ZMIKZEESGHE G0UR4HT. Woensdag 24 Mei. 1854. ta; T BESTORM ADIIIMST1UT1M NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. IE, qg., I 41» 'gs om 9 bij dk tenteren CARN- :rs j l Kleed, I)- en BAK- er eene 0 voe- voortj /*nL ABOSMBMEMTS-PBi; Ver drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert, daags te vorén snamiddvóór dt ure. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester én Wethoüders van Zierikzee verwittigen de ingezetenen dat er op Zaturdag den 27 dezer maand, een omgang laiisr» «Se Mtratdn geschieden zal om zich te overtuigen of al 'de hé- palingen van het Bolicie-Réglement alom worden nageleefd, wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd, om te zorgen dat de straten sloepen en goten elk voor en achter zijne woning of erfbehoorlijk schoon-; gemaakt en gezuiverd zijn terwijl de beambten der Policie bepaaldelijk zijn belast om op de voortdurende reinheid van straten stoepen en goten te letten en zonder oogluiking wegens alle overtredingen of nalatigheid proces-verbaal op te maken. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd omgeroepen aange plakt en in de Courant geplaatst. Zieriltzeeden 17 Mei 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bij deze aan belanghebbenden bekend, dal in de maand Junij a. s. le Assen zal gehouden worden de negende Landhuishoudkundige Vereeniging en Tentoonstelling van Vee Werktuigen van Landbouw enz. waarvan de programma's op de gebruikelijke openbare plaatsen ter lezing zijn gelegd. Zierikzeeden 23 Mei 1854. DE CRANE, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Al BUITENLAND. BDITICHLIZID. Keulen 19 Mei. In den brief van den keizer van Oostenrijk aan dén minister von Back waarbij bem liet besluit werd toegezonden tot eene ligling van 95,000 man troepen verklaart de keizer dat zijn besluit ten 'doel heeft om het rijk te vrijwaren tegen de gevaren 'die uit de troepenbewegingen aan de oostelijke en 'noordelijke grenzen plaats hebben zouden kunnen ontstaan. Naar gezegd wordt heeft de keizer van Rusland, bij manifest van 12 dezer eene buitengewone reen tering voor de vloot en het leger bevolen die binnen vier weken afgeloopen moet zijn. Uit Petersburg gekomen reizigers zeggen dat men zich naauwelijks een denkbeeld van de onafgebrokene ■Werkzaamheid des keizers vormen kan. Van de 24 uren bezigt hij er geen 6 tót rust geen enkel tot uit sponning. Alles wat de militaire zaak betreft wordt onder zijne oogen gebragt en tot in de geringste bijzonderheden door hem nagegaan. Te Bremen hebben zich den 15 dezer weder 6000 landverhuizers naar Noord-Amerika ingescheept. Als het op die wijze voortgaal zal de landverhuizing in dit jaar die van alle vroegere ver overtreffen. Te Kopenhagen meende men den 8 dezer reden te hebben om te gelooven dat de admiraal Napier den 5 dezer voornemens was de Golf van Finland lo verlaten in welk geval weldra beriglen wegens den aanvang der vijandelijkheden kunnen worden te gemoel gezien. Men schrijft uil Stokholm van 18 dezer. Na een bombardement dat 8 uren geduurd heelt heeft de Britsche vloot het kasteel Guslafswern ten zuiden van Hango, aan den ingang van de Epische golf, geheel en al verwoest. Bij die gelegenheid zijn 1500 Russen ge vangen genomen. t r a s b ti a. Parijs 19 Mei. Heden is een courier naaf Athene Vertrokken met een eisch aan de Gneksche regering lot terugbetaling van de inletesseodoor de Utatisehe verschijnt: PRIJS DEE ADVSBTSKTISn Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijhs-efi Doodberigten van 1-6 regels a 1 behalve hel Zegelregl. redering voorgeschoten voor de leening van 100 mil- |ioen~?an 1828. In geval van weigering zullen de Franschen Athene, den Piraeus en andere belangrijke punten bezetten. De Moniteur beschuldigt de Griek- sche