ZER1ZEESCHE COURANT. W.° 51. Woensdag 19 Jiilij. 1854, Woensdag en Xaturdag. BZicai Muddei 0,00 11,00 a 0,00 0,00 1 vat. lO stuks mste EE* 19 DË oeke 20 van |sen- VS, 1 en (lis ts en ■en t het 'ig DER kken Ier 811 mg mij esso abokibkhbkts-fbus Per drie maanden f 2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren." snamidd. vóór ure. verschijnt: phh8 &b7ektbntikb3 Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. Bij deze courant hehoort een bijvoegsel. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Ontvangen hebbende eene circulaire van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland van den 7 dezer houdende mededeeling van de ver- hoogi4&g van bet handgeld uit te betalen aan vrij willigers voor de dienst in do Overzeesohe Bezittingen. Brengen bij deze ter kennisse aan belanghebbenden dat Zijne Majesteit hij besluit van 6 Junij II. n.° S3 goedgevonden heeft te bepalen dat het handgqld voor de rekruten die zich verhinden voor de ko loniale dienst hetwelk thans voor Nederlanders veertig gulden en voor vreemdelingen vier en twintig gulden bedraagt voor de eersten lot zestig gulden en voor de laolsten tot veertig gulden zal worden ver hoogd en dat van dil bedrag aan den belangheb benden al dadelijk vóór hunne opzending naar Harderwijk één vierde zal kunnen worden uitbetaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR ANC Voorzitter. C. DE JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 19 dezer maand des middags ten half een ure op bet Raad huis alhier eene Ibart» vergui nag va» €ic?B* Gemeeiile-BUad zal gehouden worden. Zierikzefi den 17 Ju lij 1854. DE CRANE. LI i fill BUITENLAND. ttuitsohka Keulen 14 Julij. Uit Wiesbaden schrijft men dat slle zich daar bevindende Engelsc.be officieren van hunne regering bevel ontvangen hebben onverwijld naar Enge land terug te keeren, naardien volgens de uil Weenen Ie ^Londen ontvangen berigten aan eene inwilliging van keizer Nicolaas en eene vreedzame schikking der zaken niet meer zou te denken zijn. Gelijke order zou alle overige zich met verlof uitlaridig bevindende Engelsche officieren toegezonden wezen. De koning van Hanover die zoo als bekend is, het gebruik des gezigts nagenoeg geheel mist heelt onder den titel van bieder ondeischeidene gedichten van Schiller Heine enz. op muziek gezet en met eene opdragt aan zijne gemalin uitgegeven. Het tusschen Pruissen en Oostenrijk gesloten ver drag en de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije zijn te Weenen officiéél afgekondigd. Brieven uil Odessa van 1 dezer zeggen dat de troe pen. welke daar zijn gestationeerd.geweest nu naar Mol davië op uiarsch zijn werwaarts ook die gedeelten der korpsen van Oslen Sacken en Paniutine rukken die in Ressarabie geposteerd waren. Het afzonderlijk kuras- sierskorps beeft insgelijks bevel ontvangen om naar Mol davië te marcheren. Verschc troepen uit het hart van Rusland hebben Odessa reeds bereikt. Te Jassy en Bucharest was inen algemeen van gevoelen dat de Kus- sen andermaal den overlogt van den Dorniu bij Kalarosch Silisiria beproeven zouden. Een YVeener dagblad bevestigt het berigt der overwinning door de Turken op Wallachijsch grond gebied bevochten. Den 8 dezer hebben zij na lang durig gevecht de eilanden Mokan en 'Olnetka en ver volgens de stad Giurgewo bernagtigd. De Russen weiden door den generaal Seymono ff aangevoerd. Prins I Gortschakoffheeft met 30,000 man zijne stelling op \ier mijlen afstands van Bucharest genomen. Te Weenen zijn proeven genomen met het schiet katoen in tegenwoordigheid des keizers welke zeer voldaan hebben in het bijzonder moei het zeer bruik baar zijn voor zwaar geschut zoo dat men de vervan ging van hel buskruid door schietkatoen