JS.o 75 Woensdag 20 September. 1854. ÜSTM ÜDMLWfM'fll NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en ^aturdag. ZHR1EZEESGHE COURANT. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.'snamidd. vóór4£ ure v2rscïïhwt: BE KERMIS-. De kermiszon is weder ondergegaan. Wij hebben ons in haar licht 'en in haren gloed verheugd en gélukkig zijn daar geeue donkere wol ken geweestdie haar verduisterd heb bén. Wij hopen ih 1855 haar weder to zullen zien verrijzen. Wij hebben nog een enkel woord aan de voorstellingen van den heer Rosenveldt te wijden. Zij zijn met 'een talrijker bezoek veree dan wij haddc'a vermoed. Het spijt ons echter, dat hij thans niet dien algemeerien bijval hééft verworven, dien hij vroeger hier vond. De oorzaak hiervan verklaren wij ons gemakkelijk. De salon van den heer Dwporthad ons te veel schoons en te veel ware kunst doen zien, dab. dat het middelmatige ons èenig gehocgen kon geven. Als men immers aan hel&er lamplicht gewoon isdan is het kaars licht ons fe flaauw, al was dit ook vroeger voldoende. Daarenboven, de opgevoerde stukken haddeh weinig belangwekkends. De Onechte Zoon is oud en afgezaagd. Michel, is wel niet van geestigheid ontbloot, doch bevat te veèi, dat hét kiesche oor kwetst., dan dat wij het kunn'en roemen. Iie't Schandmerk, heeft ook niét aan de verwachting voldaan. Alleen de Oude Korporaal zagen wij en wegéns den inhoud en wegens de uitvoering met veel genoegen. Daarenboven is zijn personeel reeds jaren alhier bekend en het Verrassende der nieuwheid is er dus af. Waren hunne talenten nu met 'de jareb toegenomen dan, zou dit voor het verrassende der .nieuwheid in de plaats ,|cunnen tredenmaar déze zijn op dezelfde hopgte gebleven, ja bij sommigen is achteruitgang te bespeuren. Dezelfde is echter geblevende heèr Se?/f, dien wij d'en Nestor der reizende toonéelspelers zouden kunnen noemen. Het spel van ,den heet llosenveldtSr.mej. Bouwmeester en mej. Huizersis doorgaans goed. Ook Hagen, én Oosterhof hebben eénigen aanleg. De heer Ihdzers is ons als Jan Steen en de Oude Korporaal, uitmuntend beval len, maar het, effect dat hun spel 'soms maaktwordt verdonkerd dóór 'de geringe talenten der overigen.De lieer Èosenv.eldi trachte dus zijn personeel te versterken, al komt hem dit ook op opofferingen te staan en trachte vooral talentvollè acteurs, dip ook goede zangers 'zijn, te engageren, dan kan hij van zelve belangrijker stukken Pp voeren. Wij wenschén hém vaarwel en overal een talrijk bezoek. SSaa<tSgs(«B*jj-asIleH"l2»g' g'eSsoüicJs'BH te K i C r i k z e c sS-ess BS ES54. Voorzitter M.r A. Moens van Bi.oois, Secretaris Jh.' M.' C. de Jonge. Afwezig de heer de Crane. lie notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Wordt gelezen een verzoek van den heer C. Logeman, om schorren in pacht te bekomen en in te dijken, hetwelk iri handen van Burgemees ter en Wethouders wordt gesteld, ten fine van rapport. Wordt rapport uitgebragt door de Commissie, belast geweest met het onderzoek der gemeente rekening, bij monde van M.r Fokker, houdende dat de ontvangsten en uitgaven behoorlijk zijn verantwoord en eenige opmerkingen voor het vervolg 5 voorts wordt gelezen het concept-besluit, ter voorloopige goedkeuringhetwelk wordt goed gekeurd en mitsdien de rekening voorloopig Vastgesteldin ontvang op f 95,635,40 uitgaaf - 91,734,67'/* Batig slot f 3,900,727* De Commissie vraagt of de ingetrokken obliga tion der afgeloste geldleening van f 35,000, niet moeten vernietigd wot-den, waarop besloten wordt die te vernietigen zoodra zij van Gedeputeerde Staten zullen zijn terug ontvangen, en wordt aan Burgemeester en VS ethouders die vernietiging opgedragen. De voorzitter deelt mede hét eervol ontslag van den heer M. C. de Ciiane als Burgemeester, als mede dat 'L. ed. kennis heelt gegeven zijn ontslag als Lid van den Raad te nemen. De Secretaris leest de daartoe betrekkelijke stukken voor. De Voorzitter houdt daarop cene rede tot den Raad, waarin hij zijn leedwezen over deze aftreding be tuigt en stelt voor, om den heer M. C. De Crane het leedgevoel van den Raad te doen kennen en z. ed. de opregtste wenschen te uilen voor een langdurig genot zijner eervolle rust; aldus besloten. