N.° 21 Woensdag 14 Maart. 1844, Woensdag en Zaturdag. ZIERKZEESCBE COURANT. aboiobiitmbbits-pbijs l Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: BEKENDMAMNG. Bübgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Maandag den 19 dezer maand des voormiddags 10 ure aan de Zelke in liet openbaar aan de meest biedenden krachtens besluit van den Go- me* nte-Raad van den 26 February jIte verkoopen I^e§esa eai veertsy stuks opgaande ©Inaaeua 05oom€»BB, deels geschikt voor Werkhout t aldaar staande en gemerkt van n.° 1—19 op de voor waarden waarvan inmiddels dagelijks ter Secretarie inzage kan worden genomen. Zierikzee den 12 Maart 1855. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 17 dezer maand des middags ten twaalf ure op het Raadhuis alhier, eene opeiibafe verg-ac3<j»ris»§- vaaa des# Cw4?imt»^aBle-2Siaitic8 zal gehouden worden. Zierikzee den 12 Maart 1855. B. C. CAU. BUITENLAND. ousts o h l fi bi i>. Keulen, 9 Maart. Brieven uit Weenen zeggen dat lord Russell en de heer de Rourqueney overeengekomen zijn wegens den inhoud van een gelijkluidend memo randum. hetwelk namens Engeland en Frankrijk bij de W eerier conferentie zal worden overgelegd en waarin het derde der vier bekende punten bepaaldelijk in dien sin uitgelegd zou worden dat de hervorming van Se- bastopol in eene eenvoudige handelshaven met geheele sloping der vestingwerken daarin aangeduid zou zijn. Nog zou bepaald wezen dat de werkzaamheden der con ferentie binnen 14 dagen moeten zijn afgeloopen vóór het einde van welke de Russische gezant zijn antwoord op de voorstellen der geallieerden moet hebben inge diend. Onder de verdere te Weenen loopemie geruch ten behoort dat vorst Gorlschakoffte gelijk met zijne instructiën hoe hij zich in de conferentie te gedragen heeft het bevel des keizers heeft ontvangen om bij de opening daarvan te verklaren dat de Russische legers zoo lang de onderhandelingen duren, eene verdedigende stelling zullen blijven aannemen en niet aanvalleuder- wijze bandelen, ten zij hun daartoe nader bevel ge- worde. Voorts dat keizer Nicolaas kort voor zijn verscheiden insgelijks door lusschenkomst van vorst Gorlschakoffden Oosten rijkschen keizer zijne op regie zucht tot bet sluiten van vrede beeft doen te kennen geven maar met bijvoeging van hel verzoek dal keizer Frans Joseph niet op voorwaarden zou aandringen welke de Russische keizer niet kan aannemen zonder zich in de oogen zijner eigene onderdanen te vernederen, Het stoffelijk overschot van keizer Nicolaas is zoo spoedig tot ontbinding overgegaan dat het niet op een paradebed tentoongesteld heeft kunnen worden. v-barkruk. Parijs 9 Maart. Naar aanleiding van het den 17 .Februarij, bij Eupatoria gebeurde heeft de generaal Canrobert een brief van gelukwensching aan den kona- mandant Osmont gouverneur van Eupatona gerigt welk schrijven dus eindigt Mei een levendig gevoel van voldoening heb ik gezien dat uwe kleine bezetting waardiglijk de eer der Fiansche wapenen beeft slaande gehouden aan de zijde van de Ottomannische soldaten van bet Donau—leger wier krachtige houding men Diet genoeg kan prijzen. Uwe vestingwerken uwe kanonnen onze marine hebben daar eene belangrijke rol gespeeld en zal ik gelukkig zijn daarvan verslag afln Liil. te geven." De Moniteur deelt heden de beide volgende depêches mede Kairo den 22 Februarij. Do eersle bezending van het regement Engelsche ka val lerie dat Egypte moet doortrekken is sedert eenige dagen te Kairo aange komen. De paarden van Arabisch ras bevonden zich in zeer goeden staat, in weerwil van de vermoeienissen eener reis te water van 29 dagen. Dit regement is te Abassia aan de poorten van Kairo gekaserneerd." Bottoon den 13 Februarij. De stoomboot Taif, van Konstantinopel komtndo en 800 Tonische soldaten aan boord hebbende bestemd voor bet