N.o 70» Zaturdag 2 September. 1854. Woensdag en Zaturdag. MKllïïSTIJDINGÜK 2 n, «'/a sloon Hotte o.mboi pet COURANT. ïboshsmekts-fbi^s Per drie maanden f2,00. Franco per pout f 2.25. Inzendingder Advert daags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: pb,ij* dsh advxhtkntixn Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodherigten van 1-6 regels a f I behalve hel Zegelregt. euwe vorigi puik.» puit1** e. N een li verm, i 0,30 a f f 6.7c Bij deze Courant behoort een bijblad. 13316 098 e. f 100 Je in t 15 >«ten mot toon- zien ie te lezer ;nt irg zee toe- as'** aat- »pij JDfll Ische ssel- laat- ische jen them jen wede berg Rut- em >eew hip- nin- A?,- 9ro- van >ens li. hen enz. ver- vien rent -x.v/r' BEKENDMAKING. Burgemeester en AVethoüders van Zierikzee maken liekenil (lal de Uegrooting dezer Gemeente voor het dienstjaar 1855. vonnis die herten den Gemeente- Baad is aangeboden van heden af, gedurende veertien dagen ter leting voor een ieder op de Secretarie ten ..Baadliuize is nedergèlegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld ingevolge de wel. Zierikzee, '26 Augustus 1S54. 1) C K A N Voor zit ter. C. de JONGE Secretaris. AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethoüoers van Zierikzee 'f *doen te welen dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 19 Julij jl. is vastgesteld de navolgende AMPLIATIE op de Instructie en bet Tarief voor de Kraanwerkers vastgesteld door den Gemeente—Raad den 23 Maart 1853. Artikel 1. Achter artikel 8 zal een nieuw artikel volgen aldus luidende liet loon in het vorige artikel vermeld zal niet mogen worden verhoogd wegens het met de kraan op den kant der lieven zetten van de fusten of hel over brengen derzelve in schuiten of schepen. Wanneer evenwel het vervoer buiten hunne hulp plaats heeft, zullen, zij voor die oplossing of inlading genieten voor een fust hoven de 500 Ned. kannen f 0,30 van 500 400 -0,25 van 400 Neil, kan en daar beneden - 0 20 Voor de oplossing of iolading met de kraan van koop manschappen en meekrappen in vaten kisten of pak ken zal hun als loon worden betaald Voor ieder vat kist of pak wegende 600 Ned. ponden0 15 Voor iedere 100 Ned. ponden daarboven - 0.0'2'j, ieder val enz., heneden de 600 Ned. pd. - 0,10 s zware voorwerpen lot 500 Ned. ponden wegende- 0,20 iedere 100 Ned. ponden daarboven - 0,02'/i hij hel verwerken van ladingen inhoudende meer dan een twintigtal van iedere der aangeduide voorwerpen "wal hel bepaalde loon met één derde worden verminderd. Artikel 2. Artikel 9 wordt artikel 10. l)e aanhef van dit artikel zal worden gelezen «Wanneer de in artikel 8 vermelde dranken enz. De laatste alinia van dit artikel wordt ingetrokken. De artikelen tien en elfworden elf en twaalf. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 29 Augustus 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. leste ml Pijs- do gen lik en Z. oon AFKONDIGING. Burgemeester en Wet houd kus van Zierikzee mak in bekent! dat liet kohier van belasting op do bonden in deze Gemeenle over hel loopende dienst jaar niet goedkeuring van heeren Gedeputeerde Stalen dezer Provincie voorzien is terug ontvangen en a/snu wordt gesteld in handen van den Ontvanger dezer Ge meente ten fine van invordering vvoruende de inge zetenen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen op dal kohier waarvan hun een hiljet zal worden te huis bezorgd getrouwelijk ingevolge de wet te voldoen. Afgekondigd van bet Uaadliuis te Zierikzeedeu 30 Augustus 1851. DE CRANE Voorzitter C. HE JONGE Üecrelarii. KENNISGEYIN G. