ZIERIEZEESCHE GODRiif. N.° 78. Zatiirdag 30 September. 1854. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN y-" abokkxhshts-phi;i i Per drie maanden f2,00. Franco per post f2,2S. Inzendingder Advert, daagste voren'snamidd. vóór 4 ure verschijnt: prijk dkb advkbtimtifin Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks—en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. BUITENLAND. oditioblab z>. Keulen, 26 September. Volgens te Weenen ont vangen berigten van de Krim bevonden zich de gealli eerden den 18 op niet verren afstand van Sebastopo! en waren zij tot op dien dag nog niet slaags geweest met de Russen. Vorst Menzikoff heeft Sebastopol ver laten en post geval te Burliuke aan de rivier Alme om daar de geallieerden benevens de tot zijne verster king bestemde Russische troepen af te wachten. Men is van meening dat de aanval op Sebastopol den 20 dezer zal geschieden. r B A H K H ij H. Parijs 25 September. De keizer die eergisteren morgen van hier was vertrokken is des namiddags ten vijf ure te Boulogne aangekomen na zich te Montreuif opgehouden te hebben tot het passeren van eene revue over de troepen. De Monileur deelt heden onder dagrekening van Weenen den 24 dezer eene depêche mede welke 1 is onderteekend door den maarschalk de S.x Arnaud er. lord Raglan de dagteekening draagt van den 17 dezer en is gerigl aan Omer-pacha die haar den 22 ontvan gen en van Bucharest verder gezonden heeft. De ont scheping zeggen de hevelhebbers is gelukkig bewerk stelligd ten noorden van Sebastopol de vijand heeft geen weerstand hoegenaamd geboden en zulks heeft een diepen indruk gemaakt op de Tartaarsehe bevol kingen welke hare symphalie voor de ver honden troepen niet verbergen. «Het materiëel en de artil lerie zijn ontscheept," voegen de generaals er ten slotte bij «en wij trekken in het volle vertrouwen op het welslagen onzer expeditie voorwaarts." Volgens berigt uit Varna van 18 dezer, waren toen de vijftienduizend man reservetroepen ingescheept, om de expeditie-troepen in de Krim te gaan verster ken. A3n het Fransch regeringsblad wordt nog het vol gend berigt ontleend Alexandria den 1 SeptemberSedert het vertrek van ^oïrf-pacha heeft de meest volkomene kalmte niet opgehouden in Egypte te heerschen. Volgens do laatste berigten uit Konslantinopel zou Saïcf-pacha eene nieuwe expeditie van 10,000 man aan de porie hebben ""toegezegd, werkelijk zijn onlangs te Alexandria beve len tot het zamentrekken van alle beschikbare troepen uitgevaardigd. Ook spreekt men van de toezending van verschillende batterijen artillerie. Men verwacht eerlang te Suez een regemenl Engelsche kavallerie uit Indie hetwelk bestemd is om aan de operatie» des legers in het Oosten deel*to nemen. De Egyptische regering heeft zich gehaast het verzoek om doorlogt 9 door den Engelschen consul-generaal lot hem gerigl in te willigen." De Moniteur de la Flotte behelst eene vergelijking lusschen de Russische scheepsmagt en die der gealli- l'eerdeu in de Krim welke in weerwil van hel ont zag verwekkend cijfer der eerste die goed bestuurd en met geoefende en onverschrokken zeelieden bemand is, noglans in bet voordeel der laatste uitvalt. De Rus sische vloot te Sebastopol is 17 linieschepen 4 fregat ten 5 korvetten en brikken 82 vaartuigen van min der kaliber sterk derhalve in hel geheel 108 vaartui gen gezamenlijk met minstens 2200 stukken gewa pend. Onder de linieschepen zijn er 5 van 120 stuk ken terwijl ai de overige 84 stukken voeren. Onder die schepen zijn er 12 die door stoom gedreven worden. Van den anderen kant hebben de geallieerden 25 linie schepen namelijk 15 Fransche en 10 Engelsche* 29 stoom— en zeilfregatten korvetten enz. te weten 15 Fransche en 14 Engelsche alzoo 54 groole schepen waarbij zich 6 Turksche gevoegd hebben om van een aanzienlijk getal kleinere vaartuigen niet te spreken. Do groole geestdrift en naijver die onder de hevelheb bers en bemanning dezer