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden tan het bureau van stemopneming voor de ver phij» dib advbilteütirst Gewone 15 cents de regel. Geboorte-IJuwelijlis-cn Doodberigten van 1-6 regels aft, behalve hel Zegelregt. kiezing van éen Raadslidwelke door Burge meester en Wethouders op 3 October e. k. is be paald en als zoodanig gekozen Jh.r J. L. de Jonge en M.r J. J. Ermerins, plaatsvervangers P.C, Lands- knegt en D. van der vuet. Als fungerend Wethouder wordt benoemd M.' Fokker, met 8 stemmen. M.' van Dongen had 4 stemmen bekomen. De benoemde in de verga dering tegenwoordig, verklaart de benoeming aan te nemen. De Voorzitter gééft te kennen dat in de ver gadering van 19 Juli) besloten is het verpligtend gebruik der Vleeschhal van stonden aan op te heffenen den verkoop van vleésch in gezegde vleeschhal met 31 December e. k. te doen op houden, dat daarbij ook het reglement is inge trokken en derhalve ook de keuring van het vleesch. Eené ampliatie vari dat besluit is dus noodzakelijk. Hij stelt voor liet besluit van 19 Julij jl. aldus te wijzigen, dat het verpligtc ge bruik der hal is opgeheven, maar het regiement tot uil. December van kracht blijft. M.' Fokker licht de bedoeling van het rapport, hetwelk mét het Voorstel overeenkomt toe; aldus besloten. De Voorzitter der Commissie van Fabricage, M.' van Aqrichüm, deelt mede, dat aan de heul bij de Zuidwelle Poort ook een lek ontdekt is, waarvan de herstellingskosten op f 100 worden geraamd en stelt voor die te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven 1854, waartoe na toe lichting door den heer Oghtman, wordt besloten. Kantens de Commissie van Fabricage, zegt de heer van Adrichem dat zij bereid is in eene vol gende vergadering rapport uit te brengen op de twee in hare handen gestelde requesten en het voorstel tot eigen exploitatie der gazverlichting voor de gemeente, doch dat zij alvorens gedu rende tieri dagen voor de Leden ter visie wenscht te leggen een rapport éener raads-commissie van eene andere plaats over deze zaak. Waarna de zitting is gesloten. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee 'oren- gén Ij ij deze ter kennis der ingezetenen (lat de Ge meenteraad bij zijne besluiten vad den 19 Julij jl. n 3 en van den 16 (lozer n.° 6 heeft besloten het verpligtendi gebruik der vleeschhal van stonden aan op te heffen en den verkoop van vleesch in gezegde vleeschhal op den 31 December aaristaande geheel en al te doen ophouden in dier voege dat van heden af voor allen die zuiks mogten Verlangen en van af den 1 januarij 1855 de verkoop van vleesch in de winkels en woonhuizen wordt vrijgelaten en te rekenen van gemeld tijdstip het Reglement vóór de vleekchhou- wers Varkenslagers, spek- ham-en worstverkoopers, van tien 16 Maart 1818 en de ampliatie van den 12 Junij 1843, worden ingetrokken eh huilen werking gesteld. Zierilczeèden 18 September 1854. A. MUEKS van BLOOIS Voorzitter. C. de jüNGE Secretaris. AFKONDIGING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis Van de daarbij belanghebbenden dat do kohieren van het patentregt dienstjaar 185'/5 dezer gemeente, over het volle jaar en het eerste kwartaal op den 12 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie