ZIERIKZEESC91 COURANT. Zaturdag 14 October. 1854. BESTUREN ADHflNISTRATIEN I¥.° 82. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN men tiaar kapt. Anna oaar v ure« mboöC otter- itöom- otter® nbooê ABOMVBMKKTB-PBIJI J Per drie maanden f2,00. Franco per post f2,2ö. Inzending der Advert, daag s te vorensnamidd. vóór 4L ure. VBascHw»T: PHIJB 9SB ADVXBTBVTIsn Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af1 behalve hel Zegelregt, pet, I' parui; 2,25 ■erin- r en lomer li,.SO/ 25 70. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op maandag den 23 dezer maand van des morgens negen lot des namiddags vier ure in de Raadzaal op het Gemeente huis de verkiezing zal plaats hebben van één lid in den Gemeente-Raad ter vervanging van den heer 31.' J. J. ERMERINS die, uit hoofde van den ver boden graad van zwagerschap tot den nieuw benoemden Burgemeester dezer gemeente zijn ontslag heeft ge nomen en dat de biljetten tot het doen dier keuzo aan de huizen der kiezers zullen worden rondgebragt ingevolge de wet. Afgekondigd van het Raadhuis ie Zierikzee, den 11 October 1854. H. A. van ADR1CHEM Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. aE ill. irde HER in' lis lie gen 'Ê- 18 van 53. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van belanghebbenden dal de chefs der korpsen van hot leger, door hel departemenl van oorlog zijn gemagligd om aan de miliciens der ligling van 1851 die vergunning moglen vragen tol hel aan gaan van een huwelijk de vereischte toestemming daartoe uil te reiken mits zij vooraf hunne schuld aan het kleeding- en reparatie-fonds aanzuiveren of wan neer zij daartoe kuiten slaat zijn een bewijs var, on vermogen afgegeven door de bevoegde autoriteitover te leggen, Zierikzee, den 11 October 1854. H. A. van ADR1CHEM Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteils besluit van den 6 Januarij 1831 n.° (58 Staatsblad, n." 2,) beeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 12 dezer maand bepaald de Prij zen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanlen der Staals-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 234ste Loterij gullen mogen uitgeven Ie weten Bij verkoop Geheele loten f 74,00 Halve - 37,00 Vijfde - 14,80 Tiende - 7,40 Twintigste - 3,70 Bij verhuring Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 28,00 - 14,00 - 5,60 - 2,80 - 1,40 Wordende de belanghebbenden bij deze herin nerd dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdrukke lijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en debitanlen gehouden zijn om zich naar die prijsbepa ling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor hel publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee den 13 October 1854. Voor den heer Commissaris de» Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee H. A. van ADR1CHEM Welh. I. B. BUITENLAND. DUIXBGHEiASB Da Keulen 10 October. Volgens berigt uit Bucha rest van 6 dezer is Ömer-pacha aldaar terug en heeft kennis hekomen van de vereeniging der bondgenooten Me Bala'klava die op 5 October zouden overgaan tot het bombardement van Sebastopol en vol vertrouwen waren op den goeden uitslag. Omer-pacha had nog- 8000 man naar Varna gezonden als nadere reserve voor de Krim in geval van nood. Hij meende dat de Ru&sische versterkingen uil Bessarabie uiel vóór den 15 Perekop zouden kunnen bereiken. Lord llaglan had het opperbevel over de verhonden magt op zich genomen. De Engelschen hebben de vuurbaak aan Kaap Cherson genomen. Onderscheidene Engelsche officieren zijn gedurende den overtogt naar Konstan- tinopel overleden. r H A N K n IJ K. Pakijs 8 October. Het regeringsblad van gisteren deelt bet vol gende mede„De keizer heeft van den maarschalk de Sit. Arnaud het volgend verslag ontvangen nopens de overwinning aan de Alma. Niemand zal zonder ontroering dit zoo eenvoudige verhaal een er groote zegepraal lezenwaarin de generaal en chef van iedereen behalve van zich zeiven spreekt. Echter schat de regering de geest kracht en de bekwaamheidbij deze gelegenheid door den maarschalk aan den dag gelegdop hoogen prijs gelijk zij zulks verdienen. De keizer heeft bepaald dat beden middag ten 12 ure, 21 kanonschoten zouden worden losgebrand, om deze overwinning te vieren. „In het hoofdkwartier te Alma, slagveld aan de Alma, den 21 September 1854. „Sire, het kanon van Uwe Majesteit heeft gesproken"Wij hebben eeue volkomen zege behaald. Het is een schoone dag, Sire, welke opgeschreven kan worden in de militaire jaarboeken van Frank rijk, en Uwe Majesteit zal een naam meer kunnen voegen bij de overwinningen welke de vanen van het Fransche leger versieren. „De