N.o 83. Woensdag 18 October. 1854 t k E1V. uitenlan: L. M. tide n). Z1ER1EZEESCH1 COURANT. er N. ntoit;*tTsKaT«-PKi;i Per drie maanden /"'2,00. Franco per post f 2,25 Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór 4 ure. paus niBintriBTiSTi» Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks-en Ooodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregl. Den 9 Mei deïes jaars werd alhier het laatste winter-concert gegeven. Toen wij daarvan ver slag deden, betuigden wij: dit laatste concert doet ons met verlangen naar een eerste uitzien. Wéér is sedert dien tijd de zomer gêweest en mogten'wij ons in den tempel der natuur verlus tigen, en nu is de tijd niet verre meer af, dat de tempel der kunst zich weder zal ontsluiten eri een eerste concert zal plaats hebben. Met genoegen toch hebben wij vernomen, dat de heer Eisner zich voorstelt in het begin van November een concert te geven. De Mannen-Zangvereeniging en de Zangvereeniging der afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zullen daaraan hare medewerking verleenen ter wijl bovendien, zijn wij wel onderligt twee hooggeachte en zeer verdienstelijke dilettanten van elders, het met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren en opluisteren. Inderdaad, dat was ons eene blijde tijding en voorzeker allen die de muziek beminnen en waarderen. Het ■publiekwij vertrouwen het gaarnezal niet CAU. i es achterblijven, om door eerie talrijke opkomst te doen blijken, dat het de ijverige pogingen des concertgevers om muzikaal genot te verschaffen op prijs stelt, en daardoor het muzikale leven dat hoe langer hoe meer zich alhier vertoont, aan te wakkeren. Niets toch moedigt beter aan dan belangstellingen deze kan ieder in meerdere of mindere mate, die niet van tijdelijke middelen is beroofdbetoonen ook al bezit hij zelf geene muzikale talenten. Hij toch die waant dat de mu ziek eene zaak isaan welke hij niets kan toe brengen omdat zij hem vreemd is, hij vergist zich zeer want door zijne tegenwoordigheid alleen brengt hij daaraan iets toe. Wat toch zou een concert zonder hoorders zijn. Hij, die niet op concerten verschijnt, omdat hij geen zin voor of kennis van de muziek heeftis dit wel niet euvel te duiden, maar toch is dit te bejammeren want zeker de muziek is iets edels en heerlijks en gewis zaldie zin niet bij hem geboren worden, zoolang hij haar vermijdt. Wij gelooven dat, indien men slechts er naar streeft, om dikwijls muziek te hooien, dit ligt spoedig den zin voor haar kan opwekken en ons eenigzins kenniszij het ook zeer oppervlakkige, van baar kan doen krijgen. Wij wenschendat het naderend winter- saizoen moge het doodsch dor en koud zijn daar buiten, voor de toonkunst vol leven zal zijn en de schoonste vruchten zal dragen en vrolijkheid en warmte aan het hart zal schenken. Wij wen schen - en wij hebben na het bovenvermelde reden om dit te verwachten - dat dit eerste concert daarvan de aangename getuigenis zal geven en door een talrijk bezoek de volijverige pogingen des concertgevers zal kroonen hetgeen dan tevens voor allen die daaraan medewerken de beste aan moediging en schoonste hulde zou zijn. in Lid is de allen den nle in iozing il vol- Eene ninor- velen lat hij ager, voor in dat alzoo ïgen d es - n den -wet Is imstig n bo- lot hij leedi- Oill- reeds :n w ij thans staal ze des a uwe t ge- oner- pitein ver- sche EE- n 18 van 1853. heste spijs- :n de tegen ruilt Karnen. I en Zr Zoon 2. 