatsen: «de nnood was grootmaar de deugd der vaderen: Liefdadigheidwas niet geweken van hunne «kinderen zij vertoonde zich weer in al haren «luister en in al haar vermogen; er werd voor «zooveel bekend is geworden op verschillende «wijze voor de overstroomden bijeengezameld de «som van(een cijfer, dat wij na tuurlijk nog niet weten, maar van welks groot heid wij de beste gedachten voeden.) Het is wel niet vreemd, dat men ook hier be proeven wil, iets bij te dragen tot leniging van den nood. In het nieuwe Kerkgebouw der Her- Vormde Gemeente, eene plaats waar de liefde van God en Christus en de liefde tot de broe deren wordt gepredikt eene plaats derhalve voor het bewuste doel zoo eigenaardig geschikt, daar zal men in de gelegenheid zijn, iets van zijne liefde tot die ongelukkige broederen daar ginds te betoonen. Op donderdag namiddag den 22 dezerdes namiddags ten 2 ure, zal door de heeren Eisner en Overmaninet medewerking van de Mannen- Zangvereeniging een orgel-concert plaats hebben eri opdat de deelneming aan dat concert alge meen zou kunnen zijn, is de entrée op 50 cents gesteld wordende het ieder vrijgelaten, die en trée zoodanig te verhoogen 0 B„„ als zijne mildheid dit moge goedvinden, opdat de opbrengst van dit Concert buitengewoon en rijk zou zijn. Maar er is nog meer; er heelt zich alhier eene Commissie gevormd tot het ontvangen van bij dragen tot leniging van den nood der zwaar ge teisterde provinciën zie de Advertentie hier ach ter) en ook zal er ingevolge Koninklijk bcs uit op dirigsdag aanstaande eene algemeene Collecte plaats hebben zie onderstaande Bekendmaking van heeren Burgemeester en fVethouders). Zierikzee, en de eilanden Schouwen en Duive- land, zullen hier wel niet achterlijk willen zijn. Zij, die het geduchte element als dagelijks aan schouwen ;deszelfs vernielende kracht ook bij er- ervaring kennen en ook door waterrampen kun nen getroffen worden, zij zullen het toonen,dat zij de jammeren en de schade beseffen die de over strooming heeft aangerigt. zij zullen dat te eerder doen als zij zich afvragen Wat zouden wij wel wenschen dat ons geschiedde indien hetgeen God verhoedde onze dijken te eeniger tijd be zweken voor het geweld des waters." O, bij dez,e ge dachte is er wel geen ander opwekkend woord meer noodig. Wij eindigen dus daarom met die zoo vriendelijk dringende regelen van Toi- lrns die de waardige man eenige jaren geleden nederschreefmaar die ook nu zoo geheel van toepassing zijn „Helpt! redt! en maakt den dwaas beschaamd, „Bic 't goud veracht als zonder waarde „'t Is in de hand, die 't wel besteedt „Een mild geschenk, dat de Alruagt deed, „Uit deernis deed aan de aarde." Burgemeester Wethouders van Zierikzee maken bekend dat <le verknoping tegen den 19 dezer aangekondigd is uitgesteld en bepaald op Maandag den 26 dezer maand des voormiddags 10 ure aan de Zelke alwaar alsdan in het openbaar zullen worden geveild en verkocht: Vijftig1 stasRs opspaaand? Olmen# B5m>inommeerendeels lot Werkhout ge schikt gemerkt van n.° 1-50 op de voorwaarden welke voor gegadingden dagelijks ter Secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 14 Maart 1855. B. C. CAU Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dal er, ingevolge Koninklijk besluit van den 1 2 dezer maand no. 43 op Oingsdag den twintig aten Maart aanslaande eene algemeene Collecte aan de huizen der ingezetenen door hel geheels Rijk zal worden gedaan ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming van verschillende streken des Vaderlands. Dat dientengevolge ook in deze gemeente de be doelde Collecte op dien dag zal plaats hebben met dringende uitnoodiging aan alle ingezetenen om in die Collecte naar vermogen bij te dragen zoodanig dat do opbrengst getuigen moge van de dankbaarheid van hen die van den watersnood gelukkig bewaard ble ven en van den broederlijken zin om onze noodlijdende landgenooten zooveel mogelijk hulp en bijstand te bieden. Gedaau ten Raadhuize te Zierikzee den 16 Maart 1855. B. C. CAU, Voorzitter. G. de JONGE Secretaris BUITENLAND. ODSTCOHLASIID. Keulen 13 