als waarschijn lijk beschouwd. B* H A ET K R IJ K. Parijs den 13 Julij. Toen de keizer II. dingsdag namiddag deze hoofdstad verliet om zich naar Boulogne te begeven was hij in een open rijtuig gezeten had letterlijk geen escorte en niemand dan een zijner ka- merheeren bij zich. Beide waren in burgerkleeding. Een groote menigte had zich aan het station verzameld en beloonde, den keizer toen hij te midden daarvan doordrong alle blijken van eerbied. Te Boulogne werd Z. .Al. ten zeven ure des avonds door den Franschen Ambassadeur bij het Engelsche hof, graaf Walewskidie sedert zondag te Calais ver toefd had en door den admiraal Lapiere die hol loe- zigl over de inscheping der troepen honden rnoet ont vangen, Negenduizend man zullen te Calais aan boord van Engelsche schepen worden ingescheept en 3000 man met helpgerings-geschut en honderd paarden aan boord van Fransche zeilschepen. De geheele krijgs- magt die in verschillende afdeelingen uit Frankrijk naar de Oost-Zee gaat, bedraagt ongeveer 30,000 man. Heden is de keizer te Calais aangekomen waar hij niet geestdrift door de volksmenigte werd ontvangen. Voor zijn vertrek uil Boulogne hoeft Z. M. nog eene proclamatie gerigt tot de troepen welke naar de Oost- Zee zullen worden ingescheept Deze proclamatie luidt als volgt Soldalen daar Rusland ons tot den oor log beeft genoodzaakt beeft Frankrijk vijfmaal honderd duizend zijner zonen gewapend. Engeland heeft eene aanzienlijke magt op de been gebragt. Thans zullen onze vloten en onze legers voor dezelfde zaak vor- eenigd in de Ballische zoowel als in de Zwarte-Zee hel gebied voeren. Ik heb u gekozen om het eerst, onze adelaars in die streken van bet Noorden over Ie brengen. «Engelsche schepen zullen ons overvoeren; eene éénige daad in de geschiedenis die hel innig verbond van twee groote volken aantoont en het vaste besluit der beide regeringen om voor geene opoffering terug te deinzen om het regt van den zwaksten de vrijheid Van Europa en de nationale eer te verdedigen Gaat mijne zonen het aandachtig Europa slaakt openlijk of in het geheim wenschen voor uwe zegepraal. Het vaderland fier op eenen strijd waarin het alleen den aanvaller bedreigt vergezelt u met zijne vurige wenschen en ik dien keizerlijke pligten nog ver van de gebeurtenissen verwijderd houden ik zal de oogen op u gerigt houden en weldra zal ik bij het wederzien tot u kunnen zeggen Zij waren de waardige zonen der overwinnaars van Austerlitz Eylau Friedland en van de Moskowa. Gaat God bescherm»? u (get.) napoleon." Bij de ministeriën van oorlog marine en buiten- landsche zaken heersebt eene buitengewone drukte. Men wil weten dat eerlang een decreet zal uitge vaardigd worden waarbij de nationale garde mobiel zal worden verklaard. r— Bou-Maza heeft aanzegging ontvangen om het kommando te aanvaarden hetwelk de sultan hem in Circassie heeft opgedragen. Hij vertrekt aanstaande maandag van Vil Iers—Cotf orets. Op de markt Ie Parijs vertoont men eene kleine gele aardvrucht de kleur van eene ahricoos hebbende axis genaamd welke als voedingsmiddelden aardap pel vervangt. In de omstreken van Bordeaux is den 10 Julij eene groote hoeveelheid vliegende mieren neêrgekomen oroot-bbittanniün. Londen 13 Julij. Een zeeofficier van hoogen rang heeft een voorstel aan de admiraliteit toegezonden vol gens hetwelk de ingang van Kronstadt volkomen geslo ten:, of, gelijk hij het noemt, verzegeld zou kunnen worden waardoor de Russische vloot daar jaren lang des noods voor altijd opgesloten zou blijven. Dit plan wordt nu door de admiraliteit overwogen en men ver zekert dal de Engelsche en Fransche admiraals in de Ballischo-Zee daarover geraadpleegd zijn. Het dagblad liet welk dit berigt behelst