nr^ 1 MREZEESG COURANT. Zahirdag 26 Augustus, 1854, MWSTIJ1HM Woensdag en Zaturdag. - - - - - - N.° 68. pCt, foer 5,80' 50 v St clito ,30 75„ V2? ABONHKMjKMTB-PKIJS 1 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.1 snamidd. vóór ure. verschijnt: PRIJS DBBAnVXETSNTIXN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. i EK, van zoo' ge- n ar- ge lat het te te is. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee brengen ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 26 dezer maand eene algemeene inspectie op de straten zal worden gehouden weshalve een ieder wordt verzocht tc zorgen dat de,straten voetpaden goten en stoepen ieder vóór zijne woning of erfbe hoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn onder herin nering aan de strafbepalingen bij bet policie-reglemenl tegen de nalatigen verordend. Eri opdat een ieder biervan kennis drage zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee 19 Augustus 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 26 dezer maand des namiddags ten 1 1/a ure °P 'u'1 huis alhier eene openbare vergadering vaas «üea» «?-B5a»c3 zal gehouden worden. Zierikzee den 24 Augustus 1851. DE CRANE. in 15 en iet ui en to ter I, 9 ee, >e- at- fit- 5 m- che el- at- ohe w em erg al-"' n ?«- ip- in- I p- ro- AN sns M. leu nz. er- ien ent BUITENLAND. DUITSOHLABID. Keulen 22 Augustus. In den nacht van 19 op 20 dezer zijn op den Oppersilezischen spoorweg en den Willems spoorweg verscheiden bruggen ten gevolge van geweldige stortregens weggespoeld of vernield en is de gemeenschap dien ten gevolge vooreerst gestremd. Ook heeft de oogst in de geheele provincie steik door den regen geleden. Gisteren avond is uit Wcenen hel hevel afgezon den dat de Oostenrijksche troepen Waliachije moeten bin nenr ukken. Ook Moldavië zal denkelijk weldra door de Oosten rijkers bezel worden wier taak hel sehijnl \e zullen zijn zich tusschen de Russische en Turksche legers te plaatsen in dier voege dat hel hun onmogelijk wordt vijandig legen elkander te handelen waarbij «iet Oos tenrijkse!) leger noglans den slelligen last zou hebben zich van vijandelijkheden tegen de Russen le onthouden. Volgens depêche uit Weenen van heden heeft de Russische generaal Bebutoff het Turksche leger dat 60,000 man sterk was bij Kats verslagen. De Tur ken verloren 3000 man terwijl 84 officieren en 2300 soldaten krijgsgevangen gemaakt en bovendien 15 stuk ken geschut en hel kamp in handen der Russen geval len zijn. De fabiiekatie van uurwerken is in den laatsten tijd in Neufchatel buitengemeen toegenomen en ge durende het eerste halfjaar van dit loopendo jaar zijn van daar enkel naar Amerika ruim 132,000 horlogiën ^verzonden. F a A N K lil IJ E. Parijs 21 Augustus. Uit eene heden in het officiële dagblad opgenomen nota blijkt .dal hei leger in het Oosten eene harde proef heeft doorgestaan ten gevolge van het hee/schen der cholera waardoor het gevoelige en smartelijke vei liezen beeft geleden de houding der troepen dus luidt het verder is echter uitmuntend gebleven en de gezondheidstoestand is thans meikelijk verbeterd. In eene proclamatie des keizers lol het 'leger in hel Onsten leest men Soldalen en zeelieden van het Ooslersche leger »Nog hebt gij niet gestreden en reeds hebt gij eene roemrijke zege behaald. Uwe aanwezigheid en die der Engelsche troepen is voldoende geweest om den vijand te noodzaken tien Donuu weder over te trekken en de Russische schepen blijven schandelijk in hunne havens. Nog hebt gij niet gestreden en reeds hebt gij met moed tegen den dood gekampt. Een vreeselijke hoewel voor bijgaande ramp beeft uwen ijver niet beteugeld. Frankrijk en de vorst dien het zich gegeven heeft zien niet zonder diepe ontroering zonder alle pogingen te werk le stellen om u te hulp le komen zooveel geest kracht en zooveel zelfverloochening. De