3V0 62. Zaturdag 5 Augustus. 1854. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIE* ÏK 3ERIKZEESG GOORANT. ABOMMKMBWTS-PHIil J Per drie maanden /"2.00. Franco per pout f 2.25. Inzendingder Advert, daags te voren'snamidd. vóór 4 ure verschijnt: PRIJS HSR iDTIBTlBTISa Gewone 15 cents de regel. Doodberigten van 1-6 regels Geboorte-Huwelijks-en f 1 behalve hel Zegelregt. BEKENDMAKING. Rurgemeester en Wetiiocders van Zierilczee ver- willigen hij ilere het publiek dat de gewone KERMIS of JAARMARKT alhier zal gehouden worden als van omls aanvangende op den laatsten maandag in Augustus gedurende luiee weiten en alzoo van den 28 dezer maand tol den 9 September aanstaande. f)e kramers worden verzocht (ol het hekomen van plaalsen zich in lijds met vrachtvrije brieven hij den heer M. Couvék Marktmeester alhier aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk palent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horoskooplrek- krrs of bedelaars op de kermis zullen worden toe gelaten. Zierilczee den 3 Augustus 1854. 1)15 CRANE, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Bdrgkmeester van Zierilczee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 7 dezer maand des voormiddags ten 10 ure op het Raad huis alhier eene openbare vergadering van «Hen ïveineente-ICaad zal gehouden worden. Zierilczee den 4 Augustus 1854. DE CRANE. JD D I B UÏTENLAMD. DÜITflOHEAfaa. Keulen 31 Julij Brieven uil Warschouw tol den 26 dezer zeggen dat vooral gedurende de laatste tien dagen het doortrekken van Russische troepen onafge broken voortging Zij rigten zicli naar Podolië waar reeds een talrijk leger verzameld moei zijn en van welk punt de (roepen gemakkelijk naar verschillende bedreigde punten kunnen oprukken. De bezetting der Poolsche hoofdstad is insgelijks aanmerkelijk versterkt. De laat ste recrutering is aldaar zonder tegenstand ten einde ge- bragt. Men wildal te Berlijn antwoorden van Frankrijk en Engeland zijn ontvangen houdende bepaalde afwij zing vah de voorstellen vervat in de Russische nota van antwoord op de Oostenrijksche sommatie. De voorwaarden waarop zij willen onderhandelen zijn onverwijlde ontruiming der vorstendommen en gemeenschappelijk protectoraat over dezelve waarbij aan Oostenrijk de uitvoering is opgedragen gemeen schappelijk protectoraat over de niet-Muzelmannen in Turkije naar de grondslagen van het protocol van Palm zondag. Vrije schoepvaart op den Donau en de Zwarte- Zee en eene vrijhaven in die zee. Vergoeding der oor logskosten. Men meldt uit Konstantinopel van den 21 Julij Het voornaamste nieuws dat van hier is te melden betreft het sluiten van een verdrag tusschen Rusland en Perzie. Men wil hier dienaangaande weten dat het voornaamste lid van het Perzische kabinet zich be geven heeft tol den Russische» generaal die in Georgie bevel voert en dezen de voorwaarden heeft medege deeld waarop de shall genegen zou zijn tot de voor stellen van den czaar toe te treden te weten 1 Rusland zou zich moeien verbinden aan Perzie terug te geven de provincie Erivan tol aan Gocha het ge bied van Karabagli en een gedeelte van dat van Tauiish; 2 Rusland zou de schulden van Perzie moeten be talen 3.° Rusland zou zich moeten verbinden Perzie te helpen tot herwinning der districten van Kuiter- Dam bet en van olie deelen van bet gebied welke door de Turken in de provincie Azerbyan zijn veroverd en 4.