legerkorps van Battoun is gisteren alhier ter reede aangekomen. Zij vertrekt heden avond naar Trehisonde en Samsoun, waar zij levensbehoeften voor hel leger in de Krim zal innemen." Volgens per telegraaf uit Madrid ontvangen be- rigt van den 8 dezer is een bataillon marine soldaten te Cadix naar Cuba ingescheept in de maand Mei zullen 5000 man vertrekken om het legerkorps der kolonie te gaan versterken dat tol op 30,009 man zal worden gebragt. CS ja O O X-B RSTTANNIE ra. Londen 9 Maart. Alhier uit het kamp voor Se- bastopol ontvangen brieven zeggen dat hol gebrek der Engelsche troepen aan levensmiddelen en kleedingstuk ken nu door overvloed vervangen is. Ook wederspre ker) zij het gerucht dat de Fransche soldaten vroeger kledingstukken aan de Engelsche zouden geleend heb ben integendeel hebben de laatslen nu aan de eersten ongeveer 15,000 paren overkousen en andere benoo- digdhoden van dien aard verstrekt. Met genootschap der vrienden van den vrede hield eergisteren onder het voorzitterschap van den heer G. Wilson eene vergadering die door een talrijk publiek werd bijgewoond. De heer Brigth was de eerste spreker. Hij verweet de naamlooze schrijvers in de dagbladen dat /.ij de vredespartij bestendig als eene onbeduidende minderheid afschilderen die zich tegen de openbare meening aankante. Intussehen was die partij steeds aan hare grondbeginselen getrouw ge bleven terwijl bel land zich in de grootste mocijelijk* hedeo gewikkeld heeft door van die grondbeginselen af te wijken. De leer der vrienden dos vredes was dat Engeland zich niet met alle in Europa ontslaande ge schillen moet inlaten. Een onzer voornaamste staats lieden nu wijlen lord Grey dacht daarover eveneens, en verder beweerden de vrienden des vredes dat de zaak waarvoor Engeland zich nu in oorlog gewikkeld heeft juist eene van die is waarmede het verkeerd gedaan heeft zich te hemoeijen. Rusland en Turkije hadden als vrije en onafhankelijke natiën een twist die bin nen 14 dagen beslecht had kunnen worden indien niet door de lusschenkomst een krijgszuchtige geest in Turkije opgewekt ware, gelijk aan dien welkende dagbladen in Engeland hebben opgewekt. Ons ver deeld en door die verdeeldheid verzwakt ministerie heeft door de steeds toenemende moeijelijkheden zij - ner stelling verschrikt door de dagbladen bedreigd en opgewonden het land te midden van een oorlog ge worpen en is buiten staat geweest het daaruit weder te redden. Sommigen waren onnoozel genoeg om te gelooven dat het heil der onderdrukte volken uit dezen oorlog ontstaan zou maar zij vergaten dat men door de Fransche Ooslenrijksche en andere legers te ver dubbelen ook de kracht van het despolismus legen de vrijheid der volken verdubbeld beeft. In ons eigen land zag men niet minder treurige gebeurtenissen. Hel volk ving don oorlog aan zonder te welen wat die was. Het beschouwde dien als een groot historisch feit, maar bedacht niet dat ten gevolge dezer valschestaat kunde 40,000 menschen op het slagveld en in de hos pitalen omgekomen of met verminkte ledematen en verzwakte gestellen huiswaarts keeren zouden. Nu zegt men een ministerie te willen dat den oorlog met kracht doorzet, maar bedenkt niet dat een ver nieuwd leger door een ander moet vervangen en dit op nieuw aan allerlei gevaren blootgesteld worden zonder dat de eindelijke val eener reeds sedert 5 maan den belegerde vesting Ruslands magt verzwakken of Turkije uit dcu slaat van een zinkend en bedorven volk prijs dee fl,»vhst!sut233si Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f behalve hel Zegelregi opheffen zal. Men doet nuttelooze opofferingen voor een denbceldig doel, Eene magtige vloot is naar de Oost-Zee gezonden, oin de arme Finlanders hun zout te ontrooven en de eigendommen onzer eigene koop lieden te vernielen. Voor Petropolawski hebben