Maart. Volgens sommige dagbladen is de Pruissiscbe regering voornemens een wapenstilstand voor te slaan ten einde keizer Alexander 11 de gele genheid te verschaffen de belangen zijns rijks ten op- zigte der Ooslersche kwestie in ernstige overweging te nemen. Een dier bladen zegt zelfs dat dit voorstel be reids gedaan maar verworpen zou zijn. Uit Petersburg verneemt men dat het stoffelijk overschot des keizers in eene verlichte kapel van het pa leis ten toongesteld is en aldaar denkelijk tot den 16 dezer blijven zal. Het gelaat is onbedekt en dit berigt logenstraft derhalve het vroeger per telegraaf verspreid gerucht wegens den verregaanden staat van spoedige ontbinding in welken het lijk verkeerde en al de ge volgtrekkingen die daaruit gemaakt zijn. r B N K R IJ K. Parijs 13 Maart. Terwijl men algemeen van vrede blijft spreken werden overal de krijgstoerustingen ijve riger dan ooit voortgezet. Zoo zegt men dat in Frank rijk een nieuw leger zal worden gevormd uit de divisiëa welke de kampen van Hel fa ut St.—Omer en Boulogne bezetten dit leger zou den naam van Noorderleger ontvangen en onder bet opperbevel van den maarschalk Paraguay d'Hilliers worden geplaatst. Frankrijk zou alsdan in het bezit zijn van drie groote legers welke gereed zijn te velde te trekken te weten bet Noorder- leger het Oosterleger welks hoofdkwartier te Parijs is en het leger van Ly<»n. De Moniteur deelt heden morgen het keizerlijk besluit mede strekkende lot uitvaardiging van het militair verdrag dat tusschen Frankrijk Engeland en Sardinië is gesloten. BINNENLANB. Zierikzee, 16 Maart. Bij de te Amsterdam ge vestigde algemeene commissie voor den watersnood wasjl. maandag reeds tie som van l3,5i8,661/2 inge komen. Z. M. d e koning heeft zich jl. maandag morgen met der» commissaris des konings in de provincie Gel derland naar de overstroomde landstreek van Veenen- daal begeven. Z. M. zou voornemens zijn nog eenige dagen in de omstreken van Arnhem te vertoeven om vervolgens de provincie Noordbraband te bezoeken. Eergisteren middag omstreeks 6 ure zijn te Utrecht per spoortrein van Veenendaal aangebragt ruim 400 personen die door de jongste overstroomingen van alles zijn beroofd geworden en alsnu in de Geerie-kerfi die daartoe in zeer korten tijd doelma tig is ingerigt huisvesting en verpleging erlangen. Deze personen hadden in de laatste dagen groot gebrek geleden en diepe droefheid leekende zich op aller ge laat, Onder hen zag men hier eene moeder met haar dooden zuigeling in de armen «geklemd daar een grijs aard die door twee lotgenoolen ondersteund werd el ders een man die aan zijne smart moest lucht geven en door luide jammerklaglen de omstanders tol tranen bewoog. Tegen 7 ure in de Geerle-kerk aangekomen vonden zij aldaar een maaltijd toebereid van zuurkool met spek die zekerlijk zal gestrekt hebben om hun ligchaamlijk lijden eenigermate te leenigen. Gisteren morgen is van Utrecht per spoortrein naar Scherpenzeel vertrokken een detachement mineurs ten gevolge der aldaar plaats gehad hebbende door braak. Gisteren werd te Utrecht van Veenendaal terug ver wacht een detachement infanterie onder bevel van den kapitein Herbich. Hunne terugkomst zou een gevolg zijn van de te Veenendaal heerschonde schaarscbto aan de eerste levensbehoeften. LI. vrijdag was de stroom en de aandrang van ijs te 's Herlogenbosch zoo sterk dat de brug over de vesting gracht aan de Orthenpoort bezweek en voor het groot ste geheel'.o we>;dieefde passage door die poort naar örthen is voor rijtuigen gestremd alleen voor voet gangers is door middel eener schuilwelke langs een o.kken kabel over den snellen stroom wordt heengetrok ken gelegenheid om uit en in de stad te komen. De ge meenschap mei Vught was gisteren hersteld door mid del van eene noodorug welke is gelegd over het in den weg gespoeld gat, Eergisteren zijn de paarden en het vee uit bet gehucht Orthen welke in de ledig staande stallen der kavallerio te 's iierlogeobosch waren gebor gen van daar naar gemeld gehucht teruggevoerd en

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1