HIBEKil CODRANT. If45. Woensdag 7 Junij. 1854, Woensdag en Xaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIES NIEUWSTIJDINGEN jlbokssmbsts-pbi2l Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.' snamidd. vóór 4- ure. vsrsckijnt: PHIJi DKR ADV1STEKTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve kei Zegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee bren gen Ier kennis van belanghebbenden dat aan de Miliciens-Verlofgangers van de ligting 1850 die zulks verlongen vergunning kan worden verleend tot uit oefening van de buitonlandsche zeevaart ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitge oefend onder voorwaarde nogtans dat zij vooraf bij het korps waartoe zij belmoren het nadeelig slot hunner rekening op hel kleeding- en reparatie fonds zoo dit mogt bestaan aanzuiveren. Tot het bekomen dier vergunning zullen de Miliciens- Verlofgangers zich ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden. Zierilizee den 31 Mei 1854. DE CRANE Vooizilter. H. A. vak ADR1CHËM l. Secretaris. BRANBSCHOÜWING. Burgemeester en Wethouders van Ziertkzee ver wittigen de ingezetenen dat er op maandag den 12 dezer maand eene algemeene Inspectie op de brand- blaschmiddelen alhier zal gehouden worden, en berin- neren mitsdien aan de bepalingen van de artl. 44 45 en 46 van hel Brand-reglemenl opdat alsdan al die middelen in goeden hruikbaren staal worden ten toongesteld en niemand alzoo door onwetendheid ver- valle in de boete legen de nalatigen verordend. Zierilizee, den 6 Junij 1854. DE CRANE, Vnorzittcr. H. A. van ADRICHËM l. Secretaris. PATENTEN. De Burgemeester van Zierilizee, herinnert bij deze aan Schippers en Vranlcverkoopers hunne verpligting om de patenten voor de uitoefening van die bedrijven benoodigd, ter Secretarie Ie komen afhalen met waar schuwing dat zij zich hij verzuim daarvan aan bekeu ring blootstellen. Zierilizee den 6 Junij 1854. DE CRANE. BUITENLAND. oditsohl&sid. Keulen, 1 Junij. De Weener LloydhengWe gisteren dat Silistria vier malen door de Russen aangetast maar nog steeds door de Turken bewaard gebleven is. Omer- pacha was bereid het ontzet dier vesting te beproeven, "Volgens een ander Weener dagblad had vorst Paske- witsch den toevoer uit Braila en Bucharest bevolen halt te houden. Gisteren zou van Weenen een courier naar Peters burg vertrekken overbrengende de nota waarin Oos tenrijk van Rusland de ontruiming der Donau-vorslen- dommen eischt. De krijgsraad te Varno gehouden door Omer- 'pacha de Turksche ministers van oorlog en marine, benevens de Franscbe en Engelsehe generaals en admi raals heeft naar men wil besloten de vereemgde Fransch-Engelsche troepen naar Adrianopel te zenden. Binnen weinige maanden kan hel Oo.stenrijksche leger tot een bedrag van 800,000 man gebragl zijn dien ten gevolge kan daar voorde dienst in liet binnenland 300,000 man toereikend zijn een leger van 500,000 man strijdvaardig zijn, betzij tol verdediging, hetzij tol overschrijding der grenzen. f b a n k b ij k. Parijs 1 Junij. In den Monileur leest men heden 1de volgende nota's «Yolgens eene telegrafische de pêche uil Athene over Trieste en Weenen ontvangen, was het Fransche expeditiekorps den 25 in den Pireus ontscheept en had bezit genomen van de Grieksche oorlogschepen. Den 26 had koning Ollo alle voor stellen der ministers van Frankrijk en Engeland aan genomen bij eene proclamatie zijne geheele onzijdig heid in do aangelegenheden van Turkije aangekondigd, en zijn ministerie veranderd.'4 iVlen berigt heden morgen uit Weenen per tele graaf, dat Silistria zich krachtig verdedigt; dat de tij ding wegens het zenden van een Turkschen parlemen tair naar bet