Woensdag 13 September. If73. 1854. Woensdag en Zaturdag. BE KERMIS. ZURKZEESGHE COURANT. ABOlWJMBBaKEITS-yillJS Per drie maanden f2,00. Franco per post 2,25 Inzendingder Advert daags te voren.'snamidd. vóór^i ure. verschijnt: fkiji dis lotshtxktisii Getoone 15 cents de regel. Geboorte-, Humhjhs-en ?n Ooodberiglen van 1 -6 regels aft. behalve hel Zegelregt. t. Een der drukste kermisdagen is voorbijdie dag heeft zich als naar gewoonte gekenmerkt door een druk bezoek uit Schouwen en Duiveland, door veel gewoel en geschreeuw, door veel gezang en getierelierdoor veel draaijen en zwaai jen en werd begunstigd door fraai wéder. De voorstellingen van den heer Dn/port sedert ons vorig bcrigt ge geven hebben onze bewondering voor zijn uitgelezen tooneéïgezelschap doen klimmen. Zeldzaam zijn de begaafdheden, als die welke mej'. Kleine ten toon spreidt' en voorzeker is zij eene der eerste actrices van Nederland. "Welke rol zij ook vervult, altijd toont zij zieh meesteresse der kunst en handhaaft zij haren roem. Getuige daarvan de rollen van Jennyin den scheepsjongen, van Louisa de lascours eu Ogaritka in liet Gebed der Schipbreukelingenvan de gravin d'Aütreval- in Vrouwenliefde en Vrouwenlist, van Marie, in Moederzegen, van Louise, in de Trouwring. De lieer Bamberg kent- en begrijpt zijne rollen volkomen en is een eerste komiek. Zijn spel is altijd even gemakkelijk en natuurlijk. Voor overdrijvingzoo ligt eigen aan de komieken, weet bij zich te wachten. Algemeen is dan ook de bijval, dien hij verwerft. Dit geldt ook de heeren Vink en Barbiers. Mej. Roos heeft de rol van freule Léonie in Vrouwenliefde en Vrouwenlist allerbevalïlgst vervuld. In Moedevzegen droeg het spel van mej. Larondélle, mej. Torman en den heer Benvemanaller goedkeuring weg. Het spel van de jonge jufvrouw Sa/methini als BrUsin de Trouwring, bragt het pu bliek in opgetogenheidterwijl ieder zich verdienstelijk van zijne taak kweet en het ensemble niets te wenschen overliet. De heer Bamberg heeft jl. zaturdag zijne tent geopend en is met een druk bezoek vereerd geworden. Algemeen is de lof, dien incn hem toezwaait; trouwens het kan wel niet anders, iemand, die iu ■zijn vak grijs is geworden, die nimmer stil stond, maar altijd acht gaf op hetgeen de tijd van de kunst eischte, zal wel de algemeene belangstelling wekken. Merkwaardig is het, dat hij reeds eene halve eeuw als mechanicus en artiste werkzaam is. Op zijne affiches lezen wij iets van de onderscheidingen en vorstelijke eerbewijzenhem op zijne loopbaan te beurt gevallen. Wij huldigen gaarne verdienste., naar we die ontmoeten en deeleu daarom hier de bovenbedoelde bij zonderheden mede. In 1804 gaf hij zijne eerste openbare voorstelling. In 1816 werd hij door burgemeester en wethouders van 's Ilage benoemd tot direc teur-entrepreneur der publieke volksfeesten ter gelegenheid der plcgtige intrede van Z. K. H. Willem, prins van Oranje en H. K. H. Anna Baulownagrootvorstin van Rusland; in 1S25 viel hem gelijke be noeming van burgemeester en wethouders van Haarlem te beurt, voor de volksfeesten ter gelegenheid van dc tentoonstelling van natio nale nijverheid aldaar; in 1830 op den verjaardag van prinsIlendri/c "gaf hij eene voorstelling op het paleis het Looin 1834 eene buiten gewone gratis voorstelling in de kamp van Reiien en Oirschot; in hetzelfde jaar genoot hij de eer door Z. M. den koning Willem T tot mechaniek kunstenaar aan het hof te worden benoemd. Z. M. Willem II en Willem III hebben hem dezelfde eer bewezen, lu '1835 gaf hij in liet paleis vail Z. K. K. de prins van Oranje eene soiree in de goochelkunst; in 1S36 was hij directeur-entrepreneur dei- beide grootc volksfeesten ter gelegenheid van het 2de eeuwfeest van Utrechts hoogeschoolin 1838 gaf hij eene buitengewone voorstelling in het paleis van prins Breder ik,- in 1842 eene dito in het koninklijk paleis aan den Scheven in gsc.h en weg; in 1849 eene dito op Rusthofbij "Voorhof. De vereerendste getuigschriften zijn hem daarvoor van de stedelijke besturen en hooggeplaatste personen uitgereikt; terwijl de commissie der TJtrechtsche studenten hem bovendien met eene me daille hebben vereerd. De lieer Rosenveldt opent dingsdag avond zijne voorstellingen met de Oude Korporaal. Wij wenschen hem een even talrijk bezoek als de heer Dzzport genoot, toe, en hopen van zijne voorstellingen met lof te kunnen gewagen. Het ontbreekt mej. Iluizers en Bouwmeester en de heer Rosenveldt niet aan talent, daarvan gaven ze iu vorige jaren menig bewijs. