'N.° 59. Woensdag 28 Julij. 1854. Woensdag en Xaturdag1. ItESTIM A AMINISTKATIEN /2 ure, mboot ottet- itoom-* .ottet- ZURIEZE mbooï COURANT. ABOBiafKiacssisrTB-Pjai^a Per drie maanden f2,00. Franco per pont 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren' snamidd. vóór dl ure. vebschijmt: O O PRIJS ÖE3 &BVEETEHXIEM Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. s. pC4tf EjEM udde. 0.00 11,00 0,00 0,00 0 00 0,00 r vata stukgf Bij deze courant behoort een bijvoegsel. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee sijn voornemens op Woensdag den 26 dezer maand des middags, len Raadhuize, in bet openbaar, aan den minsteischende te besteden k liet maken van eene nieuwe Steenen Brug nabij de Zuidioellcpoort langs de Brakke Gracht, alhier volgens het bestek en de voorwaarden van heden of voor gegadingden te lezen ter Secretarie en zal aanwijzing op bet werk worden gedaan Maandag den 24 dezer des namiddags zes ure door den Bouwmeester dezer Gemeente bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bevragen zijn, Zierihzee den 21 Ju lij 1854. DE CRANE, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. oid RIK der- 'aar- ff en, ers r nden ld. nid- aven SS. I ia ai BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierihzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal bet kohier der belasting op het Personeel dienst 1854/'S van do wijken A cn B dezer Gemeente op den 12 junij jl. door den heer Commissaris des Konings in deze Pro vincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen alhier len fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijoen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierihzee den 24 Ju lij 1854. DE CRANE. oept 10 r lij Sf- 68- BÜÏTENLAND. DÜITSOHIAMD, Keulen 21 Julij. Volgens te Weenen uit Peters- burg aangekomen reizigers zijn in laatstgenoemde hoofdstad meer dan drie honderd jonge lieden uit den adelstand dien der studenten en der kooplieden in verzekerde bewaring genomen. Men heeft hun daarbij gezegd dat niels ter hunner beschuldiging was inge- bragl maar dat men hunne gevoelens kende en dat de regering besloten had geene maatregelen van voorzorg te verzuimen. Het schijnt dat zij eenige uitbarsting van hel misnoegen der bevolking ducht. De policie te Wiesbaden beeft eene beruchte gaauwdief in handen ge-kregen die zijne gevaarlijke industrie in verschillende steden van Üuitschland en de Nederlanden heeft uitgeoefend nu eens onder den naam van graaf van Ahensleben, dan weder onder dien van baron von Sternberg enz. Te Wiesbaden droeg bij den naam van ChHoffman en gaf zich uit voor een geëmployeerde aan de mijnwerken van Bonn terwijl hij als zoodanig van een valschen pas was voorzien. r H A 3» R IJ K. Parijs 21 Julij. In den Monileur leest men het volgend schrijven uit Gallipoli van den 5 dezer Men weet hoe de zaken zich te Si list r ia hebben toegedragen. Men kan het Turksch leger niet genoeg lof loezwaaijen. liet beeft zich gedragen als een oude en goede troep en is eenvoudig heldhaftig geweest zonder pogcherij. Ziet daarnevens het Russische leger.... De onweer staanbare kracht welke eerst te Mamboul die stad der czaars moest stand houden heeft bet hoofd ge stolen voor Silislria zij heeft hare gelederen zien dun nen door ziekten en hel vuur der vijanden en slaat Sjjbaar thans hijgende en krachteloos aan gene zijde van den Donau gade En echter heelt zij alleen te doeh gehad met de Ottomanneu welke zij zoo gering achtte Wat zou het dan zijn wanneer de verbonden troepen haar hadden bereikt? Het Engelsch-Fransche leger is gereed zich in het veld te hegeven en overal heen te trekken waar de gebeurtenissen zulks zullen vorderen. Varna is overvloedig voorzien van alles wat voor de troepen noodig is. Onze, soldaten zijn vrolijk en welvarend met een