Woensdag 1 Februarij. 1833, N.° 11 Woensdag eii Zaturdag. BESTIM AMIMSTIMT!Ei\ ZERIKZEESCHE COURANT. IBOVHEHEIITB-PBIJS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post /*2,25. Inzendingder Advert, daags te vorensnamiddvóór 4: ure. verschijnt: pbij8 deb advehtsntieb Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks-en Doodherigten van 1-6 regels b. f 1 behalve hel Zegelregi ARMEN-CONCERT. De avond, waarop het reeds vele weken tevoren aangekondigde concert ten voordeele der armen zal plaats hebben nadert. Die avond zal zeker voor allen ,die het bijwonen een avond zijn van het rijkste genotmaar zal hij dat ook voor de concertgevers en zal hij in waarheid een voor- deelige avond voor de armen zijn dan moet het publiek zijne belangstelling toonen door eene talrijke opkomst, niet alleen op de concert avond, maar ook bij de laatste repetitie. En de concertgevers en de armen verdienen die be langstelling wel. Wij hebben goed vertrouwen dat deze niet zal achterblijvenalthans ware het anders, de teleurstelling zou groot zijn. Wij wenschen de concertgevers een schitterend succes, de armen eene aanzienlijke bate en het publiek een uitgelezen genot toe. BRANDSCHOUWING. Burgemeester en Wethouders van Aierikzee brengen Ier kennis van (Ie ingezelenen dezer gemeente, dal op maandag den 12 deur maand en volgende dagen, eene hranrtseliou wing- in de huizen geschieden zal en worden mitsdien alle eige naars en bewoners uitgenoodigd om heeren Brand- meesleren den vrijen toegang in derzelver woningen en werkplaatsen te vetleenen en hunne aanwijzingen tot voorkoming van brandgevaar op te volgen over eenkomstig de bepalingen van het brand-regleinent. En opdat niemand hiervan onwelend zij zal deze worden afgekondigd en omgeroepen mitsgaders in de Courant geplaatst. Zterikzee den 6 Februarij 1855. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Sedert de vorige opgave zijn hij hel Hervormd Arm bestuur als buitengewone giften ontvangen als Bij broeder Lammees f 10 van een onbekende bij den Voorzitter f 25 van de Loge de Star in hel Oosten, alhier voor eene Turfbedeeling en f25 van een on bekende voor eene Papbedeeling waarmede overeen komstig den wil der gevers gehandeld is en waarvoor bij deze RaarteBi.fk.eii dank gezegd wordt. Zierikzee5 Februarij 1855. VER DOOR EN Voorzitter. J. L. de JONGE Secretaris Het Israëlitisch Armbestoür te Zierikzeebe tuigt welmeenend zijnen dank voor het blijk van menschenliefde door de vrijmetselaarsloge de Star f in het Oosten alhier betoond door de gift aan deszelfs armen in dit buitengewoon strenge jaargetijde. Zierikzee5 Februarij 1855. Namens het Israëlitisch Armbestuur De Penningmeester B. J. FRANK. BUITENLAND. ©UITBCOfcASa;©. Keulen, 2 Februarij. Men leest in een dagblad dat gewoon is de handelingen des Pruissischen kabinets tëgen allerlei builen- en binnenlandsche aanvallen te verdedigen wederom een artikel hetwelk die strekking beeft en onderanderen deze zinsnede beval »Do hou ding die Pruissen thans aangenomen heeft sedert de vredesonderhandelingen voor de deur staan aan welke hel deel moet nemen is eene besliste. Hel verzot zich tegen eene oogenblikkelijke mobiliseringnaardien daarvoor volgens de verdragen geen grond bestaat het houdt zich aan zijne op zich genomene verpligtin gen en verlangt dat het zitting en slem in den raad te Weenen behoude terwijl het zich in het tegen overgesteld geval geheel verwijderd houden zal. Wei gert men ons de ons toekomende reglen. dan weigeren wij de verlangde hulp. Dit moet ieder Duitscher wij zeggen niet alleen ieder Pruis toestemmen. Met groote woorden en partijgepraal valt hier niets uit te rigten. De waardigheid van ons meer beperkt vader land is die van geheel Duilschland. Als