ZEETIJD» IliillltSilIAIIIiTBIilllliTlffl ENZ Openbare Verkooping. £t0c«s,il en Justrumcntaal tenten der Turken alleen zijn (oen blijven staan. In dien nacht hebben zonderlinge gebeurtenissen plaats gehad. De grooto trom van hol 22ste en de comptabi liteit van het 1ste reg. jagers te paard zijn naar den vijand overgewaaid. De paarden verschrikt door het bulderen van den storm hebben zich losgerukt on zijn voor den wind over kloven velden loopgraven en batterijen tegen de borstwering van het bastion van den Mast opgerend waarachter wij ze hebben zien verdwijnen. g a o o t-b bi7tann1e zva Londen 18 Januarij. Volgens de Times hebben de Russen langs eene soort van verlengd meer het welk door een landtong van de zee van Azof wordt of- gescheiden en bij den smallen weg van Goniscb aan bet Russisch grondgebied grenst, een meer veiligen en gemakkelijker) weg voltooid dan die welke het schier eiland van Perekop doorsnijdt ten einde niet langer verpligt te zijn dien engen weg te volgen wanneer zii versterkingen en voorraad naar de Krim willen zenden. De Russen kunnen dus de Krim op eenige mijlen noordwaarts van Kaffa binnentrekken. Die weg is in de vorige eeuw reeds door een Russiscben generaal, ge bezigd en dient nog voor den handel. Eenige jaren geloden werd met behulp van bruggen aldaar een militaire weg aangevangen en kort voor het uitbarsten van den tegenwoordigen oorlog voltooid. Hij is de gemakkelijkste voor het transport van troepen en am munitie uit het zuiden van Rusland naar de Krim en zal der) afstand tnsschon Simferopol en Let binnenland aanmerkelijk bekorten. Denkelijk hebben de Russen zich laatstelijk daarvan reeds bediend loon zij door bet onverwachts afzenden van aanzienlijke troepen de geallieerden wilden afmatten. Do nieuw benoemde kommandant der Engelsche vloot in do Zwarte Zee sir Edmund Lyons heeft volgens berigton van Balaklava 1 dezer zijne vlag go- heschen aan boord van de lioijal Albert. Te Chattem stonden voor eenige dagen twee sol daten van liet 99sio regement voor den krijgsraad omdat zij het beeld des keizers van Rusland lol mik- punt van hunne kogels gekozen hadden. Beiden wisten bij gelegenheid van bet Kersfeest ai geen onschuldiger vermaak. BINNENLAND. Zierikzee, 23 Jannarij. Naar wij vernemen zul len zoodra het weder zulks loelaal de indijkings- werken op de Schelde worden hervat onder leiding van Emtelsche ingenieurs. Te Nieuwerkerk in Duiveland, is tot predikant beroepen d.8 G. A. van der Flier thans le Ooster- wolde. Naar men verneemt is de heer F. Nagtglas te Middelburg benoemd tot lid van hel historisch ge nootschap gevestigd te Utrecht. Den 18 dezer stond voor de arrondissements- reglbank te Middelburg te regt B. J. H. tapper en winkelier te M. beklaagd van te hebben getracht twee ambtenaren bij de plaatselijke belasting om te koopen ten einde V3n hunne bevinding geene aangifte te doen of proces-verbaal op te maken en hem het aangehaalde terug tegeven, hun daartoe aanbiedende 4 rijksdaalders. Op grond dat niet is gebleken dat de beklaagde aan de ambtenaren hetzij geld hetzij jenever heeft aange boden ten einde eenige der frauduleus ingevoerde je never terug te bekomen docb wel ten einde zij liet door hem bedrevene buiten gevolg of aangifte zouden laten en mitsdien de beklaagde niet heeft getracht de ambtenaren om te koopen om van hen iels te verkrijgen, maar alleen opdat zij zich zouden onthouden van iets te doen heigeen hun pligt medebrengt tegen welk feit geen straf is bedreigd heeft de reglbank hem mitsdien omslagen van alle reglsvervolging. Men meldt uit Middelburg het volgende Dezer dagen trekt hier (ie opmerkzaamheid tot zich de voor stellingen van den heer van Slrualen met zijn beroemd hondje Lelie. Ieder die in de gelegenheid is geweest dit beestje le zien werken is verbaasd over do vatbaarheid en schranderheid van dezen hond en bewondert het geduld van den leermeester om hel lot zulke iouren af te rigten. Bij de nieuwjaars-godsdienstoefening is d.9 L. C. Meijer predikant bij de Hervormde gemeente le Hon- tenisse voor liet eerst in het nieuwe door de synode aanbevolene ambtsgewaad voor de gemeente opgetreden. Ais kerkelijk eigendom uit de fondsen der gemeenlo welwillend bekostigd; heeft deze daardoor medegewerkt om door dit deftige er. indruk wekkende gewaad liet plegtstulige der openbare godsdienstoefening te ver- hoogen. To Hontenisse is eene vrouw van twee dochters