W.° 90. Zaturdag 11 November. 1854. Woensdag en Zaturdag. MKUIYSTIJMKK stoom- n Dord- kzee, 7'/2 ure. 10 2I/2ure,i ZERffiZEESCHE CODRANT. siw*. .BONMVMXSTI-FHIJr Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzendingder Advert, daagste voren.snamidd. vóór 4 ure. tsbschunt: ui.) 6 ure, 6 6 stoomboot ir Hotter- Provinciale Staten van Xeeland. Zitting van 7 November. 5Va uteo Ier stoom- ar Rotter- itoomboot pCt, •ni rider puike ia a (i<s fldms. en Haver 20 a t' 4v- 20 cents 6613 f400 landen liknlen inrondor AZIJN ;eschenk r i'r a a ij 0 N mot iSTJ 15 EK ge- >onipjes, voor do" rit met -Niet ia jperfijne iden- en alt als- bennen zwart» Paltpa- tpopier alles tot SRL1NG Avor BO15 ïv pilsoti et> Kültit- idscfae s^nt van ij voort- n Binden ten ook iqdiaajug Tegenwoordig de commissaris des koningsvoor- lilter 35 leden en de griflier. Afwerend de heeren m.' fVaglho, van Diggelen, R. R. tan den Bosch Vader Eombach Benleyn en van der JIJ andere de vijf eersten metde lieide laatste ronder kennisgeving. De voorz. opent in naam des konings de vergadering. Jonkheer m.' J. F. Schuurbeque Boetje, reeds vroeger als lid der vergadering geadmitteerd wordt door den griffier binnengeleid legt de bij de wet gevorderde eeden in handen des voorzitters af en neemt zitting. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van de koninklijke besluiten a. waarbij de voortduring wordt bepaald van de hef fing van opcenten op de directe belastingen ten behoeve der calamiteuse polders b. houdende bekrachtiging van het besluit der pro vinciale stalen betrekkelijk de rekening en verantwoor ding van gedeputeerde staten over 185*2 c. houdende nadere regeling der tolheffing op de wegen in Zeeland ten behoeve der provincie en vast stelling van een tarief voor die heffing mitsgaders van de beschikking door ged. staten ter uitvoering van ge dacht koninklijk besluit genomen d. houdende goedkeuring van het besluit der provin ciale stalen tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1853 (vermeerdering van den n'*sl voor onderhoud van bet provinciaal geregtslmf) e. als voren van een dergelijk besluit, houdende mag- tiging op gedeputeerde stalen tot onderhandschen ver koop van een aan de provincie behoorend stuk grond f. als voren van een dergelijk besluit tot het aangaan eener dading met betrekking lol de beplanting van den weg van Ijzend ij ko g. als voren van een dergelijk besluit tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven voor de dienst van 1854 (op brengst van verkoelde provinciale eigendommen ver- ^goeding der waarde van door derden op den weg van lJrendijke naar de brug over de linie geplante en door de provincie over te nemen hoornen kosten van inetdieeige- naren aan te gane huur-actiën. h. als voren van een dergelijk besluit, tot deovername voor rekening der provincie van eenige hoornen op den weg van Schoondijke naar lJrendijke. f. ais voren van een dergelijk besluit tot den onder handschen verkoop vati de stoomboot de Schelde" en wan de steigerschuit de Posthoorn." k. als voren van een dergelijk besluit tot wijziging van de zoo even gemelde begrooting (vermeerdering van den post voor renlelooze voorschotten enz.) als voren van een dergelijk besluit tot aanvulling derzelfde begrooting (hij voorschotten te betalen of te consigneren schadeloosstelling bij onteigening van be smette of van besmetting verdachlle voorwerpen en teruggave daarvan door het rijk) en m. houdende goedkeuring der door de provinciale Maten vastgestelde hegrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1855. Nog wordt medegedeeld eene missive van den minis ter van hinneulandsche zaken met den slaat van ge raamde kosten voor het provinciaal bestuur «oor zooveel hel rijksbestuur is over 1855. De mededeeling van alle deze stukken wordt aange nomen voor kennisgeving. De voorzitter brengt ter tafel de na te melden voor steilen van gedeputeerde staten als a. lol tegemoetkoming van den aannemer A. C- Spruit wegens