iimmm i JV.o 91. Woensdag 15 November. 1854. tH M Woensdag en Zaturdag. mwm GODRANT. abokscksktb-pbijc Per drie maanden f 2,00. Franco per post, f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór 4 ure. vebschijnt: pbij« dkb ab vsrtbntix2d Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwclijks-eti Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregl. - Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 9 November. Tegenwoordig de commissaris des koningsvoorzitter, 34 leden en de griffier. Afwezend de keeren R. B. van den Bosch, van Biggelen, Ilom- lach, Vader en mr. Wagtho met, en de heeren BenteynCallen/'els en van der Mandere zonder kennisgeving. De voorzitter deelt mede dat de drie afdeelingen hebben benoemd tot hare voorzittersjonkhr. mr. Schuurbeque Booije en de heeren mr. Blaaubeen en Uyttenhoovenen tot hare ondervoorzitters, de heeren mr. Cauden baron van Zuylen van Nievelt en den heer Lnteyn. Bij monde van den heer W. 31. Snijder wordt uitgcbrngt het ver slag van de rapporteurs der afdeelingen omtrent het voorstel van ge deputeerde staten tot tegemoetkoming van den aannemer A. 0. Sprayt. Overeenkomstig dat voorstel wordt met 33 stemmen tegen ééne stem (die van den heer Luteyn), besloten gedeputeerde staten te mag- tigen om, onder 's konings goedkeuring, aan A. C. Sprayt voorn, te voldoen eene som van ƒ100, als tegemoetkoming in -de door hem aangewende kosten tot herstel van buitengewone schade aan den veer- dam en steiger bij Wolphaartsdijk en zulks uit den post voor on voorziene uitgaven voorkomende in de provinciale begrooting van 1S54. "Vervolgens wordt bij monde van den lieer Beumer Hardenberg het verslag van de rapporteurs der aideelingen nitgebragt aangaande het voorstel van gedeputeerde staten, betrekkelijk eene tijdelijke verande ring in de stoombootdienst tusschen Middelburg en Bergcn-op-Zooin. Met algcmeene stemmen wordtconform dat voorstelbesloten te verklaren dat de bedoelde verandering geene redenen oplevert waarop de uitbetaling van het vroeger voor de gemelde stoombootdienst toe gestane subsidie zou beliooreu te worden geschorst. De heer van der Have bragt het verslag van de rapporteurs der afdeelingen uit, aangaande het voorstel van gedeputeerde staten tot vergoeding van verblijfkosten voor de leden der commissie tot het afnemen van een vergelijkend examen voor de betrekking van provin cialen opzigter van dc wegen. Dien overeenkomstig wordt met algemeene stemmenbehoudens 'skonings goedkeuring, besloten dat de gezegde kosten, ten bedrage van f 8, zullen worden voldaan uit den reeds gemelden post voor onvoorziene uitgaven. Het verslag van de rapporteurs der afdeelingen aangaande het voor stel van gedeputeerde staten tot verkoop van een gedeelte van den afval van straatklinkers (brik) van den weg van Zierikzcc naar Zijpe wordt uitgebragt bij monde van den heer Moolenburgli. Bij een met algemeene stemmen genomen besluit worden gedeputeerde staten tot dien verkoop gemagtigd. Door den lieer Z. Snijder wordt uitgebragt bet verslag van de rap porteurs der afdeelingen omtrent bet voorstel van gedeputeerde staten aangaande bet adres van den concessionaris der stoombootdienst tus schen Botterdam en Middelburgtot wijziging van bet tarief der regten voor bet gebruik der provinciale steigers. Met 32 tegen 2 stemmen (die van de heeren van Voorst Catshoek en Hammachcr) wordt besloten dat aan den adressant zal worden te kennen gegeven dat er geene termen zijn gevonden voorsbands aan zijn verzoek gevolg te geven. Bij monde van den heer Fransen van de