Russen hadden gisteren al hunne strijdkrachtenal hunne middelen vereenigd om zich te verzetten tegen het overtrekken over de Alma. Vorst Menzikojf voerde hen in persoon aan. Alle hoogten waren van geduchte redoutes en batterijen voorzien. Het Russische leger telde 40,090 bajonetten van alle punten der Krim gekomen des morgens kwamen er nog van Theodosië, 6000 ruiters, 180 veld stukken of staande stukken geschut. Van de hoogten welke zij be zetten konden de Russen ons sedert den 19, toen wij aan de Bubba- nach aangekomen zijn, man voor man tellen. Den 20, des morgens teiv,6 ure, deed ik door de afdeeling Bosquet, met 8 Turksche ba- taillons versterkteene omtrekkende beweging volvoerenwelke den linkervleugel der Russen insloot en eenige hunner batterijen omtrok. De generaal Bosquet manmuvreerde met evenveel beleid als dapper heid. Deze beweging besliste den goeden uitslag van den dag. Ik had de Engelschen verzocht hunnen linkervleugel uit te breiden ton einde gelijktijdig den regtervleugel der Russen te bedreigen, terwijl ik hun centrum zou bezig houden, maar hunne troepen stonden eerst ten half elf ure in linie geschaard. Zij liebhen deze vertraging wakker hersteld. Ten half één ure besloeg de linie van het vereenigde leger eene uitgestrektheid van meer dan eene groote mijlbereikte de Alma en werd dool* een vreeselijk tirailleurvuur begroet. Dij deze beweging verscheen de voorhoede der kolonne Bosquet op de hoogten. Ik gaf het teeken tot den algemeenen aanval. De Alma werd met den storm- marscli overschreden. Prins Napoleon maakte zich aan het hoofd zijner divisie meester van het groote dorp Almaonder het vuur der Russische batterijen. De prins heeft zich in alles dfeu schoonen naam welken hij draagt, waardig betoond. Onder het vuur der vijandelijke batterijen bereikte men den voet der hoogten. Daar, Sire, begon eene ware veldslag langs de geheele linie, een veldslag met zijne episodes van schitterenden heldenmoed en dapperheid. Uwe Majesteit kan trotsch zijn op zijne soldaten, zij zijn niet verbasterd: het zijn soldaten van Austerlitz en Jena. Ten half vijf ure zegevierde het Eransche leger overal. Alle stellingen waren met de bajonet bemag- tigd ouder den kreet van leve de Keizerwelke den gauschen dag weerklonk; nooit heb ik dusdanige geestdrift aanschouwd; de gewon den hieven zich van den grond op om mede te juichen. Aan onze linkerzijde ontmoetten de Engelschen digte drommen en ondervonden groote moeijelijkhedendoch men is alles te boven gekomen. De Engelsehen hebben de Russische stellingen onder het kanongebulder met eene bewonderenswaardige orde aangetast en bemagtigd en de Russen verjaagd. Lord Raglan heeft de dapperheid der ouden. Te midden der kanon- en geweerkogels begeeft dezelfde kalmte hem nooit. De Eransche linicn vormden zich op de hoogten terwijl zij den Rus- sischen linkervleugel overvleugelden; de artillerie opende haar vuur. Toen was het geen terngtogt meermaar eene vlugtde Russen wierpen hunne geweren en hunne ransels weg om beter te kunnen loopen. Zoo ik kavalerie gehad had, Sire, zou ik verbalende uit komsten verkregen en zou Menzikojf' thans geen leger meer mebben doch het was laat, onze troepen waren afgemat, de artilleriebehoeften zouden weldra uitgeput zijn wij legerden ons ten 6 ure des avonds m liet bivouak der Russen. Mijne tent is geplaatst op dezelfde plek waar zich des morgens die bevond van vorst Menzikojfdie zich zoo zeker achtte ons te weerhouden en ons te slaan, dat hij zijn rijtuig had achtergelaten. Ik heb het buit gemaakt met zijn portefeuille en zijne brieven; ik zal veel voordeel trekken uit de belangrijke inlich tingen welke ik daaruit put. Het Russische leger zal zich waarschijn lijk twee mijlen van hier hebben kunnen vereenigen en ik zal liet morgen aan de Katcha aantreffen, doch verslagen en gedemoraliseerd, terwijl het verbonden leger vol ijver en geestdrift is. Heden moet ik hier blijven om onze gewonden en de Russische gewonden naar Kon- stantinopel te verzenden, cu van de vloot krijgsbehoeften en levens middelen te ontvangen. „Van de Engelschen zijn 1500 man buiten gevecht gesteld. De hertog van Cambridge is welvarend; zijne divisie en die van sir J. Brown zijn voortreffelijk geweest. Ik heb ongeveer 1200 man te betreuren, die buiten gevecht zijn gesteld, 3 officieren zijn gedood en 54 gewond, 253 onderofficieren en soldaten zijn gedood en 1053 gewond. De generaal Canrobert, wien gedeeltelijk de eer van den dag toekomt, is ligt gewond door het springen van een houwitser, welke hem aan de borst en aan de hand heeft getroffenhet gaat wel met hem. De generaal Thomasvan de