buitengewone werkzaamhedeu aan den steiger en veerdam bij Wolpbaarisdijk. b. betrekkelijk eene lijdelijke verandering in de sloom- bootdienst tusschen Middelburg en Bergen-op-Zoom. c. lot vergoeding der verblijfkosten voor de leden der commissie lot hel afnemen van een vergelijkend examen voor de belrekkieg van provinciale opziglers van wegen; d. tot verkoop van een gedeelte van den afval (brik) van den weg van Zierikzee naar Zijpe e. Omtrent hel adres van den concessionaris der stoomhootdieust tusschen Rotterdam en Middelburg, lot wijziging van het tarief der regten voor het gebruik der provinciale steigers f. tot het doen eener voordragt aan de regering om tot verg' eding der kosten van onderhoud van het ge bouw van hel provinciaal geregtshof, eene jaarlijksche bijdrage aan de provincie te verleenen g. betrekkelijk de tiruiktiaarmaking van de overblijf selen van den vuormaligen pontendam aan de zijde van Noord-Beveland en een deswege ingediend adres door ingezetenen van Colijnsplaat en Kats; h. lot onderhandsche verpachting van het overzet veer van Gorishoek op Yersekendam en i. als voren van hel overzetveer aan het Sloe. De vergadering besluit dat deze voorstellen zullen worden gezonden aan de afdeelingen. De voorzitter deelt mede de hij hem ontvangen brie ven van de b,.eren m.' tVuglho R. B. van den Bosch Vader Eom6..ch en van Diggelen houdende kennisge ving dat zij verhinderd zijn de vergadering hij te wonen. Nadat door middel van loling de afdeelingen zijn geformeerd wordt de vergadering tot nadere oproeping gescheiden. BUITENLAND. DUITSOHLASDi Keülf.n 6 November. Men meldt den 3 dezer uit Warschau dat de aan de Ooslenrijksche grenzen staande Russische troepen tot achter de rivier Pilica terugge trokken worden en alleen «Ie voorhoede des legers op den linker Weichseloever blijft. De generaal Tscheodajew heeft bevel ontvangen in hel voorjaar twee reservelegers te vormen. Een Oostenrijksch blad zegtop grond van een brief uit Petersburg dat de czaar den 27 October den Pruis- sischen ambassadeur een audiëntie geweigerd zou heb ben. Zulks luidt |nogtans weinig waarschijnlijk. Berigten uit Petersburg van 5 dezer zeggen dal de generaal Nicolainabij Grosnaja op de Circassische grenzen eene groote overwinning op Schamyl be vochten beeft. De Morning Chronicle deelt heden de beide vol gende depêches mede Weenen 6 November. De Ost - Deutsche Post meldt dal eene nieuwe ligting van 100,000 man in Oostenrijk moet geschieden. Er zijn bevelen gegeven tot aanzien lijke aankoopen van paarden. Men spreekt van eene overeenkomst tusschen Oostenrijk en Beijeren 20,000 Beijerscben zouden «Ie Üostenrijksche troepen in het noorden van Italië vervangen. Odessa 28 October. Vorst Menziko/f beeft slechts 45,000 raan ter zijner beschikking. Alleen de 12de divisie van het 4de legerkorps bevindt zich met Liprandi te Baktschiserai. De divisiën Pogoff en Lanskoi hebben eerst den 23 October bunnen marscb van Bessarabie naar de Krim aangevangen. Omer-pacha is verpligt geworden 30,000 man reserve-troepen naar Varna te zenden. Hij beeft zijne operatie-plannen aan den Beneden-Donau laten varen eu zijn hoofdkwartier te Schumla opgeslagen. De laatste berigten melden dat de Bussen slechts 5000 man in de Dobrutscbu hebben. Omtrent bet gebeurde op den 8/20 voor Sebas topoi is een uitvoerig berigt van vorst Menzilcoff opge nomen in bet Journal de Saint Petersburg van 17/29 October. Daarin wordt o. a. gemeld dat in den nacht van 8/20 en 9/21 een uil Sebaslopol gezonden detachement vrijwilligers zich op de Fransche loop graven wierp en 19 stukken geschut vernagelde. Het volgende beknopte oordeel over den toestand der belegering vindt men in een weekblad De Russen zijn volgens hunne opgave versterkt ge worden door 30,000 man onder generaal Liprandi die den aanval deed. Het bulpleger zal dus waarschijn lijk niet veel minder sterk zijn dan 60 of 70,000 man behalve bet talrijke garnizoen. Menzéoff handhaaft PM IJ DIB