°, door Rusland zouden twee fuiilioe» dukaten aan den Perzischen onderhandelaar moeten worden uitbe taald. Oj) deze voorwaarden zou Perzie zich geheel ter beschikking des keizers van Rusland stellen en zich verhinden niet alleen zijn leger legen Turkije maar ook legen alle Ruslauds vijanden te bezigen. Er moet thans stellig besloten zijn lot de expeditie naar de Krim. De troepen daarvoor zijn reeds aange wezen en de eskaders maken zich gereed om deze te ontvangen. De tijdingen uit Azië luiden gunstiger. Te Gallipoli maakt de cholera vele slagtoffere. De voltrekking van het huwelijk van den zoon van lieschid- pacha met de oudste dochter des sullans is op don 9 Augustus bepaald. r R A ze K R IJ K. Pakijs 1 Augustus. Heden alhier uit Weenen ont vangen tijdingen houden in. dat het Russische leger den 28 I/. de ontruiming van Kulugereni beeft aangevan gen reeds waren de artillerie on de hospitalen naar Sereth gerigt. Het Spaansche dagblad Clamor schat het aantal dor te Madrid opgeworpen straat verschansingen op 280 en laat daarop volgen Alle avonden zingt men bij die barrikades de hymne van Ripgo. Het aantal der tol verdediging der straat versperringen ingeschreven burgers is bijna 40.000 van dat getal zijn er 17.000 gewapend. De beeldlenissen der generaals Espartero en O'Donnel prijken hel meest hoven de barrikades die van Didce en Serrano zijn minder veelvuldig." De toespraak den 24 dezer door den generaal don Narociso Ametler aan de gewapende bevolking van Madrid gerigt is van den volgendon hoogdravende!» inhoud Dappero burgers Door «le junta met het bestuur en bevel der barrikades vereerd het» ik daaruit de vrijheid de nationale roem de volkoinene bevrijding zien ontstaan. Die overwinning is de uwe, uitsluitend de uwe de natie bewondert u het vaderland is u er kentelijk. Laaghartige handlangers der dwingelandij strnoijen, met de meeste behendigheid het goud en den haal in de gelederen van de helden der drie dagen, opdat gij uwe wapenen legen de borst van die uwer broeders rigten zoudt welke zij mot de hunne niet hebben kun nen vernielen. Waakt waakt blijft standvastig moedigen voorzigtig in de fiere houding, die het groot ste der Volken past. Zijt edelmoedig zoo als ik beldhaflig en uitmuntende in den strijd te midden van hel moordend schroot gezien heb en de vrijheid die in Spanje wortel gescholen heeft zal daar niet meer vergaan. Leve de Nationale Souoereinitcil Leve het gewapend Volk Leve de Kutiingin Leve don Baldomero Espurtero Leve de Patriarch onzer vrijheden (denke lijk wordt hiermede de generaal San Miguel bedoeld) Leve de Junta van behoud van wapening en van ver de - diging De Madridsche post van den 26 Julij heeft be langrijke documenten aangehrngt. In de eerste plaats behoort daartoe de proclamatie door de koningin aan de Spaansche natie gerigt. In dit document wordt de politieke gedragslijn van de vier laatste miuisteriën die elkander zijn opgevolgd op de meest bepaalde wijze veroordeeld. De koningin stelt daarin het conflict tus schen hel volk en den Irooo op rekening van een be treurenswaardig misverstand waardoor haar gevoelens werden toegeschreven strijdig met het welzijn en de vrijheid harer onderdanen. Thans echter zegt de koningin nu de waarheisi tot mij is doorgedrongen hoop ik dat de liefde en hel vertrouwen in uwe harten zullen herleven. Een nieuw tijdperk gegrond op de n eau we vereeniging van het volk met den troon zal zelfs de laatste schaduw doen verdwijnen van de droe vige gebeurtenissen die ik in de eerste plaats uit onze jaarboeken wensch uil te wisschen. Ik betreur diep de plaats gehad hebbende ongelukken en zal met onver moeide zorg trachten die te doen vergeten. Verder verklaart de koningin dat zij bereid is alle waarborgen te geven voor het behoud der openbare vrijheden en Ier ondersleuning van die belofte wordt de aanstaande bijeenroeping der cortes en de benoeming van Esparlero tol president van den ministerraad aan gekondigd terwijl 11. M. daarbij de verzekering geeft dat zij hare volkomen adhsesie verleent aan de ontwer pen van den hertog der overwinning. De proclamatie der koningin die de wenschen der natie schijnt te bevredigen, is mei geestdrift ontvangen. De koningin zelve is den 26 toen