onze schepen eene nederlaag geleden en ook in de Zwarte- Zee is niets belangrijks uilgerigt. Men zegt verder dat eenige millioenen voor dit land niets zijn hoe het verbazend is welke verteringen wij maken kunnen. Hel is inderdaad verbazend maar Engeland heeft eenige millioenen armen en als do rij ken verpligt zullen wezen op het overvloedige te be zuinigen zullen die millioenen armen in de diepste ellende gedompeld zijn. 3)e redenaar betoogde verder hoe diezelfde verbinding welke onder de bevolking bestond zich ook van het parlement en van de ministers had meester gemaakt en eindigde met te zeggen hoe de vestiging eener blijvende vereeniging wenschelijk zou zijn om het volk van dö waarheid der leer te overtuigen dat het zich niet met de zaken van andere landen moest inlaten. Nadat de hoeren Sturge Ashworth en Thomasson in gelijken geest gesproken hadden werd lot bet indie nen van een adres aan de regering besloten waarin zij verzocht zal worden alles lot het verwerven van den vrede aan te wenden en tot medeleekening van welk adres het publiek in de gelegenheid zal worden gesteld. BINNENLAND. Zierikzee, 13 Maart. Voor Dordrecht is het ijs losgegaan en met dat in het Maliegai doorgedreven ook in de Kil is het opgeruimd zoodat de watering naar beneden mede open is terwijl de stremming der scheepvaart naar de R:jn heeft opgehouden aangezien de van Mannheim gekomen stoomboot Heilbron voor Dordrecht is aangekomen. Omtrent den toestand onzer rivieren leest men nog het volgende Te Arnhem was den 7 dezer het water zoodanig gevallen dat alle afdammingen orn het indringen in de stad te keeren onnoodig zijn gewor den. Ook in het. Vulpsche Broek is iiet niet gewassen. Als eene bijzondere besturing der Voorzienigheid mag men aanmerken, dat liet gedurende den watersnood zulk schoon en stil weder gebleven is. Een storm zou alle voorzorgen ij del gemaakt hebben. Nu mag men eenige hoop koesleren dal de rampen althans het ver lies van menschenlevens niet zoo groot zullen zijn als men aanvankelijk gevreesd, had. Dat menigeen echter tot armoede georagt wor.lt lijdt geen twijfel. - Het tot Ede beboerende gedeelte van Veenondaal is bijna geheet verlaten hot m -erendecl der huizen staat lot aan do daken in het water. - i)en 7 is het ijs te Kampen los geraakt en begonnen door te drijven. Tot dien lijd toe W3S alles aldaar zonder ongelukken afgeloopen. - Ook uit Duitscbland luiden de borigten hartverscheurend. ÜusseldoifValkenswerth il imm Wezel enz., zijn door het water geheel omgeven. Rij Bislich zijn de veldwachter en een kind verdronken. Tusschen Lut- tingen en Xanten zijn 21 hui/.en weggespoeld en 18 menschen omgekomen. - Gulenborg 7 Maart. Door de doorbraak te Eek en Wiet verkeeren wij mede in ge vaar. De alarmklok wordt reeds geluid. Aan het veer is hel water een buis hoog gerezen. Heden hoort men ne gen noodschoten van Tiel. Men spreekt reeds van eene doorbraak aldaar, in dat geval hebben wij alhier het ergste te vreezen. Hoewel geheel Dreumel en Wamel diep onder water staan en de ellende onbeschrijfelijk groot is heeft men gelukkig in Dreumel voor zoo ver men weet, slechts 6 menschenlevens te betreuren. Alles is op de dijken gevlugt. - Wamel 6 Maart. Zondag morgen begon de Waal te kruijeu des middags werd er te Ttel drie maal geschoten ten bewijze dat het ijs goed doorschooftoen zich tiij Bato's erf een ijsdain vormde waardoor het water zoo ontzettend opliep, dat hel reeds des avonds in het dorp over den dijk liep het geen de binnendijks gelegene huizen niet weinig in ge vaar braglde pastorij en de R. li. kerk liepen zelfs groot gevaar. Men slaagde er in dit te keeren en er is alleen een gaJeelte van den muur om bel kerkhof (dit ligt mid den iu het dorp aan den dijk) omgevallen. Vele man-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1