Putte wordt uitgebragt bet verslag van do rapporteurs der afdeelingenaangaande bet voorstel van gedeputeerde staten tot het doen eener voordragt aan de regering omtot vergoeding der kosten van onderhoud voor het gebouw bij bet provinciaal geregtshof in gebruik, eene jaarlijksche bijdrage van f 500 aan de provincie te verstrekken. De heer Fransen van de Futie bet woord verzocht en verkregen hebbende, zegt bet wensehelijk te achten dat, daar bet regt van eigen dom der provincie op gemeld gebouw door de regering questieus wordt gesteld dit punt eens voor al worde uitgemaakt. Spreker wensebt dat bet door al de leden eener afdeeling te kennen gegeven verlangen worde in beraadslaging gebragtdat namelijkbij bet doen van bet voorschreven verzoek namens de provinciale staten worde te kennen gegeven dat deze zich vereenigen met al hetgeen door gedeputeerde staten dienaangaande in bet aau Z. M. den koning ingediend adres is aangevoerd, ten beloogé dat bet bedoelde gebouw is bet eigendom der provincieen zij mitsdien protesteren tegen bet beweren van den mi nister van binnenlandscbe zaken dat dit regt kan worden betwijfeld. De baron van Zuylen van Nievelt betwijfeld op grond van art. 25 van bet reglement van orde, of bet verlangen, waarop de vorige spre ker doelt, wel als een voorstel In beraadslaging vermag te worden ge nomen, uit hoofde het bier toch niet geldt een voorstel door de meerderheid der afdeelingen gemaakt. De heer mr. Cau merkt aan dat bet de bedoeling van de afdeeling waarin dit verlangen is te kennen gegevengeenszins is geweest om eenige wijziging in bet voorstel van heeren gedeputeerde staten te brengen. De beer Uyttenhooven betuigt zijnen dank aan gedeputeerde staten voor de zorg waarmede zij in deze bet belang der provincie hebben voorgestaan. Spreker acht eene beslissing omtrent bet eigendomsregt niet noodigdaar bet op geene goede gronden kan worden ontkend dat dit regt aan de provincie behoort. Het komt hem echter voor dat eene vaste som van f 500 voor onderhoud enz. te cischen niet met de waardigheid der vergadering is overeen te brengenmaar dat men jaarlijkscb niet meer noch minder dan volgens eene te maken beraming noodig mogt zijn, behoort te vorderen. Ook vermeent bij dat de assurrantie-penningenals alleen strekkende tot verzekering van bet kapitaal, niet met de onderhoudskosten aan bet rijk in reke ning mogen worden gebragt. Hij stelt in dezen geest eene wijziging voor van bet voorstel van gedeputeerde staten. De beer mr. van der Bilt verdedigt bet voorstel van gedeputeerde staten. De provincie, als eigenaresse van bet gebouw, en dus niet het rijkbehoort de kosten van onderhoud te dragenbehoudens teruggave. Hierdoor blijft de provincie, als eigenaresse, in haar ge heel. Ook de brandwaarborg-penningen behooren door bet rijk even als de andere uitgaven ten dienste van bet gebouw aan te wenden, te worden teruggegeven. De lieer Uyttenhooven persisteert bij zijn gevoelen dat, wil de ver gadering bare waardigheid in deze zaak handhaven, er niet meer noch minder dan bet bedrag der onderhoudskosten jaarlijks moet worden aangevraagd» He baron van Zuylen van Nievelt vermeent datop grond van den oorsprong zoo wel van bet gebouw als van de gelden waaruit hetzelve is claargestelder geene termen bestaan om buur te vragen, gelijk ook door andere provinciën voor gelijksoortige gebouwen geene huur wordt genoten. Hij geeft de voorkeur aau bet voorstel van den heer Uyttenhoovendocli zal daarom, indien dit de goedkeuring der ver gadering niet mogt wegdragen, zijne stem aan bet