Russisch kamp valsch was en dat het woord kapilulatie niet was uitgesproken. Men schat de kracht van het Russisch leger rondom Silistria op 90.000 man. - Morgen of uiterlijk overmorgen zal de Oostenrijksche courier naar S.1 Petersburg vertrekken die het verzoek tol de ontruiming der vorstendommen overbrengt." Brieven uit Belgrado on Windin melden dal dage lijks Oostenrijksche troepen den Donau afzakken in de rigting van Orsowa op de grens van Wallachiie. Aan zienlijke zamentrekking van strijdkrachten wordt in Hongarije en Transyl vanie bewerkstelligd." Men schrijft uil Kiel Den 28 of uiterlijk den 29 zal het eskader onder zeil gaan naar de Baltisehe zee. Dagelijks ziet men meer heil in dit oponthoud te Kiel waar wij in minder dan eene week meer dan 1000 tonnen water hebben kunnen innemen welke wij noodig hadden. Op geen ander punt zouden wij dit gemak hebben aangetroffen. Behalve de voordeden welke ik heb opgesomd heeft dit oponthoud hetwelk onverinijdelijk was ons veroorloofd de wapeningen te voltooijen hel inwendige der schepen en de goederen der equipages te verfrissohen en in orde te brengen en eindelijk onze matrozen door versche levensbehoeften ren gezondheidstoestand te verschaffen welke alle aanleiding tot ziekte gevoelig heeft doen verminderen. Zonder aan dit oponthoud een overdrevene staatkundige strekking te geven moet ik u echter zeggen dat de spoorwegen hier dagelijks 15- a 20,009 reizigers uil alle deelen van Duitschland uit Berlijn en zelfs uil Weenen aanbrengen en dat de sympathie welke wij van wege die Duiische bevolkingen ondervinden zoo wel als de indruk te weeg gebragt door dit inagtig eskader dat in drie liniën is geankerd niet zonder eenigen weerklank zulleu blijven bij hare terugkeering in bare haardsteden «Tijdingen uit Windin gedagteekend 17 Mei, deelen eenigo bijzonderheden mede nopens den bereids per telegraaf vermelden strijd welke te Radovan in Klein-Wallachije heeft plaats gehad en nopens de wijze waarop de Otiornanische troepen door de be volkingen zijn onlvangeu Toen de Turken van Kalafat voorttrokken om het door de Russen verlaten land te bezetten hebben zij hunne achterhoede nabij Radovan een dorp aan deze zijde van Schil gelegen ontmoet. De Russen die hevig werden aangevallen hebben 250 dooden op het terrein achtergelaten. Aan de zijde der Turken heeft het verlies zich bepaald tot 3 dooden en 2 gekwetsten. Ten einde de verdere ver volging der Turken te beletten hebben de Russen na de rivier te zijn overgetrokken zich gehaast de bruggen te vernielen. Den volgenden dag toen de keizerlijke troepen een aanvang maakten deze te her stellen hebben de landlieden zich beijverd hun hulp en de noodige bouwstoffen te verschaffen en toen de Oltomanische generaal bezit is komen nemen van Kra- jowa dal den vorigen dag door den vijand was ver laten zijn de inwoners van alle rangen en standen hem in menigte te gen.oet getogen eu hebben hein als een bevrijder ontvangen en begroet." Men zal zich herinneren dat de Russische au toriteiten in de vorstendommen officieel hel voornemen hadden aangekondigd om Klein-Wallachije te ont ruimen en dal uil plan een begin van uitvoering had erlangd. De beweging die de Russen dus beloofden te zullen doen werd voorgesteld* als eene bewilliging gedaan aan de billijke ongerustheid der Duitsche uio- genUheden maar Ue keizer van Rusland heeftdaar üie maatregel niet dien goeden uitslag heeft opgeleverd welken bij daarvan verwachte tegenbevel gegeven. De baron tiadberg heeft er de boijardeu van Bucharest van onderrigt er bijvoegende dat zij zich moesten verblijden dat hun land en hunne hoofdstad alzoo teger. eiken vijand zouden