ADV11TBHTI» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt zijne gemeenschap met de noordzijde van Sebastopo! en beeft voortdurend alle hulpmiddelen in de Krim tot zijne dienst benevens opene wegen terwijl de geallieerden beperkt zijn tot eene enge plaats tusschen Balaklava en de zuidelijke hoogten van Sebastopol. Wij moeten dus ons oordeel over de gevolgen opschorten. Do we derstand is zonder twijfel veel hardnekkiger geweest dan men verwachtte. Moglen de geallieerden slagen aan de zuidzijde en den vijand uit de stad drijven dan zouden de forten aan do noordzijde een nieuwe belege ring vereischen en «laar bet vuur dier forten de stad en haven bestrijkt ware het mogelijk dat de geallieer den geen gebruik konden maken van hunne overwin ning lol «lat de tweede belegering gelukkig ten einde gebragt was. Onderlusschen nadert de winter en verwachten de Bussen nog groolere versterkingen. Te genover zulk eene schrikbarende worsteling behooren alle voorbarige juichtoonen te zwijgen. Indien de overwinning behaald wordt moet zij gekocht worden door eene opoffering van menschenlevens die gruwelijk is om te bedenken en de natie moet den uilslag af wachten in eene stemming slechts door een enkel woord uit te drukken dat van siddering." r B A BZ ff R IJ K. Parijs 6 November. Hel stoomschip Gange dat Konslantinopel den 28 Oct. heeft verlaten is gisteren binnengeloopen in de kleine haven van Ciotat op vijf en een halve mijl van Marseille. Het brengt berigten mede uit de Krim van den 24 Oct. waarvan hel vol gende de hoofdinhoud is De algemeene storm legen Sebastopol door de troe pen te land in hunnen aanval door de vloten onder steund was op den 1 November of uiterlijk op den 2 bepaald. Sedert den 24 was de laatste paralel op 300 ellen van de stad gevestigd. Op dien afstand doodden de Afrikaansche jagers met hunne karabijnen bijna zonder missen al de Russische kanonniers die zich aan de schiet» gaten vertoonden. Het bombardement duurde dag en nacht voortzoo dat den belegerden den tijd niet meer werd gelaten de branden te blusscben of om des nachts een gedeelte der schade te herstellen welke over dag veroorzaakt was. In de stad ontstond puinhoop op puinhoop. Van de verwarring art dezen staat van zaken geboren gebruik makende had een groot aantal Polen de slad verlaten en zich naar hei kamp der geallieerden gerigt in de meeuing dat de vijand naderde vuurden laatstgenoem den eerst op hen doch de dwaling werd daarop door de officieren ontdekt en de Polen zijn naar heV hoofd- kwarlier begeleid. Den 24 hoeft lord Raglan geweigerd eene wa pen- schorsing van vier uren toe te staan welke door de belegerden van hem was gevraagd. Men zeide dat vorst Menzikoffde hoop verloren hebbende om de stad langer ie verdedigen die zou verlaten door de noord zijde welke gelijk men weet vrij is gebleven daar de gealliëerden de stad van dien kant niet hebben kunnen insluiten. De Russische vloot had eene wijkplaats gezocht bin nen in de haven tegen de huizen der kaden. Den 24 bij hel vertrek der pakethoot welke deze tijdingen heeft aangehragt rigtlen de geallieerden nieuwe batterijen op welke den volgenden dag den 25 gloeijende ko gels in die rigting moesten werpen. In den nacht van den 21 op den 22 is een honderd tal Russen die in stilte de stad hadden verlaten er in geslaagd zeven stukken te vernagelen en vervolgens te omkomen doch de oüicier die hen aanvoerde is gewond. De verliezen der geallieerden zijn steeds merkelijk minder dan die der belegerden. De Fransche bladen melden dat in Sebastopol een opstand is uitgebroken onder de bevolking, waarbij 500 inwoners het leven zouden hebben verloren. In de rapporten van de generaals der geallieerden wordt hulde gebragt aan den onbezweken moed de dapperheid en bekwaamheid waarmede de Bussen Se- basiopol verdedigen. Sedert «enigen tijd zag men in de nabijheid van een der barjjères iu de Seine een ougewoou groot aan«

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1