ZIERIKZEESCHE GODRANT. Zaturdag 22 April. N.° 32. 1854. Woensdag en Zaturdag. MTOTIJIHM abomvimbsti-pbi;a i 'Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs dib 19viibtisti1b Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Buwclijhs-cn Doodberigten van 1-6 regels a f behalve het Zegelregt. Wij vestigen met hooge ingenomenheid de aandacht onzer lezers op het bestaand voorne men om het vijf en twintigjarig bestaan der Maatschappij tol bevordering der Toonkunst door het houden van een Groot Algemeen Muzijkfeest te Rotterdam, de stad der stichting, in het mid den der maand Julij dezes jaars te vieren. Dat deze viering op eene buitengewone luis terrijke wijze zal plaats hebben en een veelzijdig kunstgenot zal aanbiedendaarvan mogen de navolgende bijzonderheden tot getuigen strekken. Een feestgebouw zal worden opgerigtdat eene geschikte plaatsruimte voor omtrent 4000 hoor ders zal bevallen. De drie eerste dagen der feeslweek zullen aan de algeineene repetitiën, de drie volgende aan degrootemuzijkale uitvoering zijn gewijd. Voor de uilvoeringen is het volgend programma vastgesteld Voor de eerste uitvoering. 1° Feest Ouverture van den heer IIutschenruijter. 2.° Het Oratorium Israel in Egypte van Hardel. Voor de tweede uitvoering. Het OratoriumDie Jahreszeiten van IIatdr. Voor de derde uitvoering. De eerste afdeeling te openen met een vocaal- werk inet orchest van den heer J. J. H. Verhulst en te sluiten met een Ouverture van een Neder- landschen Componistafgewisseld door eenigesolo stukken, tot welker voordragt enkele der uitste- kendste kunstenaren zullen worden uitgenoo- digd. Ten slotte de negende symphonic van L. van Beethoven. Tot vervulling der zangsolo's in de Oratoriën worden de grootste celebriteiten uitgenoodigddie in de Nederlandsche toonwerken zullen aan de meest uitstekende inlandsche kunstenaren wor den opgedragen. Het koor wordt gerekend uit 600 zangers en het orehest op een uitvoerend personeel van om streeks 200 personen te zullen bestaan. Tot Feest-Directeur is benoemd de heer Joh. J. H. Verhulst, Ridder der Orde van den Neder- landschen Leeuw, Lid van verdiensten der Maat schappij en Muzijk-Directeur te Rotterdam. Den componisten der op te voeren Nederland- sche toonwerken zal de leiding over hunne eigene compositiën worden opgedragen. De taak der redevoering tot inleiding van het feest heeft prof. A. des Amorie van der Hoeven en die van het dichten der feestcantate D.c J. P. Heije op zich genomen. Z. M. de Koning en de Vorstelijke familie, al de eere leden en besturen der Maatschappij en een aantal autoriteiten zullen tot het bijwonen van het feest worden uitgenoodigd; terwijl voorts alles zal worden aangewend wat strekken kan om aan de feestvieringbij innerlijke waardige gehalte, tevens uiterlijken glans en luister en zoo veel mogelijk ook liet karakter van een volks feest bij te zetten en geene middelen zullen i worden verzuimddie den van elders opkomende 'feestelingen het verblijf in de stad der feestvie ring zullen kunnen aangenaam maken. In de Amsterdamsche Courant van 20 dezer leest men betreffende bedoeld muzijkfeest hel volgende Mejufvrouw Jenny Nty eene der uitslekendste sopraan-zargeresseii van tJuilschland thans prima donna aan de opera te Drisden en door den koning van Saxen onlangs lol kamerzangeres benoemd, zal op bet groole Botlerdamscho muzijkfeest de sopraan—solo's vervullen. Mei Pischek en Tornies en den op dit oogenblik nog onbekenden tenor en alt uit den vreemde, verwacht mon dus een voortreffelijk kunslgenot. Eene feeslkanlale wordt door den heer Verhulst gekompo- neerd. Het kolossale gebouw wordt Ie Botterdam reeds opgeslagen en de repetitiën worden reeds ijverig in alle oorden