men in een sterk verbreid blad leest dat Pruissen zich om den schijn des voorrangs en alle glans van voorbijgegane ijdelheid niet bekommeren maar zich slechts vooraan stellen moet dan staal men buiten den vaderlarxlschcn kring dan zegt me» met andere woorden Oosten rijk moge de Duitsche keizerskroon hel militair op perbevel over de bondstroepen hebben dit is slechts schijn en glans loon en eer zal Pruissen toch vroeger of later wel erlangen. Dat nooit want het zou een strijd op leven en dood oin het bestaan van hel Duit sche Pruissen zijn wanneer inen eerst inwilligde wal wij nooit kunnen dulden. Men hoopt te Petersburg algemeen dat prins Menzikoffkort na de aankomst der beide grootvorsten te Sebastopol een beslissenden slag tegen de geallieer den zal leveren. Een bij den Parijsclien Constitutional ontvangen schrijven uit Petersburg van 20 Januarij zegt dal bet Russische gouvernement niet aan vredemaken schijnt te denken maar integendeel Baskiren Khirgisen en ander barbaarsch krijgsvolk uit de afgelegen wildernissen van zijn Aziatisch gebied naar Europa doet oprukken. Volgens eene depêche uit Petersburg voorko mende in de Daily News r heeft de keizer van Rusland aan de ligting onderworpen niet alleen de manschappen van 30 jaren maar zelfs die van 37 jaren. De zoons van hoogbejaarde ouders of weduwnaars die tot dus verre vrijgesteld waren zullen ook dienst moeien nemen en een afzonderlijk korps vormen. De berigten uit Konstantinopel van 22 Januarij melden dat de Russen herhaaldelijk uit Sebastopol uitvallen doen doch telkens met groot verlies worden teruggeslagen. In al de hospitalen te Konstantinopel zijn sedert 15 November nooit meer dan 4000 zieken en gekwetsten geweest. Het getal sterfgevallen heeft sedert dat tijdstip ongeveer 1000 bedragen. 3200 hou ten huizen bestemd, lol opneming van 70,000 man zijn van Konstantinopel naar de Krim gezonden. r B A N K H n Parijs 3 Februarij, Dezer dagen werd door eene aanzienlijke familie in de Chaussée d'Aetin alhier een familie-feest gevierd dat om moer dan eene reden bij zonder mag genoemd worden. De heer en mevrouw X vierden hunne gouden bruiloft en opmerkelijk was bet dal allen die tegenwoordig waren geweest bij de hu- welijksplegtigheid en deel hadden genomen aan het hu- welijksmaal in 1805 thans nog bijeen waren aan den discu aangerigt ter eere van hen die eene halve eeuw door den band des huwelijks vereenigd waren. De maire die het burgerlijk huwelijk sloot in eene kleine stad in de omstreken van Parijs de priester die bet huwelijk inzegende de notaris die het huwelijks-con tract opmaakte de getuigen der echtelingen waren daar allen na verloop van vijftig jaren rondom den disch vereenigd ook de lüjarige knaap die bij de huwelijks- plegtigbeid assisteerde zat mede aan hij op GOjangen leeftijd de jongste van het gezelschap was thans ge pensioneerd kolonel. Doch bel opmerkelijkste van alles was dat zoowel de vader en moeder van den bruidegom als de vader en moeder van de bruid bel feest nog bij woonden. De heer X is op21jarigen leeftijd gehuwd zijn vader, die ongeveer in denzelfden ouderdom is ge huwd telt thans 94 jaren hij was de oudste der gas ten. De vader van mevrouw X telt slechts 91 jaren en de beide moeders tellen 87 en 88 jaren. Een gerucht te Parijs wilde weten dat het En- gelsche leger Sebastopol zoude verlaten er« het Fransche leger alleen belast zoude laleu met de belegering dier vesting. lu den jongslen tijd heeft eene belangrijke wisse ling van eigenhandige brieven tusschen de keizers van Frankrijk en Oostenrijk plaats gehad. In deze brieven, zegt men hebben de keizers Napoleon lil en Frans Joseph elkander wederzijds de belofte gedaan in per soon hel opperbevel over hunne legers te