Woensdag 25 October. N.° 85. Woensdag en Zaturdag. i- mm ,4-7^2 COURANT. Aiaoj&riffSBEKKrrs-pi^iJS Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór dt ure. verschijnt: FHIll DIB TEBTSSTIX» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodherigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. I dog Wed."'' I Uitslag der verkiezing voor een lid in den Gemeenteraadter vervanging van den Heer M.r J. J. ERMER1NS. Ingeleverde briefjes 142. In blanco 3 Verkeerd ingevuld 7 10. geldige stemmen 132. Van welke op M.' B. C. CAU 116 zijn uitge- bragt, die aldus is verkozen. t BUITENLAND. DÜITSOHL&ND. Keulen 20 October. De Pruissischo nota heeft te Weenen een zeer ongunstigen indruk gemaakt naar dien zij de bewijzen inhoudt van het groot verschil van gevoelens hetwelk tusschen de twee hoven blijft bestaan. Men zegt dat de Ooslenrijksche regering nieuwe wape ningen heeft bevolen. Te Weenen ontvangen herigten uit Odessa bevestigen dat tot 12 dezer nog uiels tegen Sebaslopol onder nomen is. Volgens depêche uit Konstantinopel van 9 dezer had den de gealliëerden het geschut der vloot daaronder begrepen 254 stukken tegen Sebastopol gerikt en was hun leger thans 116.000 man sterk terwijl hot garni zoen der vesting op 34.000 man geschat werd zoodat de 30.000 man die te Balschiseral stonden en nog 8000 manschappen in de omstreken daar bij gerekend de ge- heele Russische magt op die punten uit 76,000 man be stond. De forten ten noorden van Sebastopol maakten de basis der Bussische krijgsoperatiën uit. Uit Hamburg wordt aan den Franschen Moniteur het volgende geschreven »De drie vrije steden (Ham burg Bremen Lubcck) hebben met afwijking van den sedert het bestaan van den bondsdag zich zeiven opgelcgden regel om nooit vooraf de stem te doen kennen welke haar vertegenwoordiger te Frankfort zal uitbrengen door de organen harer respectieve senaten aangekondigd dat zij in den boezem van de bondsvergadering al de Ooslenrijksche voorstellen zullen ondersteunen." Een Russisch officier te Kiel hoewel geen Bus van geboorte weigerde bet nieuws der inneming van Sebastopol te gelooven toen nagenoeg iedereen zich daardoor had laten misleiden. Volgens hem zou de be- magtiging dier vesting meer tijd kosten dan men meende ofschoon bij haren val onvermijdelijk achtte, Naar zijne berekening zou die tusschen 5 en 10 Novem ber volgen. Gedurende 16 jaren als ambtenaar te Se bastopol woonachtig wist hij dat die sterkte veel hech ter is dan Bomarsund en hoewel bij vorst Menzikoff zeiven voor geen krijgsman van den allereersten rang houdtkende hij de officieren welke dien bevelhebber Ihans ter zijde staan als de beste bij verschillende wapenen. 7 R a s s n w K« Parijs, 20 October. De Moniteur meldt dat de kapiteins, welke do den 11 te Konstantinopel aange komen transporten begeleiden het berigt hebben mede- gebragtdat de belegerden te Sebastopol een uitval bodden gedaan op de belegeringswerken doch kracht dadig waren teruggeslagen. Een hulpkorps van 7000 Turken was naar het looneel des oorlogs gezonden. Men meldtdal prins Menzikoff gebrek beeft aan leeftogt en aan amunilie en dal waarschijnlijk door zes kleine stoomschepen eene poging zal worden aangewend om zicb met geweld een doorlogl te banen door de straat van Yenikale. Nabij Kalarash zijn 15.000 man Egyptische en Turksche troepen gekampeerd. De kampementen wor den echter opgebroken en de troepen trekken naar de Dobrutscha. In hel leger der gealliëerden is de cholera op nieuw uilgebroken. Deze ziekte is thans niet zoo hevig van aard en maait zoo veel offers niet weg als toen zij te Gallipoli en in Dobrutscha heerschte. Veeleer is zij eene ligte epidemie van rooden loop f onder den vorm van cholerine ten gevolge van het gebruik van slecht water op den togt naar Balaklava. De waterleidingen