bevallen eene derzelve werd den 10 de/er des namid dags ten 4 ure en hel andere den 12 des morgens ten 6 ure geboren. Beiden zijn weinige minuten na de geboorte overleden. Z. M. heeft bij besluit van den 10 dezer op voorstel van den minister var. oorlog bepaald dat de strafschuldige adelborst en 15 kadels welke ten ge volge der ongeregeldheden die dp den 1 1 December II. aan de koninklijke akademie voor de zee- en land- niagt te Breda hebben plaatsgehad niet met wegzen ding zooals dit volgens het reglement was voorgodra- geu zullen worden gestraftmaar met V/s1 of f/a jaar detachering als kadetien bij de regementen infante rie volgens de drie kategoricn waarin zij zijn geplaatst, ten einde als soldaat dienst te doen om na dien lijd bij goed gedrag wederom naaf de akademie terug le komen om hunne studiën voort te zetten. Z. M. de koning beeft deze welwillende beschikking genomen omdat eene verwijdering niet alleen voor de ouders of voogden eene grooto teleurstelling zou wezen maar ook de toekomst dier jongelieden zelfs grootelijks zou vernielen. Verder is daarbij bepaald dat voor de ze delijke opleiding en vorming van de te detacheren ka- detten over de 8 regementen infanterie, gedurende hun verblijt bij die korpsen zooveel immer mogelijk en met de uiterste zorg zal worden gewaakt dat zij met de onder-officieren logeren en aan de ondor-officiers-lafel eten zullen dat zij geen randsels zullen dragen en wij ders dat hun zoovee! mogelijk de gelegenheid zal worden verschaft om hunne studiën voort te zetten. Uil Rotterdam schrijft men het volgende De vangst vau. schelvisch door bel langdurige stormachtige weder zoo zeer verhinderd heeft zich dezer dagen bij matiger weersgesteldheid zeer verlevendigd. Dagelijks ziet men nu dan ook duizenden aIhier ter markt aan brengen ook de visscherij op tarbot long en schol is geopend en zijn de eerstelingen bij oene goede vangst, gretig verkocht. In de gemeente Barrndeel is door een landhou-' wer eene proef genomen mei hel verbouwen van Rus sische tarwe. Als resultaat hiervan wordt medege deeld daL de twee uitgezaaide zakken hebben opge- bragt 17 mudden per bunder welke tarwe door ge noemden landbouwer is verkocht voor 1.4,50 de mud. Men schrijft uit Zwolle van 19 dezer. Gisteien keerden twee paar gelieven van Meppel alwaar zij braaf vrolijk waren geweest over hel iandijs op schaat sen naar hunne woonplaats Rouveen terug onderweg zijn de beide meisjes door bet ijs gezakt en de mannen, beneveld door liet misbruik van sterken drank dit niet bemerkende reden door heden morgen zijn de lijken der'ongelukkige muisjes gevonden. Te Blokzijl is een jongeling welke ondertrouwd was met eene zwangere weduwe en moeder van drie kin deren door het ijs gezakt en verdronken te Gene- muiden is een volwassen meisje met schaatsenrijden door hel ijs gevallen en verdronken twee anderen zijn gered te Smilde zijn twee personen door het ijs gezakt en verdronken. Men leest het volgende in de Provinciale Drent- sche Courant Dezer dagen schreef eene weduwe uit 's Bosch aan hare le Koevorden wonende dochter dat zij hoop koesterde zich eindelijk in het bezit le zien ge steld eener kieine erfenis nagelalen door haar oom lord Hamilton, voormaals generaal in Engelsche dienst, een sommetje van 4,400,000 pond sterling of twee en vijftig millioen en achtmaal honderd duizend guldens bedragende. Reeds voor omstreeks drie jaren zou het tijdstip daar geweest zijn waarin zij het in ontvangst zou.nemen toen zich weder een ander met eischen zou hebben opgedaan deze zwarigheid zou thans uit den weg geruimd zijn en onomslooielijk zou het thans zijn uitgemaakt dal zij de eenige erfgenaam is. Omtrent (Jen gowenschtcn uilslag van de zending der stoomboot Soembing kommandant de kapt. luit. ter zee Fabius die van rijkswege in last had met het gouvernement in Japan onderhandelingen aan te kn^o- pen ten einde concessien ten voordeele van den Ne- (lerlandschon handel te verwerven leest men in de Java-Bode het volgende Op 15 Nov. is ter repde alhier (Batavia) geankerd Z.r M.4 stoomschip Soembingkapt. luit. ter zee Fabius, komende van Japan en hebbende de reedo van Deeima op 26 Oct. jl. verlaten. Naar men zegt is die bodem met eene staatkundige zending naar dat rijk belast ge weest'. en zou de uitslag daarvan allergunstigst zijn. Met de meeste vriendschap te Nangasacki ontvangen en met beleefdheden overstelpt terwijl schepen eener