onzes lands gehouden en menig naar dit te verwachten genot hakend kunstminnaar voorziet zich reeds in lijds van een goed logement. Bij den te verwachten ontzaggelijken toevloed van feestgenooten zoowel uil den vreemde als uit alle oorden onzes vader lands en bij de meer en meer toenemende moeijelijk- heid tol het bekomen van goede huisvesting raden wij elk die lust gevoelt die feestviering bij te wonen ten sterkste aan ook die voorzorg niet te lang uit le stellen. De Rotterdamsche Courant van 20 dezer meldt van dit muzijkfeest hel volgende Met grnote belangstelling mogen wij melden dal ook do hepr Roger eerste tenorzanger aan de groole opera te Parijs Academie impériale de musique), zijne mede werking als solist voor bet aanslaande groole muzijkfeest le Botterdam beeft toegezegd. Zoo als men weel is de heer Roger een der meest beroemde tenoristen uit den legenwoordigen lijd. Niet alleen in Parijs waar hij sedert eenigen tijd aan de opera verbonden was maar ook op zijne kunstreizen door Duitscblaod heeft bij voortdurend den hoogsten roem ingeoogst. Hij betreedt afwisselend en met gelijk succes bet Fransche en Duit- sclie tooneel en staat zoo wij vernemen thans op bet punt otn eene nieuwe kunstreis te aanvaarden. BUITENLAND. dditiohland, Kf.ülen 17 April. To Petersburg is den 8 dezer officieel aangekondigd dat de Russische posten aan den oostelijken oever der Zwarte-Zee ingetrokken en de gar nizoenen van daar vervoerd zijn. Het doel dier posten was een einde te maken aan den handel met vrouwen en kinderen die op de Tcherkessische grenzen met de Turken gedreven werd, en daar dit doel nu hereikl was, ontving vorst Gorlschakoff hevel tot opheffing der pos ten en tot verplaatsing der bezettingen. Zeven stuoui- booten en even zoo vele transportschepen werden daar toe aangewend. Nabij den post Navagin werden eene Fransche en eene Engelsche stoomboot bemerkt maar naardien deze zich ver afhielden en rustig voorbijvoeren werd de kortstondig afgebroken inscheping der troepen voortgezet. Intusscben hielden de vijandelijke vaar tuigen zijnde de Mogador en de Sampson ter hoogte van Weljaminow een Russisch transportschip aan, maar verwijderden zich weder na gehouden mondgesprek met den gezagvoerder wien men eenige mededeelingen had willen ontlokken. Den 17 Maart kwam de geheele expeditie behouden te Noworossisk aan wal. Hierdoor zoo eindigt het berigt zijn onze oorlogs middelen met een belangrijk getal uitgelezen en door veeljarige dienst te midden van een ongehoorzaam land geoefende krijgslieden versterkt." Blijkens een brief uit Petersburg waarvan de schrijver uit goede bronnen heeft geput is het cijfer der krijgsmagt die thans in geheel Rusland op voel van oorlog is gebragt1,100,000 man. Bij keizerlijke ukase wordt de Russische minister van oorlog gelast de bataillons van hot vierde reserve korps in actieve dienst te doen overgaan en twee reserve-batterijen bij ieder korps te organiseren. Deze maatregel moet wegens het dreigend gevaar waarin hel rijk zich bevindt onmiddelijk worden ten uitvoer gelegd. Volgens lijdingen uit Bucharest, per telegraaf uil Weenen ontvangen dat de Russen zich den 14 van Kustendji zouden hebben meester gemaakt en de Turken al de Chrislenen in die stad zouden hebben ver moord (ongetwijfeld alvorens haar te verlaten want de depêche meldt daaromtrent niets) ondanks de tegen woordigheid der Engelsch-Fransche vloot die voor ge noemde havens kruist. Deze tijding is hoogst onwaarschijnlijk Kustendji is eene haven van Bulgarije, aan de kust der Zwarte-Zee tusschen liavarna en de monden van den Don au t ter plaatse waar dat deel van Bulgarije bekend onder den naam van de Dohrutscha een einde neemt. Te Kus tendji eindigt