waarvan de gealliëerden zich heb ben meester gemaakt schijnen thans in de behoefte ann goed water genoegzaam te kunnen voorzien ter wijl overigens de aanvoeren van water uit Konstanti nopel en Varna aanzienlijk zijn. Beeds hebben zware stormen op de Zwarte-Zee gewoed waardoor echter geene groote schade is te weeg gebragt. Alleen is een Engelsch transport-schip genoodzaakt geweest om naar den Bosphorus terug te keeren na 95 dragonder-paarden te hebben verloren van de 99 welke aan boord van dal vaar tuig voor <le Krim waren ingescheept. Er zijn te Marseille herigten ontvangen van Konstantinopel, tot 13 dezer. Het bombardement van Sebastopol was den 10 nog niet begonnen. Het beleg zou met spoed worden voortgezet. De zuide lijke wallen waren van geene aarden werken voorzien zoodal bet gemakkelijk zou zijn daarin bres te schieten, en dan zou onmiddelijk ook de bestorming worden on ilernomen. De vice-admiraal Bruat beeft twee stoutmoedige verkenningen ondernomen de eene bij dag bij welke gelegenheid bij met 400 mariniers tot aan de wallen der vesting is genaderd onder een regen van kogels waardoor echter gelukkig geen enkel man is getroffen de tweede bij nacht ten einde den doortogt ie peilen welke open is tusscheu de schepen welke de Bussen hebben doen zinken. Onder bedekking van zes schepen der gealliëerden is den 3 bij Yalta eene landing ondernomen en heeft men zich verzekert dat zicb aldaar geene magazijnen bevon den. De vijand vertoonde zich niet. De Moniteur meldt onder voorbehoud echter dat den 13 het vuur tegen Sebastopol was geopend met 200 stukken geschut. Het berigt biervan was door den Britschen consul te Varna ontvangen die het naar Bucharest aan den gezant le Weenen en aan lord Clarendon had opgezonden. De consul voegde bij zijn berigt dat de vesting het geen vijf dageD zou kunnen uithouden. Le Courrier de la Gironde deelt als een verschijnsel van de abnormale temperatuur die tegenwoordig heerscht mede dat eergisteren morgen alle weiden langs de rivier bij Paillet bedekt waren met ij zei ler- wiji de vruchlboomen aan den tegenovergestelden kant van den weg vol bloesems waren even als in de lente. G H O O T-B BITTANMIEIÏ, Londen 20 October. Alhier is afschrift ontvangen van de dagorder door de generaals der gealliëerde troepen des avonds van den 3 dozer lot regeling van den aanvang van het beleg uitgevaardigd. Zij betreft het openen der loopgraven waaromtrent alles met groote naauwkeurigheid wordt voorgeschreven en het welk met bet beste gevolg zonder door een vijandelijk schot verontrust le zijn volbragt is. Bijzondere brieven dien zelfden dag uil het leger voor Sebastopol afgezonden prijzen den ijver der be zetting in het bespoedigen van alle mogelijke maatrege len ter verdediging. Dag en nacht werd aan de ver sterking der minder goed onderboudene vestingwerken gearbeid. Brieven uit Konstantinopel van 12 dezer zeggen dat 3000 man van het vreemde legioen en 4000 Turken naar de Kruit zijn vertrokken en dat een Russisch korps van 15,000 man op de Tchernaya nabij Sebastopol bad post gevat, terwijl men ieder oogenblik bet begin van den aanval verwachtte. De Engelsche gezant lord Stratford de Redcliffe beeft een firman verworven waarbij de slavenhandel op de kusten van Circassie en Georgie is afgeschaft, De Engelsche gezant lord Howden heeft bij de Spiansche regering eene nota ingediend bet verzoek inhoudende dal de slavenhandel met zeerooverij gelijk gesteld en op dezelfde wijze als deze gestraft zal worden. De Morning Hei aid wil weten dat een deel der thans beschikbaar wordende Oost-Zeevloot naar de Antillis zal worden gezonden met het doel om de Ame rikanen te beletten indien zij welligl daartoe van de tegenwoordige omstandigheden wilden gebruik maken, otn de kwestie van Cuba in hun eigen belang te