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Dingsdag den 5 dezer maand des namiddags ten 12l/s ure op hel Raad huis alhiereene opoiihar*» vergadering- van den CwesneeBiii(e-S5aad zal gehouden worden. Zierikzeeden 2 September 1854. DE CRANE. BUITENLAND. DDITQOHI.ASD. Keulen 28 Augustus. De Preuszische Corresspondenz schrijft het volgende: Zoo als men weet is eenigen tijd geleden het Holla ndsche kofschip Wihnina met eene naar Koningsbergen bestemde lading nabij Pillau door eene Engrlsche korvet aangehouden en naar Pillau op gehragt naardien de bevelhebber der korvet verden king voedde dat hel vaartuig oorlogscontrahrando in hield. Na ter plaatse gedaan onderzoek bleek het echter weldra dat de lading uit ijzerwaren bestond die gere geld jaarlijks uit de Rijn-provincie naar de Oostelijke provinciën van Pruissen verzonden worden namelijk uil kettingen en andere voor den landbouw bestemde gereedschappen en uil sporen voor ij/.erhanen. Zulks werd van den kant van Pruissen ter kennis der Engel sche regering gehragt en deze heeft daarop do vrijlating van hel schip bevolen. Ofschoon hierin de erkenning van een billijken eiseh ligt mag men echter daarbij de loyaliteit niet over het hoofd zien met welke de Engelsche regering na van den waren stand der zaak onderrigl le zijn gehandeld heeft. Met kleine stadje Gtafrath hij Solingen heeft zijne welvaart in den tegenwoordige!» tijd groolendeels aan één innn te danken den als oogarts beroemden d.r de Leuw. Jaar uit, jaar in is zijn huis door lijdenden omringd die groolendeels genezen of in hun lijden verligt het oord verlaten. Gewoonlijk blijven deze lijdenden weken maanden somtijds langer. Op die wijze heeft Giafralh thans meer dan 400 vreemdelingen uil alle streken. Daar de verdienstelijke oogarts zijn' zoon als helper heeft gevormd en beiden een hospitaal voor ooglijders gesticht hebben zoo is le hopen dal de toevloed van vreemdelingen van duurzaamheid zijn zal. r B A M B ij K. Parijs 29 Augustus. Eene alhier uit Marseille ontvangen telegrafische depêche luidt als volgt «De stoomboot Euphrnte is alhier aangekomen met berigten uit Konstaniiiiopel van den 20 dezer. Het Journal de Constantinople had medegedeeld dat Dericic/i-pacha den 17 naar Bucharest was vertrokken waar hij vorst Stirbeij 'moest uitnoodigen den post van hospodar van WalLchije weder op zich te nemen eene gelijke uit- noodiging zou later worden gerigl tot vorst Ghika, den hospodar van Moldavië. Hetzelfde blad bevestigt de tijding wegens de nederlaag in Azië den 29 Julij door 5e/im-paeha geleden ten gevolge waarvan de Russen de stad Bayazid bezet hebben en 5<?/im-pacba afgezet is. Den 7 Augustus had onder de muren van Kars een algemcene strijd plaats nadat de Turken het geretrancheerde kamp van Zourouk-Déié hadden aan getast sloegen zij den regte.rvleugel der Russen terug, doel» deze deden hunne gansche kavalene aanrukken en de Gliomannische infanterie terugdeinzen welker lerugtugt echter in goede orde plaats had. Hassan- poeha is gedood en M oustupha-pdcha gewond en aan den anderen kant zijn drie Russische generaals buiten gevecht gesteld het geheele verlies der heide legers be draagt 5000 man de generaal Andronikoff en Mousla ^/nz-paciiu bleven strijdvaardig. De Griekscbe patriarch heelt eene circulaire openbaar gemaakt waarbij hij zijne gcluofsgenoolen aanmaant tot welwillenuheid jegens hunne bondgenoolen." In hel departement van bet Noorden heerscht ook onder de peeren— appel- en pruimenboomen eene ziekte die de bladeren doet opdroegen hei verder rij pen Utr vrucht belet eu de schors tier stammen het voor komen geeft alsof zij door brand verschroeid waren welke kenteekenen zich niet alleen op slecht onderhou den of vochtige gronden maar zelfs in den droogslen grond en in de best bemeste boomgaarden vertootien. Zekere Gérard onder den naam van den leeu- wenjager der