ZMKZEESC G0DR&1T. Zaturdag 23 September. W.° 76. 1854, ypz. Woensdag en Zaturdag. AWi JEN abokksmkwts-pbi;« Per drie maanden 2,00. Franco per post /"2,25. Inzendingder Advert, daags te voren' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: i'm ij» dbsidtobtkbtieh Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Butceli/ks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. Bij deze Courant behoort een bijbladbevallende hel Reglement op de Bank van Leening. lTSTIUlJJJj 1 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouuers van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op dings- dag den 3 October aanst aandg van des morgens 9 lot des namiddags 4 ure in de Raadzaal op het Gemeente huis de verkiezing zal plaats hebben van één lid in den Gemeente-Raad ter vervanging van den heer M. C. de CRANK die als zoodanig zijn ontslag beeft ingezonden en dat de biljetten tot het doen dier keuze aan de huizen der kiezers zullen worden rond- gebragtingevolge de wet. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 20 September 1854. A. MOENS vasr BLOOIS Voorzitter. C. df. JONGE Secretaris. BUITENLAND. dditioblasd. Keulen, 19 September. De Westersche mogend" beden zeilen zoo wel le Berlijn als te Weenen hare po" gingen tot het sluiten van een naauwer verbond met Oostenrijk en Fruissen ijverig voort en hebben, naar men zegt, ook voorstellen in gelijken zin aan de kleinere Duitsche hoven gedaan maar lol hiertoe schijnen de Oosienrijksche en Pruisische regeringen nog niet gezind bare onzijdige stelling op te geven, en in dien geest zal ook het hondsbesluit vermoedelijk wel uitvallen naar dien Oostenrijk zich voorloopig mei het in bezit nemen der Donau-vorstendommen schijnt tevreden te stellen. Men heelt hier herigt, dal de vereenigde vloten de Alands-eilanden geheel verlaten hebben. De Alands-eilanden zijn nu aan hun lot overge laten en de bewoners schijnen na te vergeefs bezetting of minstens eenige schepen ter hunner bescherming ver zocht te hebben, genegen te zijn om naar Zweden over te steken naardien zij de vrees voeden van gedurende den winter door Russische schepen bezocht en mogelijk wel naar Siberie gezonden le worden lot loon hunner betoonde genegenheid voor deFranschen en Eugelschen, of althans daarvoor dat zij geene gezindheid betoond Lebben om de landing van deze le heiellen. Zweedsche dagbladen meenen, dal do krijgsverrigtin- gen in de Baltische Zee niet geëindigd zijn en dal de vloten, alvorens zij die wateren verlaten hetwelk eerst in het midden van October zijn zal nog iets gewigligs zullen ondernemen. Een dier bladen spreekt van een beraamden aanval op Sweahorg van de landzijde en voegt daarbij dat de kleine steden Raumo en Nysladt op de Finlandscbe kust, in de Baltische Zee, geheel verbrand zijn. Hel schijnt zich te bevestigen, dat te Ulricaborg eene landing bewerkstelligd is en dat de geallieerden aldaar batterijen opgeworpen, een groot aantal kanotmeerboo- ten vernield en hel stadje in brand gestoken bobben, üe bewoners der omliggende streken hebben van de Russi sche regering bevel ontvangen zich met al hun have en vee op eene verhuizing naar bel binnenste des lands bereid te houden. Aangaande de bewegingen der troepen in de vor stendommen, heeft men le VS een en de volgende nadere berigten tot 16 dezer: prins GorlschaJioff gaf den 15 dezer bet bestuur aan den Moldavischen minister van binnenlandsche zaken Konstunlijn Slourdza over en verlaat Jassy beden. De baron Budberg herinnerde te vens den staatsraad dat het diens pligl was volgens de bestaande wetten te besturen. De ontruiming van Mol davië is geheel geëindigd en de Russische achterhoede trekt over de Prutb de Russeu hebben quaranlame- stations langs de rivier gevestigd eu de bruggeu ver* nield. De Oostenrijkers rukken Moldavië langs ver schillende wegen binnen en ontvangen overal