UITTREKSEL uit hét Verslag Van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de Zomer-Yrgadering van 1854. A ngco volgde in (Jing ervoor gee no Dogeu, mgen. meer-i •rbami olie lenoo- indere kapi- der 50 01 50, (J0 00,00 f 33, ii ver- iligrn. iiala t, alt: ran de 6 van 0 a ij - iel de i.° 2 üeld living daar- ragen goed- f) •sten Ming, 'ik zee, eente- ikzee HOOFDSTUK IV. medische poltcie. De vrees dat de zachte winter van 18521853 en het alom onder water staan der landerijen, gedurende dat jaargetijde eenen nadeeligen invloed op de ge zondheids-toestand der ingezetenen zoude uitoefenen heeft zich gelukkig niet verwezentlijkt. Die toestand loch was over het algemeen gunstig. In den aanvang des jaarS bleVe'n eenige personen aan koortsen lijden een gevolg der ziekten die in liet najaar Van 1852 heerschteu. Later werden de lijders talrijker, en ho'ewel de ziekte meestal de gewone ken- teekenen van de önderdaagsche koorts vertoonde werd daarbij toch een'e bijzondere aandoening van het ze nuwgestel waargenomen. In het begin van den herfst vertoóndè zich de Cholera Asiatica op enkele punten der provincie Het getal der door de ziekte aangetaste personen was te Brouwershaven twee, als een reiziger die zich aan boord bevond van het sclvip Bezoekie hetwelk aldaar den 1 September was voor anker gekomen benevens een inwoner der gemeente die met hot schip in 'aanraking was geweest beide zijn óver led en te Forth Bath 'één zijnde een ambtenaar van *s rijksmiddelen die weinige dagen na zijne terugkomst van eene reis naar Rotterdam, aan de gevolgen der ziekte bezweek r te Veere tWee vrouwen eene daarvan stierf, de andere herstelde te Goes Iweë en twintig waarVan slechts vijf fier - kteldeh het meerendeel der aangetaste personen be hoorden tot 'do bevolking van het oud-mannenhuis •aldaar en te Zierikzoé'ï Degeii waarvan zes bezweken. ReedS ebz. De kinderziekteVertoonde zich in het jaar 1853 slechts In eené enkele gemeente namelijk te Zaamslag alwaar drie personen door die ziekte werden aangetastzij borstelden allen. Het 'getal der geVaccineerdeh bédröég in gemeld jaar 5530. Dit getal is iels hooger dan dat van 1852, maar bog veb beneden het cijfer van Vorige jaren. De voorin genomenheid tegen óe inenting is ovër hel algemeen bog groot. Slechts van een Onkel gemeentebestuur nio'gten ^ij Vernemen i dat daarin eenige Verbetering wahrgenötDen terwijl dóór onderscheiden anderen 'over hel voortdurend bestaan dóarvan wordt geklaagd. Vólgêhs enz. In het begin dèzevS jaars 'eindigde jonkheer B. de Jónge sedert 1840 lid en voorzitter van de provinciale com- hiissi'e Van geneeskundig onderzoek en toevo'orzigl zijn 'nuttig en werkzaam leven. De heer 3vanden üvoeche, Diedecinaé-doctor te Middelburg is ter zijner vervan ging bij Zijner Majesteits besluit van den 4 Maart II., n.° 56 'tot lid en bij beschikking van den minister van jbinhenlandsChe zaken Van den 25 daaraanvolgende b.° 180 tot voorzitter der commissie benoëmd. Tot lid der plaatselijke commissie van geneeskundig toóvoorzigt te Middelburg werd benoemd de heer J. 11. Cortiïelfe ter vervanging Van den heer J. J. 'Pïetcïseoverleden. In het personeel der plaatselijke cömmissié te Goes en le Zierikzee vielen geëne veranderingen voor. De enz. De gezondheidstoestand van het vee liet in 1853 wei- "JTig te wenschen over tot dat in het laatst van October longziekte zich in bet voormalig 4de district open baarde. Eerst werden eenige runderen onder St. Anna er Muiden daardoor aangetast, later vertoonde zibh Ie ziekte obk onder dë gemeente Aardenburg. Wij deden dë maatregelen die bel provinciaal re glement ter voorkoming van de verspreiding der long- e ^voorschrijft onmiddelijk in werking brengen Ö'aardoor onder b'oogeren zegen de ziekte in dit ge deelte der provincie tot do bëide voormelde gemeenten is kunnen beperkt worden. In de maand Maart I!. vertoonde zich de longziekte nsgelijks onder de geth. Ellemëet eiland Schouwen. Ook daar zijn dë zoo ëven bedoelde maatregelen, met hetzelfde gelukkig gevolg le werk gesteld. Onderscheidene zieke of verdachte runderen in de pemöenten St. Anna ter Muiden en Aardenburg zijn i&or de eigenaars v uit éigen bevPëging afgeslagt. in de gemeente Ellemeet zijn ëenige runderen na door het plaatselijk bestuur op gtond der wel van den 28 Augustus 1851 Staatsblad u.