Zaturdag 6 Mei. N.°36 1854. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AM1NISTRAT1EN Herijk der Maten en Gewigten. MWffliBfM.EN BBS /A-'V/ COURANT. ABOWWEWKMTB-PHIJ8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post /"2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PKIJ3 DUB anVHEXEHTTÏEH Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, fluu>elijlcs-en Doodberigten van 1-6 regels h f behalve hel Zegelregt. De Gedeputeerde Staten van Zeelanddoen le weten dat door hen in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt Art, 1. De herijk over fret jaar 1854 van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het voriee jaar verpligtend is ge weest en mitsdien van alle gewigten, lengtematen, inhouils-maten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in liet groot, mitsgaders van de wisse zal in deze Provincie worden aangevangen met den 15 Mei aanstaande, en gesloten op den 15 Augustus daaraanvolgende. Art. 2. Me letter (Gothiache vortn) zal voor ijklefter gedu rende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt Wor dende maten en gewigten. benevens liet bijzondere merk van den Arronilissements l.Iker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements ijkers zullen overeenkomstig art. 8 van het. reglement op den herijk, van den 15 februartj 1822, behalve in de plaats hunner woning nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement als door ons bil resolutiën van den 10 April 1810, n° 40, van.den 26 Maart 2 April 1841 n o 24 Provinciaalblad n,° 34) van den 30 Junij 1843, n.*1 11van den 17 April 1846, n 27 Provinciaalblad n.°48), en van den 21 Jun/j 1830 n.° 33 zijn aangewezenen op de dagen, gedurende welke zij niet in die gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4 /ij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke of in do binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belang hebbenden zullen doen kennis drauen. Art. 5i Oe Arrondissementsijkers zullen Burgemeester en Wet houders der gemeenten in welke zij in overeenstemming met liet bepaalde in art 3. tot den hei ijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst Jen minste nchl dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn den Burgemeester en Wethouders der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt, gevaceerd daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren publieke admi nistration, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpliuting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gew'gten, mitsgaders de strijheis der halve- en kwart-mudden, te doen herijkenzullende de Plaat selijke Besturen, behalve de ten deze vereischte openbaie bekend making tevens, zooveel mogelijk, den belanghebbenden ingezete nen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewi-jten gebiuik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisge ving laten doen. Art 6. De Burgemeesters der gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arrondissementsijker, vóór den aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijngebruik le maken van malen of gewi-ten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke adminislratiè'n, welke, in hunne ambtsbe trekkingen van maten of gewigten, tot bet Constateren van leveran- ciën of werken gebruik moeten maken wordende met betrekking tot de zarnenstellir.g der bedoelde opgaven, eene bijzondere naauw- kcurigheid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijk- pligtigen,en geeire andere dan de zoodanigen worden opgenomen. Art. 7 De Arrondissennnts IJkers zuilen betrekkelijk de door hen in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en heri|k een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administra.tiën. en particulieren, welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements IJkers na den afloop van oen termijn gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements,U.k.ers. zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijs zij zulks noodig achten, vergezeld van den. Commissaris van Policie of hij ontstentenis van zoodanig ambtenaar van een lid van het Plaatse- lijk Bestuur in al de gemeenten van hun airondissenient visila- tiën doen in de opene werkplaatsen magazijnen.en winkels, op de markten, vleeschhallenpublieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn, en «lat die behoorlijk zijn herijkt. *£ij zul len de oude afgeschafte maten en:gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt in beslag nemen en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Officier bij deAfrondissements-regtbank van hun ressort inzenden-, van hun verrigte ten deze en van hel jesul- taat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij bij de aan ons in te dienen rapporten .omstandige opgaven doen. Art. 9, Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of be. eedigde landmeterswegers en meters verboden eenige ceit.ifica ten, weeg- of meetbrieven af te geven., waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgëdrukt en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten moge worden gebezigd. Art 10. lusgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, godshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke admiuislratiën verboden eenige akten, plaus bestekken of beramingen te doen opmaken, aan le nemen of daarop regard le slaan, in welke de ffi «?b' vi nt hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11 Aan alle ambtenaren pnplieke administration en inge-^ zeienen binnen deze provincie wordt bij deze hunne verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteitde door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen, en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt of in hnnn'e opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben vol gens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad n,° 13) worden verwezen in eene boete van f 10 lot f100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 Staatsblad n.° 57) volgens welke alles, wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opeegeven, wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet Worden afgestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken ook van stri|kels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die. voor «le halve en voor de kwartmudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende «le Plaatselijke Besturen alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen t.c waken en daarop bij hunne visitatien, voor zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de bevinding ten deze in de bij art. 7 bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12 Alle ambtenaren en publieke adminislratiè'n worden uitgpnoodigd, aau de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand le houden, en wordende Pla-fseli ke Besturen aangeschreven om de Arrondissements-iikers in de uitoefening hunner functiën zooVeel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne avin- j Vrage dadelijk den Commissaris van Policie, of daar waar zondanig t ambtenaar niet aanwezig is. of verhinderd wordt de vereischte j assistentie te verleenen een lid van het Plaatselijk Bestuur te de- legeren om henbij «le door hen voorgenomene visitaliën van win kel s en werkplaatsen fe vergezellen Art. 13. Dit besluit zal door insertie inliet Provinciaalblad gebragt worden Ier kennis van de Burgermeesters en Wethouders der gemeenten iu deze provincie; mitsgaders van «le Arrondisse ments IJkers en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Marechaussee te. Sas-\>an- Gervd ook voor de onder hetzel ve re sorterende Brigade Bevelhebbers tot informatie en narigt en wijders door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekon digd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincie ten welke einde een genoegzaam aantal i'n plarro gedrukte exemplaren van hetzelve aan voornoemde Bestuien zal worden toegezonden zul lende wijch-is exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan bet Pro vinciaal Geregtsliof den Procmeur-Geiieraal bij hetzelve ,en door diens tusschenkomst aan de ambtenaren van het Op< nbaar Ministerie bij het Provinciaal Gercgtshof en bij de Arrondissements- Regtbanken. gelijk mede aan de Knnton-Rcgters in deze provincie, Gegeven le Middelburg den 28 April 1834. De Gedeputeerde Staten voornoemd V'AN TETS. Voorzitter. S. van dkr SWALME Griffier, BEKENDMAKING. Dfl Burgemeester van Zierikzee hrengt ter kennis van tie ingezetenen iln t zij. die voor liet jaar So4} eene Jagt. of ^'Ssc8t-Ac4e vertanuen ireh daar toe in den loop dezer maand ter Secretarie behooren aan le melden en dat zij die ter zake van onver- mogen een kosteloozo vergunning voor de visscherij tvensehen te hekomen alsdan moeten overleggen tie bewijzen van toestemming door de eigenaars van het vischwater afgegeven. Zierikzee, den 1 Mei 1854. DE CRANE. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zierikzee Gelet op het bepaalde in art. 22 der wet van den 6 Maart 1852 Staatsblad n.° 46). Herinnert de ingezetenen dat het zoelfcezi of rtspen van eijeren van waterwild en Eije- vïtten na den laatsten April en het vervoer en do verkoop dier esjeren na den 5 Mei verboden is. Waarschuwt de ingezetenen dat art. 40 der ge noemde wet np de bovengenoemde overtredingen eene boete stelt van tien tol twintig gulden. Zierikzee. den 1 Mei 1854. DE CRANE. STRANDVONDER IJ. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier algo- meene kennisdat bij hem zijn aangebragl en geborgen 1 IJzeren Brasbootri 2 dito Knieën 2 dito Put tings 1 Roer van een Sloep 10 Blokken 1 partij Touwwerk 1 Bezaansboom 1 defecte groote Ra met ijzeren Beugel en Hart, 1 ijzeren Roede en 1 stuk ge- bogen Uzeren roept mitsdien allen die vermeenen moglen daarop eenig regt of aanspraak te hebben ,/ter reclame op zullende zij zich tot dat einde ter Gemeente-Seretarie behooren aan te melden. Zierikzee 3 Mei 1854. DE CRANE. De Persoon van KORNELiS BOOGERT milicien- verlofganger van de gemeente Oud-Vossemeer wordt in zijn belav uitgenoodigd zich ten spoedigste ter Stedelijke Secretarie alhier aan te melden of zijn verblijfplaats te doen kennen. Ztsrilczee den 5 Mei 1851. B UÏTE1VLAND. X> G T B C H I, A H IT> Keulen 2 Mei. Eene telegrafische depêche uit Bor- lijn van gisteren tnehlt dal aldaar dien dag door de we- derzijdsche gevolmagtigdon de ratificatie van hel Pruis- sisch Oostenrijksch of- en defensief verbond zijn uitge wisseld. De stad Hammelburg in Beijereti niet ver van Wurzhurg is den 25 dezer groolendeels door brand vernield zoodat t volgens de laalste berigten van do 472 huizen niet meer dan 8 overgebleven zijn. De brand onlslond des morgens Ier. elf ure in hel gebouw* der poslerij en verbreidde zich mei groote snelheid .On der de vernielde gebouwen zijn behalve het postkan toor en vele woonhuizen het fraaije oude raadhuis hel armenhuis do kerk het ten jare 1770 gebouwd hospitaal het slot de Lalijnsche school de openbare apotheek enz. Hammelburg is eene van de oudste sle den van den IC rei is werd in 181G hij staatsverdrag door Oostenrijk aan Beijeren afgestaan en heeft onge veer 2800 inwoners. f h a b3 k k ej k. Parus 30 April. Terwijl het gebeurde met het Engelsch stoomfregatschip Furious te Odessa in een door den vice-admiraal Harnelin aan den minister van marine en koloniën gertgt verslag eene handelwijze genoemd wordt welke zonder voorbepld is in de geschie denis der oorlogen van de beschaafde volkeren leest men in een brief van een te Odessa in bezetting liggend officier bet volgend verhaal van deze eerste daad van vijandelijkheid tusschen de veroenigdo vloten en de Rus sen in de Zwarle-Zee Den 8 April des morgens ten zes ure naderde de Furious de haven van Odessa zonder de parlementaire vlag t.e verloonen. Ofschoon de bevelhebber dor haven bereids in last had met gloeijende kogels op de Engel- sche oorlogschepen te vuren besloot hij echter dezen last niet terstond ten uitvoer le leggen «laar het stoom schip welligl geen kennis kon dragen van de oorlogsver klaring van Engeland. De Furious wierp het anker 9 liet eene sloep te water en zond deze met parlementaire vlag naar den wal. De kapitein der haven zond terstond zijnen adjudant deze te gemoet. De officier der sloep verklaarde dal hij de consuls van Frankrijk en Engeland kwam afhalen hem werd geantwoord, dat deze heeren Odessa reeds lang verlaten hadden en dat men hem hij gevolg veizocht zich terstond te verwijderen. Desloep werd daarop weder aan boord van de stoomboot geno men nadat de parlementaire vlag daarvan verdwenen was. Doch in stede van nu bet anker te liglen begon men aan boord van het stoomschip eene leekening van de batterijen te maken. Toen lostte men om de Fw rious te waarschuwen eerst drie kanonschoten alleen met kruid geladen en daarop wierp men een kogel in eene zijner raderkasten waarop hot vaartuig zich ter stond verwijderde." Ziedaar welke uitleg door de Russen aan het gebeurde wordt gegeven. De Moniteur bevestigt thans officieel het bombar dement von Odessa. Zulks heeft den 23 II. plaats ge had» 9 schepen hebben er deel aan genomen en de kanonnade heeft 10 uren geduurd. Eene Russische batterij is geheel verwoest en verscheiden schepen zijn in de haven verbrand. In Klein-Wallachije hebben de

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1