voorstel van gede puteerde staten niet weigeren. Na eenige discussie tusschen den commissaris des konings en den beer Fransen van de Putteomtrent de vraag of bet verlangen der afdeelingwaarop door den laatste is gedoeldal of niet als een amendement op liet voorstel van gedeputeerde staten in beraadslaging kan worden gebragtdoet de beer mr. Fokker uitkomen dat bet adres waarbij c. vergoeding moet worden verzocht, niet in behandeling is, en dat bij dat adres zeer goed aan den door de bedoelde afdeeling te kennen gegeven wensch zal kunnen worden voldaan. Spreker bestrijdt voorts 'het voorstel van den heer Uyttenhooven en verde digt dat van gedeputeerde staten als juist de strekking hebbende om het regt van eigendom der provincie buiten twijfel te houden. De lieer Uyttenhooven zegt dat bet zijn doel geenszins was om volgens bet voorstel van den minister van binnenlandscbe zaken bet onderhoud van bet gebouw geheel aan bet departement van justitie over te laten. Het eigendomsregt der provincie is, zegt de spreker, niet te betwisten, zoo dat men niet behoeft te vreezen dat, al werd bet onderhoud aan bet departement van justitie overgelaten, daaruit eenige gegronde tegenspraak zou kunnen ontstaan. Het voorstel van den beer Uyttenhooven. wordt daarna, met 24 te gen 10 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Uyttenhoovenbaron van Zuylen van Nieveltde Srnidtvan der HaveHammachcrvan der Sfolpe Lnteynjbr. IV. 3f. H. de JonyeBeumer Ilardenberg en mr. Fokker. Vervolgens wordt bet voorstel van gedeputeerde staten, met 31 tegen 3 stemmenaangenomen. Tegen stemden de heeren mr. Egberts RisseemcLuteyn en Fransen van de Putte. De beer mr. Cau stelt voor dat door de vergadering den wensch wordt uitgedrukt, dat door gedeputeerde staten, bij bun ten gevolge van het gevallen besluit aan dc regering te doen verzoek, namens de statenzal wordeu te kennen gegeven dat zij zich vereenigen met de gronden door gedeputeerde staten in hun te dezer zaak vroeger inge diend adres aangevoerd, en dus moeten protesteren tegen de bewering van den minister van binnenlandscbe zakendat het regt van eigen dom der provincie op meergemeld gebouw kan worden betwijfeld. Dc baron van Zuylen van Nievelt is van oordeel dat een zoodanig protest niets zal afdoen, daar hetzelve even min als de bewering des ministers eenig bewijs in regten kan opleveren. De beer mr. Cau zegt dat bet zijne intentie alleen is geweest om te doen uitkomen dat de provinciale staten bet met hunne gedepu teerden geheel eens zijn. Naar zijn inzien is op het schrijven des ministers eenig antwoord noodig. De beer Uyttenhooven beaamt bet gevoelen van den baron van Zvylen van Nievelt. Het voorstel van den beer mr. Cau wordt daarna met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd jhr. mr. Schuurbeque Boeije en de heeren mr. Fgberts Risseeuw, JloogcnbooraZj. Snijder, Onghena, llain- inacher Lnteynjhr. IV. 31. II. de Jonyemr. van iler Biltmr. 3IoolenburghIV. 31. Snijderjbr. Bamas van Sittersmr. Fokker Fransen van de Putte, mr. Cau en Spreng er. De beer mr. Becius was bij deze stemming niet tegenwoordig. De beer Luteyn brengt hierna uit bet verslag van dc rapporteurs der afdeelingen, aangaande bet voorstel van gedeputeerde stateu be trekkelijk de bruikbaarmaking vau den pontendam aan de zijde van Noord-Beveland, en een deswege ingediend adres door ingezetenen van Colijnsplaat en Kats. Volgens dit voorstel wordt, met algemeene stemmen, besloten aan de voormelde adressanten tc kennen te geven dat er geene termen bestaan om aan bun verzoek gevolg