zullen opne men voor het geval dat zij in de lente operereu aan de oevers van den Weichsel Uit bet zuiden vhh Frankrijk wordt gemeld dat men daar sedert dertig, jaren geen zoo kouden winter heeft gehad als de tegenwoordige zoodat men bevreesd was dat zulks nadeel zou doen aan de vruchtboomen. Er dreef vrij wat ijs in de Rhóne iets wat zelden ge beurt wegens den ongemeen snellen stroom dier rivier. Een dagblad van Toulouse meldt dat men des avonds ten 6 ure van den 22 II. in het stadje Gauterets hevig is ontsteld door een schok van aardbeving. Ont zettende ijsmassa's en rotsblokken werden daardoor vau de hergen losgescheurd en stortten met vreesselijkgeraas in de valleijen neder. De heer de Lesseps heeft met Linant-bey en Mongel-bey twee Fransche ingenieurs die sedert lang in dienst der Egyptische regering zijn het terrein der landengte van Suez tot Peluciuin naauwkeurig opge nomen zij verklaren dat de natuur wel verre vau hindernissen aan liet groote werk der doorgraving vau de landengte in den weg te leggen alles voor hetzelve schijnt te hebben ingerigt. g a o o t- K i T T A N Londen 1 Februarij. Ten opzigte der reeds korto- lijk vermelde onderhandelingen tot vorming van een nieuw ministerie verneemt men nu meer uitvoerig het volgende Graaf Derby ontving eergisteren avond bevel om H. M. gisteren morgen ten half twaalf' ure in het pa leis van Buckingham op te wachten. H. M. kwam kort na elf ure aldaar aan. Zij was door prins Albert, maar door geene andere loden der koninklijke familie vergezeld. Een half uur na de aankomst van II. M. reed graaf Derby naar bet paleis en werd onverwijld ter audiëntie toegelaten die anderhalf uur duurde. Zoodra hij het paleis verlaten had reed hij naar lord Pal menstons hotel in Piccadilly en had een langdurig Onderhoud mei zijn lordschap. Daarna keerde hij huiswaarts terug. Verschillende geruchten kwamen daarna in omloop. Volgens hel ecue had lord Derby op zich genomen de zameustell'.ng ven een kabinet te beproeven mits lord Palmers ton hei ministerie van oorlog aunvaarden wilde. Volgens een ander had de graaf er in toegestemd eene verhindlenis «net hel Peolitisch gedeelte van het. ont bonden kabinet aan le gaan en den beer Gladstone hel kanselierschup der schatkist den lieer Sidney Her bert het secretariaat van oorlog en ook den hertog vau Newcastle een ambt le geven. Ten einde deze schik king lol stand gebragt moge worden zou de heer Dis raeli er in toegestemd hebben secretaris van staat voor buitenlandsohe zaken te worden. De hertog van Cambridge is eergisteren morgen aan boord van de pakeibooi Princess Alice gekom- mandeerd door kapitein Smithslt te Douvres aangeko men bij werd mei veel geestdrift ontvangen door de groote menigte welke zich aan de landingsplaats verza meld had. L. K. H werd vergezeld door de kolonels Macdonaïd en lyrwit en door dr. Gibson zijn ge neesheer. De maire van Douvres wenschte den prins geluk met zijn behouden terugkeenng, waarop Z. K. II. dus antwoordde Mijoeheere» ik zeg u dank voor uw welwillend adres. Ik geef u de verzekering dat alle moeiten welke ik in de Krun heb mogen ondervinden ruim schoots zijn opgewogen door de dapperheid der troepen Een generaal kan slechts kommanderen, en ik heb mij nu geringe diensten gaarne verleend. Doch deze veld tog t is een veldlogt van de soldalen en niet van de generaals geweest. Door bunnen onbetqugelbaren moed bestuurd Lebben deze troepen wonderen van dapperheid verrigt, en ik verzeker u dal er in de wereld geen mannen zijn gelijk aan de Engelschen die in de Krim strijden en daar de eer huns lands staande houdeu. - Nogmaals, mijn- heereu zeg ik u dank." Deze woorden werden luide toegejuicht.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1