T Woensdag 8 November r wmmmm N.° 89. 1834. Woensdag en Zaterdag. Moeder en Wed. van derdom van am jden BOUT. v» Slapped, l J. Willen- Z1ER1KZEBSGHE }R AFEN1S TOTNÜT sligd te Zie- e den voort [Oemd Fondsl wone weke- COURANT. dan zoude een moeien voordeden en hol go-1 zich eentf abomsemkbjtb-pbiji Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2.2b. Inzendingder Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4? ure verschijnt: PHIJS E'ESM ADVSBTBBITIK1B Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodherigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregl. BUITENLAND. l'ETERSBURG 27 October. Het Petersburger hofjournaal van 20 Oct. be helst eene redenering welke als eene soort van pro gramma der Russische staatkunde van den dag be schouwd kon worden. Eerstelijk wordt gezegd dat de eischen der Wpstersclie mogendheden aan de porie ten opzigte van het op gelijken voet plaatsen der reglen van hare onderdanen eens zoo ver gaan als die welke Busland inzonderheid door de bekende zending van vorst Menzikoffvoornemens was Ie doen. Indien de Westersche mogendheden overtuigd waren geweest dat het noodig was haar doel te hereiken dan hadden zij toen de vorst naar Konsiantinopel gezonden was. moe ten zeggen «Gij vraagt te weinig gij vraagt slechts de helft van wat gij hadt moeten vragen." Ware dit ge daan dan had de ongelukkige strijd vermeden en de trouwelooze openbaarmaking van het «blanuwe boek" overtollig gemaakt kunnen worden. De «dele en vaslbe- radene taal des keizers ten opzigte van Turkije werpt op hem niet de geringste vlek als monarch christen of bondgenoot, naardien het bestaan der Oitornanische heerschappij eene anomalie eene van levenskracht onthloote zaak is. Engeland was in zijn gemoed van het regt en de regtvaardigheid des keizers overtuigd maar verheelde zijne vasthoudende bedoelingen ten einde die lot zijn eigen hijzonder voordeel aan te wen den als het daartoe geschikte oogenblik gekomen zou zijn. Indien Engeland de magt en het standvastig ka rakter des keizers niet kende dan zou de wereld nooit een verhond tusschen Frankrijk en Engeland aan schouwd hebben. Het zag uil naar een bondgenoot die als het doel bereikt zou zijn gemakkelijker (Jan Busland over boord geworpen kan worden. Ruslands zending is gewis groot. Hel is geroepen om aan En- gelands materialisrnus perk te stellen. Frankrijk neemt eene ondergeschikte stelling in het is slechts eene dwarrelende politieke hoos geene bestendige en overal vernielende overstrooming. Wij moeten Engeland be vechten omdat dit en niet Frankrijk het brandpunt en de steun van alle revolutionaire beginselen is. Niet Busland is bet maar Engeland dat tot in de nieren friet koopmansgeest doortrokken, de menschelijkheid en de regten van den mensch onder den voet treedt. Met is Buslands zending Europa tegen de overstroomingen uit het westen te behoeden. Stroomde de vloed voor maals van hel Oosten naar hel Westen thans heeft het tegendeel plaats. Hoe men de oorzaken des oorlogs ook beschouwe die tusschen Rusland en Turkije steunt op godsdienstige gronden maar door de staatkunde der Westersche mogendheden verkreeg de oorlog hel karakter van een strijd tusschen hot behoud en de com munistische omwenteling. Slechts één weg staat den keizer open die des regts en der eer. Hij zal zijn woord gestand doen van geene veroveringen te maken maar tevens is het zijne zending het Russisch overwigt aan den Bosphorus te herstellen, naardien dit voor Rus lands ontwikkeling en de herstelling der orde onvermij delijk noodig is. Het is Ruslands heilige pligt de heer schappij des Christendoms aan den Bosphorus te vesti gen en te bevestigen. In één woord de keizer heeft als de rots en verdediger van Europa de grootsohe zending te vervullen van het Europeeseh conservatismus op hechte grondslagen te stellen. Tut bereiking van dit doel moet het een hardnekkige» oorlog voeren die En- gelands hebzucht fnuiken en aan de Turksclie vvan-re- gering een onvoorwaardelijk einde maken zal, duztsohlans. Keulen 3 November. De scheepvaart op den Donau heeft tot dusver met eene bijna ouoverkoim lijke zwarigheid te worstelen gehad, namelijk