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen tfr kennis van liet publiek overeenkomstig art. 51 Ier gemeente-wel dol in de vergadering van den Ge meente-Raad van den 5 dezer maand uit des/eifs midden zijn benoemd lot leden der vnsle Commissie van Fabricage in deze gemeente de heeren M.r J. W. I). van DONGEN J. H. OCHTMAN Jouz. en P. C LANDSKNEGT allen bij herkiezing en dat de heer Weihouder M.r li. A. van ADRICME.Y! tot voorzitter dier Commissie door Burgemeester en Wethouders is aan gewezen hebbende genoemde heet en zich bereid ver klaard die opdragl aan le nemen. Zierikzee t den 12 September 1854. 1) E CR NE Voor zilt er. C. de JONGE beaciuris. BUITENLAND. 9DITSOH1.19 9» Keulen 8 September, lm GaluU zijn le Weenep berigten lot 1 dezer ontvangen volgens welke een groot aan lal Fransclie en Engelsche kannonneerboolen den vorigen dag de Sulinamonding des Donaus was binnen gelopen, Eene andere (lotille vau Vanonneerbooteu zou zich naar de Kilidmonumg dier riii-T begeven. Men zegt dat in de Tuiksche paohaliks Karien Men- tesch en Aiden een hevige opstand is uitgebarsten waarbij sommige autoriteiten vermoord anderen ver dreven zijn. Men verzekert dat de Russen al de brandspuiten en andere bluschmiddelen te Odessa Reni Brailow Ga- latz en Ismail li eb ben doen vernielen met liet oogmerk om die gewiglige plaatsen iu brand testeken bijaldien zij tot ontruiming daarvan mugten gedwongen worden. T 21 A K ri ïi EJ IIa PaRIJS 8 September. Aller aandacht is thans oP de expeditie leger» SebaSlopol gevestigd en ofschoon de berigten verschillen nopens den juiston dag van liet vertrek der expeditie van Varna zooveel is zeker dat dit vertrek nu reeds geheel of ten deel» heeft piaais ge had. Volgens bet dagblad Patrie bestaat de expeditie uil 70,000 man en een ontzettend materieel terwijl de vloot is zameogesleld uit lO0 stoomhooten van verschil lende kracht 300 transportschepen en 3G linieschepen de maarschalk de S.l Arnaud bevindt zich mei zijn staf aan boord van de Villede Paris. Volgens schrijven uil Varna van een officier van den Staf zou de expeditie worden ontscheept drie mijlen ten noorden van Sehas'opol op eene vlakte welke eene Jungle heeft van 150 ellen en welke tusschen twee ri vieren gelegen is tb-ze vlakte is onlangs door de gene raals Cunrobert en Brown verkend. Terstond na de ont scheping zou ile citadel worden aangetast welke den rivieroever behre/scht var» de baai waaraan Sebastopol is gebouwd. Hoeft men eenmaal de citadel bemagtigd dan kan de stad van daar bestookt worden. Mert meende dat de expeditie van korten duur /.al zijn en dkt men nog iu September te Varna lerugkeeren zal. BINNENLAND. Zierikzee. 12 September. De werkzaamheden aan den telegraaf van Brouwershaven naar llellevoelsluis Brielle en Rotterdam worden te Hellevoetsluis met ijver voortgezet de palen waarover de draad zal worden gelogd zijn gezet en men is bezig aan liet houwen'der woning met hel bureau van den telegrafie. Naar men verneemt moet dit werk in de maand October eerstkomende voltooid zijn waarna zeer zeker spoedig gebruik van den telegraaf tal kunnen worden gemaakt. De inspectie der verlofgangers in de hoofdplaat sen der onderscheidene militie-kantons in deze pro vincie zijn bepaald als volgt: te Middelburg den 12 October len 2 ure, Ylissingeu den 12 ten 10 ure Veereden f3 ten 10 ure, Kortgene don 14 ten 10 ure Zierikzee den 16 ten 9 ure Brouwershaven den 16 ten 1 ure, Tholen den 17 ten 12 ure, Goes den 19 ten 9 ure Kapelle den 19 ten 12 ure Sluis den 23 ten 3 ure Uzendijke den 23 ten 9 ure Axel den 21 ten 2 ure en Hulst den 21 ten 9 ure. W ij vernemen dal de heer m.f \VC. M. de Jonge van EUemeet te Oostkapelle voorde op hem uiige bragte keuze als lid der synodale commissie heeft be dankt. De nieuwbenoemde leden van de tweede kamer der slalen-generaal zullen den IS dezer 's morgens ten 10 ure bij Z. M. den koning lol bet afleggen van den eed toegelaten worden. He', prijsgemaakte Hollandsche schip de Jonge Al bert is, volgens berigt uit Londen van ji. woensdag, zonder procedure ontslagen. Door sommige dagbladen wordt verzekerd dat ihans hel beginsel van vei kiezing der predikanten (Jour de lidmaten bij de Synode een punt van ernstige overweging uitmaakt. Nadat te Schiedam reeds sederl eenige dagen onder