Woensdag 16 Augustus. 1854., k Woensdag en Zaturdag. N.o 65: ZIERIKZEESCHE COURANT. A325 0T»3aai:MKaaTS-I»EIJS Per ine maanden f2,00. Franco per pofy|/2,25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. voor dl ure vsascHuwT: AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 16 dezer maand des mid dags ten Raadhuize in liet openbaar aan den minst- eischende aan te besteden de levering van do benoo- digde vaas Sf tot vateea Jen dienste der Straatverlichting gedurende het sai- zoen van 1854 op 1855 overeenkomstig de voorwaar den daartoe vastgesteld welke van heden af ter Secre tarie voor gegadingden ter lezing zullen voorleggen. Zierikzee den 12 Augustus 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. AFKONDIGING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat het primitieve kohier der personele belasting over de loopende dienst van de wijken C en D dezer gemeente op den 3 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in Zeeland is invorderbaar verklaard en op lieden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier rnet aanmaning aan een iegelijk om zijnen aan slag getrouwelijk ingevolge de wet te voldoen. Zierikzee den 15 Augustus 1854. I)E CRANE. BUITENLAND. ÖUIXQ O H L A Q 9. Keulen, 11 Augustus. De stoomboot Nicolai I beden te Danlzig gearriveerd beeft het berigt overge- bragt dal drieduizend man Fransche troepen den 8 de zer te Bomarsund geland zijn en dat de Russen daar bij acht kanonnen verloren hebben. De Westeiscbe vluien lagen dien dag bij Ledsund. Te Warschau vlijen velen zich meteen aanstaand bezoek des keizers en met inwilligingen aan de Polen welke daarvan het gevolg zal zijn. De notabelen zou den hijeen geroepen en over de weder invoering van verschillende nationale instellingen en gebruiker» die lot den opstand in hel jaar 1831 in stand gebleven zijn geraadpleegd worden. De voorstellen der Weslersche mogendheden tot verkrijging van een grondslag voor vredesonderhande lingen in antwoord op de Russische voorstellen ge daan zijn schrijft men door bet Weener kabinet met aanbeveling tot aanneming daarvan naar Peters- burg gezonden en moeten wel waarborgen voor een duurzamen vrede maar geene wijziging in het grond gebied alleen verandering in Ruslands betrekkingen met (Je aan dat rijk grenzende landen verlangen. 2- H A ra m. sj K. Parijs, 11 Augustus. De Monileur bevat heden den tekst van het antwoord van graaf Nesselrodc op de Oostcnrijksche nota, waarin van Rusland de ontrui ming der Donau-vorstendornmen werd gevraBgd en tevens den tekst van hel antwoord van den heer Drouin de Lhuys Fransch minister van buitenland- sciie zaken op de mededeeling van dat Russische ant woord door Oostenrijk aan hel kabinet der Tuileriën in welk stuk bet Fransch bewind vei klaart zijne toe slemming niet te geven lot eene wapenschorsing maar eenige hoofdpunten aangeeft els voorwaarden waarop over den vrede zal kunnen worden onderhandeld namelijk opheffing van het Russische protectoraat over YVallachije Moldavië en Servie vrije vaart in do Donau-rnonden herziening van hel Iractaat van 1840, wat de grensbepaling betreft geene magtsuitoefening door Rusland in de Zwarte-Zce. In weêrwil van alle deswege verspreide geruch ten is het thans gebleken dat de koningin-moeder den 6 dezer inderdaad dc Spaanscho hoofdstad nog niet bod verlaten. Al de leden van het kabinet waren toen te Madrid aanwezig uitgenomen de heer AJonzodo minister van justitie, doch het ministerie had zijn programma nog niet openbaar gemaakt zelfs was de wijze van verkiezing voor de nieuwe corles nog niet vastgesteld. De junta heeft ter kennis gebragt van E spur ter o dat bel aan do konigin-moeder Maria Christina, niet zal vergund worden Spanje te verlaten tot dat do corles die eerlang zullen bijeenkomen de handelin