ZÖBBZEESCHE COURANT. Zaterdag 1.6 September. w.° 14. Woensdag en Zaturdag. m KERMIS. liËSTM ADMINISTKATIEW NIEUWSTIJDINGEN ABoaffBTKEtEiaTB-pjaïJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. In zending der Advert, daags te voren ,'snamidd. vóór 4L ure. veeschijnt: FBIJI DZB ABTÏBTBB'rlEa Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijlts-en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. Het was weder een regt genoegelijke kermisavond, de avond van 'dingsdag, dien wij in de Salon van den keer Dujport doorkragten. De tent was eivol en de buitengewoon talrijke opkomst kij die laatste voorstelling, deed ten duidelijkste zien, koezeer men wezenlijke kunst weet te waarderenenkoezeer zijn bezoek pp deze kermis den alge- meenen bijval vond. "Wij hekken thans alleen van de laatste vo - stelling te gewagenen wij kunnen niet anders dan met allen lof .de eenige aanmerking, die met regt is.gemaakt, was deze, dat de inhoud van de beide nastukjes', de Koddige Misvatting en dé Rijkdom der Armen, zeer onbeduidend was, en evenwel men verveelde ziek niet, dank hebbe de 'voortreffelijke uitvoering, Arthur of 16 jaren later, ofschoon bekend, \vcrd weder gaarne gezien. Ieder speelde zijne rol meesterlijk, behalve de keer Jacqiii, die in de rol van lord Melvil niet op zijne plaats was. Dat mej. 'Kleine weder schitterde, iu de rol van Marie, behoeft na'auwelijks gezegd te worden, want 'een actrice, begaafd als zij', kan dunkt mij, niet anders als voor treffelijk hare rol vervullen. Welverdiend was de kulde, die kaar vgebragt werd in eenige dichtregelen. De keer Bbmberg verwierf weder aller toejuiching. Men ziet kern gaarne op het tooueel. Ook als zanger heeft hij groote verdiensten. Ieder tooueclmipnaarzag den keer Buport met leedwezen vertrekken en koopt, dat kij een Volgend jaar weder onze kermis Bezoeken zal. De keer Rosenveldt opende woensdag zijn toonecl met de Oude Korporaal., Hij taogt zich in een talrijk bezoek verblijden. Her- kaalde toejuickin'gs mogten de uitvoering verwerven. Donderdag werd 'ten tooneelé gevoerd, de Onéchte Zoon. De tent was te klein,.pm de aanschou'wers te bevatten. De uitvoering was middelmatig. Het personeel is hetzelfde gebleven, behalve do keer Oosterhofdien wij voot dé 'eerste maal zagen .verschijnen. Hij schijnt de komieke rolkm te Vervullen. Dé rpl van To bi etsin de Bloedzuigers, hebben .wij Wal 'eens beter zien spelen, doch is ook door keni loffelijk vervuld. Zatur- clag aVoVi'd zal ten tooneelegevoerd worjlen het Schandmerk, een in téressant stuk, 'dat overal dén groofsten bijval vond. Ook hébben wij een bezoek. Bij den heer Bamberg afgelegd. Al wie eek. gehoeg'élijken avond wil doorbrengen', trede zijné tent kin nen'. Dé Tours d'Adressé', die wé daar aanschouwden, ofschoon velen ;r) er zelve reed 5 méerhialéh gezien hébbende, werden weder met ver bazing aanschouwd. Zijn tooneel is smaakvol iugérigt en prachtig verlicht'. De héér Mttgudé lieer Bamb'ergvader én zoon ho' Am achtereenvblgéhs het publiek alleraangenaamst bezig, en het geheel j'vordt besloten met'de Magnetische Luchtslaapdat inderdaad een 'frappant toéneel oplevert, waarvoor de heer Bamb'erg alle eer toe komt én hetgeen der hezigtiging over waardig is. Ook hem een Volgend jaar weder op ohzé kermis te zien, zffl voorzeker het publiek hoogst aangenaam zijn. KENNISGEVING. De burgemeester van Zierikzee brengt ter tiennis Vsn de ingezetenen dat er op Zalurdag den 16 dezer Stiaaöd des namiddags ten i2'/,ure op hel Baad- buis alhiereene openstearn? vergarterissg- van ïïej» (aemeeiite-Iiaad zal gehnndeti worden. Zierikzee den 14 September 1854. A. MOENS van BLOOIS Wethouder. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat bij Koninklijk besluit van den 25 Auguslus jl. n.