de zoogenaamde ijzeren deur op de hoogte van Orsova. Bij eenigzins lagen waterstand konden geene vaartuigen aldaar pas seren zonder gevaar te loopen van tegen de rotsen door welke de deur gevormd wordt verbrijzeld te morden. Zij moesten daarvoor blijven liggen, hunne vrachtgoederen lossen en die met veel moeite kosten en verlies weder hoven of heneden deze plaats in an dere vaartuigen Iaden. Om dit bezwaar weg te nemen laat de Oostenrijksche regering deze rotsen thans on dermijnen en door middel van buskruid in de lucht springen. Reeds zijn eenige honderden pioniers met de onderneming bezig. Het plan daartoe is beraamd door den veldtuigmeester baron von llesz opperbe velhebber der Oostenrijksche troepen en zal onder zijn loezigt verwezenlijkt worden. Hierdoor is niet alleen aan hel handelsverkeer van Oostenrijk maar tevens aan dal van geheel Duitschland en het westelijk Eu ropa do weg geopend om zich in onafgebrokene ver binding met de Zwarle-Zee te stellen. Dit wordt met j regt beschouwd als de eerste stap tot de vrijheid van scheepvaart op dien groolen en voor den handel zoo belangrijken stroom. r H A N K R IJ K. Parijs 3 November. De Monileur behelst heden eene nota vermeldende dat volgens berigten van den generaal Canrobert van den 23 October het beleg van Sehastopel geregeld werd voortgezet zonder iets vermeldenswaardigs op te leveren. Zoowel bet leger als zijn oppperbevelhebber waren vol vertrouwen in den uilslag van het beleg. Hel regeringsblad deelt wijders eene telegrafische tijding mede uit NVeenen van den 1 dezer berigten uit de Krim vermeldende welke over Varna waren ontvangen. Engelsclie ingenieurs, den 25 October uit Sebaslopol ontsnapt hadden verhaald dal de stad dien dag met lijken was opgevuld welke men niet kon be graven. De bovenste batterijen van het fort Konsian- tijn waren geheel vernield. De artillerie der geallieer den had nog twee Russische linieschepen in de Ju ven aan do zuidzijde doen zinken. De admiraal Nakhmajf, die sedert het overlijden von den admiraal Komiloffhet hevel voerde in de stad was gedood. Een heden alhier uit Marseille ontvangen telegra fisch berigt luidt dus De pakclhool Hellespont heeft alhier de brieven uit Konsiantinopel van «Jen 20 li aangebragt welke zij den 28 te Malta passerende had ingenomen, alwaar die Wfi ren aangehragt door de E up hm te welk schip zich ten gevolge van averij genoodzaakt bad gezien zich in die haven op te houden. »l)e aangehragte brieven vermelden dat hel vuur der Russen den 17 door het Fransche eskader aan de zeezijde is Int zwijgen gebragt en dat twee uren daar toe voldoende waren. Den volgenden dag den 18 heeft de divisie Lyons van hare zijde bet vuur van hel fort Konstanlijn lol zwijgen genoopt. Aan boord van de Charlemagne zijn 25 en aan boord van la Ville de Paris 35 man huiten gevecht gesteld. De schoten welke op een afstand van 2000 ellen plaats grepen waren indrukwekkend door de juistheid en uitwer king het quarantainefort schoot den 18 alleen nog van de landzijde. Aan do heide zijden is hot vuur even krachtig geweest. Van den kant der Franschen werd liet afgebroken door het springen van twee kruid- magazijnen welke de dagelijksche behoeften bevatten. De Engelsehen hebben 5000 kanonnen of houwitser- schoten gelost. »Te Konsiantinopel voedde men de hoop dat Se baslopol den 30 zou worden genomen. Men zeide boe vorst Menzikoff had verklaard dat wanneer bij zich niet meer zou kunnen verdedigen hij oe stad in brand zou steken waarop de generaal Canrobert zou hebben doen antwoorden dat zoo hij dezo bedreiging ten uitvoer legde aan do belegerden geen genade zou worden geschonken. »Eupaioria was gedurende éénen dag ontruimd door de Engeische bezetting welke zich had teruggetrokken voor de drommen kozakken die de plaats aanvielen doch den volgenden dag was zij met versterking en zonder strijd in de stad teruggekeerd. »Hei stedelijk bestuur van Athene heeft, op het voorbeeld van dat vu» Pireus een banket aaugeboden aan den generaal Mayran en de officieren van het oc cupatie-leger vóór bun vertrek naar de Krim De Moniteur beval eene telegrafische depêche uit Yarna van 4 dezer meldende