ZIERIEZEESGHE KT.» 77. Woensdag 27 September. 1854. t Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN COURANT. ABQWKEMEMTB-PEIJI Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór ure. vsbschijnt: phiji sbh a© vebtkbjtibbi i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt,n Het koninklijk besluit van de benoeming viki een burgemeester dezer gemeente, met zoo v£ i belangstelling te gemoet gezien, is thans open baar geworden. Den heer m.r B. C. Cau, lid der arroridissenients-regtharik alhier, is die eer en onderscheiding te beurt gevallen. Wij kunnen niet nalaten onze opregte blijd- schap hierover te betuigen want het is de een parige getuigenis van allen die met den heer Caü van nabij bekend zijn dat hij elke betrek king, die hij bekleedde, met den meesten ijver, trouw en bekwaamheid vervulde, en dat hij zich bij allen als een man van veelzijdige kennis, van edele beginselen en van de meeste zelfstandig heid heelt doen kennen. Een bewijs te meer vinden wij hiervoor dat z. ed. ook tot de betrek king van voorzitter van de centrale directie van Schouwen Burgh en Westland eri Zuider Nieuvv- land is benoemd. Gelukkig mogen wij de keuze des Rollings noemen en gelukkig ook voor de in gezetenen dezer gemeente, nu hunne belangen in zulke goede handen zijn gesteld. W ij hopen wel dra z. ed. als zoodanig geïnstalleerd te zien en wen- schendat z. ed. ineene ruime mate en zulk een groot aantal jaren in het vertrouwen en de toege negenheid der ingezetenen zal mogen deelcn ,als zijn hooggeschatte voorganger, de heer M. C i>k Crane genoot terwijl de regthank die nu in hem een geacht lid zal verliezen, dit verlies door een waardigen opvolger eenigzirrs moge vergoed worden. BUITENLAND. ddits09la11 d. Keulen 21 September. Een brief uil Odessa van 7 dezerzegt onderanderen het volgende De helft der bewoners dezer stad is reeds naar het bin nenste van Rusland gevlugt om den vreeselijken ka- nonnendonderdie ons reeds herbaalde malen in de ooren dreunde te ontwijken. Sedert gisteren ver zamelen zich schepen bij schepen in het gezigt onzer bedreigde stad Heden schaarden zich eenige daarvan in slagorde en vingen geschutproeven aan. Eerst meende onze bevelhebber de generaal Annenkoff dal de vijand ons aantastte en hield de bezetting slagvaar dig. Spoedig bleek bet echter water van de zaak was. Een groot aantal vijandelijke schepen rigt zich west waarts. De vijand zal voorzeker alle punten der Rus sische kusten van de Zwarte—Zee gelijktijdig aantasten om ons leger overal te vermoeijen. Ackermann, Odessa, Oczakow Kinhorn Perekop Eupatoria Sebastopol en andere lot Anapa toe zullen het gewigt der vij andelijke scheepskanonnen moeten gevoelen. Vorst Menzikoff heeft alle verdedigingsmiddelen uitgeput om Sebastopol zoowel le water als te land onneembaar te maken. Tusscben die vesting en Balaklawa zijn vijf sterke gedetacheerde forten gebouwd en door een genoegzaam aantal troepen be2et. De weg van Bala klawa naar Jalta is op vele punten onbruikbaar ge maakt en ondermijnd. De streek langs de kust wordt van Sebastopol naar Eupatoria op ongelijke tusscben - ruimten door batterijen van zes houwrisers verdedigd. Rondom Eupatoria zijn ten noorden ten oosten en ten westen drie forten gebouwd. Die plaats is met 15,000 man tiezel de hoogten voor Sevastopol zijn met schansen en grachten omringd met 18 batterijen bezet en door 20,000 man verdedigd. Sebastopol zelf telt met inbegrip der viool met meer dun vijf en twintigduizend man. Jl. vrijdag liep te Weenen bet gerucht dat de Russen de landingstroepen in de Krim hadden aange vallen öiüar Diet groot verlies waren teruggeslagen. Parijs 23 September. Volgens een door Londen- sche bladen medegedeeld berigt heeft de porte besloten eene nieuwe ligting van 60,000 man voor haar leger uit te