r 23ERIKZEESGHE COURANT. Zaterdag 19 Augustus. 1854. N.° 66. Woensdag en Zaturdag. bij f, v parliitjes a f 14,30 O verm, gedeelte- Vlaams. I. Korte Zeeuws, a f 7,40 :n 16887 tapene "v enden. erleed oerte P van en en 1bo0bts1i3ents-prxj3 Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.' snamidd. vóór et ure. vEascauBi: bijna UNA. i/czee öo ra at de met k. rs en iilen 1 lot k te laarn der k. lar den. zich KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 19 dezer maand des namiddags ten 12lft ure op hel Raad- buis alhier eene openbare verg^aderin» van «lesi Gemeente-BaatS zal gehouden worden. Zierikzee den 17 Augustus 1854. DE CRANK. den rge- 17 do T, loio R de ?or El- de ke au no en BUITENLAND. 9vit80hi.asd. Keulen» 15 Augustus. Wegens Bomarsund is nader berigtvan 8 dezer, volgens hetwelk twee vschepen der geallieerde eskaders eene Russische bat terij van 5 stukken vernield hebben en hot aan land gezet korps troepen voorwaarts trok langs de hoogten die de vestingwerken beheerschen. Van de zeezijde werd gelijktijdig een gedeelte van het fort door drie schepen aangetast. Een Berlijnsch dagblad zegt dat ofschoon van de Westersche mogendheden de noodige' waarborgen in het belang van Pruissen en Duitschland geëischt 7i|n het in het. algemeen belang dor verbonden Duit- sche siaten noodig is het tractaat van 20 April op breo- dere schaal te herzien. Naar de bewering van andere bladen heeft de Pruis ische regering den 3 dezer eene circulaire nota aan de Duitsche hoven afgezonden om hare verwondering te betuigen dat. Oostenrijk zonder Pruissen daarin te ken nen die regeringen uitgenoodigd heeft een gedeelte des hondslegers op voet van oorlog te brengen. Volgens te Wennen ontvangen berigt is de aarts hertog Albrechtvan Oostenrijk den 9 dezer aan het hoofd van het negende legerkorps Moldavië binnenge rukt terwijl eene andere afdeeling Wallachije bij Rot- herthurm binnentrok. r h a w k b n n, Parijs 15 Augustus. Men spreekt op nieuw van de vijandelijke gezindheid jegens Turkije aan den dag gelegd door vorst Alexander van Servië die wat de sultan hem bevolen heeft zou weigeren om de troepen af te danken dien hij verzamelde toen de strijd op de grenzen scheen uit te breken ten gevolge van de be zetting van Klein-Wallacbije door de Russen. Ook zou den zekere Servische districten zich met de Montene- [P* giijnen vereenigen om de porte den oorlog aan te doen. Daar echter nu de Russen de vorstendommen ontrui men en Oostenrijk des noodig de porte de behulpzame hand zou bieden om de rust in die provinciën te hand haven laat hel zich aanzien dat de Serviërs en Mon- lenegrijnen het vruchtelooze van alle pogingen zullen beseffen en dat zij van hunne plannen zullen afzien. Volgens per telegraaf ontvangen berigtuit Turijn van den 13 dezer is de cholera te Genua sterk aan hut afnemen. Te Turijn Livorno en Rome heersebt die ziekte in geringe male doch le Napels daarentegen is ij in hevigheid toegenomen terwijl vele inwoners die stad verlaten. Het langdurig verblijf dos Franschen keizers in de nabijheid der grenzen van Spanje, juist nu dot rijk aan opstand en regeringloosheid ter prooi is, wordt door sommigen met.of zonder grond daarmede in verbond gebragt. De berigten uit Spanje luiden van dag tot dag treuriger. Madrid blijft bestendig in de magt der po litieke genootschappen welke niet alleen de, koningin maar ook Espartero beheerschen. Gewapende benden dringen de verdachte woningen waardoor zij die der rijken verstaan binnen en begaan daar volgens de getuigenis der liberale bladen zelve allerlei buitenspo righeden. De huizen worden onder de oogen der po- licie die niets daartegen durft aan te wenden door zocht en leeg geplunderd, in den nacht van 6 op 7 dezer zijn de clubs te San ïsidoro nabij Madrid ver gaderd geweest om over het lol van Maria Christina en hare dochter te beraadslagen en zullen gewis hunne hevelen deswege aan de regering toezender» die zich denkelijk daaraan onderwerpen zal. To Barcelona is bel nog erger gesteld. 