° 125), le zijn onteigend gedood. Wij hebben den minister van bmmcnlandsche zaken inlichting verzocht ten aanzien der bescheiden dio lot het bekomen van schadevergoeding moeten worden ingediend alsmede omtrent de wijze waarop do scha deloosstellingindien die door de provincie of de ge meente is overgeschoten zal kunnen worden terugge vorderd. Wij zijn des ministers antwoord hierop nog inwachtende. Het laat zich Overigens aanzien dat de tegen de Ver spreiding der ziekte bevolen maatregelen zoo wel wat Schouwen, als het voormalig 4de district betreft, weldra geheel zullen kunnen worden opgeheven. Reeds is hunne strengheid door óns, in het belang der vee houders 'zonder gevaar verzacht. Door dó regering is de inenting van het vee als be hoedmiddel tegen do longziekte aanbevolen. Voor zoo veel ons bekend is, is deze kunstbewerking in dit gewest voor als nog alleen door den heer Luleijn Mazure vvaa'rnemënden provincialen veearts der 1ste klasse, verrigt geworden. Van den uilslag valt met zekerheid bog niets te zeggen. Het gering getal erkende veeartsen in dit gewest blijft de uitvoering van hel provinciaal reglement voor de veeartsen verhinderen^ Nadat de bij uw besluit van den 3 November 1853 n.°7, vastgestelde wijziging van dat reglement des kon'tngs goédkeuring had erlangd hebben wij door oproeping in do nieuwspapieren getracht een geschikt persoon te vinden, ter vervulling der betrekking van provincialen veearts der Isle klasse. Wij vleijeh ons dat wij binnen kort onze 'keuze op eenen der veeartsen die zich hebben aangeboden zullen kunnen vestigen. HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Met getal van de erkende kerkelijke gemeenten 'en hare dienstdoende leeraren en geestelijken vermeld op blad zijde 25 van óns vórig jaarverslag onderging in 1853 voor zoo ver wij Weten g'èene verandering. In dat jaar werd het ressort der Boomsch-Kathoiijke gemeenten door de instelling van bisdommen nader geregeld. Dientengevolge behooren die in het voormalig eerste tweede en derde district van dit gewest tot het bisdom Haarlem onder één de ka na at te weten het dekenaat Middelburg en die in het gewezen vierde en vijfde district tol het bisdóm Breda onder twee dekanaten namelijk de gemeenten in hét eerstbedoelde gedeelte der provincie met die te Philippine in het laalstgemelde onder bet dekanaat Aardenburg en de overige onder hét deka- 'haat Hulst. Hieruit blijkt dat het in deze provincie gelegen ker kelijk grondgebied der twee genoemde bisdommen gelijk is aan dat hetwelk deel heeft gemaakt van het aarts priesterschap van Holland en Zeeland en het apostolisch- vicariaat van Breda heide tengevolge van de instelling dier bisdommen opgeheven. Alleen de parochie VIis - singen tvelke tót evengemeld vicariaat heeft behoord is overgegaan onder hel kerkelijk gebied van den bis schop van Haarlem. Met meerendeel der kerkgebouwen is in goeden staat en voldoet aan de behoefte. De leeraars en geestelijken hebben behoudens enkele uitzonderingen behoorlijke huisvesting. Hetgeen nog ten opzigte van een en ander in sommige gemeenten vereisclit wordt tracht men zooveel mogelijk te verwezenlijken. Dit ondervindt echter vaak uit gebrek aati toereikende fondsen ver traging. ïn '1853 zijn voltooid 1. de herstelling van het kerkgebouw én de pastorij der Hervormde gemeente té Kerkwerve en van die te Retranchemeul alsmede van de pastorij van die te BruinikSe en 2. de houw van de nieuwe pastorij der Hervormdo gemeente te Ooslerland. Een en ander werd op bladz. 26 van ons vorig jaarverslag voorloopig vermeld. De voltodijing van de aldaar bedoelde belangrijke vergroo ting en verbetering van het kerkgebouw der Roomscb- Kathólijke gemeente le Ossenisse zal in den loop van 1854 plaats hebben. Voorts werden ten vorigen jare uitgevoerd 1. eene aanzienlijke herstelling aan het dak van het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Axel en eene verbetering of verandering aan bel voorportaal bij den hoofdingang van dat kerkgebouw hiervoor werd eene som van f 2500 opgenomen 2. meer of min belangrijke herstellingen aan de kerk gebouwen der Hervormde gemeenten te Hulst en te St. Philipslahd en aan do pastorijen van de laatstgo- meldé gemeente en van die le Brouwershaven en te Neuzen daarvoor Werd lö Hutët 600 èn le St. Phi- Iipsland f 800 opgenomen ën 3. de aanbrenging van eenige nieuwe ramen aan