ZIERIKZEESCE N.° 55. Woensdag 12 Julij. 1854. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIES NIEUWSTIJDINGEN COURANT. abokvsmestb-pb13i Per drie maanden f2,00. Franco per post f2,25. Inzendingder Advert, daags te voren'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: peui die &dt8htshtixm Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels li f I behalve hel Zegelregl. Bij de Redactie is ontvangen een exemplaar van het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeeland, gedaan in de Z.omer- vergadering van 1854, waarvan in de volgende week in een hijhlad een uittreksel zal gegeven worden. KENNISGEVING. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Maakt bekend f dat de opening der Jag.t op Ganzen. Eenden en Watersnippen in deze Provincie door de Gedeputeerde Staten is bepaald op dingsdag den eersten Augustus aanstaande en dat de tijd der opening van de Groote Jogt nader zal worden bekend gemaakt. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad geplaatst, en aan de Gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 6 Julij 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. HERIJK. DER MATEIS EIS GEWIGTEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de herijk der maten en gewiglen alhier zal plaats hebben van maandag den 10 lol en met zaluidag den 22 dezer maand des voormiddags van 8 lot 1 ure in hel gewone ijklokaal op het Raadhuis. Afgekondigd den 5 Julij 1854 en bij herhaling in de Courant te plaatsen. DE CRANE Voorzitter, C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeesters Wethoüders van Zierikzee bren gen ter kennis van de gegadingden dat op donderdag den 20 dezer maand des voormiddags 10 ure op het Raadhuis alhier in het openbaar zullen worden verkocht de Tiende Vruchten over den jare en oogst van 1854 waartoe de gewone voorwaar den van beden af, Ier Secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 7 Julij 1854. DE CRANE Voorzitter. C. DE JONGE Secretaris. BUITENLAND. d u i t o c h ié a h d. Keulen 7 Julij. In den afgeloopen nacht greep hier een gruwelijke moord plaats. Een ongehuwd heer in de Komediestraat had gedurende zijne afwezig heid de zorg over zijn huis eene gehuwde vrouw toe vertrouwd. Daar men heden morgen de deur geopend vond en niemand buiten kwam voedden de buren achterdocht en riepen de policie die bloedsporen op den grond en alles opengebroken of weggeroofd vond. Het lijk der vrouw werd met afgesneden bals in de regenput gevonden. Tot nog toe zijn do daders niet ontdekt. De kolonel von Manleuffel is gisteren uit Po tersburg aangekomen als overbrenger van bet ant woord des keizers op de uilnoodiging van Oostenrijk en Pruissen. Stellig is aangaande dit antwoord nog niets bekend nogtans verzekert hel dagblad der Oud- Pruissiscbe partij hetwelk geacht wordt naar do zijde van Rusland over te hellen dat het hierop ne- derkomtDe Russische regering zal in het gemeen schappelijk prolectoraat over de Christenen in het oosten bewilligen zoodanig als dienaangaande tusscben de vier andere groote mogendheden te Weenen is over eengekomen. Zij verbindt zich hare troepen hel Turksch grondgebied te doen verlaten onder voorwaarde dat die der Westersche mogendheden insgelijks daaruit zul len gaan en die van Oostenrijk daar niet zullen binnen rukken. Vooreerst zal Rusland zich om strategische redenen langs de linie van Seroth bandhaven. Overi gens verklaart de keizer van Rusland zich bereid in onderhandelingen te treden onder beding dat hem waarborgen gegeven worden dal gedurende den loop daarvan niets ten zijnen nadeele zal worden onder nomen. De maandag van Stockholm afgevaren en don derdag te Stel tin