verschillende voorwendsels des avonds zamen scholingen hadden plaats gegrepen welke dan me! schreeuwen en zingen eindigden heeft zulks zich don derdag avond in meer ernstige male herhaald wanneer men pa ül lingeuüe de stralen le zijn doorschokken bij een aantal broodbakkers de glazen heeft ingewor pen onder hel geroep dat het brood te duur was. Met leedwezen verneemt men dal de ongeregeld heden te Schiedam zich vrijdag avond later op eene ver regaande wijze hebben herhaald zoo zelfs dal onrust stokers zich met geweld legen de militaire rnngl welke tot herstel der orde was aangerukt verzet hebben Waarbij een paard van een (Ier kavaleristen is dood ge stoken de dader en eenige anderen zijn in verzekerde bewaring genomen. Het stedelijk bestuur van Schiedam beeft jl. zaturdag doen afkondigen dat het verboden is met meer (Jan 3 personen op de straat bij elkander tr zijn. Nadat vrijdag tot herstel der orde CO infanteristen uit Delft en 20 lijdende artilleristen uit Leiden ie Schiedam waren aangekomen zijn daar heden nog 50 man van laatstgenoemd korps gearriveerd. Voor zoo ver de be rigten gaan is helechter heden avond vrij rustig geble ven mogten de wanordelijkheden zich herhalen dan zullen die met kracht worden le keer gegaan. Twee der te Schiedam gearresteerden zijn hedenavond naar het huis van arrest overgebragt. Verder vernemen wij dat het zondag en maandag ta Schiedam op den dag v i ij rustig is geweest doch des avonds hlijll hel op de straten riog zeer woelig en Zelfs heeft men. naar gezegd wordt gepoogd den hout zaagmolen van den heer Z. in de plantage iu den brand te steken zulks is echter nog in lijds verbood. Zaturdag II. zijn per Jaatsten Spoortrein nog ver scheiden der le Schiedam gearresteerden naar het buis van arrest le Rotterdam overgebragt. Men leest in de 1\ ede flander het volgende inge zonden stuk In onderscheidene nieuwspapieren een middel tegen de varkensziek le aanbevolen ziende vindo ik mij gedrongen openhaar te maken dal mij door een landman is verzekerd geworden dal die ziekte niets anders is dan dal de varkens haken op de tanden of kiezen hebben die hun in hel eten hinderlijk zijn en dat zij hierdoor aan hel kwijnen geraken. Men onderzoeke bij de zieke dieren of zulks het geval zij. Zoo ja dan worden aan deze de meeste openbaarheid gegeven. Uit Deventer wordt hel volgende geschreven Aan de Snippeling nabij deze stad leven een hond en haas in de volmaakste harmonie even als moeder en kind. De hond van den gepensioneerden Wtl. Teulschcr ving een jong haasje en bragt het le huis waar men hel in eer. hokje opsloot. De bond was niet tevreden voor men bel in zijn leger nedeilegde. Daar voedt ziel) het haasje met de melk van den hond oGchoon het een jaar geleden is dal de hond jongde. Hel is treffend te zien mei wat zorg de hond hel haasje verzorgt eu koestert en streelt. Misschien waant hij zijn vermist kind te hebben wedergevonden Op eenen zondag middag in het jaar 1814 liep het gerucht dal zekere H J. die eenige jaren in Franselie dienst was geweest het dorp den Ham na derde vrienden en bekenden gingen hem te gernoet om den zoo lang verwijderden jongeling te zien en hunne blijdschap over zijne terugkomst le loonen. Juichend geleiden zij hem het dorp binnen en naar do woning zijner verrukte ouders die hunnen zoon met vreugdeli'aueu ontvingen. Het geheel» dorp nam deel in die blijdschap. Onder de menigte die den jongeling vergezelde was ook zijn» zuster die zich door hel ge- dlang een weg had gebaand om zoo veel te spoediger haren broeder te omhelzen. Dan hoe groot hare vreugde was deze weid spoedig door een onaangenaam voorval getemperd. Zij had den zilveren kuipheugel barer moeder woaim zeven golden aan geld was op zijde gebod en te liuis gekomen vermiste zij dien waar schijnlijk was hij in hel gedrang verloren geraakt. Men zocht hem |d<>ch le vergeefs. Men liet hel verlies rond roepen doch de heugel kwam niet teregt. De tijd deed bel verlies vergeten. Ruim veertig jaren zijn sedert veiloopen en de eigenares ook de dochter zijn reeds lang ten grave. In tusschen wat geschiedde er Eene kleindochter en naamgenoot der eigenares een oppassend meisje diende by zekeren landbouwer, en werd door diens zoon zoodanig mishandeld dat zij daarvan aanklagl wilde doen. D» zoon aeJrite liet daarop raadzaam do 2aak zoo mogelijk af te maken.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1