gen dier vorstin zullen hebben onderzocht en naar aanleiding van den uitslag .van dat onderzoek eene be slissing omtrent baar verder lol zullen hebben gegeven. Hel kabinet beeft zich met deze zienswijze van dejunla vereenigd en dien overeenkomstig besloten. In het Ural-gebcrgto is onlangs eene gewigtigo ontdekking gedaan. Men vond namelijk in de goud- wasscherijen van Kameno Pawslowsk zeer fraaije rozenkleurige topazen zoo ais die alleen Brazilië tot dus verre heeft voorlgebragt. Deze ontdekking is des te gewigliger, naar mate de aanwezigheid van dusdanige topazen doorgaans voor een bewijs wordt gehouden dat aldaar ook goud en diamanten voorbanden zijn. Toen men voor eenige lijd ie Kairo een Egyp- tischen sarkophaag liet openen vond men bij eene mumie verscheidene tarwe-aren. Een hoogieeraar ui de landbouwkunde te Compeigne ontving negen kor rels van deze (luizende jaren oude tarwe zaaide ze en kreeg bewonderenswaardige resultaten. De stengel heeft een meer dan gewone dikte en bevat 20 aren welke door elkander 100 buitengewone groote korrels hebben. Men zal nu met dit oude Egyliscbe graan proeven in het groot doen. 6BOOT-EHITTAKB11E1H. Londen 10 Augustus. Bij gelegenheid dat gisteren de uitslag van een door den coroner Wakley ingesteld onderzoek naar de omstandigheden van eenige aan de cholera gestorven personen bekend gemaakt werd is liet gebleken dat de woningen van al die overledenen in naauwe morsige en ongezonde stralen gelegen zijn, geen versche lucht genoeg hadden en overbevolkt waren. Het voorbeeld eener armenschool te Trooting werd hij— gebragt waar bij eene vroegere epidemie, dertien honderd kinderen als opeengepakt zaten in een school lokaal dat voor slechts vierhonderd kinderen bestemd was. Tweehonderd dier ongelukkige kinderen bezwe ken binnen weinige dagen, terwijl niemand der overige tienduizend inwoners var» die plaats door die ziekte aan getast is. De geneesheeren verklaarden voorts ais hunne meening dal de cholera nagenoeg geene slagloffiws maken zou wanneer ieder die de eerste sporen daarvan in den vorm van gewonen buikloop bespeurde terstond geneeskundige hulp inriep. Voorts prezen zij (hetwelk bier alleen als berigt wordt bijgevoegd zonder het al of niet juist der opmerking te neoordeeleu) het ruim gebruik van gewoon tafelzout bij iederen maaltijd aan met bijvoeging dat in Indio waar de ziekte hevig heersebt doorgaans groot gebrek aan zout bestaat. BINNENLAND. Zierikzee 14 Augustus. In den nacht van den 10 op den 11 Dezer heeft zich do landbouwer J. IJ. wonende in den Zuidhoek onder deze gemeente van hel leven beroofd door zich op den dorschvloer op te hangen betgeen in den vroegen morgen door een zijner dorschers het eerst is ontdekt. Nieuwkrkerk in Duivelanu 13 Augustus. Heden hield alhier onze geachte leeraar d.a L. bouman zijne afscheidsrede naar aanleiding van Opent». 3 3» Gedenk dan hoe gij het ontvangen en gehoord hebt en bewaar het en bekeer n. Talrijk was de schare die het bedehuis vervulde, groot was do belangstelling ook van elders betoond. De gemeente Nieuwenbuurn naar welke z. e. w. henen gaatwenschen wij heil met haren toekomstige» leeraar. In de zomer-vergadering der provinciale com missie van onderwijs in Zeeland gehouden 6 Julïj 11. hebben zich aangemeld en zijn toegelaten 1. voor ou derwijs in bet fransch eene onderwijzeres een onder wijzer een kweekeling de eerstgenoemden zijn toege laten de laatste is afgewezen; 2. voor het engelscb een onderwijzer heeft zich aangemeld en is toegelaten 3. voor hel hoogduitsch een ouderwijzer meldde zich PMJS 3ER ABVEBT12KTIEK Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f behalve hel Zegelregt. aan en werd toegelaten 4. voor den 2den rang hebben drie onderwijzers zich aangemeld en zijp toegelaten 5. voor den 3den rang meldden