regering van aanmoediging van den zeeroof in den Archipel en van onverbloemde medepligtigheid daar- aah. De handel van Smyrna is daardoor levendig verontrust. Er zullen dan ook krachtige maatregelen daartegen worden genomen. Hel is thans zeker dat de kei/.er van Rusland eene oorlogssubsidie aan Grie kenland heeft verleend. Macedonië is door 200 avon turiers aangevoerd door Chamecarabasso gewezen adjudant van koning Otlo afgeloopen en deze hebben hunnen plunderlogt met ongehoorde gruwelen geken merkt. Ondèranderen hebben zij 150 Turksché man nen vrouwen en kinderen die in eene kerk gevlugt waren levend verbrand. In den Moniteur leest men het volgend herigt uit Semlin den 15 dezer <c Den 28 April heeft Sahh-pacha te Nicopoli een voordeel behaald. De Russen die met geweld den Donau wilden overtrekken hebben daarbij 1500 man verloren en zijn verpligt geworden terug te trekken. Den 2 Mei heeft de kolonel Suley man-bey hen te Radovan nabij Krajowa geslagen Met Parijsciie dagblad Patrie zegt een brief uit S.1 Petersburg te hebben ontvangen van den 9 dezer waarin bevestigd wordt dat de gezant van den shall van Perzie na verscheiden dagen wachtens zijne paspoorten had ontvangen. Men verzekerde zegt de Patrie dat graaf Nesselrode den gezant in zijn af scheidsgehoor gezegd had dot de czaar aan den vorst zijnen meester twee maanden toestond om na te deuken over de schrikkelijke gevolgen van eene vredebreuk met Rusland. Hier zijn berigten uit Konstantinopel ontvangen van den 10 dezer, volgens welke de vereenigde violen een aanvang hebben gemaakt niet het bombarderen der buitenwerken van Sebaslopol met geschul van verre dragt de sterkten van Abkazië waren door vijf schepen beschoten. De maarschalk St. Arnoud en de hertog van Cambridge waren in de Turksche hoofdstad aange komen. De sultan had prins Napoleon bij zich ten middagmaal ontvangen. De Moniteur bevat een verslag van den vice-ad- miraal Bamelin, bevelhebber van hel Fransche eskader in de Zwarte-Zee waaruit blijkt dat de geallieerde Engelscbe-Franschc vloot voor Sebaslopol kruiste, aan het Russische eskader uit 12 linieschepen 3 fregatten en een groot getal stoombooten zamengesteld den strijd aanbiedende welke echter door de Russen hal— starrig geweigerd werd blijvende hunne vloot onbe wegelijk binnen de haven. Een divisie van de geallieerde vloot onder het be vel van Lyons bestaande uit 1 Engelsch linieschip en 5 stoombooten benevens een Fransch linieschip en 2 fregatten was vertrokken om de Russische vestin gen aan do Krim en Circassie te vernielen om dus doende zich met Schamyl in verbinding te stellen. Zeventien schepen van de verbondene vloot waren in bel gezigl van Sebaslopol verbleven oin het Russische eskader in bedwang te houden. Verscheidene Russische vaartuigen waren door de kruisers genomen. De invoer in Frankrijk van alle Russische nieuws bladen is door de regering verboden. R O OT-BRITTAM N E 33 Hl. Londen, 18 Mei. Alhier ontvangen brieven uit Petersburg van 9 dezer zeggen dat de Engelsche vloot, of althans een gedeelte daarvan op tusschen 20 en 30 mijlen van Kronstad gezien was en een aantal Russische kannonneerboolen genomen had. Verder is hier van een Engelschman die met zijn jagl in de Ballische zee kruist een brief ontvangen waaraan bet volgende ontleend wordt De vloot in de Ballische zee is nu 54 schepen 2250 kanonnen en ongeveer 23,400 man sterk do Fransche vloot van 5 linieschepen 4 fregatten en 4 stoombooten daaronder begrepen. - Ik geloof niet dat Kronstadt of Sweaborg gebombardeerd zal worden zij liggen in zulke moeijelijke kanalen dat het zoader de stoom kracht nagenoeg onmogelijk wezen zou eene aanval lende positie te verkrijgen p naardien sleenen wallen en verwulfde batterijen op een afstand van niet meer dan 