X I€.° 50. Zaturdag 24 Junij. 1854. M Woensdag en Zaturdag. ilii\' AUlliliSTIilTIEN 8 ure, 1) 10 stoomboot- ar Rotter- 8 urea 11 der stoom- ar Hotter* ZIERKIEESCHE COURANT. IBOKHSnXVTB-FBUS Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren,1 snamidd. vóór 4L ure. verschijnt: PHIji DIB «DVIBTIXIIBll Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Ooodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. 0]i«nbape Raadsvergadering;, gehouden teXierikzee, den 21 Junij 1S54. Voorzitter M.' Moess vak Bloois, fungerend Secretaris M.r van Adrichem. Afwezig D.' Kelier en M.r Ermerins, wegens beroepsbezighedenen de Heer de Crake. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Komt het eerst in behandeling een voorstel van het algemeen Armbestuur, tot wijziging der be grooting van het loopend jaar, aldus besloten. Conform het rapport der Commissie van Fa bricage op het request van J. Koole, wordt be sloten zijne boete met de hellt en dus op f 36 te verminderen. Tot onderzoek worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Egter, Goe- mans en vak Adrichem, de rekeningen van het Pensioen- en Weduwenf'onds van Gemeente- Beambten de Begraafplaats en het Brandwezen. Wordt medegedeeld eene resolutie van Ge deputeerde Staten op de gevraagde af- en over schrijving van onvoorziene uitgaven, houdende goedkeuring van de twee eerste gedeelten van het Raadsbesluit en afkeuring van het derde gedeelte, verleende restitutie bij afschaffing van belasting en verzoek om het primitief besluit. Na eenige discussien tusschen den Voorzitter, Jh.' de Jorge en M.r Fokker, wordt overeen komstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders met 9 tegen 1 stem besloten, een nieuw besluit te nemen, onder mededeeling aan Gedeputeerde Statendat Burgemeester en Wethouders ter goeder-trouw de restitu tie gedaan hebben, als incenende, dat de restitutie bij afschaffing gelijk stond met die bij uitvoer; zonder magtiging van den Raad, doch dut men gelooft dat de goedkeuring door den Raad den 20 Maart gegeven, die magti ging kan vervangen. Wordt kennis gegeven van acht besluiten van Gedeputeerde Staten, nopens reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, te weten van: W. vak der Starr, J. C. Bal en Jh.' J. II. P. Vak Doork, wier aanslag wordt gehandhaafd. J. Voorbeijtel, J. Broodmak en J.Ochtman, Jz., wier reclame te laat is ingediend. L. Koole, wiens aanslag is verminderd met f 10. C.de Wit, 15) het kohier wordt dienovereenkomstig gewijzigd en vastgesteld tot een bedrag van f 4375, en zal ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten Worden opgezonden. Wordt medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd eene onderhandsche ver pachting van grasetting en af-en overschrijving van 2 posten. Wordt voor notificatie aangenomen. Wordt gelezen eene missive van den Gemeente- Ontvanger, houdende aanvrage, om naar aan leiding van het nieuwe model van rekening uit den post van onvoorziene uitgaven van 1853 te vinden eenige onkosten voor registratie, enz., die vroeger van de posten werden afgetrokken welke aftrek volgens het model niet meer kan geschieden aldus besloten en de goedkeuring van Gedeputeerde Staten daarop te vragen. Wordt gelezen een verzoek van het Israëli tisch Armbestuur om buitengewone subsidie, met kennisgevingdat bet zonder deze niet latigef de armenzorg zou kunnen waarnemen Wordt conform het voorstel van den Voorzitter gesteld in handen eener commissie, bestaande uit M.r van Dongen, van der Vliet en Ochtman op rapport. Bij monde van M.r vak Adrichem wordt rap port uitgebragtnopens het onderzoek van de rekeningen van het Hervormd-, Rooinsch- Catholijk-, Luthersch-, Christelijk Afgescheiden-, Israëlitisch- en Algemeen Armbestuur, en de Bank van Leening, strekkende Lot goedkeu ring; wordt dien conform besloten. Wordt gunstig rapport gedaan door de com missie, nopens het voorstel van den heer J. H. Ochtman, betreffende het tarief van de Kraan; welke commissie levens een nieuw tarief aan biedt, hetwelk ter inzage van de leden wordt gelegd. De Voorzitter zegt, tot zijn leedwezen, nu de Vergadering te moeten doen voorlezeneene missive van Jh.' W. D. de Jonge, behelzende zijn ontslag als Wethouder en als Lid van den Raad, uit hoofde van wankelende gezondheid, de heer OcHtmak vraagt of het uiterste beproefd is om Jh de Jonge van dit ontslag terug te brengen. De Voorzitter beantwoordt dit toestemmend, dientengevolge stelt de beer Ochtman voor Jh.1' de Jonge schriftelijk het leedwezen van den Raad over zijn ontslag te betuigenwaartoe wordt be sloten. De dag der verkiezing is bepaald op 4 julij 1854, en tot stemopneiners benoemd M." Egter en vak Adrichem plaatsvervangers ü.1' GoemaNs en de heer Landsknegt. Waarna de zitting is gesloten. Gelijk uit Vorenstaand