uitstekenden geest bezield en faegeerig om wel te doen. Alle voorzorgen zijn gono- men om hen gezond te houden. Zij eten versch brood van zeer goede kwaliteit het vieesch is uitstekend. Dnoelijks drinken zij des ochtends en des avonds knflij en wanneer zij zware, werkzaamheden verriglen slaat men hun een ration wijn toe. Zij zijn gemakke lijk gekleed dragen een flanellen gordel en slapen onder tenten welke al lijd oj» uitgezochte plaatsen wor den opgeslagen. Al deze voorzorgen welke men aan de zorg van liet opperbevel en «Ier administratie ver schuldigd is hebben de ziekten belet en houden de Eransche soldaten in een gezondheidstoestand welke de a/gemeene bewondering wekt." Te Konstantinopel liep het gerucht van eene op handen zijnde ministeriële verandering. Tusschen Be- schid-pacha en Jïiza-pacha moeten oneenigheden zijn ontstaan. Montenegro is in opstand. De opstandelingen heb ben den bijstand van Turkije ingeroepen. Vorst Daniëlo is met 6000 man legen hen opgerukt en heeft eene bende verstrooid die zich van een klooster had meester gemaakt. Generaal Barguay d'I!Miers heeft de volgende dagorder uitgevaardigd aan de Eransche troepen op het oogenbük van hun vertrek naar de Oost-Zee: «Soldaten Vijftig jaren geleden vertrok van Bou logne het roemruchtige leger dat onder do bevelen van keizer Napoleon, de Russen te Austerliiz Eylau en Friedlandl sloeg en den vrede van TiJsil als eene overwinning behaalde. In den veldtogt welken gij gaat ondernemen zult gij u als waardige zonen dier dap pere soldaten toonen cn met die grootsche herinne ringen bezield zonder op zoo schoone overwinningen aanspraak te maken zullen wij aan onzen keizer en aan Frankrijk bewijzen dat wij aan hunne verwachting welen te beantwoorden. Leve de keizer «Galais 15 Julij 1854. «Do opperbevelhebber Baraguay d' Hilliers. Een nieuw kanon van bijzonderen vorm en do daarbij behoorende wagens zijn aan boord van de Vul ture ingescheept om naar de Edingburgh het schip van den schout-bij-nacht Chads in de Ballische-Zee, vervoerd te worden. Dat kanon weegt 93 centenaars en is berekend om zijne kogels op een ongemeen verren afstand uit te werpen. Men zogt dal al onze schepen in de Baltische-Zee in zoover zij in staat zijn zulke zware stukken te voeren met soortgelijke kanonnen voorzien zullen worden. Een concierge uit de straat van den Faubourg du Temple kwam plotseling op het krankzinnige denkbeeld dat hij een wolf was. Hij wierp zich gevolgelijk op verschillende personen die hij ernstig heel men is er slechts met moeite in geslaagd den man te blinden en hem naar een krankzinnigenhuis over te brengen. De laatstelijk alhier uit Madrid ontvangen berïg- ten luiden dus Den 17 hebben de progressistische ge neraals bel bevel over (Ie troepen op zich genomen. Het gcheele ministerie heeft zijn ontslag verzocht. De koningin heelt den generaal Cordova op het palcis ont boden. Een volksoproer is uitgebarsten hel gewa pende volk heeft opperhoofden benoemd. Den IS was hel oproer meester van Madrid na een gevecht met do troepen. Het officiële dagblad kondigt do vorming van een nieuw kabinet aan liet bevat drie leden van do gematigde partij en drie progressistische leden de her tog de Hivas bekleedt er hel voorzitterschap van. De generaal Gariqo is tot opperbevelhebber der kavalerie benoemd. Volgens andere Tijdingen zou de generaal Narvaez zijne diensten de koningin hebben aangeboden en zouden de troepen Esparteio niet hebben willen gehoorzamen, ter wijl verscheiden generaals zich door de revolulion- nairen overrompeld ziende zich rondom den bedreigden troon zouden hebben geschaard. Ofschoon deze ver- schtllonde berigten niet zeer duidelijk zijuis het voor het oogenblik niet twijfelachtig of de oproerlingen zijn zegepralende. Eene depêche uit liayonne gedagteokend van gis teren