aangekomen post-stoornboot berigt dat hij hare afvaart nog niets van een aanval op Kron- stadt bekend was. Do tijding van het tweede bom bardement van Bomarsund bevestigt zich do forteres is vernield bij het vertrek des couriers was de ont scheping der troepen aangevangen en bleef men ver zekeren dat de admiraal Napier plan had die eilanden gedurende den geheelen winter te bezetten. Brieven in bet laatst van Junij uit Petersburg afge zonden zeggen dal twee Engelsche oorlogschepen op rotsen geslooten hebben of op het strand geraakt en door de Russen genomen zijn. Uit die hoofdstad ver trokken reizigers hebben den 28 Junij in de nabij heid van het meer Peipus duidelijk eene kanonnadc in noordwaarlschü rigting vernomen. Iels stelligs aangaande dit voorval hetwelk nog al belangrijk we zen zou weet men echter nog niet. Eene te Berlijn ontvangen depêche uit Kopen hagen houdt in dat de cholera onder de bezetting van Kronsiudt is uitgebroken. De opperpolicie-directeur te Petersburg he_eft den 30 Junij op bevel des keizers hel volgende afgekondigd Hel vijandelijk eskader ongeveer 30 zeilen sterk heeft zich den 25 Junij in liet gezigt van den Ssoikin- berg op 80 whrsten van Kronsladlvertoond en is den 20 Krasnaja—Gora genaderd verscheiden stoom schepen zijn in de nabijheid des lichttorens van Tol- buchin gekomen maar tol den 27 heeft men niet be merkt dat do vijand voornemens was iets tegen Kron- stadt waar alle maatregelen ter zijner ontvangst ge troffen zijn te ondernemen. Omer-pacha heeft onlangs uit Pruissen den vol genden in echt Oosterschen stijl vervatten brief van Abd- el-Kader gedagleekend 22 ramadan 1270 (18 Junij 1854) ontvangen Mijn allerdierbaarste broeder! De poorten van het paradijs hebben zich voor mij geopend toen ik mij des avonds van den eersten ramadan (28.\lei] niet den cenigen piofeel in den droom onderhield. Al de groote en heilige zielen, die in den veiligen schoot des aartsvaders Abraham rusten hoorde ik uwen naam met schitterende vreugde noemen en een breede re genboog slingerde zich door do vurige rijen der heilige zielen, toen zij uwen naam uitspraken. God is met u, mijn broeder Waar gij gaal zullen roem en zegepraal u vergezellen. Ik benijd u. Bestorm met uwe troe pen het leger der vijanden. Mijn zegen begeleidt u. De vijanden zullen voor u vlieden als de jakhalzen en lang zullen de kinderen onzer kinds-kinderen uwen naam roemen. Wijk niet terug De Profeet wil het. Voor waarts met uwe troepen De tijd der vergelding voor de Moskovische honden is gekomen. Zegen met u mijn broeder r b a n k r ij hl Parijs 7 Julij. Men leest heden het volgende in hel regeringsblad Sommigen hebben aan de regering eeno werkdadig» lusscheukomst toegeschre ven in het vraagstuk nopens het vieren van den zon dag. Deze gedachte is nooit hij de regering gere zen zij verlangt dat de godsdienstige wet in acht worde genomen zij geeft daarvan overal het voorbeeld maar zij wil en kan niet meer doen zulks is voor ieder eene zuivere gewetenszaak welke dwang noch beangstiging gedoogt." Uil Leipzig wordt het volgende aan den Moniteur geschreven a De keizer van Rusland heeft gemeend aan de Duitsche hoven welke deel hebben genomen aan de Bamberger conferentie de officiële uitdrukking zijner erkentelijkheid moeten doen toekomen. De kolonel I Isakoff is te Dresden aangekomen belast om aan den koning van Saksen een eigenhandigen brief des czaars ter hand te stellen en deze afgevaardigde moet zich achtereenvolgens naar de andere souvereinen begeven om dezelfde zending te vervullen. Doch de Bamberger geconfereerden betoenen zich weinig te vreden over deze handelwijze. Zij zien daarin geen ander doel dan