an dere natie den wal niet naderen inoglen en op zulk eene behandeling niet roemen konden zoo zou de kei zer van Japan ook voor den handel van zijn oudsten Europeschen bondgenoot nog eenige havens (waarschijn lijk Simoda en Hakodadie dezelfde die aan de Noord- AmerikanCn en Engelschen zijn toegestaan) hebben ge opend en de Neder!, natie doen doelen in a! de voor- reglen aan anderen oniaugs toegekend. Wij hopen dat deze gelukkige uitslag dier zending voor den Ned. handelstand groole voordeelen mogen afwerpen en wij weldra in staat zijn mogen meer bijzonderheden omtrent deze gewigtige zaak in ons blad op te nemen." JONGSTE BU1TENLAND5CÏÏE TIJDINGEN, Londen 20 Januarij. De Times deelt mede dat het Engelsche leger in de Krim nog slechts 14,000 man sterk is. Van die 14,000 man zijn met meer dan 2000 nog voor de dienst geschikt. Hel aantal sterfgevallen bedraagt onder de Engelschen 60 daags terwijl elke week 1000 huiten gevecht worden gesteld. De Times de waarheid van dit berigt waarborgende voorspelt een voorbeeldeloos onheil vart de expeditie. Dit ar tikel van hot dagblad heeft de diepste sensatie gemaakt. De Monileur meldt dat den 30 Januarij 35,000 Turksche benevens 11,000 Egyptische en Tun'ische soldaten in de Krim vereenigd zuilen zijn welke met de daar reeds ontscheepte 12,000 Turken een geheel zullen uilmaken van ongeveer 60,000 muu ouder be tel van Omer-pucku. Zierikzee 23 Januarij. Heden is alhier uitgezeild het schoonerschip Burger kapt. P. J. Bartelse met ballast en hooi naar New-Caslle. Den 27 November is le Whampoa aangekomen het barkschip Schouwen kapt. J. Krol). paijzblw öbb bï7bctbm tb aosbxbëtdau, den 20 Januarij 1855. gebleven, 12(/a pG. Werk. Schuld 6l3/8 pCt* 3 j 73 V-4 Lor'.Syml'ikaat, .'3'./, pC, Nieuwe Handet-Maat». 41/,, Qost-lndiën k Daar hij het afdrukken dezes de Hollandsche post nog niet aan is kunnen wij de prijzen der granen van jl. maandag niet mededeclen. De Notaris G. J. van der <f4# HALEN residerende te Bron- voershaven zal ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen den Heer G. van EI BERGEN op Woensdag den 3L Januarij 1855 des namiddags ten 2 ure ten huize van Frederik van 't Hof le Brouwershaven veilen en verkoopen 1.° 12 Bunders 00 roeden 73 ellen BOUWLAND en BOSCH gelegen in de Polders Bornbrood en Kijkuit onder Bommenede. 2.° 49 Roeden 20 ellen BOUWLAND 5 roeden, 30 ellen TUIN 5 WOONHUIZEN met ERVEN en TUIN en 1 PAKHUIS en ERVE alles staande en gelegen binnen Brouwershaven. 3.° 1/32 AANDEEL in de MEESTOOF cn Ge volgen van dien te Bommenede, Zoo ais zulks bij aangeslagen biljetten breeder is om schreven. ten behoeve der TE Z&EMtifóZEE door de zangverbeniging Oefe.nzïmig en 17ètspanning}» <IÏ>p 1/rij dag1 de hi 9 ÏPeb mitis* ij a $55, ten Huizo van Mejufvrouw de Wed. J. SwartS. Aanvang des avonds ten 7 ure precies. Enlrée 99'/3 cents per persoon. De toegang zal ten 6 ure geopend zijn terwijl op den dag der uil voering plaatsen zijn te bespreken van des morgens 9 ure lol des middags ten 1 ure legen betaling van 10 cents per.plaats. De tekstboekjes van den* Ost er morgen zijn te verkrijger» bij den Boekhandelaar QUANJER. Prijs 25 cents ten behoeve der Armen. De Inleekenlijst gaat rond aan de huizen der Inge zetenen terwijl aan de intëekenaren het regt wordt toegekend de algemeene repetitie op Donderdag avond8 Februarj e. k. bij te wonenlegen betaling van 50 cents per persoon mede ten behoeve der Armen. Bij de ERVEN G. M. VAN BOLHUIS IIOITSEMA, te Groningen is van de pers gekomen liet EERSTE BLAD van den jaargang 1855 van i§n GEMENGDE LECTUUR VOOR BURGERS IN STAD EN LAND door J. .fjl. GOEVÊBIVEUR waarvan thans 12 jaargangen liet licht zien. Dit Tijd schrift wordt uitgegeven bij enkele vellen van 16 pagina's of 32 kolommen in roijaal Svo. waarvan 26 in het jaar verschijnen die te zamen een lijvig boekdeel uitmaken en door den compressor) maar duidelijken druk den inhoud bevallen van 104 vellen gewone 8vo. De rijke inhoud' is verdeeld in 1) Schetsen, Verhalen Volksoverleveringen 2) Bijdragen tot Natuur- Landen— en Volkenkennis 8 losse Ver handelingen er\ Opmerkingen ons Maatschappelijk Burgerlijk en Huiselijk Leven betreffende 4) Bij dragen van gemengden inhoud Gedichten en Rijmen. De prijs van DE HUISVRIEND is voor ieder jaargang slechts /"3.00. Men leekent in bij allo Boekhandelaren in dit Rijk. tbr stads-drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 2