den ver- eischten hijstand van den besturenden raad. De rege ring heeft commissarissen benoemd om hen te gernoet te gaan. De Turken zijn te Galatz en Braïlow en men zeide, dat zij naar Fokshan voorwaarts rukten. Volgens brieven uit Petersburg beeft do czaar de inhechtenisneming der aannemers van den ophouw der nu vernielde forten te Bomarsund bevolen naar dien hel nu gebleken zou zijn dat zij geenszins aan het contract voldaan maar bet inwendige dier forten zoo danig samengesteld hebben dat zij legen geene vijan delijke kogels bestand waren. Voorts hebben de bevel hebbers van al de overige vestingen in de Finlandscbe Golf in last gekregen den staat dier werken op het naauwkeurigst te doen onderzoeken en den minister van oorlog rapport van den uilslag hunner bevindingen te doen. Het verspreid gerucht wegens de bedreiging van den Russischen gouverneur le Odessa, generaal Krusenstern dat die stadhij het slagen van eenen vijandelijken aan val inbrand gestoken moest wordenblijkt nu geheel verzonnen le zijn. Vooreerst zou de openbare mede- deeling van een zoo wanhopig plan mei de omzigtige Russische politiek in strijd zijn ten andere voert niet de generaal Krusenstern maar do generaal Annenhoio het hevel in genoemde stad en eindelijk mag het wel als verder bewijs der onwaarheid van het herigt aan gevoerd worden, dat nog onlangs bevel gegeven is, tot stichting van een militair hospitaal voor 3000 man te Odessa. 7 b a n k b ij s. Parijs, 19 September. Volgens ontvangen depêche is Odessa door de vereenigde violen beschoten en stond bij het afzenden van het berigt op drie plaatsen in brand. De tijding wegens eene vredebreuk tusschen Tur kije en Perzie wordt door berigten uit Konslantinopel tegengesproken. Men leest in den Franschen Moniteurineen brief uit Konslantinopel het volgende De vier hoofdpunten van de zuid-Russische streek waarop thans de aandacht van Europa is gevestigd zijn Anapa Kaffa Odessa en Sebaslopol. Zij kunnen achtereenvolgens of ook gelijktijdig bezet of aangetast worden. 1. Anapa is het sterkste punt op de Aziatische kust dat de Russen hebben bezet en versterkt om rJoKauka- sische stammen in bedwang te houden. Zijn Anapa en het nabijliggend fort Novovossik eens genomen dan zullen de Russen op de kust van Azie geene enkele stel ling van eenige waarde meer bezitten en de zoo krijgs haftige bevolking van den Kaukasus zal gemakkelijk de Russische grenzen kunnen bestoken. 2. Kaffa is een gewigtig punt van de Krim welks bezetting hel dubbele voordeel heeft eene latere lan ding op grootere schaal op de Krim le verzekeren en de mogelijkheid op te leveren de gemeenschap van de Krim met hel vaste land af te snijden op een punt alwaar de afstand voor den overlogt zoo gering is dat de veisterkingslroepen van dien kant gemakkelijk op eenvoudige sloepen kunnen worden oangebragt. Andere punten van de Krim kunnen ook liglelijk bezet worden, als voorbereiding van belangrijke aanvallen. 3. Odessa is do tweede stelling van Rusland aan de Zwarte-Zeo. De haven dier stad is van groot gewigt voor de Fransche Engelsche en Turksche vloten een leger te Odessa ontscheept bedreigt de achterhoede van al de Russische korpsen in Bessarabie terwijl ein delijk het bezetten van Odessa van die gevvigtige Rus sische stad en vesting ook do zedelijke uilwerking zou hebben dat zij den czaar zou in de noodzakelijkheid stellen van twee kwaden het minste te kiezen of toe te laten dat de geallieerden zich daar ongeslooord vestigen, tegenover zijn gansche rijk of zijne troepen le hegraven in de grachten dier vesting welke van eene talrijke bezetting voorzien en bedekt door versterkingen ter on- deistcuning der zwakke wallen aan de zuidzijde de pogingen des Russischen legers zou braveren. Het be zetten van Odessa brengt schande over Rusland of veroorzaakt deu Russen nooüelooze bloedige nederlagen, 