N.° 67. Woensdag 23 Augustus. 1854, Woensdag en Zaturdag. BESTUREN iliiir E" IN B UITEWLAND. ZIERIKZEESCHE 1/ GODBANT. ajbohrsffsbibkts-fbi^s Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór 4L ure. veeschijibt: PRU3 DEB ADVKBTKKTISBI Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-cn Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. Openbare KaaiUvsrgradering:, gehonden te/ierifezce, den 19 Augustus 8 §54. Voorzitter M.' A. Moews van Bloots, Secretaris 3h.r M.r C. de Jonge. Afwezig de heeren de Crane, Landsknegt en D.r Kelder. De notulen der vorige vergadering worden na resumtie goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van de Directie der Sociëteit: Tol Nul en Genoegenverzoekende eene toelage van f 50 uit de Gemeentekas, voor de tentoonstelling in November voor meerdere uit breiding. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders, ofschoon gunstig gestemd zijnde voor de inwilliging van het verzoek daartoe thans niet mogen adviserenwegens gehrek aan geldmiddelen en mitsdien voorstellen om de Sociëteit te kennen te geven dat later over het verzoek zal worden gedacht, waartoe de verga dering besluitmet bijvoeging op voorstel van 'M.r Egter dat het verzoek in overweging zal wor den gehouden; zonder eenige verbindlenis van vvege den Raad. Wordt gelezen het rapport van den Architect op een request van de firma de Bondt en Comp. om afstand van grond, houdende dat door ver andering van plan het verzoek vervalt. Op voor stel van den Voorzitter wordt het request als vervallen beschouwd. Wordt na lezing vastgesteld het concept besluit voor de bijdrage van f 1400, door de eigenaren van de Garancine-fabriekin de af sluiting der Brakke Gracht. Wordt gesteld in handen der heeren M.'Ermk- rinsD.r Goesians en Jh.r de Jonge, de rekening van de Schuttersraad over 1853, tot onderzoek op rapport. Wordt medegedeeld de Koninklijke goedkeu ring op het reglement der Bank van Leening en besloten het reglement te doen drukken en algemeen verkrijgbaar te stellen. Wordt door Burgemeester en Wethouders aan den Piaad aangeboden, de Gemeente-Rekening )y over 1853, welke gedurende 14 dagen ter visie i zal worden gelegd en waarvan openbare kennis zal worden gegevenen tot commissie van on derzoek benoemd, de heeren M.r Fokker, M.r van Dongen en Jh.' de Jonge. Wordt kennis gegeven, dat de Raadsbesluiten tot verpachting van gras en grond door Gede puteerde Staten zijn goedgekeurd, alsmede van af- en overschrijving op dc begrooting van 1854, niet mededeelingdat zoo de Raad geen gevolg ,vwil geven aan een vroeger besluit tot uitgaaf op onvoorziene uitgaven, en dit op de begrooting van een volgend jaar wil brengen, daartoe de magtiging van Gedeputeerde Staten niet verder noodig is. Komt ter tafel eene missive van de Commissie van fabricage, omtrent de herstelling der tweede houten Binnenbrug, vernieuwing der balansen, volgens prijstarief, a [GS 1,7 l'/i ,net voorstelom die uitgaaf te brengen op de dienst van 1855. Waartoe wordt besloten nadat de commissie de door M.' Fokker gevraagde inlichtingen gegeven had, a. of de slechte toestand der brug niet bekend was bij het maken van bet algeraeene bestek; b. of de reparatie niet ten laste van den aannemer kon gebragt worden, hetgeen beide ontkend wordt. De Commissie van Fabricage legt over de cor respondentie met Robbé en Comp over het gaz zich gedragende aan liet rapport van den beer Ochtman, hetwelk de Voorzitter verzoekt, dat in eene besloten vergadering worde uitgebragt, waarop de openbare zitting in eene met geslotene deuren verandert. Na heropening, verzoekt do Voorzitter dat de Secretaris den brief voorlcze van de firma Robbé en Comp., die hun verzoek, om de stad met gaz te verlichten, intrekken; daar ééne fabriek hen voldoende drukte geeft; alsmede een verzoek van L. Janse en J. Janse om de gazverlichting te Zierikzee daar te stellen, gelijk die te Mid delburg door de heeren Robbé en Comp. geschiedt welke laatste gesteld wordt in handen van de Commissie van Fabricage, op rapport. Waarna de vergadering is gesloten. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van «Je ingezetenen dat er op Zaturdag den 26 dezer maand eene algemeene inspectie op de straten zal worden gehouden weshalve een ieder wordt verzocht te zorgen dal de stralen voetpaden goten en sloepen ieder vóór zijne woning of erf be hoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn onder herin nering aan de strafbepalingen hij het policie-reglement tegen de nalatigen verordend. En opdat een ieder hiervan kennis droge zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee 19 Augustus 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat do Gemeente- Bekening over bet dienstjaar 1855 ingevolge de wet gedurende veertien dagen van heden af voor een ieder op de Secretarie ter inzage is nedergelegd en legen be taling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee 19 Augustus 1854. DE CRaNE Voorzitter G. de JONGE