schrijven en wanneer dat aantal manschappen in de eerste week der aanstaande maand October nog niet bijeengebragt mogt zijn hare Christen onderdanen tot de gewapende dienst op te roepen. .Met de Bulldog zijn te Danlzig berigten ontvan ger» uit Ledsund van !9 dezer. De Fransche vloot bad zich dien dag in beweging gesteldom naar Frank rijk terug le kperen. Bij die gelegenheid was bel schip AusterUlz vastgeraakt door op eene rots te sloolen men heeft echter het vaartuig weder vlot gekregen door 21 stukken geschut over boord te werpen. De beroemde geneesheer d.r Mare d'Fspine te Genève, tracht uit den loop, welke de cholera sedert 1832 genomen heeft te kunnen opmaken dat deze ziekte in eene niet verre toekomst haar bezoek in Eu ropa geheel zal slaken. De Engelschen moeten volgens een te Weenen ontvangen berigt een Russisch stoomschip hebben be- magtigd, dal belangrijke depêches van Sebastopol moest overbrengen. Hel schijnt le blijken dat men het berigt van een belangrijken veldslag of van een aanval op Sebas topol eerst over eenige dagen kan te gemoet zien. Men zegt, dat de drio vereenigde legerkorpsen in liet noorden van Frankrijk, groole manoeuvres nabij Calais zullen uitvoeren waar 100,000 man vereenigd zijn en bet beleg dier stad eene der manoeuvres zal uilmaken. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte der drui ven bijna geheel verdwenen. O B O O T-B B IT T AS S I SS« Londen 21 September. Het volgend officieel be rigt is hier openhaar gemaakt «Heden zijn hij Hafer Majesleils regering telegrafische depêches ontvormen uit Weenen en Bucharest volgens welke de vereenigde krijgsmagt. uil 25,000 Engelsche 25,000 Fransche en 8000 man Turitsclie troepen beslaande den 14 dezer, zonder eenigen wederstand te ontmoeten, te Eupatoria geland is en den marsch naar Sebastopol heeft aange vangen." De vroegere tijding dienaangaande is dus nu boven allen twijfel verbeven. Ieder verheugt zich levendig over dezen gelukkigen aanvang eener operatie die teregt werd beschouwd als eene der moeijelijksten van den oorlog. Ongetwijfeld zal de vloot veel tol dit gelukkig resultaat hebben toe- gebragl door do vijandelijke magl op verschillende pun ten der kusten van de Krim op volgelijk te hebhen bezig gehouden ten einde de Russen op het dwaalspoor te brengen hen verre van Eupatoria verwijderd te houden en tot verdeeling hunner st rij krachten te noodzaken. Hel besluit om met kracht voorwaarts te rukken was zeker het beste middel orn van de omstandigheid eener gelukkige ontscheping partij te trekken. Men erlangt thans reeds een groot voordeel op den vijand immers volgens dezen grondregel van den oorlog dal het zedelijk overwigt altijd aan de zijde van den aanvaller is. Te Windsor worden de vertrekken, voor 10 jaren door keizer Nicol/ias betrokken in gereedheid gebragt voor keizer IS'apoleon die naar men zegt tegen Kersmis in Engeland verwacht wordt. De luitenant-generaal sir Geórge Arthur is den 19 dezer alhier na langdurige en smartelijke ziekte, overleden. Reeds ten jare 1804 trad hij in de krijgs dienst woonde in 1806 de expeditie naar Italië ten volgenden jure die naar Egypte hij en voerde in 18()9 bij die naar Walcheren hel bevel overeen regëment, het welk voor Vlissingen de aanrukkende Fransche troepen afkeerde. Hij ontving daar eene ernstige wonde en werd tot loon zijner dapperheid tol adsislent-ad- judaut-generaal benoemd. Later ging bij naar West- indie en werd door den toenmaligen gouverneur van Jamaica tot luitenant-gouverneur van Honduras aan gesteld welken post bij acht jaren lang bekleedde. Van 1823 lol in 1835 was W\ v nawl-gouverneur van van Diemensland v jm» terugkomst in Engeland lot ridder-kom a.i der mnoversche Geulphenorde geslagen cu tut iuilunant-gouverneur van Opper-Canada benoemd waar hij lot op