divisie-des prinsenheeft een kogel gekregen in de onderbuik, eene ernstige wonde. De Russen hebben ongeveer 5000 man verloren. Het slagveld is bezaaid met hunne dooden, onze ambulances zijn gevuld met hunne gekwetsten. Wij hebben eene evenredigheid van zeven Russische lijken tegen een Fransch lijk waargenomen. De Russische artillerie heeft ons kwaad gedaan doch dc onze overtreft de hare verre. Mijn gansche leven zal ik het betreuren dat ik slechts mijne twee regimenten Afrikaansche iagers niet gehad heb. De Zoaaven hebben de bewondering der beide legers gewekt dat zijn de eerste krijgslieden der wereld. „Sire, wil de hulde aannemen van mijn diepen eerbied en mijne in nige gehechtheid. (get.) maarschalk a. de saint aknaud." De Moniteur kondigt bet overlijden aan van den maarschalk de St. Arnauddie ziclt den 27 II. wegens verergering lijn er ongesteldheid te Eupatoria naar Konslanlinope) had ingescheept en die gedurende den overtogt den 29 is overleden. Zulks is zegt het olliciële dagblad een wreed verlies dat een nalio- nalen ruuw vermengt rnet de vreugde door de laatste lijdingen uit het Oosten veroorzaakt. Met officiële dagblad laat daarop nog volgen «Na zoo groote diensten te hebben bewezen sterft de maar schalk de Sl. Arnaud op bet oogenblik waarop bij door de expeditie naar de Krirn en de schitterende overwin ning aan de Alma roemrijke aanspraken erlangde op de erkentelijkheid des lands." Voor zijn vertrek uit de Krim had Arnaud in eene dagorder uit het bivouac van Bekendi 27 Sept. rnet do volgende woorden afscheid van zijno troepen geno men Soldoten gij zult mij beklagen wegens hel on geluk dat mij treft want het is onberekenbaar ja misschien zonder voorbeeld. In een gesloten brief wijst hij Canrolert eventueel aan als zijnen opvolger in dien brief zegt de maar schalk ring dat Canrobert de overwinning van de Alma zal voortzetten hij zal u zegt hij verder naar Se- bastopol geleiden een geluk dat ik voor mij zelf bad gedroomd. Het stoomschip Berthollet is met het stoffelijk over schot van den maarschalk St. Arnaud Ie Marseille aangekomen. Met lijk is naar het hotel Beaujeu over- gehragt onder de salutscboten van hel geschut der schepen die de vlaggen ter halver slok hadden neder- gehaald. Lord Baglan opperbevelhebber der Engelsche krijgsmagt in de Levant heeft volgens berigt uit Londen bel opperbevel over al de troepen der geal lieerden aanvaard. O IR O O I-B K 1 T T H I 1 B X. Londen, 10 October. Volgens de ontvangen rap porten is het vereenigd leger aan de Alma dus samen gesteld geweest vijf Engelsche division infanterie gezamenlijk 22,600 man sterk 1100 inan Engelsche kavallerie, 27()0 man Engelsche artillerie en 400 man sappeurs en mineurs dier natie (lus te zamen 26,800 man terwijl de Fransehen 24,000 man infanterie en 6(100 man kavallerie aan wal hadden gebragl van welke echter niet meer dan 25,000 in het vuur zijn geweest. BINNENLAND. Zierikzee 13 October. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is hel voorloopig tarief goedgekeurd voor het overbrengen van berigten langs de lijnen der Rot- terilamsche telegraaf-rnaatschappij tusschen Brielle Brouwershaven Dirksland üellevoelsluis en Rotter dam. Volgens dat tarief moet worden betaald voor een berigt van 1 tol 25 woorden van Rotterdam naar Brielle f 0.60 naar ISrouwersbaven f 1,20, naar Dirksland f 0,75 en naar Htdlevoetsluis f 0,75. Voor een berigt van 26 lot 50 woorden het dubbel en voor een van 51 lot 100 woorden het driedubbel. (J!t liet vervolg der staats-begrooting voor 1855, blijkt dat de uitgaven van hel budget zijn vastgesteld 8ste hoofdstuk (departement van marine) f 5,900,000 9de hoofdstuk a. [nationale schuld) f 35,782,379,87 b. (departement vim financien) f 6.374.582,22'/» 10de hoofdstuk (departement van oorlog) f 1 1,445.270 ,11 de hoofdstuk departement van Itolonien). f 115.929,50 12de hoofdstuk onvoorziene uitgaven) f 100,000. De slaals-cominissie belast met het ontwerpen eenor wel op de regterlijke organisatie heeft in de af- geloopeno week zeer drukke bijeenkomsten gehouden. Volgens berigt zullen de leden der tweede kamer van de slaten-generaal na het onderzoek der staats- begrooting vour 1855 voor eeriigen lijd men verze kert tot iu het begin der volgende maand huiswaarts keeren. Naar men verneemt heeft mevrouw douarièra Juijnboll bij hare uiterste wilsbeschikking ƒ200,000 op het groothoek doen inschrijven otn daaruit zes jon gelingen die tol predikant wi nschen opgeleid te wor den te laten studeren. Drie predikanten te 's Hage zijn door haar aangewezen lol uilvoeriug tan die be- tn t.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1