4. Sebaslopol bevindt zich in een geheel hijzondereu toestand. Gelegen aan het uiteinde van een groot schier eiland bewaakt door een garnizoen niet alleen maar ook nog door een leger dat om en hij de vesting ma noeuvreert en van verschillende kanten versterking kan erlangen levert Sebaslopol meer moeijelijkheden op. Niettemin kan het genomen worden door een van die heldhaftige Coups de main die den vijand verbazen ontmoedigen en verpletteren alvorens hij den tijd heeft gehad zich in staal van verdediging te stellen." o h o o t-b bittannien. Londen, 19 September. De terugkomst der in de diplomatieke kringen zoo bekende prinses Lieven te Brussel laatstelijk uit Duitschland maakt hier een der onderwerpen var» do staatkundige gesprekken uit; bij hen welke heter voor houden dat Brussel de hoofd zetel der geheime Russische diplomatie is waar de nabijheid van Parijs en Londen in staat stelt de be rigten per courier of in cijferschrift per telegraaf, door tusschenkomst der Russische legatie te Berlijn naar Warschau en Petersburg over te zenden. Het door een Toryblad verspreid gerucht, dat do admiraal sir C. Napier op zijne huisreis zou zijn, wordt door andere bladen weder tegengesproken, met hijvoe ging, dat daarvan hij de admiraliteit niets hekend is en dat die vlootvoogd volle vrijheid had, om in de noor delijke zeeën te ondernemen wat hij dienstig mogt oor- deelen. Men kent hier nu de voorschriften welke den 3 dezer aan onze troepen bij het verlaten van Varna ge geven zijn. Zij betreffen hoofdzakelijk de wijze van landing en ontscheping en de orde die daarbij moet worden in acht genomen. Wanneer de landing be werkstelligd is moeten de regimenten, op een kwartier afstands van elkander verwijderd, digt gesloten kolonnes vormen de paarden worden niet ontscheept alvorens de troepen aan wal zijn. Do ligte divisie moet het eerst aan land gaan bij elke brigade moeten zich 4 kompagniën van bet tweede bataillon der Riflebrigade voegen en de voorhoede uitmaken. De kavallerie moet zich wei tot de landing gereed houden maar niet aan wal gaan alvorens daartoe bepaalde order ontvangen le hebben. Zij moet voor drie dagen graan en fourage met zich voeren. Bij deze inslructiën zijn zeer uitvoe rige bepalingen van den inspecteur-generaal der hos pitalen ten opzigie der verpleging van gekwetste sol daten gevoegd. BINNENLAND. Zierikzee 22 September. In de zitting van da tweede kamer der staten—generaal van jl. dingsdag is het voorzitterschap door het oudste lid in jaren den heer Anemaetwaargenomen. Al de nieuw benoemde leden hebben hunne geloofs brieven ingeleverd. Tot onderzoek van dezelve heeft do voorzitter twee commissiën benoemd met verzoek orn in de den volgenden dag le houden bijeenkomst verslag deswege uit le brengen. De commissiën belast geweest met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden hebben rapport uitgebragt en de toelating der leden voorgesteld. De vergadering heeft zich met de conclusie der com missiën vereenigd en mitsdien tot de toelating van al de nieuw benoemde leden besloten. In de bijeenkomst van de eerste kamer der slaten- generaal van jl. dingsdag is voorgelezen het besluit van Z. M. den koning bij hetwelk de heer in.r J. A. Philipse lot voorzitter dezer vergadering is benoemd. Men verzekert dat onder de ontwerpen tot ver mindering van lasten in de troonrede aangekondigd ook behooren zou die tot opheffing van het lonnegeld. Haamstede 15 September. Heden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Een zoon van den landman M. Blom oud 16 jaren die met een ge laden mestwagen naar bet land reed, had het ongeluk, door bei schrikken der paarden van den wagen te val len voor de wielen, zoudat die geladen wagen over hem is gereden met dat noodlottig gevolg dat de lijder eea half uur daarna is overleden.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1