hen tegenover Pruissen en Oostenrijk in gevaar te bren - gen. Reeds nu hoeft Saksen dal zich met Beijeren in de Bamberger coalitie het meest op den voorgrond had gesteld door het koele onthaal dat den kolonel Isakoff is te beurt gevallen getoond dat de Russische rege ring niet langer op de tweedragt van Duitsohland kon rekenen. Eene alhier uit Marseille ontvangen telegrafische depêche luidt dus De pakelboot welke Konstantinopel den 30 Junij verlaten had heeft alhier do volgende be- rigten aangebragt Het eskader van den admiraal Bruat met 8000 man troepen aan boord is de Bosphorus den 2811. doorgestevend en de Zwnrte-Zee direct binnen- geloopen zonder zich te Konstantinopel op te houden. De generaal Forey die hel bevel voert over deze troe pen ei: de scheepsbevelhebbers hebben verzegelde in- structiën ontvangen welke zij eerst op het bepaalde tijdstip en op de bepaalde plaats zullen moeten openen. Men meent dat groote operation op handen zijn en dat men zal aanvangen met den aanval der haven van Anapa De lijding van het opheffen van het beleg van Si 1 is- tria is ontvangen gedurende de viering der feesten van den Bairain en heeft de levendigste geestdrift verwekt. Het rapport van Omer pacba zegt dat de Russen in derj nacht van den 22 op den 23 zijn te ruggetrokken en dat zij om hunne lerugtogt te ver- hergen voor de stad 50 vernagelde kanonnen hebben achtergelaten. Hij schat hel verlies der Russen gedu rende hel beleg op 24,000 man. Met Journal de Constantinople berigt dal een Turksch legerkorps 22,000 man ongeregelde troepen tellende zich op nieuw heeft laten verrassen nabij Uzurghete door den Russischen generaal Andronikoffde Turken hebben 3000 man verloren. Selim-paclia opperbevelhebber van dit legerkorps en Achmel-pacha gouverneur van Balloon zijn beide gewond doch hebben den terug- logt met de geregelde troepen gedekt. De tijdingen uit Athene zijn van den 2 Julij. De bijzondere secre taris van koning O Ito de heer Wendlandl had zich naar Duilschland ingescheept. Hadgi-Petros was aan de grenzen zoo in het naauw gebragt dat hij geena uilkomst wist. Eene Griekscho brik met krijgsbe hoeften beladen en aan boord waarvan zich eene groote som gelJs bevond is door de Infernal prijs gemaakt. De laatste berigten uit Spanje melden dat da oproerlingen zich in Estramadura bevinden en naar Portugal op weg zijn. De koninklijke troepen, onder aanvoering van den minister van oorlog in persoon 9 zetten de vervolging steeds voort. De desertie in de gelederen der opstandelingen nam met den dag toe. a ho ot-brjttaqinieno Londen 6 Julij. In een uit het Engelsch eskader voor Barosund geschreven brief van 21 Junij wordt gezegd hoe op de schepen het gerucht liep dat zij ten deele bestemd waren om de haven van Reval streng te gaan blokkeren. Een olïïcier op de Oost-Zeevloot heeft het volgend middel bedacht om zijne vrienden te Edinburg berigten te doen toekomen. Op zijne kruistogten sluit hij zijne brieven in flesschen en werpt die in zee in de hoop dat de huiswaarts Keerende Engelsche schepen die zul len opvisschen en aan hun adres bezorgen. Twee de zer zoo als een dagblad het uitdrukt onmiddelijk aan de zorg van vader Neplunus toevertrouwde brieven zijn reeds te regt gekomen en hel is twijfelachtig of dit wel even spoedig geschied zou zijn wanneer zij langs den gewonen weg verzonden waren. Dezer dagen werd een enkel muntstuk, op eene auctie van munten en penningen alhier zoo duur be taald als welligt vroeger nooit een muntstuk gedaan is. Eene gouden proefmunt van konig Karei I van Enge* land op welke hij in busteen blootshoofds staat afge*

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1