zij zich op het bal- con van baar paleis vertoonde door bel volk luide toe gejuicht. Een later berigt van den 29 meldt dat Es purtero te Madrid is aangekomen, rnet bijvoeging allee», dal de slaat van zaken verbelerd was. ÖBOOT-BRITTANNIEN. Londen 31 Julij. Men verzekert hier dat ten gevolge van spoedvorderende tijdingen van bijzonde re»» aard lord Stopford bevel ontvangen heeft zich onverwijld naar de Zwar'e-Zee te begeven. Een groot aantal fornuizen tol het gloeijend maken van kogels bestemd is uit de Londensche dokken naar de vlooi in de Oost-Zee gezonden. Naar gezegd wordt zullen de Engelsche suppletie- troepen ten getale van 6000 man die naar het Oosten bestemd zijn onder de bevelen van den gene raal Calhcarl staan. Een der dagbladen heeft eene depêche uit Wee nen ontvangen volgens welke Oostenrijk de Turken uitgenoodigd zou hebben den Wallachijschen Donau- oever te verlaten. Deze tijding zou bijaldien zij zich bevestigt van groot gewigt zijn naardien zij bewij zen zou dat het Oostenrijkse!» kabinet de taak op zich neemt va» de volko»»ene vrijheid der vorstendommen te verzekeren. In afwachting der al of niet bevestiging van bet verspreid gerucht, dat de geallieerde vloten Bomarsund op de Alands-eilanden hemagtigd hebben deelen ome dagbladen bcrigtet» uil Danlzig lot 27 Julij mede welker hoofdinhoud deze is de twee admiraals lagen den 25 dezer met bet grootste gedeelte der schepen t nog altijd te Ledtsund te midden der genoemde eilan den welke gedurende verscheiden dagen door kleine Fransche en Engelsche stoombooten doorkruist werden tot voorbereiding van den aanval die stellig geschieden zou en dioest het ook veel kosten op de verovering der eilanden uit moest loopen. Zelfs wanneer de twee afdeelingen der Russische vloot zich vereenigen en hel wagen inogten de Finlandsche golf te verlaten kon sir C. Napier nog over genoegzame magl beschikken om haar liet hoofd te bieden. Op de vloot verhaalde men maar het is niet zeker dat acht Russische schepen ie Helsingfors uitgeloopen waren en de drie Engelsche fregatten welke voor die plaats lagen verdreven hadden. Zoo veel is stellig dal Napier op dit gerucht, den admiraal Martin met zeven Engelsche en vijf Fransche schepen derwaarts beeft ge zonden. Den 21 dezer werden de Ajax Hogue, Blen heim Edinburg en Amphion toen zij zich voor Bo marsund vertoonden door het geschut van een der forten begroet maar zonder beschadigd te worden en zonder het vuur te beantwoorden. Den volgenden dag naderden de Desperate en de Phlegeton op welk niet geschoten werd. De aanval op die plaats moest door de admiraals Plumridge en Chadds mot al de genoemde schepen en tweeduizend man Fransche troe pen geschieden. De vestingwerken hebben een ont- zagverwekkend aanzien op de drie forten zijn 150 kanonnen geplant zoodat een gewiglig en bloedig treffen te verwachten was. De Chronicle zegt uil Kopenhagen van gisteren te hebben vernomen dat volgens een daar verspreid gerucht de vesting Bomarsund op de Alands-eilanden, na wederzijdse!» zwaar verlies door de vereenigde vloten was beuiagtigd. BINNENLAND. Zierikzee 4 Augustus. Naar men verneemt zal de eerste kamer der siaten-generaal legen den 15 Augustus e. k. worden bijeengeroepen. Er bestaat dan ook eenige kans dat omstreeks dien tijd het regle ment op het beleid der regering in Neerlandsch-lndio zal zijn aangenomen. De twende kamer zou na de be handeling daarvan en van eenige wellen van onderge schikt belang uiteengaan bet ontwerp lot wijziging va» het tarief op den in- uil- en doorvoer onafgedaan laten. Men schrijft uit Zeenwsch-Vlaanderen het vol gende Ter geruststelling kunnen wij met genoegen melden dat hoezeer hel loof der aardappelen bijna overal door de ziekte is aangetast en als verdord staat

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1