verdedigd worden. De generaal Dannenberg sedert de zaak van Oltenilza in ongenade is belast met bet bevel over het leger be stemd om de stellingen te dekken welke de Russen op den regteroever der Olto behouden." Verscheiden Parijzenaars hebben dezer dagen brieven uit Rusland ontvangen uit welke met eene schaar stukken waren geknipt de uitgesneden gedeel ten behelsden waarschijnlijk bijzonderheden aangaande of toespelingen op de gebeurtenissen van den dag. Bij gelegenheid van den Ooslerschen oorlog wordt aan de munt te Parijs eene medaille geslagen. Op do eene zijde prijken de beeldtenissen van den keizer der Franschen van koningin Victoria en van den sultan waarboven de woorden Katholieismus Proteslantis- mus en Islamismus" gelezen worden terwijl onderaan het woord Beschaving" gevonden wordt. Aan do keerzijde leest men fn 1853 onder de regering van Napoleon lil hebben Frankrijk en Groot-Brit- tanje zich vereenigd voor den vrede der wereld." Deze medaille is van zilver en heeft de grootte van een vijf— francs-^-stuk. De groote ingang van het nijverheidspaleis to Parijs welke naar de zijde van de groote avenue der Champs-Elysêes is gekeerd, stelt den zegeboog van Maximus Severus te Rome voor deze ingang is zoo breed dat tien ruiters nevens elkander dien kunnen binnenrijden. Hel geheele gebouw is zoo ruim dat tien regementen infanterie daarin zouden kunnen ma noeuvreren ten aanschouwe van 100,000 personen zoo deze op de gaanderijen plaatsnamen. Het metsel werk van dit gebouw is bijna geheel voltooid. g r o ot-brittannheht. Londen 1 Junij. Dezer dagen weigerde de directie Nan hel tolkantoor te Newcastle on-Tyne een Neder- landsch schip uit Ie klaren hetwelk met steenkolen van daar naar Riga bestemd was. Op de hemoeijing van den Nederlandschen consul-generaal in deze hoofdstad is echter van gouvernemenlswege bevel naar eerslgemelde zeehaven gezonden om alle neutrale schepen naar Rus sische havens uil te klaren mits deze geeue ammunitie aan boord hebben. BINNENLAND. Zierikzee 6 Junij. Dezer dogen zijn de werk zaamheden te Brouwershaven tol hel stellen der palen voor de telegraaflijn van Brouwershaven naar Rotterdam begonnen. De burgemeester en wethouders van Middelburg hebben bekend gemaakt dat de werkzaamheden lot het oprigten eener telegraaflijn van Vlissingen naar Breda door de stad Middelburg een aanvang hebben genomen en dat het telegraaf-kanloor zal gevestigd worden in hot gebouw staande op de koopmans-bcurs, bij den ingang van de Bogaardstraal aldaar. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij be sluit van 19/26 Mei 1854 n.° 18 Provinciaal blad n.° 73). bepaald dat hel vee bestemd voor de aanslaande tentoonstelling der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt op 19 en 20 dezer te houden te Hulst vrij en onverlet derwaarts en weder terug over de veren in dit gewest zal mogen vervoerd worden mits voorzien van een bewijs van den burgemeester der ge meente alwaar de eigenaar of gebruiker woonachtig is dal bedoeld vee aldaar te huis behoort eu werkelijk voor de tentoonstelling is bestemd. Hiervan is echter uitgezonderd hel rundvee afkom stig van plaatsen, bij vorige besluiten verdacht verklaard van longziekte. Voorts moet het vee bij aankomst te Hulst onmidde- lijk door den provincialen veearts worden onderzocht eu zal door deze voor elk stuk een gezondheidsbewijs worden afgegeven dat echter slechts 5 dagen vau kracht is. De N. Rolt. Courvan den 1 dezer merkt op Reeds in ons notnmer van zaturdag 11. hebben wij medegedeeld dal de Franscbe oorlogskolter Favorite, den 23 Mei ter roede van Hollevoelsluts

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1