Fransche, kolonie, in Afrika bekend, heeft de volgende statistiek der verliezer» opgemaakt welke de leeuwen der Arabieren ir» de provincie Constantino doen ondergaan een leeuw leeft gemiddeld 35 jaren en ver teerd jaarlijks voor eene waarde van 6000 francs aan paarden muilezels runderen schapen en kamelen weshalve iedere leeuw den Arabieren tweemaal honderd duizend francs kost. De 30 leeuwen die tegenwoordig in de provincie Constantine zijn en door andere uit Tunis en .Marokko vervangen zullen worden kosten jaarlijks 180.000 francs. In de streken waar zij zich gewoonlijk ophouden liet aalt derhalve de Arabier die jaarlijks vijf francs belasting aan het Fransch gouverne ment betaald jaarlijks 50 francs belasting aan deu leeuw. Alhier worden voor gegoede personen te Mon tevideo rijtuigen vervaardigd met kleine kanonnen gewapend ten einde de overvallen der roovers die hel land onveilig maken f af le wijzen. Volgens de Gazette du Midi heeft de bekende actrice mej. Déjazet eene poging gewaagd om in manskleederen en vergezeld door oenige andere rei zigers een bezoek aan een klooster te brengen, waarin het iedere vrouw verboden is te treden. Anu den ingang; van het klooster werd zij echter door een geestelijke herkend die vroeger militair geweest was, haar toen had zien optreden en haar nu nog her kende Déjazet moest gevolgelijk onverrigter zake lerugkeeren. Het hof van assises van de Moezel heeft zekeren wever Georges Rrodberger genaamd en te Schweix woonachtig ter dood veroordeeld wegens eene mis daad wier bron even lafhartig als de uitvoering ver schrikkelijk was. Hij had namelijk zijnen vader ver moord om als oudste zoon eener weduwe vrij van de krijgsdienst te wezen. Op den dunr reizen vele vreemdelingen naar Zwitserland meerendeels om daar eene schuilplaats tegen de cholera te zoeken. Thans echter heeft die ziekte zich ook daar in eene hoofdplaats van een kanton en wel le Aarau vertoond. Vreemd luidt het dat dia ziekte zich midden in een land openbaart terwijl de grenssteden nog verschoond zijn gebleven welligt brengt do loge en moerassige streek waarin de stad Aarau gelegen is daartoe liet hare bij. G R O O T= BRITTARTWIEWo Londen 28 Augustus. De schrijver van een hier uit het kamp te Varna ontvangen brief van 14 dezer zegt dat de daar uitgebroken brand tusschen de drie- en vierhonderd huizen vernield heeft. Hij begroot de schade der Emrelsche (roepen op 4 000 p. st. en zegt dat de Franschen bijna alles verloren hebben. Het grootste verlies acht hij dat van nagenoeg al de laarzen en schoenen der militairen. Vijf Grieken zijn op ver moeden van brandstichting in hechtenis genomen zes anderen gedurende den brand door de Franschen dood gescholen en twintig anderen gekwetst. De brief schrijver is geenszins in eene opgeruimde stemming. Hij beklaagt ziefi onder ntuieren dat de troepen niet voorwaarts rukken en dat de soldaten óf werkeloos zijn óf in eene brandende hitte van 95 graden werken moeten hetwelk de cholera zeer bevordert. Het mis noegen beweert hij was algemeen den eenen dag heette het dal naar de Knm gegaan zoü worden en dan telkens weder dat die expeditie was uitgesteld. Do maarschalk de Saint Arnaud was meestal bij zijne vrouw te Konslantinopei en vertoonde zich zelden te Varna. De kavalerie-paarden ontvingen slecht voeder en de geneesheeren zouden verklaard hebben dat do helft der manschappen van verschillende regeuienten niet in staat zou zijn vijf mijlen lo marcheren zonder onder weg le bezwijken. Volgens te Dantzig ontvangen herigt heerschte do cholera zeer hevig le Bomarsund. Alleen den 23 dezer stierven 60 Fransche soldalen aan die ziekte. Het stoomschip Balmoral was aangekomen.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1