° 52 aan den heer II. C. de CRAKE op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als Burgemeester dezer Gemeente, onder dankbetuiging voor de gedurende vele jatèn in die betrekking bewezene diensten. Zierikzee den 15 September 1854. A. MOENS van BLOOIS Voorzitter. G. de .JONGE Secretaris. Gelijk uit bovenstaande piiblicatiö blijkt, heeft de heer M. C. de Craneals burgemeesterop zijn Verzoek, lijn eervol ontslag verkregen. Wij heb ben ons innig leedgevoel daarover in ons nummer van 24 Junij jl. rèeds te kennen gegeven het geen wij dus hier niet behoeven te hérhalen. Thans nu het ontslag dadr isis het ons eene behoefte z.ed. bij den dank en de hulde z. ed. reeds gebragt onze oprêglste en vurigste wenschcn te uiten dat x. ed. met ware zelfvoldoening steeds aan zijn burgemeesterschap moge terugdenken dat de dankbaarheid en liefde der ingezetenen van Xierikzeenimmer moge verkoelenmaar de kroon op al zijn werk triogé zettendat x. ed. nog vele jaren getuige zij van den bloei en de wel vaart dezer stad aan welke hij al zijne krachten zulk een lange reeks van jaren heeft gewijd en dat tot in hoogen ouderdomz. ed. een eervolle rust móge genieten en als onze oud- burtjemeesier bemind en geëerd in ons midden moge verkeeren. BUITENLAND. r. a s D U I X 3 O Keulen 12 September. Van de vier Oostenrijksche legérs bevinden zich thans twee. het derde en het vierde onder het opperbevel van den generaal v. ISesz aan de oostelijke grenzen. Zij bestaan gezamenlijk uit éoo.ooo soldalen van allerlei wapen met 82 000 paarden. Het vierde leger onder bevel van den geooraal Schlick staat in Gallicie het derde onder bevel van den aarts hertog Aibrecht in Zevenbergen en de fïukowina. Het hoofdkwartier van den laatstgenoemde is te Suczana waar hij gereed staat om in Moldavië binnen te trekken. Mén schrijft uil Weenen van den. 10 dezer Zoo even alhier uil Odessa ontvangen berigtèn gewagen van den schrik en angst in die stad verspreid door eene proclamatie van generaal lirusensterh aan de inwoners gerigt en waarin bij eene berinnering aan den brand van Moskóu in 1812 hti'n wordt bevolen de stad in brand le steken en niets voor de woede der vlammen te sparen bijaldien do geallieerden een aanval op haar rnogten ondernemen. Na de stad in dé asch te hebben gelegd moet do bevolking zich naar Tiraspol eene versterkte stad aan dén Dniester begeven. De pro clamatie van generaal Rrü'senstcrn eindigt met deze veelbeteekenendeonrustbarende woorden Wee allen die achterblijven of die pogingen aanwenden oin dén braad te blusschen!" Parijs 11 September. Terwijl sommige dagbladen verzekeren dat in Spanje de orde hersteld is stellen bijzondere brieven uit Madrid den sUal 'dïir zaken veel minder geruststellend voor. Zij zeggen dat het socU- lismus snelle voortgangen in dat ongelukkig land maakt, terwijl de amblsbejagers in getal toenemen naarmate dé bronnen der openbare inkomsten verminderen. Een aantal ambtenaren ontvangt geene soldij en aan eene leening valt niet fe denkeu. Tol overmaat van ramp twisten de leden der iegevieroude partij onderling en helpen het gebrek aan vertrouwen in de regering ver- grooten. Op den spoorweg is tusschen de stations te Havre en Harfleur eéhe som van 85.0(0 francs in goud en bankbiljetten ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd door een dei beambten zekeren Du fond die zich bij het vertrek in een der wagens had begeven Waarin zich een met ijzer beslagen koffertje bevond dat behalve andere voorwerpen een valies inhield dat eene som van 80.000 frarics én twee liassen met bankbiljetten een van 60,000 en een ander van 20 0Ö0 francs bevatte. Nadat Dufond' s oogen op dit koffertje gevallen ware» wierp hij onder den tunnel van Harfleur gekomen begunstigd dóór de duisternis en zonder dat iémand het bemerkte het koffertje op den weg. Eenige mi nuten daarna toen de trein zijnen tred vërtraagde om het station vtfn Harfleur le bereiken sprong Düfond uit den wagen om het koffertje op le zoeken, doch verwondde zich daarbij efnsiig aan een hoop êleènen. In weerwil der pijn die hij moest uitstaan stond Dufond spoedig op bereikte den tunnel en had de kracht het koffertje iii weerwil eener zwaarte van 70 kilogram men op één afstand van 150 ellén in de rigtiiig van Havre op den weg le rollen. Mier opende hij bet en maakte zich meester van het valies en eenige andere voorwerpen, Eenige deed hij in het valies en verborg dat zorgvuldig in het op een kleinen afstand gelegen böscfa van Graviile, ónder een ouden boomstam met oogmerk hel daaf op een geschikten tijd te komen halen. Deze stoute diefstal werd échter spoedig ontdekt