N.o 93. Woensdag 22 November. 1854. BESTUREN AÏMSTRATiEfl NllïllWSTIJIlM Woensdag en Zaturdag. INSPECTIE OP DE VLOEDPLANKEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee «naken bekend dat op woensdag den 22 dezermaand eene algemeene schouwing op de Vloedplanken alhier zal plaats hebben met uitnoodiging aan de ingezetenen langs de havens om hunne vloedplanken of kistingen alsdan behoorlijk in orde gesteld te houder» alles overeenkomstig het reglement vastgesteld den 10 Maart en afgekondigd den 27 Mei 1846. Zierikzee den 15 November 1854. B. C C/\U Voorzitter. C. de JONG.it! Serre tor is. BUITENLAND. dditbohlab3d. Keulf.n 17 November. D.r Klofs te Frankfort grootmeester van de orde der vrijmetselaren had met aanhoudende zorgen en groote geldelijke opofferingen eene bibliotheek bijeengehragt beslaande alleen uit werken over en betrekking hebbende lot de vrijmetselarij. Deze verzameling was de rijkste en volledigste in hare soort. De eigenaar nu onlangs overleden zijnde is zijne boekerij door tusschenkoinst van den voortnaligen minister d.r Gravell aangekocht door Z. K. 11. prins Fredenk der Nederlanden. Ken Duiisch dagblad be treurt het dat deze schat voor Duitschland verloren is. Te Berlijn en in de omstreken doet de koude zich reeds vrijstreng gevoelen. Ook te Weenen is de win ter vroeger dan gewoonlijk ingevallen en heeft hei ver keer langs de spoorwegen daardoor reeds eenige strem ming ondervonden. Een Duitsch dagblad maakt de volgende vergelij king Frederik de Groote zeide eens dat Siij alleen daarom als overwinnaar uit den zevenjarigen oorlog wederkeerde omdat hij den laatste der strijdende was die een daalder in den zak overhield om uit te geven. Zoo zal welligt uit den strijd voor Sebastopol alleen diegene der strijdende partijen als overwinnaar weder- keeren die nog kanonnen af te schieten en soldaten in het vuur te brengen heeft" r B A n K B IJ K. Parus, 17 November. Bij keizerlijk besluit van den 1 dezer is aan den minister van marine een buitenge woon crediet geopend van 23,105,000 fr. voor kosten lot zijn departement behoorende ten gevolge van den oorlog in het Oosten. De regeling van dit crediet zal later aap. het wetgevend ligchaam worden aangevraagd. Men wil welen dat de senaat bijeen geroepen zal worden om te beraadslagen over bet sluiten eener aanzienlijke leening. Ook is er sprake vau eene nieuwe ligting van 200,000 man. Bij keizerlijk besluit heden in den Moniteur opgenomen is de onmiddelijke herstelling bevolen der zesde compagnie van hel 3de bataillon bij iedere der 100 regernenten van linie. Het regeringsblad behelst verder eene depêche uit Weenen van den 16 dezer het reeds bekende te legrafisch berigt van vorst Menzikojf van den 8 ver meldende volgens hetwelk dien dag sedert den 5 niets nieuws voor Sebastopol was voorgevallen terwijl de Bussen bunne vestingwerken herstelden en de gealli eerden met kracht de belegeringswerken voortzetten. De Moniteur voegt a8n deze mededeeling toe hoe daaruit duidelijk blijkt dat de toestand der beleger aars gunstig is en dat de strijd van den 5 eene uilste kende uitwerking heeft gehad. De Gazelle de Lyon behelst de volgende daad van moed en opoffering van den eerwaardiger» pater P. Pa- rabére hoofd-aalmoezenier bij het Fransche leger in hel Oosten in den slag aan de Alma. De eerw. geestelijke had in den ochtend van den vreeselijken slag een paard bestegen en zich gevoegd hij de eerste kolonne infanteriedie legen de Russische batterijen oprukte. Een kanonskogel trof zijn paard dat dadelijk dood neerstortte. De ecrw. pater niet achter willende blijven bezon zich niet lang maar sprong op een kanon en volgde alzoo de hern bewonderende er» toe juichende krijgslieden. Toen echter de batterij gesteld werd moest hij ?ijn kanon verlaten 't welk bij deed en dra bevond hij zich te midden van het lievigs' krijgsge woel. e Zouaven bestormden de hoogten de pater volgde hen als een gewonde neerzonk, zorgde