95, AFKONDIGING. De Cürgf.merster van Zierikzee brengt ter kennis, van de daarbij belanghebbenden dal hel kohier voor >de belas!ing op bel personeel dienstjaar 185V«n,° 3, van schatting en telling binnen deze gemeente op den 5 dezer maand door den beer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering en ein delijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 14 October 1854. H. A. van A DU IC HUM Wethouder l. Bt DUITaOSS&A Keulen 12 October. Te Berlijn zegt rnen dat de Oostenrijksche nota van 30 September met meer be scheidenheid dat»! met welke deze gesteld is maar nogtans op vasten toon beantwoord worden zal. Het overige Duitschland. zoo spreekt de berigtgever verder, zal zich bij Pruissen aansluiten om oen indruk wek- kende houding van onzijdigheid nan te nemen en te bewaren en bierdoor geraakt Oostenrijk in een geens zins benijdenswaardigen geisoleerden toestand, Met een half miüioen soldaten en goed geregelde linan uën laat Pruissen zich door Oostenrijk welks volkeren ieder oogenblik tol opstand geneigd zijn en welks geldmiddelen het bankroet naderen zijne politiek niet voorschrijven. Indien bet zich bevestigt dat den prins van Pruis sen eene bijzondere zending te Weenen opgedragen is; dan zou zulks tol bewijs strekken dat rnen te Berlijn alles in bet werk stelt om in goede verstandhouding met Oostenrijk te blijven. Het gerucht wil dat de Westersche mogendheden nog omtrent een punt overoengekornen zouden zijn welks inwilliging ingeval van vredesonderhandelingen gevorderd zal worden namelijk de verbetering van den toestand der Katholieken in Rusland. FRANKS IJ K. 1 Parijs, 13 October. Met dagblad Je Pays heeft mei de Bertholletdie bet stoffelijk overschot des maar schalks de Saint Arnaud naar Frankrijk overbragt den volgenden brief ontvangen »ln mijn schrijven van 30 September zeide ik u dat de maarschalk zeer krank was en men weinig hoop op zijn behoud voedde. Dienzelfden avond is de Berthollet hier aangekomen en bragl ons een lijk. Den dag na den slag aan de Alma in welken volgens de nlgo- meene getuigenis de maarschalk zich bewonderens waardig beloond heeft en eene bovenmenschelijke veer kracht en werkzaamheid aan den dag legde werd bij doodelijk aangetast. Vrijdag scheepte hij zich in en gevoelde .eenigo verligting die eenige flaauwe hoop gaf, maar hel was de verligting die gewoonlijk den dood voorafgaat want drie uren later stierf li ij te midden van zijnen staf die hem vergezeldeaan de cholera mei een aneurismus van het hart vergezeld. »Meu brogt hel lijk naar de kapel der Fransche am bassade te Therapie. Den volgenden dag wilde de echtgenoot des maarschalks derwaarts gaan om hem voor de laatste maal te zien. Een zeer aandoenlijk looneeJ had plaats. Dewijl nog bloed uit de neus vloeide riep zij uit »Hij is niet dood want hij bloedt oog." en zij storto bewusteloos in de armen van oenen kolonel die haar vergezeld had. Do matrozen van de Belle Poule d ie het lijk den geheelen nacht bewaakt hadden zeiden mij dat zij bij het zien van zoo veel smart als kinderen geschreid hadden. «De maarschalk was overgebragt op het bed waarop hij gestorven was alleen had men hern met eene drie kleurige vlag overdekt. Men balsemde het lijk des zondags avonds en maandag morgen hield men eene lijkdienst aan welke hei geheele gezanlschapsperso- neel en do staven der te Therapia aanwezige stoom - booten deel namen. Morgen vertrekt de Berthollet naar Frankrijk mevrouw de Saint Arnaud en de staf schepen zich op denzelfden bodem in. »De Russische generaal die in den slag van Alma krijgsgevangen gemaakt werd is aan de gevolgen zijner wonde gestorven. Men heeft hem de militaire eerbe- wijzingen gedaan hij is met de plegligheden zijner kerk op het Grieksche kerkhof ter aarde besteld." Volgens de Presse zal de Engelsche regering eene deputatie van officieren vau de verschillende Engelsche korpsen naar Frankrijk afvaardigen om hot Brilsche leger bij de ter aarde bestelling van den maarschalk dö Saint Arnaud te vertegenwoordigen. De