te geven, zoo ver bet strekt tot daarstelling van de noodige werken tot bet verkrijgen van een ponte- veer tusschen de beide Bevelanden. Het verslag van de rapporteurs der afdeelingen, omtrent het voor stel van gedeputeerde staten tot onderbandscbe verpachting van bet overzetveer van Gorishoek op den Yevsekendam, wordt daarna uitge bragt bij monde van den beer Fransen van de Putte. Met algemeene stemmen worden gedeputeerde stateu gemagtigd tot de onderbandscbe verpachting van gemeld overzetveer voor den tijd van 7 jarenniet beneden den tegenwoordigen pachtprijs. Bij deze stemming waren de heeren mr. de Jonge van Bllemeel en I. Gr. J. van den Bosch niet tegenwoordig. Bij monde als voren wordt het verslag van de rapporteurs der af deelingen uitgebragt aangaande liet voorstel van gedeputeerde staten, tot onderbandscbe verpachting van bet overzetveer aan bet SIoc. Naar aanleiding van eene in de afdeelingen gemaakte bedenkingwordt door den beer mr. Fokker aangemerkt dat indien een der leden ge negen mogt zijn in den geest dier bedenking een amendement voor te stellen, zulks blootelijk zou moeten strekken om de woorden: „voor den tijd van éón jaar" uit bet voorstel te doen wegvallen. De beer Fransen van de Putte is van oordeel dat toch altoos een uiterste termijn zal moeten worden gesteld. Dc beer mr. Fokker zegt niet voornemens te zijn geweest bet inita- tief in deze te nemen, maar alleen aan hen die een amendement meenden te moeten voorstellen den eenvoudigsten weg aan te geven. Door jhr. mr. Schuurbeque Boeije wordt een amendement voorge steld strekkende om gedeputeerde staten te magtigen het gemelde overzetveer niet langer dan 7 jaren onderhauds te verpachten De lieer Uyttenhooven verklaart er zich tegen. Hij is overtuigd dat bet voorstel van gedeputeerde staten niet dan na rijp overleg is vastgesteld, en vermeent dat de. exceptionele toestand waarin het onderwcrpclijk veer verkeerteene onderbandscbe verpachting voor Iangeren tijd dan een jaar niet raadzaam maakt. Jbr. Bamas van Citters beaamt den laatsteu sprekervoor zoo veel den exceptionelen toestand van bet veer van Sloe betreft. Hij ziet echter geen bezwaar in bet amendement, en zou het aannemen daar van als een votum van vertrouwen aanmerken. Jhr. mr. Schuurbeque Boeije verklaart dat het zijne intentie geen zins is geweest'tot bet verpachten van bet veer, voor langer dan één jaar voor gedeputeerde staten verpligtend te maken. De baron van Jhuylen van Nievelt is in bet algemeen voor eene verpachting in het openbaar. Nu dit door de omstandigheden minder raadzaam wordt gemaakt, geeft bij de voorkeur aan bet voorstel van gedeputeerde staten. Het amendement van jbr. mr. Schuurbeque Boeije wordt daarna met 20 tegen 14, en het dien ten gevolge gewijzigde voorstel van ge deputeerde staten met 25 tegen 9 stemmen aangenomen; zoo dat ge deputeerde stateu worden gemagtigd tot de onderbandscbe verpachting van het veer aan bet Sloe hoogstens voor den tijd van 7 jaren. Tegen bet amendement stemden de heeren UyttenhoovenBomme Hoogenboom, baron van Zuylen NieveltMazureSergeantSteenkamp, OnghenaIlammacher mr. VogelvangerBeumer Hardénbergmr. de Jonge van Ettemeei, Schout Velthuys en I. G. J. van den Bosch, en tegen bet voorstel, de heeren Uyttenhoovenbaron van Zuylen van Nievelt, Mazure, Sergeant, Onghena, Hammacher, mr. Vogelvanger en mr. de Jonge van Bllemeel, De voorzitter brengt in herinnering dat de instructie van gedepu teerde staten, volgens haar laatste artikel, in 1855 moet worden herzien, en stelt voor daarvoor eene commissie