lierigt dat) door een buitengewoon in die stad aangekomen courier bevestigd is dat hot oproer hetwelk des avonds van den 17 te Madrid is uitgebar sten meester der hoofdstad is gebleven na in don nacht van den 17 op den 18 talrijke buitensporigheden te hebben bedreven ondcrar.deren zijn hel paleis van koningin Maria Christina en dat van den lieer Sala manca. geplunderd. Te Morlos nabij Grenade, beeft een gevecht plaats gehad tusschen de troepen onder bevel van don generaal lilaser den minister van oor log en die van O Donnell de generaal Olaser is ver slagen gewond en gevangen gemaakt. De lijdingen uit Barcelona zijn van den 19 dezer. Men was zeer beducht voor de verdachte benden welke de stad hadden verlaten om de fabrieken te plun deren. De gouverneur iiad een besluit uitgevaardigd, waarbij aan de Alcades werd bevolen de bevolking da wapenen te doen opvallen tot vernieling der benden terwijl bij dal besluit de veiligheids—policie als onge noegzaam wordt afgeschaft; het volk zelf cischte ook liet hoofd van den aanvoerder dier benden. De natio nale garde is gereorganiseerd en gewapend even als voor bare ontwapening. Over Barcelona ontvangt men do bevestiging van het berigl dat de troepen welke S.' Sebasliaan verlaten en den generaal Esparlero voor huo opperhoofd erkend hebben onder diens be velen naar Sarragossa marcheren. Een brief uit Barcelona van don 16 dezer deelt onderanderen de volgende bijzonderheden mede no pens de gebeurtenissen welke in die stad hebben plaats gegrepen Het schijnt dat koningin Christina donderdag den 13 in manskleetling te Barcelona zou zijn aangeko men en zich den volgenden morgen zou hebben in gescheept aan boord van eene oorlogsstoomboot welke zich in do haven bevond en die haar naar Italië moet overbrengen. Het schijnt dat Esparlero meester van den stand der zaken zal worden zoo hij zulks niet reeds is. Men zegt dal de hertog tier overwinning liet eens is mei den hertog van Valencia; zoo zulks waarheid is, zal de omwenteling daardoor slechts te gemakkelijker plaats grijpen maar wie zal ons do geheimen der toekomst kunnen onlsluijerenHet komt mij voor dat ik daar reeds vele bloedige bladzijden ontwaar vooral wanneer, gelijk de harrikades van Madrid zulks aankondigen de liefde voor Spanje en zijn eerbied voor hel koning schap aanmerkelijk verzwakt zijn. In den omtrek van Biarritz wordt eene aanzien lijko Frnnsclie krijgsrriagt verzameld waarschijnlijk ook met hel oog op de aangelegenheden in Spanje. Men is beducht dat de Spaansehe omwenteling ook tot oproerige tooneolen in Italië, en Lombardije aan leiding zal geven en naar verzekerd wordthebben de gezanten van Oostenrijk Napels en Pruissen alhier eene conferentie gehouden met den heer Orouyn de Chugs den minister van buitenlandsche zaken waarbij de eer sten zouden hebben verzocht de voornemens der keizer lijke regering te mogen kennen ten aanzien der ge beurtenissen in Spanje, en of Frankrijk lot handha ving der orde tusschen beide zou treden hij het uit breken eener bewegins in Italic. De antwoorden van den heer Orouyn de Lliuys moeten zeer naar het ge noegen der gezanten geweest zijn. Algemeen is men to Parijs van gevoelen dat de waarschijnlijke gevolgen van den in Spanje uitgebroken militairen opsinnd met geene mogelijkheid te berekenen zijn en dat men daar van zeer ernstige verwikkelingen getuige zal kunnen wezen. QKOOT-BHITTAMMIBni. Londen 21 Julij. De Times behelst een bijzonder schrijven van dezen inhoud Noar ik verneem is er geringe waarschijnlijkheid dat de legers naar Sebaslopol gaan zullen. De middelen ontbreken om eene zoo groote menigte menscben in de Krim te landen en Kaffabaai, de eenige genaakbare plaats voor zoodanigo lauding zou aan het vuur van het talrijk Russisch leger

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1