dal 25 Ocl. 30,000 man Bussen do Turksche redoutes hij Balaklava hadden aan getast. De Turken moesten voor de overmagt wijken; de Engeische ruiterij echter door eene Fransche divisie ondersteund snelde ter hulp en dreef de Russen op de vlugt. Den 26 werd den aanval herhaald en mei schit terend gevolg afgeslagen 1000 Russen hieven op het slagveld liggen. Men meldt uit Marseille van den 5 dezer He den is de Lougsur alhier aangekomen met berigten van Konsiantinopel van 25 Oct. Aldaar waren tijdingen van de Krim ontvangen tot 21 Oct. Do zuider-toren en de batterijen van hel quarantaine-fort waren ver nield de torens van het fort Konstanlijn waren ont manteld met gloeijende kogels uit Lancaster kanon nen afgeschoten waren in de haven twee schepen in brand geschoten ook was in de stad daardoor op onderscheidene punten brand verwekt. De gealli eerden werpen dagelijks 75.000 projectilen op de ves ting. Het vuur der Russen verflaauwde. Er was weder nieuwe voorraad amunitie van Konsiantinopel afgezonden. Het .Journal de Constantinople meldt, behoudens na dere bevestiging dat Osten-Sachen met 25,000 man Sebaslopol was binnengerukt. De Turken hadden ver zocht de eerste storm te mogen loopen. Den 17 had den eenige schepen op 2000 ellen afstands de vesting beschoten de gewone afstand is 1200 ellen. g r o o t-b rittamkiaew. Londen 3 November. Aan een banket door het landhmsboudkuiiditf genootschap te Romsey in Hamps hire gegeven heeft lord l'ultnerslon dezer dagen op zijne beurt zijne zienswijze over den legenwoordigen ooflog ontwikkeld. Na van de groote verantwoorde lijkheid van de zware maar niet onuitvoerbare taak gewaagd te hebben welke de Engeische regering op zich geladen luid zeide hij verder: »Bij deze gelegen heid is er geen ander veischil tusschen de uitvoerende magt en de bevolking geweest dan dat de regering <le hoop op het behoud des vredes nog lane behield nadat de bevolking reeds het onvermijdelijke van den oorlog had ingezien. Maar hierover zal denk ik het land de regering niet berispen want het was blijk baar de pligt dergenen die mei de fortuin en de toe komst eener groote natie belast waren de vreeselijke keuze des oorlogs tot het laatste oogenblik uit te stellen. »Land en regering zijn eindelijk beide overtuigd ge worden dat hel noodig was het zwaard te trekken lot handhaving van voor het heil des menschdom hoogst gewigligo beginselen den zwakke tegen don sterke le verdedigen de commerciële en staalkundige belangen te beschermen en bovendien de heilige beginselen van het internationaal regt le ondersteunen die eenmaal door eene maglige regering ten aanzien eens zwakkeren nabuur geschonden een voorbeeld daarstellen en tot een vloed van onr-gtvaardigheden aanleiding geven zouden die zich vroeger of later tot onze eigen» poor ten uitstrekten. Nooit zag men in de wereldgeschie denis een eervoller schouwspel dan wat Engelatui ge. geven heeft. Wij hebben ons ten strijd vereenigch n^t en strijden door een eervollen naijver geprikkeld ter zijde van eene mogendheid die wij iu vroegere tijden gewoon waren niets anders dan als eene vijandin op itel slagveld aan te treffen. Wij rekenen er op dat dit nieuw verbond in het vergoten bloed gegrondvest en door zaamgestrengelde laurieren der overwinning bekroond van langen duur zal zijn en dat twee groote volken die aan bet hoofd der Europesche en wereldbeschaving vooraan treden twee volken hunne Wüderzijdsche achting waardig voor immer door de banden van vriendschap en genegenheid vereenigd blij ven zullen. We'ke de moeijelijklieilen en gevaien van den worstelstrijd zijn mogen hetzij die lang of kort is, de uitslag zal dezelfde wezen. Daar de Fransche en Engeische wapenen lot verdediging van regt en waarheid voor de zaak der vrijheid en der onafhanke lijkheid uitgetogen naar geene zelfszuchtige overwin ning maar naar eene edelmoedige en edele zegepraal trachten voed ik hel vertrouwen dat de uitslag wan neer dan ook de inspanning des lands bekroonen zal en zijne eer zijne waardigheid en zijne voorspoed op eene veiliger en uieer hechten groirtlslag dan tot heden

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1