20,000 men- schen hebben uit vrees voor hel gepeupel die stad ver laten. Het leger dat het voorbeeld van den opstand gegeven heeft kent zich nu naauwelijks het regt toe om dien te onderdrukken. Niet Espartero maar Pucheta de toreador wiens manschappen de huizen op vier mijlen in den omtrek doorzoeken is thans de rnagtigste persoon in Spanje. Men eelooft dat het algemeen sternregt geproclameerd zal worden en bij liet heerschend schrikbewind zal uit de verkiezingen vermoedelijk eeno hevige vergadering ontstaan die het koningschap met den val bedreigt. Het Madridsch dagblad Tribune somt de schuld flor koningin weduwe Maria Christina van Bourbon aan den staat dus op vier en twintig millioen die zij van 1834 tot 1840 onwettig als koningin-regentes ont vangen heeft naardien zij kort na den dood van haren eersten gemaal ten tweeden male gehuwd is twaalf millioen die haar hij hare terugkomst uit Frankrijk betaald zijn voor de drie jaren welke zij buitenslands doorbrngl en vijf en dertig millioen het verschil tus- schen Spaansch en Amerikaansch gold voor de tien jaren dat zij haar jaargeld op de schatkist vat» Cuba ge trokken heeft makende le zarnen een bedrag van een en zeventig millioen realen. «Met het zweet der bevolking, zoo voegt dat blad daarbij heeft de familie Ilianzares haar paleis van Gulle de las Rejas gesticht landgoederen te Tarran§on aangelegd <io kolenmijnen van Langres verkregen een groot gedeelte van den Gyonspoorweg zich toegeëigend, vele aandeelen in de kanalisatie van de Ebro en in de Spaansche maatschappij van nijverheid genomen met senor Salamanca in verschillende spoor weg-ondernemingen deelgenomen en te Ilavannah werkplaatsen en andere ondernemingen gevestigd." Londen 12 Augustus. De koningin heeft heden do zitting van het parlement in persoon gesloten. De groote menigte die zich np haren weg naar het gebouw bevond deed onafgebroken toejuichingen hooren. In de door haar uitgesprokene rede begon zij met hare tevredenheid lo betuigen over den ij ver en de energie waarvan het parlement de bewijzen had gegeven ten einde den oorlog, waarin Engeland gewikkeld was, krachtdadig voort to zetten. Met de medewerking van den keizer van Frankrijk zeïde zij verder zal ik trach ten dien beerzuchtigen en overweldigenden geest van Rusland le onderdrukken een geest die ons gedwon gen heeft de wapenen op te vatten ter verdediging van een bondgenoot en om de toekomstige rust van Europa le verzekeren. Verder gaf zij hare bewondering te kennen over den moed en de volharding der Turken te Silistria en aan den Donau. Daarna zeiile zij dat ten gevolge van den oorlogstoestand verschillende binnenlandscbe aange legenheden onafgedaan hadden moeten blijven even wel gaf zij haren dank te kennen voorden ijver waar mede het parlement verschillende belangrijke maatrege len had genomen. Bij die gelegenheid gewaagde de koningin van de wet op de kustvaart de daarstelling van een directe controle van hel lagerhuis op de heffing der inkomsten de verbeteringen in het regtswezen en in de organisatie van de universiteit van Oxford en ein delijk van den aangenomen maatregel om de misbruiken en omkoopingen Dij de verkiezingen voor te komen. Ten slotte eindigde zij met den wensch dat de leden door één geest van eendragt mogten blijven bezield en dat nu Engeland beroofd was van den vrede mei hel buitenland allen zouden trachten den binnenlandschei» loesiand le verbeteren. Volgens brieven uit de vloot in de Oost-Zee heeft de admiraal Napier de strengste orders aan het geheele eskader uitgevaardigd dat de hooren op de Alands-eilanden op de vriendschappelijkste wijze be handeld van niets wat hun eigendom is beroofd en voor de volle waarde var» alles wat van hen geëischt wordt betaald moeten worden. FBIJI DKB ABVBRTBNTIBB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, fluwclijhs-en Oooiherigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. BINNENLAND. Zierikzee 18 Augustus. Eergisteren avond woeddo alhier en in dil eiland een lievig onweder. Eona menigte vee is op verschillende plaatsen in de slooten geraakt doch het grootste gedeelte zonder letsel be komen le hebben voor zoo ver wij weten er des morgens uitgehaald. Een persoon die te paard zat is door liet schrikken van het paard er af geworpen en heeft zich voor en achter aan het hoofd gekwetst. Van andere ongelukken is niets ter onzer kennis gekomen. Zierikzee, IS Augustus. Het orgel-concert, op gisteren in de Nteuwe Kerk door den heer G. Overman met medewerking van de mannen-zangvereenigin» gegeven heeft algemeen genoegen verschaft en werd met de tegenwoordigheid van een talrijk publiek vereerd. De talenten van den organist de voor treffelijkheid van het orgel de kunst broederlijke wel willendheid bleken weder duidelijk. Wij meenen hier de tolk van zeer velen te zijn als wij den wensch te kennen geven dat een dergelijk concert zich dikwijls, herhale. Een kunststuk toch als dit orgel is verdient wel dat daarvan een veelvuldig gebruik wordt gemaakt en de bekwaamheid van den organist is eene reden le meer dat wij het zouden mogen bejammeren indien hij buiten kerkelijke dienst het publiek daarop niet menigwerf kon en wilde vergasten. Wij zien daarom roet verlangen binnen korten tijd weder de aankondiging van een orgel-concert te gemout. Men meldt uit Middelburg van (Jen 1G dezer Wij vernemen met genoegen dat onze stad een be zoek zal ontvangen van de zoo gunstig bekende fan- faristen van Mechrlen bestaande uit een hondertal nitgelezene muziekanten. Zij zullen maandag den 21 omstreeks t uur in den namiddag aankomen zich door het geven van een luisterrijk concert doen hooren om vervolgens over Vlissingen met de door hen afgehuurde stoomboot weder naar Belgie te ver trekken. Volgens hetgeen vroeger is vermeld bestond bet voornemen in de Kloosterkerk te's Hage de plaats aan te wijzen waar Neérlands geliefde volksdichter Cats t begraven ligt. Dit voornemen heeft alsnu uitvoering erlangd zijnde den 27 Jnlij II. aan de zuid-oostzijdo van den oostelijkste»» der twee pilaren welke zich in de Kloosterkerk bevinden een wil grijsgeaderde mar mersteen rondgebogen en om den pilaar sluitende 9 gesteld waarop den naam van Jacob Cats in verbeven letters fraai gebeiteld is. Cats ligt genoegzaam aan den voet van dien oostelijken pilaar begraven. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich den 5 September naar bet kamp van Zeist begeven. Het Staatsblad n.° 100 behelst (Je wet van 28 Junij tot regeling van het armbestuur n.° 102 houdt de wet van 19 Junij II. m behelzende eenige veran deringen in de straffen op misdrijven gesteld, en n.° 103 beval de wet van 29 Junij II. houdende uitbreiding van de regtsmagl der kantonregters in strafzaken. Deze drie wetten zijn uitgegeven den 12 dezer en komen derhalve in werking den 1 September aanstaande. De artillerie is sints 4 weken te Goriochem bozig met het verzenden van geschut en ander krijgsmate- riëel niet minder dan 24 schepen zijn of worden al daar geladen onder de laatst afgezonden schepen is er een bestemd geweest naar Delfzijl en der» Helder ter wijl ook de nieuw gebouwde torens om deze vesting zoo als te Vuren Hindewijk enz. mede gewapend wor den. Thans voert men wederom krijgsinateriëel aan zoodat er bij voortduring veel drukte is. Men verneemt dat het kofschip de Jonge Albert zondag morgen ten 3 ure met de Engelsche equipage Harlingen heeft verlaten. Hel is door een Hollandschen loods in zee gebragt en zou regtsireeks naar Engeland stevenen. Daaruit mag worden opgemaaktdat do moeijelijkbeden welkewegens het bezit van dien bodem tusschen den Engelschen prijsmeester en den gezagvoerder bestonden en waaraan de recerin. vo r het overige geheel vreemd schijnt te zijn geweestuit den weg zijn geruimd.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1