ZIERIKZEESGHE COURANT. 99. 1854, Woensdag 13 December. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSVUJMSGIR '-ma ters. ibohhemists-pslïjs i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzendingder A dvertdaags te vorensnamidd. vóór dB: ure verschijnt: paijs 9eb adtshtshtibbl Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodherigten van 1 -6 reye/s a f 1 behalve hel Zegelregt Mooie. Verplanke. C. Sas. Jr. >UT. Ig. I'lurjh en 'verslaan erstaat <7 den 14 Aan!»e- 'eflen reisclite pmiinies wijzing STRANDVONDER IJ. De Bdrgemeester'van Zieriltzee brengt ter alge- meene kennis dat bij hem zijn aangebragi en geborgen eene SLOEP van binnen licht blaauw geschilderd van builen ongescbilderd doch gebarpuislvan hoven met een zwarten rand, benevens ééne riem, zijnde overi gens zonder eenige kenteekenen gevonden aan de slik van Borrendamme alsmede 34 Ned. ponden Bood KOPER gevischt op do punt van den Banjaard af komstig van het wrak van een schip en mept mitsdien allen die vermeenen mogten daarop eenig regt of aan sprank te hebben taf recltnste op zullende zij zich tol dat einde ter Gemeente-Secretarie hchooren aan lo melden. Zierihzee 12 December 1854. B. C. CAU. NG BUITENLAND. 1 o i t i oheia kda Keulen 8 December. Naar men uit Berlijn schrijft is de inhoud van het alliantie—verdrag met Frankrijk en Engeland aldaar door hel Weener kabinet medegedeeld alvorens het geteekend was en geloofde men in die hoofdstad vrij algemeen dat de Pruissische ^regering door den loop der gebeurtenissen en den doorgaanden geest der bevolking gedrongen hare toe treding tot dat verdrag niet zal kunnen nalaten. I(D Duilsch dagblad wil de daling der graanprijzen op sommige markten reeds als een gevolg der hoop aangemerkt hebben welke door het sluiten van het "Weener-verdrag van 2 dezer op herstelling des vredes is opgewekt. Wat hier van zij zooveel is zeker dat wierd die hoop verwezenlijkt het dan weder onbe lemmerd geworden verkeer met de Russische havens in de Oost- en Zwarle-Zeeën een ruimen aanvoer van granen en gevolgelijk eene aanzienlijke daling der prij zen zou veroorzaken naardien de oogst in Rusland zeer rijk geweest is. Een legerkorps van 40,000 Turken met 100 stukken geschut zal in de volgende week te Baitschik en Varna naar de Krim worden ingescheept terwijl slechts één Turkscb regement le Bucharest blijft waar Danish-bey JVwssa-pacha als gouverneur der stad ver vangt aan welken laatste de betrekking van hoofdop- zigter bij de inscheping is opgedragen. Ook Omer- pacha zou binnen weinige dagen vertrekken. In een brief uit Bucharest van den 23 laatstleden wordt beweerd dat het geheel bedrag der Russische troepen in Bessarabio niet meer dan 40,000 man be- loopen zou namelijk 15,000 le Killia Ismail en Reni, 20,000 te Reowa, Kischenen, Kagul en Bellscb, en 6000 die op verschillende punten verspreid zijn. Alen meldt den 27 November uit Konslantmopel »De teruglegt des Russischen generaals Liprandi van Balaklava en de ziels-verbijstering des hertogs van Cam bridge bevestigen zich. Voortdurend trekken troepen naar de Krim. Vele schepen die zeeschade hekomen hebben loopen hier uit do Zwarte-Zee binnen." Te Berlijn zijn zeer verontrustende berigten we gens den gezondheidstoestand der keizerin van Rusland ontvangen. Ter Weener beurs liep gisteren bet gerucht we gens eene schermutseling voor Sebastopol die ten voordeele der geallieerden uitgeloopen zou zijn Brieven uit Weenen deelen hel volgend bewijs der vastbereidenhi id des Ooslenrijhscben ministers Buoivon Schauevstcin mede: toen graaf Arnim f de Pruissische ambassadeur aldaar den heer Buol verzocht bel addi tioneel artikel van hel Oustenrijksch Pruissisch verdrag en de aanneming der vier waarborgspunten door Rus land aan de Wesiersche mogendheden uiedo te deelen, en er bij deze op aan le dringen om op dien giondslag vredesonderhandelingen te openen waarbij Oostenrijk als bemiddelaar op zou treden aarzelde do Oostenrijk- sche