Secretaris. DÜITSOHtAHD. Keulen 20 Augustus. Met stoffelijk overschot van den op eene zoo treurige wijze omgekomenen koning van Saksenis 11. woensdag avond op pleglige wijze in de R. K. hofkerk te Dresden ter aarde besteld. Tot de vele karakteristieke anecdoten welke van dien algemeen geachlen en geliefden vorst verhaald wor den behoort de volgende twee studenten ontmoetten eens op hunne wandeling in het Tyroler hooggebergte een eenvoudig gekleed man met wien zij zich des to liever onderhielden naardien bij hun van de bloemen en planten des lands veel belangrijks wist mede le dee- len. Op hun verzoek f of zij hem bij zijne navorschingen vergezellen mogten antwoordde hij o ja als het do heeren niet verveelt zal bet mij genoegen geven." Zoo ging het dan den geheelen dag door over bergen en door dalen en menige zeldzame bloem kruid en steen werd ingezameld en door do vreemdelingen zorgvuldig in de botaniseertas welke de man om bet lijf droeg geborgen. Toen nu de avond gekomen was en bet ge zelschap scheiden zou verzochten do studenten den naam van bunnen begeleider, te mogen weten en schreef deze dien bereidwillig in hun album namelijk «Ere- derik Augustus van SaksenEn toen nu de jongelieden hem met verwondering hierover aanstaarden zeide do vorst lagchende «Ja. ik ben een botanicus, maar bovendien een weinigje koning." r R A N Parijs 19 Augustus. De regering heeft de vol gende depêche ontvangen en ter beurs doen aanplakken: a Dnnlzig den 19 Augustus ten 8 ure 25 minuten. De consul van Frankrijk aan den minister vari buiten- landscho zaken. Liet keizerlijk jagt la Reine Hor tense is alhier aangekomen. Bornarsund heeft zich op ge nade of ongenade overgegeven 2000 gevangenen en 100 kanonnen bevinden zich in de rnagt der verhonden legers. De verliezen op de vloot en onder de troepen zijn van weinig beteekenis." De ontvangst dezer heugelijke tijding werd ook aan de inwoners dezer hoofdstad aangekondigd door het kanongebulder van het hotel der invalieden. Ter zake de twijfelende houding van Oostenrijk en Pruisen vooral van laatstgenoemde mogendheid na de ontruiming der Donau vorstendommen door du Russen behelst het Purijsche blad le Pays dal eeniger- male geacht wordt hel gevoelen van hel gouvernement uit le drukken een artikel waarin wordt te kennen gegeven dat die immer aarzelende houding geenerlei invloed zal oefenen op de hesluiten der westelijke mogendheden deze zullen met niet minder vasten tred voorwaarts gaan op den ingeslagen weg zij zijn sterk genoeg om alleen hun doel le hereiken en Rusland te dwingen. Echter, al doet de houding der Duilscho mogendheden Frankrijk en Engeland in geenen deele van hunne politieke gedragslijn afwijken belemmert zij niettemin hunne handelingen zij doet een kostbaren lijd verliezen door nutlelooze discussiën en uit dit oogpunt is het hoog lijd dat deze een einde nemen eu meerder licht worde verspreid over den eigenlijken slaat van zaken. Het Journal de Frankfort heeft uit VVeenen dd. 12 dezer en naar het verzekert uit eene echte bron het berigt ontvangen dat Oostenrijk do verwijdering der Russische troepen uit de Dooau vorstendommen als aanleiding gebruikt tot nieuwe pogingen ter herstelling des vredes dat hel echter geenen vrede wil zonder af doende waarborgen voor Europa's evenwigl maar, deze waarborgen eenmaal van Rusland verkregen heb bende, de hand niet zal leenen tot het uitvoeren van verder gaande plannen die welligt bij de Weslersuha mogendheden legen Rusland mogten bestaan. Het huiselijke en zedelijke leven der Parijsche bevolking vertoom eene sterke schaduwzijde gelijk do volgende daadzaken aanloonen. In hel jaar 1852 lel do men binnen Parijs 33,284 geboorten hiervan wareu 22,426 wettige en 10,858 onwettige kinderen. Van (Je eerstgenoemden kwamen 1331 in openbare hospi talen ter wereld en van de laatslen 5043. Van do on wettigen werden 2095 door de vaders erkend. Onder de '27,889 sterfgevallen hadden er niet meer dan 17,880 in de woningen der overledenen plaats 8837 in de burgerlijke hospitalen 767 in do militaire gestichten; 110 in de gevangenissen; 345 personen waren doodgevonden. Met andere woorden een derde gedeelte der bewoners van Parijs overlijdt in do hospitalen. Met deze alles behalve verblijdende daadzaken staat in naauw vehand dat hel budget der stad Parijs voor 1854 meer dan 55 mihoen bedraagt van welke het octrooi 40 mihoen levert daarentegen de stedelijke schuld 12 de policie-prefecluui 8 de hospitaleo 6a 7 mihoen vereischen. g ROOT-BRITT n n i e n. Londen 19 Augustus. Heden is hij de admiraliteit eene telegrafische depêche van den vlagluilonant des vice-admiraals sir C. Napier ontvangen het berigt in houdende dat do forten van Bornarsund zich den 16 dezer ten halfeen ure aan de geallieerde krijgsmagt hebben overgegeven.- Ongeveer 2000 krijgsgevangenen hebben hunne wapenen nedergelegd en zijn onmiddelijk ingescheept. Het verlies aau beide zijden was on beduidend.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1