aan de zeezijde hetgeen rnen noemt den Trajanus-wal hoewel hier geen muur of wal meer aan wezig is en naauwelijks nog een ten deele gevulde gracht de rigiing van Kustendji, aan de kust der zee, naar Rassowa aan den Donau volgt. Tusschen Rassowa en Kustendji concentreert Omer- pacba de strijdkrar' ien met welke hij den eersten krachtiger) tegenstand wenscht te bieden aan de Russi sche iroepen in Dobrudscha. Kustendji is overigens volkomen gedekt door de ver- eenigde eskaders die zooals men weet in deze stre ken kruisen. De depêche waarvan hierboven sprake is constateert bovendien do aanwezigheid der vle?t in bet gezigl dier haven. Alzoo zou men moeten aannemen dat de Russen juist die positie tol punt van aanval zouden hebben ge kozen welke de vloten gemakkelijk en met het beste gevolg konden verdedigen dat zij zich daarvan on danks de krachtige ondersteuning die de vereenigde - eskaders konden verleenen aan do reeds door talrijke I Turksche troepen verdedigde pi a a ts gemakkelijk had den gemaakt en dat de Turken onder het oog der Erigelsch-Fransche eskaders den moord aan de Christe nen zouden hebben gepleegd, zonder dat de vlootvoog den op eenigerlei wijze waren tusschen heide gekomen. Het blijkt len duidelijkste dat deze depêche zeer veel onwaarschijnlijks in zich vereenigt. Men is dus genoodzaakt nadere berigten af te wachten alvorens omtrent genoemde feiten eenig oordeel uit te spreken. f r a n h r ij e. Parijs, 16 April. Nadat ook het wetsontwerp, waarhij de ligling van 1853 van 80,000 man tot op 140,000 man werd gebrast door den senaat met alge- meene stemmen was goedgekeurd is deze wet op last des keizers afgekondigd. Te Marseille is prins Napoleon een luisterrijk ban ket aangeboden in de redevoering welke daar door Z. K. H. werd uitgesproken heeft hij gezegd dat de Zwarte-Zee vrij en open moet zijn voor alle volken en dat tie overwinning voordeel zal aanbrengen aan den handel. Gisteren middag is de prins nog steeds door l^e/y-pacha den Turksche gezant te Parijs vergezeld van Marseille naar Toulon vertrokken. Te Brest liggen sedert eenige dagen vijf liniesche pen en vier sloomfregatlen tot vertrek gereed. Volgens alhior over Marseille ontvangen berig ten uit Konstantinopel van den 5 dezer waren de violen niet naar Sohastopol gegaan maar bevonden zij zich nog altijd te Varna er had nog geen zeegevecht plaats gegrepen en de kanonschoten, welke men gehoord had waren bij het uitvoeren van manoeuvres gelost. De Turksche bevolking was zoor verblijd over het be rigt dat de Fransche en Engelsche troepen te Galt— poli waren aangekomen. De handel stond geheel stil. Drie duizend Grieken hadden zich bereids ingescheept de bannelingen waren zeer verstoord op koning Otlo omdat hij door zijne onvoorzigtigheid tot hunne bal lingschap aanleiding had gegeven. Eene deputatie der bewoners van het eiland Hydria was den sultan komen verzoeken dat dit eiland inogt worden vrijgesteld van de blokkade waarmede de porto de Grieksche havens bedreigt. Volgens per telegraaf ontvangen berigt uit Mar seille zijn aldaar tijdingen ontvangen uil Konstanti nopel van den 10 dezer. Te Maichin had een zeer bloedig gevecht plaats gehad tusschen drie Egyptische en drie Russische battaillons. rle Bazardschik waren vele troepen zamengetrokken. De versperring in de Sulina-monding was nog aanwezig. Te Varna waar eene bezetting ligt van 6000 man had men om ver sterking gevraagd waarschijnlijk zouden van Gallipoli troepen derwaarts worden gezonden. Te Gallipoli was in de laatste dagen veel sneeuw gevallen. To Couzon departement der Rhóneis eene vrouw in haar eerste krauuibed bevallen van vier levende dochters.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1