de pries ter voor der» ongelukkige nu eens gaf hij een stervende den laatsten troost der godsdienst dan weder verhond hij een gekwetste en bragl hen» in veiligheid waarna hij opnieuw de overwinnende soldaie.r» volgde. Derwijze bereikte pater Purahére met de Zouaven het Plateau der Aln»a, het eersteen belangrijkste punt dat door deFran- schen veroverd werd en welks bezit de roemrijke over winning besliste. Be Zouaven riepen den pater uit als huu beste kapitein" en diens naam ging over van hel eene tot het andere regement. Als door een wonder bleef de moedige priester ongekwetst geen kogel trof hem, en 't was alsof de voorzienigheid hem eenen onzigt- bareti beschermengel had ter zijde gesteld. Met regt mag liet Fransche leger op zulk een soldaat van Chris tus" tro'sch zijn. De eerw. Parobére is overigens reeds roemrijk hekend wegens zijn gedrag in de Afrikaansche veldtogten en zijn moed en onverschrokkenheid welke slechts door een onbegrensd vertrouwen in Cod te ver klaren zijn hebben hem voorlang den vriend der solda ten gemaakt. Maarschalk St. Arnand kende voorwaar de uitmuntende hoedanigheden van den priester, toen hij beu» aan het hoofd der aalmoezeniers van het Fransche expeditie-leger stelde." oho© t-b rittannien. Londen 17 November. De volgende infanterie- halaillons moeten de versterkingen des Engelschen le gers uitmaken die onverwijld naar de Krim gezonden worden: het 1ste bataillon der garde grenadiers het 34ste regement thans te Corfu het 62ste regement, van Malta het 71ste ligte infanterie regement Hoog landers, van Corfu het 90sle regement lirte infanterie van Dublin en bet 97ste regement van Athene. Het bataillon der gardes zal bij de brigade v an ilcn genrraal- mnioor limtmck gevoegd worden hetwelk dan uil 4 bataillons zal bestaan. Ook het reusachtig schroefstoomschip Royal Albert. van 121 stukken en 500 paardenkrachten zaJ lot de schepen hehooren die troepen naar hot oorlogslooneid overbrengen en denkelijk reeds zaturdag naar Ports mouth vertrekken. Tusschen 1500 en 2000 man kun nei» aan boord van Hat schip plaats vinden. De overlegt zal vermoedelijk zeer snel zijn. In de loop der vorige maand October zijn .52 schepen op de kusten van het vereenigd koninkrijk ge strand 21 van welke strandingen jn den hevigen storm van 17 op 18 October plaatshadden 23 van hel eerst genoemd getal vergingen totaal en de equipage van 5 daarvan is omgekomen benevens 10 personen van sommige der overige vaartuigen. De Engelsche stoomboot Emen is dezer dagen met 1000 man Fransche troepen van Toulon naar Se bastopol vertrokken, De Times dringt op nieuw en uiterst nadrukkelijk aan op het versterken der Engelsche krijgsmagl in de Krim klaagt dat de Westersche mogendheden door Europa niet ondersteund worden zoo als behoorde en besluit zijne beschouwingen aldus: De uitslag van den ontzaggelijken kamp is voor het oogenblik in wolken en duisternis gehuld. Versterkingen zijn veel te lang aan onze troepen onthouden en hun al te karig toegedeeld. Wij hebben erge kansen tegen ons; de nadering des win ters drijgt ons met een nieuwen vijand en de werke loosheid der Turken, voor wie wij zoo veel doen en lijden gepaard aan het toevriezen der Oost-Zee stelt de Bussen in staat om de strijdkrachten van een onmete lijk rijk tegen ons te vereenigen. Wij strijden voor de zaak van Europa en Europa ziet met de nieuwsgierig heid van een onverschillig toeschouwer den ongelijker» kamp aan. Maar onze moed is niet gefnuikt onze geest kracht niet gebroken. Reeds hebben wij door de Rus sische vloot en een groot deel der vesting Sebastopol te vernieleneen aanmerkelijk deel onzer taak voibragt en wat er nog aan de slooping van dat bolwerk van Rus- lands magt ontbreekt zal voorzeker door onze dappere troepen niet ongedaan gelalen worden. In verschillende dagbladen vindt men nadere be- rigten alle uit Russische bronnen wegens de hevige gevechten voor Sebastopol op 5 en 6 dezer. Naardien zij echter