zich drie onderwijzers en een kweekeling aan van welke de eersten zijn toego- ,1 laten doch laatstgenoemde werd afgewezen en hem i> den 4den rang verleend 6. voor den 4<Jen rang zijn de twee kweokeüngen toegelaten die zich daartoe hadden aangemeld In de vergadering van het Nedorlandsche onder wijzersgenootschap den 1 dezer te Tiel gehouden is besloten de eerstvolgende algemeene vergadering te Middelburg te houden. tn de zitting van de tweede kamer der staten-geno- raal van jl. donderdag zijn de beraadslagingen voort gezet over bel ontwerp tut verhooging- van hoofdstuk V der staatsbegrootiugen van de begrooling van hel bij zonder fonds tot voldoening der uitgaven voortvioei- jende uit de kolonisatie van beboefligen in de kolonie der maatschappij van weldadigheid over 1854. Na korta discussie is het aangenomen met 32 legen 5 stemmer». Daarna worden de beraadslagingen yeopend over het hoofdstuk V der slaatsbegrooting 1854 (stichting van een stoomgemaal ter ontlasting van Rijnlandsoh boezem op den IJssel). De voorzitter bemerkt intusschen dat er geen 35 leden tegenwoordig zijn en olzoo niet in ge noegzaam aantal om te kunnen besluiten. De werk zaamheden zijn derhalve gestaakt en de vergadering is uiteengegaan. De eerste kamer der stoten-generaa! is bijeenge roepen tegen woensdag den 23 dezer lot hervatting harer werkzaa mheden. Men verneemt dat de wetten houdende veran deringen in de bestraffing van misdrijven en houdende uitbreiding van de reglsmagt dor kaulonregters met den I September aanstaande in werking zullen kómen. Bij missive van 26 Julij jl. litt. d zesde afdee- ling heeft de minister van binnenlandsche zaken de heeren commissarissen des konings in de verschillende provinciën aangeschreven om opgave te doen betref fende den aanstaanden oogst den voorhanden zijnden voorraad en de prijzen van de granen en alzoo welke uitzigten liet te veld staande gewas opent en verder zoodanige opgaven nis de commissiën en maatschappijen van landbouw en andere te raadplegen deskundigen zullen verschaffen en wel om aan eene aanvraag van hel Fransche gouvernement ten deze te kunnen voldoen. De Maatschappij: Tut Nut van t Algemeen, hield den 8 dezer in hel kerkgebouw der doopsgezinde ge meente te Amsterdam hare zeventigste algemeene vergadering, onder presidium van d.s II. J. Spijker waartoe de afgevaardigden uil 193 departementen wa ren opgekomen. De voorzitter opende de bijeenkomst met eene krach tige rede waarin hij na eene gepaste inleiding de medewerking der aanwezigen inriep i»ij de vervulling zijner dubbele betrekking en als voorzitter der alge meene vergadering en als voorzitter der commissie van wetsherziening. Ook herdacht hij wijlen den heer boeke die hij de vorige algemeene vergadering de plaats van tweeden voorzitter bekleedde. Na eenige algemeene beschouwingen over den aard en de strek king der maatschappij verklaarde spr. du vergadering geopend. De beer P. M. G. van Hees deed nu als secretaris des hoofdbestuurs verslag van den toestand der maat schappij gedurende hel vorige dienstjaar. Du verslag werd zonder stemming als kennisgeving aangenomen. Na eenige oogenbikken pauze werd de vergadering hervat. Het voorstel van het hoofdbestuur tot uittrekking van /'3000 voor het schoolfonds in tiet volgende jaar werd bij acclamatie aangenomen. Omtrent bet gedeeltelijke doch thans afgescheidene departement Batavia werd besloten de achterstallige conlribuliën der leden van bet afgescheidene gedeelte uit edelmoedigheid niet in te vorderen. Dit besluit werd genomen nadat daarover het woord hadden ge voerd behalve net hoofdbestuur de departementen 's Llage en Batavia. Over de vraag zal het hoofdbestuur de afgeschei dene afdecling Batavia onopgemerkt voorbijgaan of

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1