N.° 79. Woensdag 4 October. 1854. Woensdag en Zaturdag. 10108 1000; «932, 10721, 594 en 4267, 41 ZmilKZEESGHE COURANT. *Cf.- ABOBUHEEVISBirXS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 'M ure, verschijnt: PBIJfl DSB iDTXBTBNTI» ?n Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks-en t. Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. BUITENLAND. 2>uitb chiian Keulen 29 September. Een berigt uit Petersburg van den 24 dezer meldt dot een rapport van prins Menzikoff aan den keizer, gedagteekend 13 dezer, meldt dat de vijand voor Eupatoria dien dag was ver schenen en onder bescherming van het geschut der vloot was geland lusscben Eupatoria en het dorp Kop- tugai. Hij had het niet doelmatig geacht den vijand aan te lasten maar zich bepaald om eene goede positie in te nemen en de troepen die van begeerte branden om den vijand te ontmoeten te concentreren. De bewoners verlieten de plaatsen waar de geallieerden ontscheepten. Volgens een Petersburger dagblad zijn bij het bombardement der stad Kola door de Engelscho stoom boot Miranda 92 huizen 2 kerken en de zout- bran dewijn- en graanmagazijnen de prooi der vlammen ge worden maar is het binnenste der stad gespaard ge bleven. Dal blad zegt verder dat de geheelo bezetting van het geteisterd stadje slechts uit een vijftigtal inva liden bestond. Woensdag is bij de Russische ambassade te Wee- nen eene depêche uit de Krim ontvangen men weet daarvan niets anders dan dat zij voor de Russen on gunstig nieuws behelst. De inwoners van Anapa zien sedert het begin der maand dagelijks een bombardement te gemoet. Men wist den 11 dezer te Batoun dol Anapa door een eskader van 8 oorlogschepen namelijk 3 linieschepen 3 fre gatten en 2 brikken geblokkeerd werd terwijl de admiraal Lyons die het bevel over dat eskader voerde, slechts op de orders van den admiraal lamelin wachtte om bet bombardement aan te vangen. Volgens uit Hcrmanstadt ontvangen herigt trokken de Turken naar de Prulh op. Lord Raglan heeft eene afleiding in Bessarabie doen maken. De voorhoede is reeds op marsch. Omar-pacha vertrekt morgen. Van de Russische zijde wordt uit Polen gemeld dat de tegenwoordige krijgsbeweging in de Krim aldaar als van bet hoogste gewigt wordt aangemerkt. Volgens deze berigten zullen de Russen al de niet genoegzaam houdbare positiën ontruimen en zich voor den over- magtigen vijand terugtrekken tot onder bet geschut van Sebastopol ten einde aldaar een kpflcbtigen tegen stand te kunnen bieden. Alware bet dat Sebastopol moest bukken en de vloot werd vernield vernemen de Russen dat de keizer daardoor nog niet genoopt zoude worden om tot eenen nadeeligen vrede te be sluiten. Het oprukken der garde en de laatste ligting van manschap bewijzen dat men den oorlog met kracht denkt door te zetten maar men ontveinst intus- M'hen niet dat de val van Sebastopol een hoogst ont moedigende» indruk in Rusland zoude maken. De dezer dagen te Frankfort gehouden Evange lische kerkdag beeft ook nog bet eenparig besluit ge nomen de permanente commissie te inaglignn om zich namens den kerkdag tot al de Duilscbe rege ringen te wenden met bel dringend verzoek dat de speelbanken en dergelijke inrigtingen in geheel het Duitscbe vaderland mogen verboden worden. Bij kabinetsorder des konings van Pruissen is de speelbank le Aken opgeheven. FRANKRIJK. Pakijs 29 September. Het Fransche regeringsblad deelt heden eene depêche mede van liet oude fort van den 18 dezer berigtende dat de vereenigde legers zich den volgenden dag den 19 op marsch zouden bege ven naar Sebastopol. Nog meldt hel officiële dagblad dat de vereenigde troepen den 22 dezer lot groote voldoening der bevol king Athene moesten binnentrekken. Aan de uit Konsiantinopel ontvangen berigten van den 20 dezer wordt nog het volgende ontleend «Men veronderstelde te Konsiantinopel dal den 18 voor Sebastopol een slag zou zijn geleverd vóór de aankomst der door de Russen verwacht wordende versterkingen. Het weder was fraai ja zelfs warm. De ontscheping der