diplomaat niet het eerste verzoek in te willigen maar sloeg het tweede onbepaald af, met de opmerking dat Oostenrijk geene otïïoiële mededeeling van de aan neming der vier punten ontvangen had en dat zulks bovendien met voorwaarden vergezeld ging welke de aanneming er van verhinderen zouden. ïti de haven van Bieborich is dezer dagen een klein Nederlandsch zeeschip aangekomen Vroaio Geerdina genaamd eene voor den Mid den rijn zeldzame verschij ning. Dit schip heeft, eene aanzienlijke lading Carrarisch marmer aan boord bestemd voor de nieuwe Evange lische kerk to Wiesbaden. sr h is> 13 5£ el ij k» Pabus S December, Volgens over Trieste ontvan- gene berigten uit Konstantinope! van den 27 Nov. had prins Napoleon den sultan een tegenbezoek gehragt. Het was stellig bepaald dat eene divisie van het leger van Omer—poeha naar de Krim zou vertrekken. Een gedeelte der bezetting van Corfu had zich naar de Krim ingescheept hel overige zou volgen. Verder wordt nog berigt dat de gezant van hel hof van Teheran te Konslantmopel was aangekomen dat Oman—pacha is benoemd tol i\.i,'-generaal van het üttomnnn'ische leger dat Fwnd-effendi zou worden benoemd lot voorzitter van den raad van den Tanzimat; dal eene stoomboot mei Russische gevangenen le Kon- stanlinopel was gearriveerd dat de geallieerden te Katcha kleine troepen-korpsen hebben geplaatst; dat commissarissen der regering planken aankochten tot aanbouw van barakken voor het leger dat de Russen Eupaloria te land blokkeerden dat gedurende den winter waarschijnlijk een wapenstilstand zou worden gesloten tusschen de legers iri Azie dat de cholera in het leger van BaUoun had opgehouden en dat de ge meenschap rnel Pt-rzie was hersteld doch dal Russische kavalleriekorpsen de karavanen belemmerden. Men meldt uit Marseille van den 10 dezer De Thabor is alhier aangekomen met berigten uit Kon slantmopel tot 30 Nov, In een op den 28 le voren in het kamp voor Sebastopol gehouden raad had do generaal Canroberl besloleu tot het leveren van een groolen slag op don 2 December. Die tijding ver wekte veel geestdrift onder de troepen der geallieerden. Op den 30 zou het vuur der geallieerden met hevigheid hervat worden. De Russen hadden gebrek aan alle soort van levensmiddelen zij waren zeer gedemorali seerd. Eene bestorming werd als na op handen ver wacht. Bij den uitval uit de vesting op den 23 had den de Eugeischen 16 stukken geschut van den vijand vernageld. De laatste paralel was op 100 ellen af- slands van de vesting voltooid. Het grootste verliou- wen heersclit in het kamp des verbonden legers. De laatst uil Konstantinopel ontvangene berigten melden nog dat prins Menzihoff op 26 Nov. zijn hoofdkwartier le Bakschisarai had gevestigd. De ge neraal Liprandi stond met een korps van 20,000 man in de rigtiug van Balaklava doch niets duide aan dat hij voornemens was de geallieerden aan te lasten of hel gerelrancheerde k3mp lo herstellen. De wegen in het binnenland waren bijna onbruik baar voor het vervoer der Russische provianderingen. Uil Algerio waren versche hulptroepen aangekomen. Ook uit Egypte waren 2200 man onder Menckig- pacba gearriveerd terwijl nog 5000 man der gealli eerden verwacht werden. De tot nu toe ontvangen versterkingen werden reeds als voldoende beschouwd om een slag te leveren welke binnen zeer korten tijd werd le gemoel gezien. Er zijn nieuw uilgevonden congrevische raketten naar de Krim gezonden en aldaar den 20 Nov. aange komen. Zij zijn bestemd om bij den eerst volgenden aanval eene groole rol te spelen. Generaal Canrobert zal dan over 160 dier vernielings werktuigen kunnen beschikken zij komen per stuk op 7000 franc te staan en kunnen op eenen afstand zelfs van 700 meters door geoefende artilleristen op een bepaald punt geslingerd worden déar nederkomende slaan zij aanvankelijk tien voel in den grond doch barsten dan los en veroorzaken eene schudding van den grond en verwoesting die ten eenenmale met eene