200 Engelsche ellen moeten beschoten worden. Wel zou een aanval op Sweaborg met eindelijk goed gevolg kunnen beproefd worden maar niet zonder zwaar verlies en groote schade aan onze schepen ter wijl onmiddelijk daarna de ongerepte Russische vloot van 27 linieschepen en 38 groote fregatten van Kron stadt zou komen opdagen en onze ontredderde vloot aantasten. Napier is stoutmoedig genoeg maar als de Russen gelooven dat hij uit zucht om te vechten tot zulk eene overijlde dwaasheid in staat is dan bedriegen zij zich zeer enz." Een brief van het vereenigd eskader in de Zwarte Zee zegt dat hel voornemen van den opperbevelhebber is om den oorlog in het hart V3n Rusland over te brengen een opstand te verwekken in de Krirn en Circassie zoodra de vestingen aan de Aziatische kust zullen zijn gebombardeerd en nabij Sebaslopol eene krijgsrnagt van 20,000 man aan wal te zetten welke plaats dan terzelfder tijd van den zeekant zou worden aangegrepen. Per telegraaf is herigt ontvangen dal het Engelsch schroefstoomschip Tiger van 400 paardenkrachten in eene baai nabij Odessa aan den grond geraakt en door de Russen genomen is, terwijl de equipage ongeveer 200 man sterk, krijgsgevangen is gemaakt. Men duchtte te Odessa dal dit voorval een tweede bezoek der ver eenigde vloten en een nieuw bombardement ten gevolge zou hebben. Uit eene bij het parlement ingeleverde opgaaf blijkt dat gedurende de laatste zes maanden elf schepen die met landverhuizers uil Engelsche ha vens waren vertrokken schipbreuk hebben geleden en daarbij 755 menschen hel leven verloren. Er is eene commissie benoemd om middelen te beramen, waardoor in het vervolg zulke verschrikkelijke onge lukken zoude kunnen worden verhoed. In een dagblad der Vereenigde Staten leest men het volgende verhaal De heer Slocuni uit Albany te New York voor zaken gekomen ontving 11. vrijdag des namiddags de volgende telegrafische depêche hem door zijne vrouw toegezonden Waarde James een jongen." De gelukkige echtgenoot die er trotsch op was eindelijk vader geworden te zijn grijpt zijn hoed snelt naar hot telegraaf-burau en geeft dit veel betee- kenend antwoord op Hoera De drie uitroe- pingsteekens moeten dienen om zijne vreugde uit te drukken. Naauwelijks in zijn hotel teruggekeerd ont vangt de heer Slocum eene tweede depêche Zeer waarde James nog een jongen 1" - Antwoord Hartelijk geliefdemen heeft nooit te veel van die lieve schepseltjes - Dorde depêche O mijn lieve schat een derde kind 1" - Antwoord: «Mijne lieve, het is beter er drie dan vier te hebben." - Vierde de pêche Mijn allerbeste James een vierde kind zoo mogelijk nog steviger dan de anderen - Ditmaal treedt de beer Slocum rnet gebogen hoofd een ernstig gelaat en gerimpeld voorhoofd liet telegraaf-burau bin nen. Wij weten niet weik antwoord bij gezonden zou hebben maar de verschrikkelijke storm die zaturdag den ganschen dag voortwoedde had alle communicatie afgebroken." BINNENLAND. Zierikzee 20 Mei. Heden werd alhier van de werf van den heer Slrickaert de goede Intentie met het beste gevolg te water gelalen het galjoot-schooner- schip Cadzandna groot 92 last kapitein T. C tiamminga voor rekening der reederij van de heeren M C. ae Crane Zoon. Er wordt weder eene kiel gelogd voor een barkschip van circa 400 last onder tliieclio van kapitein l). Keus. Met zekerheid kan worden gemeld dat door eenige te Middelburg gevesligde handelaars en reeders besloten is tot de oprigling eenor Maatschappij vau stüomsleepdienst op de Weslerschelde en verdere Zeeuwsche gaten. liet hoofdbestuur der maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft ter algemeene kennis gebragt dat de vergadering en ten toonstelling van ven landhuishoudelijke werktuigen

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1