expeditie troepen had zonder eenig ongeval plaats gehad. De kustbewoners hadden zich zeer verbaasd betoond over den inval van het Engelsche-Fransch Tnrksche leger zij schenen niet le weten dat men in oorlog was zoodat zij hunnen geheeien oogst op het veld hadden gelaten zij boden de vereenigde troepen provision en middelen van vervoer aan en er was sprake van een gedeelte van h«»n te wapenen en hen als hulp troepen te bezigen. Terwijl het grootste gedeelte des legers aan liet oude fort werd onlscheept vertoonden acht stoomschepen zich op verschillende punten, als hot ware om de Russen in den waan le brengen dat inen daar eene ontscheping wilde beproeven. Het gerucht, dat te Eupatoria slechts twee Russische generaals op hun post waren gebleven en dat zij don bevelhebber der vereenigde troepen de sleutels der stad waren komen aanbieden behoort lot de verzinsels doch waarheid is het dat de 400 Russen die de bezetting van Eu patoria uitmaakten zich op de eerste sommatie heb ben overgegeven." Het gerucht wegens een voorgenomen aanval op Reva) bevestigt zich. De Holy rood die de baai van Beval den 12 dezer verliet brengt dienaangaande de volgende berigten over het eskader onder den admiraal Plumridge bestond uil de St. George Royal George Neptune Cressy Cesar Monarch Nille Princess Royal en Pragon het Fransche schip Tage en een ander Fransch linieschip. De admiraal had zijne vlag aan boord van «le Neptune geheschon. De booten der vloot hadden bocijen gelegd en peilingen gedaan als voorbe reidselen tot den aanval. Men wachtte alleen naar sir C. Napier die ieder oogenblik met zijn eskader werd te gemoet gezien De Cressy lag bij hel eiland Nargen op twee mijlen afstands van Reval en het overige der vloot op vier mijlen afstands van de forten dier vesting. De eilanders zeiden dat 70,000man Russische infanterie en 8000 man kavallerie in en rondom de stad gelegerd was, ten einde die te beveiligen. Drie weken geleden had de keizer in persoon dit geheele leger geïnspecteerd en de troepen en eilanders aangespoord den vijand van de kusten te weren of in de pogingen daartoe om le komen. In de maritieme arsenalen worden thans kanon- neerbooleri van een nieuw model gebouwd welke bestemd om stukken geschut van groot kaliher te voe ren slechts 2 ellen diepgang zouden hebben en dus de vijandelijke forten zeer nabij zouden kunnen komen deze bodems zouden van buiten worden voorzien van breede ijzeren platen van 10 centimeters diepte vol gens le Vincennis genomen proeven zouden 17 kanon kogels op dezelfde plaats moeten treffen alvorens die platen te doorboren. In eene kleine gemeente van het departement Loir et Cher heeft dezer dagen een zoo onmenschelijke gru weldaad plaats gehad als de jaarboeken der regtsple- ging er slechts zeer weinigen aanbieden Een meisje van 22jarigen ouderdom de dochter vaneenen tuinman was sedert eenigen lijd met de liefdes-aanzoeken van eenen herder lastig gevallen welke zij telkens had van de hand geslagen. De teleurgestelde minnaar had zich die weigering zoo zeer aangetrokken, dat hij het meisje met den dood dreigde en haar daarbij een pistool ver- loonde hetwelk hij zich tot dat einde had aangeschaft Den 24 dezer maand midden op den dag vertrok het meisje met een jongeling harer kennis naar een naburige gemeente om eene doopplegtigheid bij le wonen. Of schoon de bedreiging van den herder haar weinig vrees had ingeboezemd verhaalde zij daarvan onder weg aan haren geleider. Juist was zij hiermede bezig toen plotseling de man die het onderwerp des gespreks was, voor hen stond en den jongeling gebood hem het meisje al le staan en daar deze zich daartoe natuurlijk onge negen beloonde, trof de herder hem meteen pistool schot juist in het aangezigt, hetgeen hem ter aarde deed vallen. Nu wierp zich de misdadiger terstond op het meisje en wilde haar met geweld tot het slagtoffer zij ner wraak maken en toen zij geweldigon tegenstand bood haalde hij een mes voor den dag waarmede hij haar onderscheiden wonden aan den hals