ten opzigto van vele bijzonderheden in onderlinge v\ederspraak zijn en het bovendien eenig- zins vreemd voorkomt dat zulke uitgebreide verslagen reeds over Petersburg te Parijs en Londen kunnen ont vangen wezen dienen zij mei groote omzigtigbeid aan genomen te worden. Hierin komen deze beriglen over een dal de aankomst der grootvorsten in het Russische leger eene onbeschrijfelijke geestdrift verwekt beeft welke geestdrift de bevelhebbers zich ten nutte schijnen te hebben willen maken om een nieuwen uitval te be proeven, Twee en twintig duizend Russen zouden deel aan den strijd genomen hebben er» nagenoeg vier dui zend daarvan gesneuveld en verwond zijn terwijl het verlies der geullieerden minstens even groot moet ziju geweest. Een dezer verhalen eindigt dus Deze bloedige ont moeting is slechts een dier voorvallen geweest welke dikwijls iu den oorlog voorkomen. Waren onze strijd krachten meer samengetrokken geweest dan voorzeker hadden wij (Jen vijand tot het uiterste gebragt. Wij luien nu al onze reserves van Simferopol Baktschiserai en Sutochiva oprukken zijn voornemens onverschrok ken aanvüllenderwijze te gaan bandelen en zullen den vijanden.geen dag rust vergunnen. Hunne krachten nemen zigtbaar af. De gedeeltelijke versterkingen die zij gaande weg ontvangen nebben, zijn niet genoeg zaam geweest om het ledig aan te vullen door gevech ten en ziekten in hunne gelederen ontstaan. Hun getal kan thans niet grooler dan 50.000 man wezen. Dit leger kun ons niet ontgaan wij hebben de zedelijke meerderheid en eenegrooie meerderheid van getalsterkte aan uiue zijde. Wij zijn op onzen eigen bodem en snijden gelijktijdig voor onzen grond en voor de heilig ste /dak." De Russische prinsen die volgens deze beriglen en ook blijkens de depêche van den generaal Canrobert te Sebastopol aangekomen zijn tiekleeden verschillende militaire rangen. De grootvorst Nicolaus derde zoon des keizers en 23 jaren oud is inspecteur-generaal der genie aide-de-kamp des keizers titulair kolonel van een regement dragonders een regement grenadiers en het regement kurassiers van Astracan eigenaar van het 21ste regement Uostenrijksche huzaren en bevel hebber van hei 5de regement Pruissische kurassiers. De groot vorst Michiel des keizers vierde zoon 22 ja ren oud, is generaal-kwartiermeester der artillerie bevelhebber der 2de artillerie-brigade van de garde insgelijks aide-de-kamp des keizers kolonel van een regement lansiers van een regement dragonders en van een regement jagers te paard terwijl hij bovendien eigenaar is van bet 26sle regement Oostenrijksche in fanterie en bevelhebber van bet 4de regement Pruissi sche huzaren. BINNENLAND. Zierikzee 21 November. Door de Nederlandsche Handel—Maatschappij zijn bevracht 4 schepen, als: voor Amsterdam 3 voor Rotterdam l. Men meldt uit Middelburg, van den 17 dezer: Gisteren en heden zijn proeven genomen met de duiker klok lot onderzoek en herstelling van de gebreken aan de bevloering der groote sas alhier. Aanvankelijk schij nen deze proeven zeer aan hel doel te beantwoorden en de gebreken overeen te komen met het daarover in den gemeenteraad uitgehragl rapport, zoodat men zich vleit een en ander op deze wijze geheel te kunnen her stellen. Twee werklieden worden hierbij gebezigd die na omstreeks 2 of 3 uren door twee andere worden vervangen. Zoo wij van goederband vernemen is de commis sie uil de provinciale stalen belast met het ontwerpen van een algemeen reglement van administratie voor de poldeis in Zeeland onafgebroken alhier werkzaam geweest sedert bel sluiten der najaarsvergadering van de stalen tol nu jongstleden maandag avond m moet COURANT. prijs dsr advkbt8stibs Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en üoodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. aboh» Per drie maanden f 2,00. Franco per post Inzendingder Adpert. daags te voren.'snamidd vóór 4 ure. verschijnt:

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1