Mom leur geeft thans het cijfer op der dooden en gekwetsten bij den slag aan de Alma welke den 24, 25 en 2G September in de hospitalen van Konstanti- nopel zijn opgenomen namelijk 1350 Franschen 2060 Kngelschen en 340 Russen. Uit de provinciën wordt gemeld dat het afmar cheren der kortelings opgeroepen 60,000 rnan recruten overal geschiedt met die opgewondenheid welke den Franschen eigen is. Te Perigueux las men onder an deren op de vaandels van de jonge lieden welke dö stad binnengetrokken waren het opschrift de jonge lingschap van Perigueux op haren togt naar Petersburg. a SI O O X—S3 SRXTTABJWIBlf. Londen 13 October. Eene hier uit IConstanli- nopel ontvangen depêche van 5 dezer luidt dus »50 stukken zwaar geschut, 650 matrozen en 2000 mariniers zijn uit de vloot te Balaklava aan land gezet Het En- gelsch leger staal (ligt hij Sebaslopol hetwelk aan dö zuidzijde ingesloten is en batterijen mei stukken van zwaar kaliber zijn opgeworpen. De vijand werkt nacht en dag aan zijne fortificatiën. Een bijzondere brief, den 28 II. uit het leger voor Sebaslopol geschreven zegt dal dien dag eene Russi sche kolonne de vesting verlaten had maar terugge weken was zoodra de Engelsche vierde divisie onder sir G. Calhcarthaar «egentrok. Denkelijk was zulks eene krijgslist om de Engelschen onder het vuur der Russische kanonnen <e lokken maar alsdan is zij mis lukt naardien sir G. Calhcart insgelijks terugtrok toen de vijand den slag weigerde. Uit alhier van der» kommandant der Schotsche fuse liersgarde ontvangen staten blijkt dat ook hel eerste halaillon i ier garde in den slag hij de Alma een groot aantal dooden en gekwetsten gehad heeft. Behalve zeer vele onderofficieren en soldaten, zijn niet minder dan 12 kapiteins en luitenants gesneuveld of in zwaardere of Ügtere mate gewond terwijl van drie kolonels het paard hun onder het lijf is doodgeschoten. Te New-York meent men nu eindelijk iets naders wegens het lol der sedert zoo vele maanden vermiste stoomboot City of Glasgow to weten. Eene uit Glas gow aldaar gearriveerd scheepsgezagvoerder heeft name lijk gerapporteerd dat hij den 18 Augustus op 53,26 graden breedte en 10.07 graden lengte het wrak van een groot ijzeren schip ontdekt heeft hetwelk op da Clyde scheen gebouwd te zijn en vier vertrekken had waarvan al hel houtwerk verbrand was. Den volgen den dag bragl hij van dat wrak een levensgroot vrou wenbeeld over liet welk de boeg van het verongelukt schip scheen versierd te hebben. Men was het wel niet eens of de City of Glasgow zoodanig beeld als het beschrevene gehad heeft maar overigens schijnt het vermoeden des kapiteins niet ongegrond dat hij wer kelijk het wrak van dal stoomvaar tuig heeft ontmoet welks nadere naauwkeurige beschouwing de slaat van het weder hem niet vergunde. BINHENLAKD. Zierikzee 17 October. Z. M. heeft aan den heer M. Boogerd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Keikwerve en als zoodanig be noemd den"*heer S. M. Hanse. Me! bouwen eene.r nieuwe school en onderwijzers woning te Nieuwe Ton ge »s op 14 dezer aangenomen door en voorwaardelijk toegewezen aan den heer J. Elenbaas c. s._ te Rruinisse voor f 10,780. In de zitting van het provinciaal-geregtshof vau 13 dezer, is behandeld de zaak von Johannes Suurland oud 17 en Cornells Yzerrnan. oud 18 jaren beido arbeiders en te Scherpende woonachtig beschuldigd van hel in omloop brengen van nagemaakte Nederland- scbe zilveren muntspeciën. De beschuldigden werden verdedigd door den heer m.r J. Snijder. Twee en twintig getuigen zijn in deze zaak gedag vaard waarvan er heden twintig zijn verschenen en gehoord. De procureur-generaal heeft den eisch uitgespro*»

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1