eerste consul zeido in 1799 in eene proclamatie tol zijn leger De eerste hoedanigheid van den soldaat is de standvastigheid om de vermoeienissen en ontbe ringen te dragen dn dapperheid is eerst de tweede." De eerste toont gij thans de tweede wie zou ti die kunnen betwisten Onze vijanden van Finland lot aan den Caucasus verspreid trachten dan ook vol be zorgdheid te ontdekken tot hoeverre Frankrijk en En geland hunne slagen zullen toebrengen welke zij voor zien dat zeer beslissend zullen wezen want het regt de regtvaardigheid en de heldhaftigheid zijn aan onze zijde. «Reeds zijn Bomarsund en tweeduizend gevangenen in onze magt gevallen. Soldalen gij zult het voor beeld van het leger van Egypte volgen de overwinnaars der pyramiden en van den berg Thabor hadden even als gij in den oorlog geharde soldaten en ziekte te be strijden doch in weerwil van de pest en de pogingen van drie legers keerden zij geëerd in hun vaderland terusr. «Soldaten stelt vertrouwen in uwen generaal en chef en in mij. Ik waak over u en ik hoop met Gods hulp weldra uw lijden te zien verminderen en uwen roem te zien verhoogeu. Soldaten tot wcderziens. Napoleon Nopens de inneming van Bomarsund worden thans nog eenige hij/nuderheden medegedeeld. In de onmogelijkheid om langer wederstand aan het van de land- en zeezijde beschieten te bieden, is de Russische generaal den 16 dezer des namiddags ten 2 ure tot de overgave genoodzaakt. Een der versterkte torens was in de lucht gesprongen, waardoor den belegeraars eene ruime bres geopend werd. De bezetting 2000 man sterk en al het, materieel der forten viel in 's vij - amis handen. Gelijk reeds gemeld is schijnen- niet meer dan 120 Franschen gesneuveld en buiten gevecht gesteld le zijn, Volgens eene depêche uit Bomarsund van 16 dezer zijn 1000 gevangene Russen naar Brest, inge scheept 1000 andere zijn ter beschikking van den admiraal Napier gesteld. Velen mennen dat de expeditie naar de Krim alleen is uitgesteld tol dat het Oostenrijksche leger de Donou-vorslendmnmen binnengetrokken is en de Rus sen die vorstendommen verlaten hebben. Is zulks nu de eenige reden, dan zal de expeditie spoedig voortgang hebben daar de Monileur gisteren volgens berigl uit Wcenen van den 18 dezer meldde boe bel Oosten rijksche korps bestemd om bet eerst Waliachije bin nen le rukken per telegraaf bevel had ontvangen zich op weg te begeven en dat twee vi>n Hermannslad vertrokken brigades den 18 de grenzen moesten over trekken. Over de hoegrootheid der expeditie naar de Krim bestaat nog altijd verschil van gevoelen sommigen meenen dat het geheele verbonden leger nog door Turksche troepen versterkt zich derwaarts zal begeven, hetwelk eene magt zou zijn van 80.000 man anderen houden zulks voor overdreven zoo leest men onder anderen in het dagblad Constitutional dat daarom trent goed onderrigt kan zijn Wanneer wij geloof moeten slaan aan brieven welke uit eene goede bron zijn voortgekomen kunnen wij zeggen dat de expeditie welke van Varna en de naburige havens zal vertrekken of bereids vertrokken is, bestaat uit 53.000 man overgevoerd door 13 Eugel- scbe 8 Fransche en 5 Turksche bodems met 250 transportschepen." Meer en meer begint men in Iwijlel le trekken of hel thans wel op een direct be leg van Scbnstopo! gemunt is hel jaargetijde schijnt daartoe reeds te ver gevorderd en ook is hel-noodige materieel voor een beleg van dit gewigl nog niet ont vangen. Men meldt uit Hamburg van den 23 dezer het bevestigt zich dat dc Turken bij Dayazid eene neder laag geleden hebben. De generaal IVrangel heeft bij die gelegenheid 400 gevangenen gemankt voorts 4 stukken geschut eri 17 vaandels veroverd. Te Genua verkeeren sommigen in het denkbeeld det de cholera aan -vergiftiging door de doctoren lo wijlen is zulks heeft aldaar tot de treurigste tooneelea aanleiding gegeven de doctoren Tesiimo Bergamini en Pitto zijn namelijk zoodanig door hel volk mishan deld dat de eerste ten gevolge daarvan overled<".