te benoemen, ten einde daaromtrent iu de aanstaande zomcr-vergaderiug de noodige voorstellen in te dienen. De beer mr. Cau geeft in overweging om gedeputeerde staten te verzoeken zich met dezen arbeid te. willen belasten waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Op voorstel des voorzitters wordt, almede zonder hoofdelijke stemmingbesloten gedeputeerde staten te verzoeken dc herziening van dc instructie voor den griffier der staten insgelijks op zich te willen nemen, en ook dien aangaande in de zomer-vergadering van 1855 verslag te doen. Nadat de resumtie der notulen van de tegenwoordige vergadering aan gedeputeerde staten is opgedragen, verzoekt en verkrijgt de beer Fransen van de Putte het woord en geeft kortelijk te kennen, dat de door hem gepresideerd wordende commissie tot bet ontwerpen van een nieuw polderreglement zich beeft bedrogen gezien in de door baar uitgedrukte hoop om iu deze vergadering bet vercisehtc ontwerp voor dat reglement in te dienen. Hij vertrouwt dat de vergadering de commissie wel voor diligent zal willen bonden. Eindelijk wordt de n a j a ars- verga dering der staten door den com missaris des konings namens Z. M. gesloten. OPROEPING. De Commissaris <les Konings in de Provincie Zeeland verwilligl hen die ter benoeming als Werkbaas bij de Calami lease Polders in deze Provincie verlangen in aanmerking te komen dat zij zich daartoe schriftelijk binnen veertien dagen na de dagteekeriing dezer hij hem behooren aan ie melden met overlegging van bun ge boorte-extract ten blijko dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dat» 40 jaren zijn alsmede van het bewijs dat zij Nederlander zijn. Aan hen, die deze vereischten bezitten, zal vervolgens tijd en plaats worden opgpgeven voor een vergelijkend onderzoek naar hunne geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen over de geschiktheid lot het zelf verrigten der verschillende soorten van dijkwerk over de kennis van dijks'naterialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg den II November 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. BUITENLAND. PETERSRURG 2 November. Z. M. de keizer heeft zoo even het volgend rapport ontvangen van den aide-de-kamp generaal vorst Men* zikoff, gedagteekend 25 October nOnze offensieve operatiën tegen de belegeraars zijn heden aangevangen en met goed gevolg bekroond. De luitenant-generaal Liprandi was belastmet de aan betn toevertrouwde divisie het bijzondere geretran- cheerde kamp des vijands aan te lasten dal den weg van Sebastopol naar Balaklava verdedigt. Deze onder neming is heden morgen door hem op eene schitterende wijze volvoerd. Vier redoutes, in welke wij 11 stuk ken geschut hebbou bemagtigd bevinden zich thans in onze handen. De voornaamste vijandelijke redoute welke door Turken verdededigd werd is stormender hand genomen door het regement infanterie van Azoff, dat zich dapper van dit wapenfeit gekweten heeft onder persoonlijke aanvoering vau den generaal-ma- joor Semialcine bevelhebber der brigade en den be velhebber van het regement kolonel von Krudener die zich bij deze gelegenheid onderscheiden heeft. De Engelsche kavallerie heeft zich ook tegen ons detachement gerigl onder aanvoering van lord Car- digan heeft zij met ongerneene hevigheid eene chargu gerigt tegen de brigade huzaren der 6de divisie kavalle rie doch in de zijde aangetast door 4 eskadrons van het vereenigde regement reserve-lansiers en terugge worpen op hot kruisyuur der artillerie van del2doea

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1