verslag van den Raad blijkt, heeft Jh.' W. D. de Jonge, wegens wankelende gezondheid, aan den Raad kennis gegeven van zijn ontslag als Wethouder en als Lid van den Gemeente-Raad. Niet zonder leed wezen moest de Raad dit besluit van Jh.' de Jonge eerbiedigen. Korten tijd, slechts even twee jaren, bekleedde Z. H. W. Geb. het Lidmaat schap van den Raad. In de vergadering van 10 Maart 1852 had zijne installatie plaats den 17 Maart 1852, zijne benoeming tot Wethouder. Maar in dien korten tijd heeft Z. H. W. Geb. eenen ijver en eerie belangstelling in de wel vaart der gemeente aan den dag gelegd, die hem het vertrouwen en de achting zijner mede leden en den dank en vereering der ingezetenen in ruime mate deden verwerven. Levendig wordt het dun ook gevoeld, dat zijn ontslag in waarheid een verlies voor den Raad is te achten, een verlies, dat hoogst moeijelijk ge heel zal kunnen vergoed worden. Dezelfde reden, die zijn' voorganger, zijn' waardigen en nu reeds ontslapen broeder bewoog, om af te treden, drong ook hem wankelende gezond heid en waar de krachten niet toelaten om zoo werkzaam te zijn als nien dit gaarne wenscht en als pligt oordeelt, waar te veel inspanning de gezondheid schade doet en het leven in ge vaar brengtdaar mag niemand dit ontslag misbillijkenmaar zal ieder dit natuurlijk en regtmatig achten, Alleen zal er het leedgevoel door verhoogd wordendat zulke nuttige en verdienstelijke leden uer maatschappij, zulke regtscbapen en kundige mannen, in hunnen werkkring belemmerd worden. De ingezetenen van Zierikzee zullen gewis in stilte Jh.' de Jonge dankbaar zijn, voor het vele goede, door hein in zoo korten tijd ten nutte dezer stad verrigt en wij meenen in bet openbaar bun tolk te zijn, als wij Z. II. W. Geb, openlijk lof en dank zeggen en ongeveinsd verklarendat bet ons innig leed doet, Z. II. W. Geb als Wet houder en als Lid van den Raad te verliezen en toebidden, dat bij ons verlies, zijne ge zondheid en krachten mogen winnen, zoodat Z. II. W. Geb in vele andere opzigten deze stad nog lange, ja zeer lange, tot nul en zegen z,j. Is bovengemeld ontslag een droevige zaak voor het Bestuur, er is helaas! nog meer, dat ons met weemoed vervult: bet gerucht heeft zich reeds lang verspreid, dat onze hooggeschatte Burgemeester ook zijn ontslag zou vragen. Dit gerucht is ons van verschillende kanten en goed onderrigte zijden bevestigd, zoodat de waar heid dat de heer de Crank zijn ontslag zal Vragenaan geen twijfel meer onderhevig is. Lat is iets van hooge beteekenis Het Burge meesterschap is eene der moeijelijkste betrek kingen, die men zich denken kan, en liet werd door den beer de Crane eene reeks van ruim 27 jaren bekleed, gedurende welke Z. Ed. alge- meene hoogachting en liefde mogt wegdragen. Van die hoogachting en liefde heeft Z. Ed. dan ook duizendc blijken ontvangen, en als nu de betrekking, die 27 jaren lang, tusschen den lieer de Crake en deze gemeente bestond, ont bonden wordtdan zullen Zierikzee's ingezetenen vooral hendie Z. Ed. in al zijne waarde ken nen en jaren lang getuigen zijner regering waren groote droefheid ondervinden, als ware hun de kroon van het boold gevallen. Gevv igtige redenend:c wij niet mogen wraken, hebben Z. Ed. tot dit onherroepelijk besluit gebragt. W ij hebben ons dus voor te bereiden op ue treurige mare: de heer de Crane is ais Burgemeester eervol ontslagen - en op de nieuwstijding: er is to* Burgemeester benoemd Wie, weten wij niet en durven wij zells niet gissen; maar wie hij ook zijn moge- eene moeijelijke taak wacht hein, vooral nu hij zulk een algemeen beminden voor ganger had maar dit durven wij wel voorspellen dat, schoon de heer de Crane ook ontslagen is, de liefde en hoogschatting voor Z. Ed. niet zullen verminderen, maar altijd met erkentelijk heid van zijn Burgemeesterschap zal gesproken worden, en men nog vele jaren daarnazich gaarne den tijd zijner regering zal herinneren. BEREND MARING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat wegens het verrigten van den herijk in het Eiland Tholenhet ijk-lokaal op het Baadhuis alhier van heden af tot en met den 2 Juhj e. k. gesloten zal zijn. Zierikzeeden 19 Junij 1851. DE CRANE. BEK.ENDMA li I N G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren-=> gen ter kennis van de ingezetenen dat de verkiezing van één Lid in den Gemeente-Raadter vervanging van den heer Jonkheer W. D. de JONGïi die zijn ontslag heeft aangeboden f aIhser zal plaats hebben op dingsdag den 4 Julij ek. waartoe de oproepingsbrieven mei inge sloten Stembriefjesop den 26 dezer maand t aan do buizen der kiezers in deze gemeente zullen worden be zorgd ingevolge art. 67 der Kies-wet. Zierikzeeden 22 Junij 1854. DE CRANE Voorzitter. IIA. vak ADRICHEML Secretaris

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1