«i*is de tweede stervende whs en de derde ernstig zi ek lag. Uit Charnouny schrijft men aan de Ga zette de Savoy e hel volgende: De Mont Blanc is weder beklom men door een jong Engelschman oud 22 ja'ren M Blacïcwell genaamd en wel op den 3 dezer. Deze heer heeft op die reis een zeldzaam natuurverschijnsel waar genomen. Sn den nacht van den 10 dezer (Kes avonds ten I I ure, toen een der geleiders de hut der Gfands Mu iets verliet zag hij de randen van de hergen! in vuur. Aan zijne reisgenooten zulks mededeelendefwilden allen zich van dit vreemd verschijnsel overtuigen en zagen inderdaad dat de electriciteil door een ton weder voorlgebragt de rotsen van de Grands Mub'ts ver licht had. Hetzelfde eleclripke licht bemerkten zij ook aan zichzelve. Als zij de armen opligten werden kon (ie vingers verlicht. G El O O T-BRITTASMlEMi Londen 21 Augustus. Met de stoomboot Africa heeft men hier berigten uit New-York lot 9 dezer. De Noord-Amerikaansche bladen welke zij overbrengt zijn letterlijk met verhalen van zware branden opge vuld. De voornaamste daarvan brak den 5 dezer to New-Orleans uil en vernielde twintig groote pakhuis- panden welke in gebruik van 26 verschillende handel huizen waren. Een tweede brand ontstond den 7 dezer te S 1 Louis in de pakhuizen van den Iippt Fit spa trick die benevens eene waarde van 175 000 dollars aan hennep suiker koffij en .andere handels waren vernield werden. Drie andere branden troffen California. Den 11 Julij werden te San Francisco ruim 60 huizen waaronder 18 logementen de prooi der vlammen. Nog grooler is het getal der te Sacra mento verbrande huizen sommigen schallen het op 300. Del stadje Columbia in hel graafschap Gala- veras is den 10 Julij nagenoeg geheel afgebrand; Welke ramp aan opzettelijke brandstichting wordt toe geschreven. Eindelijk vermeldt men de nagenoeg ge heele vernieling van hel mijnstadje Minnesota. Dp heer Fierce president der Vereenigde Staten is den 5 dezer bet .voorwerp van een brutalen aanval ge weest. Toen hij na het sluiten der zittingen van den senaat het kapitool door de noordelijke deur verlaten had en zich nog onder de arcade bevond werd bij ge volgd en aangesproken duor zekeren Jeffords van Char leston die zwaar beschonken en dour l)uke van St.- Louis en Wiggans van New-York vergezeld was die insgelijks te veel gedronken hadden. Jeffords wilde dal de president met hen drinken zou maar deze wei gerde zulks en besteeg zijn rijtuig/ Hel portier was nog open toen hij met een hard gekookt ei op hel hoofd getroffen werd. Jeffords trad hel kapitool weder bin nen en riep daar uil dat de president een verduivelde gek was. IIij werd door de p'olieie in hechtenis geno men en verscheiden getuigen verklaarden dat zij liet ei in zijne hand gezien hadden een hunner dat zij het hem den president naar hel hoofd hadden zien werpen. Eerst ontkende hij zulks maar later tot eenige bezin ning gekomen begon hij te schreijen en uit te roepen het niet le willen overleven dal men hem naar de ge vangenis voerde. Daarop biagt hij een klein mes lo vooischijn stak zich zeiven daarmede in hel heen en zeide dood te willen bloeden inaar toen hij het bloed in sterke male zag vloeijen werd hij ongerust liet zich ontwapenen en stemde er in toe in nader verhoor ge nomen te worden. Maar nu ontving de solliciteur- generaal berigl dat de president de vervolging des ge arresteerden niet wilde en de ongelukkige dronkaard werd gevolgelijk op vrije voeten gesteld. Met door de Noord-Amerikanen plat geschoten en verbrand stadje Gnytown wordt weder opgebouwd. De Britsche kroon lelt 45 bezittingen wier be stuurders een jaarlijksch onderhoud genieten van 118,846 p. st. ggÉI

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1