zijn executoir verklaard en op heden worden gesteld in handen van den Ontvanger der Directe be lastingen alhier ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 18 September 1854. A. MOENS van BLOOIS Wethouder l. li. I UITEKLAN D. ©UITBOJÏE.,aB5D, Keulen 15 September. Volgens to Weenen ont vangen berigt was het hoofdkwartier van vorst Gorl- schakoff den 5 dezer te Jassy, terwijl do generaal Lü- ders het district Galalz ten eenenmale ontruimd heeft. De Turken zijn te Fokschani binnengerukt. Men zeido dat de inlogt der Oostenrijkers in Moldavië op den 16 dezer bepaald was, Eene depêche uit Varna van 2 dezer behelst" het vol gende De expeditie is grootendeels ingescheept. Do aanval op Sebastopol wordt tegen den 20 dezer to ge- moet .gezien. - De Tscherkessen hebben oen Russisch zomerleger bij Kacbela overrompeld en veertig adelijke Russische familie» omg'bragt of gevangen gemaakt. - Een Perzische karavaan is bij Bajazod door de Russische kavallerie opgeligt. Bij manifest des keizers van Rusland van 9 dezer is in de westelijke gouvernementen des rijks de twaalfde ligling van 10 man op de 1000 zielen bevolen. Voorts zou den 9 dezer in een onder voorzitterschap des keizers gehouden krijgsraad besloten zijn zich ook in Azie tot liet defensieve to bepalen en zijn de daarop betrekkelijke hevelen nog dienzelfden dag naar Tiflis afgezonden. Graaf Nesselrodc zegt men. heeft eene vredelievende uitlegging wegens de strategische bewegingen der Oostenrijkscbe troepen ontvangen en keizer Frans Joseph zou den koning van Pruissen de schriftelijke verzekering gegeven hebben dat geen enkel Oosten- rijksch soldaat de Pruth zal overschrijden. Velen goven de hoop nog niet op dat men zich den aanstaanden winter tot bel hervatten der onderhandelingen ten nutte zal maken. Men zegt dat Schannjl eene groote overwinning be haald beeft maar dal eene volslagen vredebreuk ius- scheo Perzie en Turkije ophanden is. IF K A H K ES 13 K. Parijs 15 September. Nopens hot heerscben der cholera te Messina deelt het dagblad Conslilutionnel mede hoe nadat die ziekte uaui sedert eene maand eenige slagtoffere gemaakt had, zij den 22 Augustus II. eensklaps zeer in hevigheid is toegenomen zoodat twee dagen later reeds meer dan 100 sterfgevallen had den plaats gegrepen dit cijfer klom terstond daarop lót 300 400 en 500 daags en zelfs den 29 Augustus tot 1000 sedert daalde bot weder tot 500 a 600 daags. Een groot aantal inwoners had de stad ver loten en van de 25,000 daar achtergeblevenen was een vierde gedeelte overleden. Volgens een dagblad van Marseille bevinden zich thans te Cadix vijf Maleijers onlangs aldaar van da Pli111 ippijnsche eilanden aangekomen die voorgeven hel onfeilbaar middel tot oogenblikkclijke genering van door de eholera aangetaste personen te bezitten ter wijl men beweert dat bijna al de aan hunne zorgen toevertrouwden genezen zijn. Moge hun gevoelen ook niet op de wetenschap steunen men mag hun den lof van ijver en belangeloosheid niet ontzeggen nsar- dieii zij nooit eenige belooning aannemen. Bij de be handeling des lijders gaan zij dus to werk zij doen hem op den rug leggen en wenden dan op eeuo hun alleen bekende wijze wrijvingen van de borst en buik aan, tot dat zij onder hun ne vingers een klein rond ligchaam voelen hetwelk zij zeggen tot aan de opperhuid gehragt te hebben waarop zij dan sterk nijpen als om het te vermorzelen en hetwelk zij vasthouden tot zoo lang de lijder een kop thee heeft uitgedronken waarin zij eenige droppelen van een voor anderen niet bekend vocht gemengd hebben. Da herstelling dus luidt hef verhaal verder is zoo plot- ssling en volkomen dal den lijderom wedsr geheel

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1