aardbeving gelijk staat. Dat zijn gewis vreeselijke bondgenooten die men aan de gealli eerden gezonden heeft en die hen niet minder welkom zullen zijn dan versterking van manschappen. - Aan het dagblad Constilutionnel wordt het vol gend artikel ontleend nopens het met Oostenrijk ge sloten verdrag »Alle gebeurtenissen dezer week wijken naar den achtergrond voor hel Weener verdrag voor dit zoo dikwerf aangekondigd zoo dikwerf weder tegenge sproken groote feit, dat thans eeno werkelijkheid is. Deze zaak welke geteld zal worden onder de voor naamste handelingen der nieuwere diplomatie maakt nog gedenkwaardiger den reeds gedenkwaardiger) da tum van 2 December die bereids in de geschiedenis van ons vaderland is gekenmerkt door groote gebeur tenissen en schitterende overwinningen. »Den 2 December 1804 ontving Napoleon I uit d© handen van den li. Vader de keizerlijke kroon. Het volgend jaar op denzelfden dag zegepraalde hij roem rijk op het slagveld van Austerlitz. Den 2 December 1851 behoedde Napoleon lil Europa voor de rampen der regeringloosheid. Drie jaren later mede op den zelfden dag plukt hij de vruchten zijner diepe wijsheid en zijner langdurige gematigdheid door den eendragts- hand geheel te verbreken welke veertig jaren geleden door de vorsten van hol noorden was gevormd tegen Frankrijk uit haat jegens den naam van Bonaparte »Yan dezen bami tdijfl niets meer over niets meer dan eene bladzijde in de geschiedenis en eene herinne ring in de gedachte, liet verdrag van Weenen ver andert niet alleen het aanzien van hel Oostersche vraagstuk hel verandert ook nog den toestand des keizers in Europa en ter /elfder tijd dat het do zaak van het Westen legen Rusland versterkt vergroot bet gezag van Frankrijk in de wereld. De tekst van het verdrag van Weenen is nog niet openbaar gemaakt wij weten dus niet naauwkeurig in welke mate en met welk vooruiUigt Oostenrijk zich met Frankrijk en Engeland verbindt. Maar de daad alleen van een verdrag van vereeniging met do Wesler- sohe mogendheden te teekenen is van zijnentwege eene daad van vijandschap tegen Rusland hel is het voorafgaand punt van eene onvermijdelijke vredebreuk tusschen de hoven van Wennen en Si. Petersburg. Men verzekert werkelijk dat bij een der artikelen van hel verdrag van Weenen, Oostenrijk jegens Frank rijk en Engeland de verphgling heeft aangegaan van den oorlog aan Rusland te verklaren indien het kabi net van St. Petersburg binnen een bepaalden lijd aan de kabinetten van Parijs en Londen geene voor waarden van eenen aannetnelijken vrede heelt aange boden Men moet uit dezen nieuwen toestand van het Weener kabinet besluiten dat het kabinet van Berlijn als noodzakelijk gevolg daarvan van zelfs naar den kant van Frankrijk en Engeland tegen Rusland wordt medegevoerd. Men weel dat Pruissen door een nieuw artikel bij het verdrag van den 20 April ge voegd zich verbonden heelt Oostenrijk togen iederen uitwendigon aanval ie handhaven. Thans nu Oos tenrijk zich met Frankrijk en Engeland door een pleg- lig verbond heeft vereemgd kan d.e oorlog niet dan van Ruslands zijde tol hetzelve komen. Het is dus alleen tegen Rusland dat Proissen kan geroepen worden om het verdrag van oen 20 April dat hei met Oostenrijk verbindt uit le voeren. Aldus is het de medewei king van geheel Duitsch- land die luit verdrag van Weenen iu verschillende trappen en onder verschillende vormen aan de Wes iersche mogendheden in den strijd dien zij tegen Rus land voeren verzekert in het belang van het, door de eerzuchtige staatkunde der czaren in zijne onaf hankelijkheid en in zijn geloof bedreigd Europa. Welke onderpanden voor den goeden uitslag Welke gronden vau zekerheid g b o o t-b bittaainisn< Londen 8 December. In weerwil van bunnen afkeer van allen oorlog hebben zeer vele Kwakers zoo hier als elders rijkelijk tot slijving van het vader- lanüsch fonds ter oiuieisteuning van de weduwen eu

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1