voegt daarbij dat bet hoogst onvoorzigtig zijn zou thans meer daarvan openbaar te maken alleen kan het nog zeggen dat negen tiende ge deelten der vereenigde eskaders daardoor van de dienst in dat gedeelte der Baltische-Zeo zouden ontslagen zijn waarna zij met Swaeborg en Helsingfors op gelijke wijzo en runt betrekkelijk minder verlies als onlangs met Oud Carleby zouden kunnen handelen. In een brief van de Finlandsche kust wordt ge zegd dal de grootvorst Konslantijn den 2 dezer te Kron stadt aangekomen en twee dagen later weder van daar teruggekeerd is na de vereenigde eskaders welke toen in het gezigt lagen van verre aanschouwd te hebben. De prins was zeer mistroostig en kon niet nalaten zijne smart te uilen dat de keizerlijke marinevloot daar als weerloos opgesloten lag. Het Russisch eilandje Siguisklair in de Botnische Golf is door de Valorous aangetast en de lichttoren die tegenover de Zweedsche kust ligt vernield. De door de Arabia van New-York overgebragfe berigten gaan tot 28 Junij. De cholera verspreidt zich met groote snelheid in do Vereenigde Stalen en maakt vooral te New-York Philadelphia en Cincinnati vele sl agt offers. Ook in Mexico, uit welk land de politieke berigten onbelangrijk zijn beerscht de cholera hevig. In do hoofdstad heeft hel getal der slagtoffers tweehonderd op éénen dag bereikt. Onder de meer bekende personen welke aan die ziekte bezweken zijn lelt men den beer Barkley secretaris der Britsohe en senor Btistamenlo, secretaris der Spaansche legatie. BINNENLAND. Zierikzee 18 Julij. Alen schrijft uit Rotterdam van den 15 dezer. De dag van heden de laatste van het groote muziekfeest werd door het schoonste weder begunstigd ten gevolge waarvan bet aantal vreemde lingen in onze slad nog aanzienlijk werd vermeerderd. Van den vroegen morgen af was het dan ook een bont gewemel donr onze op veie plaatsen rijk met vlaggen gelooide stralen. Te midden dezer drukte arriveerde alhier even na half elf ure hel koninklijk Nederlandsch stoomjagt de Leeuw aan de voormalige rijks werf, waar Z. M. don Fedro V van Portugal henevens hoogstdeszelfs broeder en gevolg, die daarmede van Antwerpen herwaarts wa ren overgebragt zich ontscheepten terwijl het geschut van het wachtschip bij de aankomst der boot salueerde. De vorstelijke reizigers werden aldaar door den baron da Siloa zaakgelastigde van Brazilië te 's Iloge den heer J. f]C. van der Kun consul van Brazilië alhier den heer burgemeester dezer gemeente henevens door de heeron wethouders opgewacht en gecomplimenteerd. Do koning de hertog de aanzienlijke Portugesche heeren en hun gevolg zijn terstond daarop langs de Singels, met rijtuigen naar het station van den spoorweg begeleid en van daar met den gewonen spoortrein van 1 2 ure naar de residentie vertrokken Z. AI. de koning van Portugal zal zich morgen mei den eersten spoortrein uil de residentie naar het Loo begeven, om II. D. opwachting bij HH. AIM. den koning en de koningin te maken, Z. AI. wordt maan dag te Hage terug verwacht en zal vermoedelijk lot dingsdag in de residentie blijven, Zaturdag middag had ter eere van Z. Al. en gevolg bij Z. K. H. prins Frederik op hoftgsideszelfs buiten goed het buis de Paauw een diner plaats dat ook door HH. KK. Uil. prins en prinses Hendrik werd bijgewoond. Toen do uitvoering een aanvang nam was de zaal ge heel gevuld en kortere» of langere» tijd werd de uit voering heden onderanderen bijgewoond door HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden en hoogstderzelver dochter prinses Maria, met gevolg bh. exc. den buiten gewonen gezant en gevolmagtigden minister van Groot- Britlanje van Frankrijk van Oostenrijk \an Pruis-

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1