het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Koudekerke. Tevens werd door de Iloomsch-Katholijke gemeente le Oostburg voorzien in eene nieuwe pastorij door aankoop en inrigling daartoe van een woonhuis met stal erf en luingroud waarvan men de kosten zou vinden uit de opbrengst van den verkoop der oude pas torij en verder uit vrijwillige giften van de leden dier gemeente. v Nog word in het laatst des vorigen jaars aan do kerkfabrijk der Roomsch-Katholijke gemeente le Hoofd plaat magliging verleend tot het vernieuwen en ver- grooten van het kerkgebouw dier gemeente waarvoor eene geldleening van f 7000 is toegestaan. Subsidiën werden in 1853 verleend 1. door het rijk op voordragt van de algemeeno synode der Nederlandsche Hervormde kerk aan do Hervormde gemeente te Arnemuiden a f 4750 tot herstelling van het kerkgebouw dier gemeente en 2. door de synode voornoemd a. aan de evengemelde gemeenten tot betzelfde doel r a f 2375, met uitzigt op gelijk subsidie in 1854 Waarvan de verwezenlijking wordt afgewacht alvorens tot de uitvoering der werken over to gaan b. aan de Hervormde gemeente le Katlendijke a f 800 tot herstelling en verbetering der pastorij waarvan de uitvoering reeds sedert eenigen tijd onder handen is c. aan de Hervormde gemeente te Nieuwerkerk a 1640, tot herstelling van het kerkgebouw waar mede insgelijks een aanvang is gemaakt daan de Hervormde gemeente te Oudelande a f 1300 met uitzigt óp gelijke som in 1854 lot her stelling van kerkgebouw en pastorij waarmede aan vankelijk ten beloope van het werkelijk verleende sub sidie over 1853 begodnón is en c. aan de Hervormde gemeente te Sas van Gent a f 1364, tot herstelling van hel kerkgebouw zij heeft in het begin vnh 1854 tevens eens rijks-subsidie van f 600 verkregen, lot herstelling van den toren op dat kerkgebouw. Dientengevolge zou met de uitvoering van een en ander waarschijnlijk.spoedig een aanvang wor den gemaakt. Geroepen om ten aanzien van de bezoldiging der leeraars of geestelijken, onze opmerking mede le deelen, kunnen wij niet anders dan onze reeds vroeger geuite ïriëening herhalen dat die der predikanten te platten lande op vele plaatsen te gering en eene verbetering daarvan allezins wenschelijk is. Voor zoo ver ons bekend is worden de kerkelijke goederen en fondsen der onderscheidene godsdienstige gezindten naar beboeren beheerd, Bij de Hervormden wordt het toezigt daarop alsnog volgens het reglement van ,3/3 Februarij l819/820 uitgeoefend. Naar ter onzer kennis kwam zijn de navolgende? voor godsdienstige doeleinden bestemde legaten be- maakt te weten 1. door wijlen m.r H. J. baron van Doorn van West- kapeflè f 1000 vrij geld aan de Hervormde kerk le Westkapel Ie 2. door Wijlen P. van Waterschootaan de Roomsch- Katholijke gemeente van Groenendijk burgerlijke ge meente Hontenisse het voortdurend erfpochisregt groot f 32,90 's jaars gevestigd op zekere boeveelheid gronds in deze gemeente 3. door Wijlen Domburg en zijne echtgenoot HJ Taverne ieder f 200 aan de kerk der Roomsch-Katho lijke gemeente te VlisSingen en 4. door wijlen W. Hoebens in leven desservant van de Roomsch-iiatholijke kerk te Graauw c. a. f 4000 aan dié kerk. Tot do aanvaarding dier legaten is de vereischte koninklijke magliging verkregen. Overigens verdient melding dat met voorkennis van Het provinciaal collegie van toezigt op de kerkelijke administratie hij do Hervormden in Zeeland door kerkvoogden en notabelen in overleg met den kerke- raad der Nederduilsche Hervormde gemeente te Vlis- singen een fonds is opgerigt tot verzameling van gelden voor de eventuele daarslelling van een tweede kerkge bouw voor die gemeente. HOOFDSTUK VIL ONDERWIJS KUNSTEN RN WETENSCHAPPEN» a. Scholen voor lager onderwijs In enz. De bouw van nieuwe schoollokalen te Kamperland (gemeente Wissenkerkë) en te Kerkwerve alsmede de herstelling en verbetering van het schoollokaal met on derwijzerswoning te Hoofdplaat, een eu ander benevens de aan de twee eerste gemeenten daarvoor door het rijk en de provincie verleende geldelijke hulp op bladz, 31 van bet vorig jaarverslag voorloopig vermeld werden voltooid. De voor laatstbedoelde voorziening benoodigd geweest zijnde som van f 586 is aan Hoofdplaat in suh sidiën verstrekt geworden door bet rijk a f 200 en door de provincie a ƒ380.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 9