aan beide zijden en in den onderbuik toebragt. Het meisje half bewusteloos ter aarde liggende had nog genoegzame tegenwoordigheid van geest om zich zoo stil te houden dat zij den moordenaar in den waan bragt dat zij reeds dood was. Nog was echter de woede van den onverlaat niet gestild en om zijnen haat jegens den jongen man die bewusteloos nederlag bol le vieren, goot hij eene flescli vitriool, die hij met opzet hij zich gesloken had, over dezen uit en wikkelde hem in stroo, belwclk hij vervolgens in brand slak. De ongelukkige liet toen eenige krplen honren, waarop de onverlaat zijne pistool weder laadde en daarmede den ongelukkige doodde. Thans zag do moordenaar in de verte eenige jagers naderen waardoor hem de vrees bekroop dat zijne misdaad zou ontdekt worden. Met hetzelfde mes waarmede hij hel meisje zoo gruwelijk had gewond bragl hij zich zeiven eene diepe snede in den hals toe, docli dewijl dit hem niet spoedig genoeg naar zijnen zin den dood oanbragt had hij nog de koelbloedigheid om zijn pistool voor de derde maal te laden en zicli voor het hoofd te schieten. De drie ligchamen werden spoedig daarna gevonden. De moordenaar en hel meisje wer den, daar heide nog teekenen van leven gaven, terstond onder geneeskundige hulp gesteld. Thans is laatstge noemde reeds geheel huiten gevaar en men heeft de bij zonderheden van dezen afgrijselijken# moord uit haar eigen mond vernomen. In de kleederen van den moor denaar wiens wonden nog steeds zijn loven in gevaar doen verkeeren beeft men een door hem geschreven papier gevonden waarin hij zijn voornemen om het meisje dat zijne liefde had versmaad en daarna zich zeiven hel leven te ontnemen le kennen geeft. De regterlijke instruction in deze zaak zijn reeds begonnen. a r o o t-b ittanwï25w. Londen 1 October. Heden wordt in alle kerken van Engeland en Wallis een dankgebed voor den tegen woordige» overvloedige» oogst opgezonden het for mulier van welk gebed dezer dagen is urtgeschreven. In die plaatsen waar de cholera heorscht wordt daaraan het volgend slot toegevoegd «En mogen do talrijke voorbeelden van sterfte welke wij aanschouwd hebben, ons allen de nabijheid des doods en hel oordeel dat daarop volgen zal herinneren dal wij hetzij wij leven of sterven getrouwe discipelen van Hem mogen be vonden worden die den prikkel des doods weggenomen en do poorten des eeuwigdurenden levens voor alle geloovigen geopend heeft." In Ierland is men druk bezig met het voltallig maken van tien daar gestationeerde regementen en het gerucht wil dat deze in hel volgend voorjaar tot de dienst in de Bahische-Zee zullen worden opgeroepen. In Noord-Arnerika maakt thans het werk Hot Corn van een' lot dusver onbekenden schrijver Solon Robmson zelfs een nog grooteren opgang dan de Hut van Oom Tom. Binnen twee maanden werden 200,000 exemplaren verkocht. BINNENLAND. ZieriK7.ee 2 October. Uit de aan de tweede kamer der staten—generaal aangeboden staalsbegrooting voor 1855, blijkt, dal de uitgaven van liet budget zijn vastgesteld 5J« hoofdstuk departement van bmnen- landsche zakenop f 5,843,714,70; 6de hoofdstuk Idepartement voor de zaken der Hervormde eerediensl enz.) op f 1,686,629,31 7de hoofdstuk departement voor de zaken der Roomsch Kallwhjke eered.) 580.253,68'/,. ZieriK7.ee 3 October. Voor de keuze van een lid voor den gemeente-raad alhier op heden hebben 178 kiezers hun stembiljet ingeleverd. Eeno buitengewone Staals-Courant bevat een koninklijk besluit van den 27 Sept. waarhij de regten op den invoer van de navolgende goederen worden verminderd lot op het bedrag bij iedere derzelve uil- gedrukt aardappelen vijf cent de 10 mud gierst een cent de 100 pond rijst drie cent de 100 pond rijst in doppen of padie twee Cent de 100 pond granen tarwe en gepelde spelt rogge, maïs of Turksche tarwe, gerst en mout boekweit haver en ongepelde spelt boonen wikken erwten en linzen alle tien cent liet last; gort, grutten ca gepelde gerst 10 cent de loo

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1