schepen heerschen zijn ge- fcoegsa.aui bekend. Volgens de bij bet verlaten vun Baltschik vastgestelde orde hoeft deze vloot bij hare verschijning voor Eupatoria zich aldus vertoond het Fransch eskader op de regter— het Engelsch eskader op de linkerflank daar achter het transportkonvooi en de 6 Turksche schepen in de achterhoede. Het Fransch eskader moest in zes liniën geschaard zijn de eerste van welke strekken moest om de ontscheping te dekken. Zoodra die ontscheping geheel voleindigd is zullen de eskaders de vrijheid hunner manoeuvres herkregen hebben en zich na van de oogenblikkelijko zarneopak- king van troepen en materieel op hunne bodems ont last te zijn geheel tol den strijd hebben kunnen toe rusten. Vermoedelijk dus eindigt het artikel heb ben zij zich langs de kust geschaard die van Eupatoria naar Sebastopol voert om den marsch des legers te beschuiten. De eerstvolgende courier zal ons bijzon derheden aangaande deze belangrijke bewegingen aan brengen. Maar wij hebben do vaste overtuiging dat wanneer het Russisch eskader eindelijk do haven ver laat en de onze het hoofd biedt de vlag der vereenigde mogendheden eene roemrijke overwinning te meer zal te tellen hebben en dat onze zeelieden zich voor Hunne uitgestane vermoeienissen schadeloos zullen stellen door eene nieuwe zegepraal met den geestdi ifligen kreet van leve de Keizer l te begroeten. De admiralen Wachimoff en Korniloff hebben be langrijke instruction bekomen. Indien Sebastopol be zwijkt za! de Russische oorlogsvloot of door de ge allieerden of door iie Russen zeiven worden verbrand. De daling der graanprijzen op meest allo markten van Frankrijk maakt' nog altijd nieuwe vorderingen. Toch gelooft men in den handel zoo stellig aan eene nog verdere en meer belangrijke daling dal te Parijs het meel wordt verkocht tegen den prijs van 90 francs per zak op dadelijke leveTing doch tegen den prijs van 80 francs leverbaar in de maand October. o b o o t-b r i t t a n n 1 s tj. Londen 25 September. In een alhier ontvangen brief, den 10 dezer van hel Engelsche schip Leopard dat toen nog voor Bornarsund lag afgezonden wordt gezegd dat de winter zich daar reeds zeer streng had aan gekondigd de wind woei scherp uit het noordoosten de thermometer van Fahrenheit teekende riaauwelijks 38 graden het regende en hagelde onophoudelijk. Do inlanders rijeenden dal het hoog tijd voor de schepen werd om dlfcr de Belt te komen. Het overige der vloot lag nog te Ledsund de Leopard zou naar Oregund ver trekken. De briefschrijver dacht dal het geheele eskader weldra te Spithead terug zou zijn. Terwijl andere be rigten van eene onderneming spreken die alvorens nog logen Kronsiadl of Sweaborg gewaagd zou worden maakt de inhoud van den bovenvermelden brief zulks niet zeer waarschijnlijk. In de twee laatste dagen zijn zoo vele schepen voor de stad aangekomen dat de dok-arbeiders of schoon langer dan gewoonlijk werkzaam zijnde de goederen niet tijdig genoeg kunnen lossen weshalve per telegraaf uit verscheiden zeeplaatsen extra-arbeiders zijn ontboden. Men heeft uitgerekend dat op dit tijdstip 700 a 800 schepen meer te Londen zijn aange komen daa gedurende hetzelfde tijdvak van verleden jaar. De Engelsche zendeling Livingston heeft de ge vaarlijke taak volbragt om het vasteland van Afrika door te trekken. Van Angola wordt daaromtrent den 22 Junij II. geschreven Den 31 Mei is te dezer slede aan gekomen de eerw. heer Livingston die in Mei 1852 van de Kaap-de-Goede-Hoop vertrok met oogmerk otn het binnenland van Afrika te onderzoeken en vriend schapsbetrekking met de inlandsche stammen aan te knoopen ten einde daaronder zeiulingsposten op te riglen. Na eene reis van 8 maanden van de Kaap en na hel meer N' Gami ten westen overgetrokken te zijn kwam de heer Livingston aan de oevers der Zambeze waar deze stroom lusschen 14 en 18 gr. zuiderbreedte zich uoord en zuidwaarts in het midden van het vasteland verspreidt. In de