door eenige sporen van bloed op den weg t die de justitie déden blijken dat de boosdoener gewond was en het vermoeden natuurlijk deden vallen op een der beamb ten van den spoorweg die wegens wonden het huis moest houden dit was Dufond. De gendarmen bega ven zich naar zijn huis waarop Dufond die de oor zaak zijner wonden niet kon verklaren naar het policie- bureau werd gevoerd en na het ondergaan van een geregtelijk verhoor zijne schuld bekende waarop bij naar het huis van arrest is overgebragt. G H O O T-B RITTÜNISÏ E N, Londen 14 September. AUerwoge bijkans in hot vereenigde koningrijk is de graanoogst thans binnen. Hij zal zegt de Globe volgens eene ruwe berekening omstreeks 6,000,000 quarters tarwe en 8 000,000 quarters haver meer uilleveren dan de oogst van 1853. In dezen tijd van oorlog er. terwijl de cholera in En geland vooral onder de gebreklijdende volksklassen vele slagtoffer's maakt wordt de gelukkige uitslag van den oogst meer nog dan gewoonlijk op pi ijs gesteld en van onderscheiden zijden is bet voorstel gedaan om deswegen een nationalen dankdag te houden. Volgens een telegrafisch berigt ji. zaturdag ont vangen is sir C. Napier op zijne terugreis naar Engeland, Mel do A mer ilea zijn herig ten uit New-York tot 29 Auguslus ontvangen. De groote droogte die aldaar gedurende langen tijd geheerscht heeft is door ver- frisschende regenvlagen vervangen. De cholera nam in do oostelijke en westelijke staten sterk af, maar in de zuidelijke begon de geelt* koorts wederom te heerschen en had te Savannah en New-Orleans reeds vele slagt- óffers gemaakt. Te Louisvilie barstte den 27 laatst leden een hevige orkaan uit en vernielde eene kerk en andere gebouwen terwijl 27 mensehe» het leven verloren, Gedurende den tijd dat het traclaat van wederkeerigheid in de Engeisphe volksplantingen overwogen wordt zal de golf van S.1 Lawrence voor de vrije vaart open zijn. Te Troy rijn den 25 laatstleden ongeveer 3Ü0 huizen in de as'ch gelegd waardoor eene schade van bijna een millioen dollars is veroorzaakt. Met volgend vreemd luidend verhaal wordt iu een der dagbladen gevonden De heer Railing uit Hampshire was onder deslagt- offurs van het laatste ongeluk op den spoorweg van Brighton naar Londen. Zijne vermoedelijke erfgena men deden na bem de eer eenèr voegzame begrafenis bewezen le hebben wat alle erfgenamen in zoodanige gevallen doen zij openden het testament des overle denen om met juistheid ieders aandeel te kennen in hetgene hij hun na zijnen dood had willen schenken want men dient te welen dat de heer Railing bij zijn leven nooit een penning aan een zijner bloed verwanten geschonken had als wilde hij daarvoor te kennen geven dat zij na zijnen dood des te rijker zouden zijn. Hoe groot was dus hunne verbazing toen zij de eerste regels van het testament inzagen Welke dus luidden Deze is mijn uiterste wil. Ik geef en vermaak alle mijne tegenwoordige en toe komstige bezittingen roerende en onroerende welke ik zoo in Engeland als op, het vasteland bezit, aan de adfbinistratie van dien spoorweg op welken ik het geluk zal hebben den dood dien ongelukkige» be vrijder uit mijnen aardschen kerker te vinden." Iets verder geeft do testateur do beweeggronden van dézen uite steil wit op. Hij had zich een vast- denkbeeld in het i oofd gezet, namelijk dat hij door het lot bestemd was om een hevige» dood le ster ven van welke kansen vólgens hem die dood da beste was welke men door bel springen eener locomo tief wedt. Mei d»t doel was men sedert er in Enge land Belgie en Frankrijk spoorwegen waren verze kerd hem aan alle stations aan le treffen. Overal was hij daar aan zijn breed geranden hoed en jas met drie kragen die hij in alle jaargetijden droeg bij de geëm ployeerden bekend. Den 8 Mei was hij passagier toen het spoorweg ongeluk bij Notre-Dame des Flammes op den weg naar Versailles gebeurde en nagenoeg do eenige die den dood ontkwam hij verhaalt dat hij zich hij Lampöux in den in bet water gestorten waggon be vond en dat de hoer Lestxboudois de lompheid beging bem al zwemmende te redden. Ook bevond bij zich op den spoorweg \aa Poitiersin den waggon die het

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1