bo- eindigen. Te Blackwall worden ontzettend groote vlottende batterijen daargesteld welke bestemd zijn om in den volgenden veldtogt tegen Kronstadt aangewend te worden. Üingsdng aanstaande vertrekt wederom een ge deelte der garden naar hol oorlogstooneel. Ieder rege- ment zal ongeveer 340 man leveren en door de Schot- scho fuseliers die in den slag bij de Alma zoo zwaar geleden hebben het overige worden aangevuld. Mevrouw isighlingale bestuurderes van het dames hospHaal te Londen is bezig met het bijeen brengen van een zeker aantal ziekenoppasters welko voor rekening der regering naar Scutari gaan zullen om aldaar ter beschikking gesteld te worden van den geneesheer die aan het hoofd van het militair hospitaal staat. Ook zal zich eerstdaags een nieuw aantal officieren van gezondheid naar Konstaniinopoj en Sebastopol be geven. Twaalf zijn reeds in de vorige week vertrokken. Zoo als bekend is beeft lord Raglan in den slag van Waterloo een arm verloren. Toen nu dezer dagen de Engelsche en Fransohe legers bij de Alma in slagorde geschaard stonden maakte de officier die zich bij lord Raglan bevond om de gemeenschap tusschen dezen en den Franscben maarschalk te onderbonden eenige op merkingen over den linkervleugel der Franscben die den regtervleugej der Engelschen steunde. uJa zeide lord Raglan bet oog r.aar de regterzijde wendende Frankrijk was mij een artn schuldig en geeft mij dien heden." De heer Baumgartin wiens winkel dezer dagen de zoo stoute diefstal gepleegd is schrijft aan een der dagbladen dat zijn verlies op ver na niet zoo groot is els de herigten vermeld hebben zoodat niet 150 maar slechts 30 zilveren en gouden horlogos, benevens eenige kettingen enz. ter gezamenlijke waarde van 500 p. st. vermist zijn. Ook bad niet hij maar de eigenares van hel huis de kamers aan de dieven verhuurd. In verscheiden noordelijke graafschappen van En geland is reeds sneeuw gevallen en meent men andere voorleekenen van een vroegen winter op te merken. Een dagblad van Hong-Kong deelt eenige bijzon derheden aangaande het bezoek mede door den Noord- Amerikaanscben schout-bij-nncht Perry in Japan af gelegd die onder anderen liet bewijs opleveren van den voortdurenden haat welken de bewoners van dat rijk tegen den naam van Christus voeden. Toen namelijk het verdrag de Japanesche ambtenaren werd voorge legd weigerden zij het te tuekenen zoo iang bij de Christelijke natiën in soortgelijke stukken gebruikelijke woorden «In bel jaar onzes Heeren" daarin bleven. De schout-bij-nacht koos een middenweg en stelde de woorden «In het jaar der herinnering" in do plaats der door de Japunezen verworpene. Onlangs is gemeld dal de Engelsche zendefing- leeraar Livingston een gedeelte van het vaste land van Afrika doorkruist heeft. Daaromtrent wordt uit Fer nando dd, 25 Julij II. bet volgende geschreven I).1 Li- vingston heeft meer dan duizend mijlen afgelegd door eene streek die nog door geen blanke werd betreden. Dit 'gedeelte zijner reis was echter hel gemakkelijkste en eerst nabij Gassanga op de grunzen der Portugesche bezittingen ondervond bij eenig letsel. Overigens vond bij bet land zeer bevulkl en de bewoners waren zrer vredelievend gestemd. Daar zij nooit een blanke gezien hadden was d.r Livingsion bun een voorwerp van groote nieuwsgierigheid overal waar bij zich op hield kwamen de menschen hem met verbazing aan* staren. Het gelaat van den zendeling zeer door de zon verbrand zijnde trok dit minder aandacht dan zijn haar hetwelk zeer lang was en eenigen achtten zich zeer gelukkig eene lok daarvan te bekomen. Elke stam die d.' Livingston ontmoette had eenig denkbeeld ven een Opperwezen en een volgend leven schoon allen verschillende door hen voor heilig geboudene dieren vereerden."

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1