landstreek aldaar werd hij op de vriendelijkste wijze door Sekeletu het voornaamste opperhooid ontvangen en is aldaar 8 maanden verbleven ten einde het Evangelie te ver kondigen en kennis van het land en deszelfs bewoners te verkrijgen. Berigten over Kalifornio ontvangen melden dat de stad Canton in handen der opstaudelingen zou zijn gevallen. BINNENLAND. Zierikzee 29 September. Uit de aao de tweeda kamer der staten-generaal aangeboden slaatsbegrooting voor 1855 blijkt dat de uit gaven van het budget zijn vastgesteld 1. hoofdst. [huis des konings) op f 800,000; 2. hoofdstuk [hooge kollegien van staat en hel kabinet des kom'ngsop f 539 836; 3. hoofdstuk buitenlandsche zakenop f 496.274 4. hoofdstuk [departement van justitie1 op f2 4^4.023. N;iar men verneemt zal maandag in de afdee- lingen een begin worden gemaakt met het onderzoek van de slaatsbegrooting en zullen de voordraglen op het onderwijs liet reut van vergadering en de minis teriële verantwoordelijkheid vooreerst nog niet worden onderzocht. Naar men verneemt bestaat hel voornemen bij de hooge regering mn in de tegenwoordige zitting der staten-generaal een wets-ontwerp aan te bieden omtrent de begraafplaatsen het begraven en tot regeling van bel punt der begrafenis-regten Men verneemt dat onder de wetsvoordragten welke aan de staten-generaal zullen worden aangebo den eene voorkomt waaraan sedert lang dringende behoefte werd gevoeld te welen eene wet op de hef fing van r^gleu wegens het gebruik van openbare wer ken in het belang der gemeenschap te land en te water. In (Je Provinciale Groninger Courant wordl het volgende gelezen Met heirekking tot het thans hij de tweede karner ingekomen wetsontwerp betrekkelijk het lager en middel" baar onderwijs schrijft men ons uil 's ïiage het vol gende Bijzondere openbare scholen zullen voor taan mogen worden opgerigt. Er zal één inspecteur voor het geheele rijk over het onderwijs worden aange steld. In iedere provincie zullen twee of drie school opzieners zijn. De commissie voor het afnemen der examina wordt door den koning benoemd. De trac- tementen der schoolonderwijzers zullen voorlaan uit de gemeente-kassen betaald worden. Onvermogende gemeenten betalen de halfscheid slechts van die tracte- menten en do wederhelft zal half door de provincie en half door het rijk voldaan worden. Al wat de gods dienstleer betreft wordt van de openbare scholen ge weerd. Alle reglementen lot uitvoering der wet wor den door den koning vastgesteld. Ziedaar naar ik verneem eenige der voornaamste punten." De Nederlander deelt mede dat art. 4 van hel ont werp van wet nopens hel lager en middelbaar onder wijs aldus luidt De openbare scholen zijn ïngergt voor kinderen van verschillende godsdienstige gezind heden. De onderwijzers in deze scholen onthouden zich van iels te onderwijzen te doen of toe te laten kwetsend voor de godsdienstige begrippen van eeni- gerlei gezindheid. Het geven van onderwijs in do godsdienst wordt overgelaten aan de kei kei ij ko genoot schappen. Hiertoe zijn de gebouwen voor hei open haar lager en middelbaar onderwijs buiten de school uren voor de leerlingen der school beschikbaar. Waar de plaatselijke omstandigheden bet toelaten mogen afzonderlijke openbare scholen worden ingerigl voor kinderen van dezelfde gezindheid." Van wege het ministerie van buitenlandsche zaken zijn de beide volgende berigten openbaar gemaakt St.-Petersburg 1/13 September. Bij keizerlijke ukase is het verbod van den uitvoer van granen uil de Russische havens aan de Zwarte- en Azofsche-Zeeëu voor onbepaalde» tijd verlengd." Volgens een berigt van Zr. Ms. zaakgelastigde te Konslantinopel heeft de Turksche regering bij ee« memorandum van 31 Augustus jl. aan de vreemde ge zantschappen aldaar bekend gemaaktdat hel vroeger verbod van uitvoer van granen zou worden gehandhaafd en bij uitzondering bepaald dal om in den nood van

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1