de ver- eeniging der beide Cauades in 1841 bleef. In het vaderland teruggekomen werd hij tot baronet verheven en vertrok eenige maanden later als gouverneur vau dal presidentschap naar Bombay. In 1846 noodzaakto de staat zijner gezondheid hem zijn ontslag in te dienen, maar alvorens benoemden de directeuren der O. I. com pagnie hem, met toestemming der regeringtot op volger van lord flardinge als gouverneur-generaal van Indie voor hel geval dat zijn lordschap mogt komen te overlijden of zijn ontslag indiende. De lerugkeering van sir G. Arthur naar het moederland was oorzaak dal deze benoeming huilen gevolg gebleven is. In 1847 benoemde de koningin hern tot lid van haren geheimen raad. Voor korten tijd leeTde hier een echtpaar in aan houdenden twist en wanneer de vrouw haren man eens ter dege wilde ergeren was zij gewoon op spot- tenden loon uit le roepen «Jk hoop althans zoo lang te leven d<it ik op uw graf zal kunnen dansen dal zal een feestdag voor mij zijn Deze dikwerf herhaalde bedreiging scheen eindelijk hij den man eene soort van idéé fixe le zijn geworden. De man stierf inderdaad het eerst en daar hij geone kinderen nabel kwamen ai de leden Her familie bijeen om het testament le zien openen. Hoe stonden allen verbaasd op het hooren var» de eerste bepaling des uitersten wils, luidende «ik wensch dat mijn lijk op ten minste een kwartier uurs afstand van den wal in zee zal worden nederge- laten -opdat mijne echtgenoot niet op mijn graf zoude kunnen dansen." BINNENLAND. Zierik7.ee 25 September. Bij besluit van 21 dezer heeft Z M. tot burgemeester dezer stad benoemd de heer m.r B. C. Cau thans lid der arrondissemenls- regthank alhier. Bij besluit van dezelfde dagleokening heeft Z. M. goedgevonden het besluit van 18 Februarij 1853, voor zoo veel betreft de benoeming van den heer J. Schalk' wijk op diens verzoek in te trekken en to benoemen tol voorzitter van de centrale directie van Schouwen Burgh en Westland zoo mede Zuider-Nieuwland de heer m.r B. C. Cau. 's Gravenhage 23 September. In de zitting der tweede kamer van heden is de staats-begrooling voor 1855 ingediend de middelen worden geraamd op 72 "386.595 en de uitgaven op ƒ72,118,891 zoodat het voordeelig saldo wordt geraamd op ƒ267,704. Se dert 1850 is door schulddelging ruim één millioen gul den rente bespaard. Over 1853 had de meerdere op brengst van middelen en besparing van uitgaven plaats. Ook de loopende dienst leverde gunstige resultaten op waarom vermindering van lasten wordt voorgedragen en wel de afschaffing der 23 opcenten op het gemaal en op bet collectief zegel en voons geheele afschaffing van liet toimegeld, en daarentegen verhooging der opcenten op het binnen- en buitenlandse!» gedisteleerd met 12 en dus opvoering tot 60. De regering vertrouwt alzoo met bedachtzaamheid inhei duurzaam beiaug des lands te handelen. Bij besluit van 21 dezer heeft Z. M. tot voorzit ter van de Iweede kamer der slalen-generaal gedurendo hare tegenwoordige zitting benoemd jonh.' W. Boreel van Hogelanden. Te Nieuwerkerk is tot predikant beroepen d." J. J, Knap predikant te Oud-Alblas. Het zoo mogeiijk liglen en opruimen van een in het vaai water hel Zij pc gezonken praamschip is bij openbare besteding te Middelburg op den 23 dezer aan- genomen door ilen heer JFills te Breskeus voor 2780. De hevigheid der cholera te Vlissingen is aan merkelijk verminderd. Het getal der verpleegden zoowel in hel hospitaal als op het ziekenschip is 39 waarvan nu in het geheel negen man overleden zijn. Onder de verpleegden zijn zelfs de zulken die ongesteld zijnde zelfs naar hel hospitaal hebben kunnen loopen. Noch op de andere schepen noch bij het garnizoen of de burgerij wordt eenig spoor vau de gevreesde ziekte waargenomen.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1