IEKGELM IlliUllSIllllKTllEliHlTIH M O E O O T- Londen 12 April. heerschic Je grootste geestdrift en men kon hol hen aanzien dat zij op het eerste leeken bereid zullen zijn hunne wapenbroeders naar het Oosten te volgenOnder de volksmenigte werd de herbaalde kreet van leve de Kei zer door dieii van leve Engeland leven de Engel- schen die voormaals als oproerkreet geklonken zou hebben afgewisseld. Het officieel dagblad van Madrid deelt een be sluit der regering van Barcelona mede waarbij de ont wapening der bevolking bevolen wordt. De burgers moesten binnen 24 uren hunne wapenen afgeven bij gebreke waarvan de policie huiszoeking doen zou. Den 3 dezer was de opgewondenheid merkelijk aan het be daren en hadden vele werklieden den arbeid hervat. BHITTAWNIEM, Te Glasgow is beslag gelegd op twee stoomwerktuigen van 400 en 450 paardenkracht bestemd voor groote sloomfregatten en volgens contract ten behoeve der Russische regering vervaardigd. Po gingen schenen aangewend te zijn om die werktuigen door middel van een tweede contract aan een Ham- burgsch buis af te zenden ten einde de nu plaats gehad hebbende confiscatie voor te komen. Eene bier onlvangene telegrafische depêche uit Konstantinopel van 5 dezer luidt dus «De stad is verlicht geworden uit hoofde eener overwinning op de Bussen. Men voedt vrees voor een opstand der Griek- sche bevolking. De vloot ligt le Baltsbik." Volgens een ander berigt uit Osova van den 6 dezer rou Omer-pacba bevel uit Konstantinopel ontvangen Lebben om vóór de aankomst dor geallieerde troepen geene belangrijke krijgsoperaliën te ondernemen. De Fransche en Engelsche oorlogsverklaring was den troe pen te Kalafat medegedeeld en met daverend gejuich beantwoord. BINNENLAND. Zierikzee 18 April. Zoo als men weet zijn er herhaaldelijk door landbouwmaatschappijcn prerniën voor de beste broekmolens uitgeschreven en toegekend en zelfs nog in bet vorig jaar zijn door Z. M.. den koning prerniën daarvoor gegeven. Willen wij in onze vee- mesterii niet geheel bij de Engelschen Saxers Fran- schen enz. ten achteren raken dan moet zich in onzen landbouw bet gebruik van lijnzaadkneuzers boonen- brekors en haverkneuzers meer en meer uitbreiden. Onderiussohen is in de Inats'e dagen aan den verdien stelijken fabrijkant van landbouwwerktuigen den heer Jenken te Utrecht door een hoofdambtenaar bij de accijnsen beteekend, dat de minister de vergunning voor lijnzaad- en haverbrekers niet meer geeft en dat het maken mitsdien verboden wordt. Er waren bereids twee afgewerkt en bovendien bad de fabrijkant aan ma teriaal voor eenige honderde guldens aan waarde opge slagen. Ziedaar weder een bewijs hoe ook de accijns op het gemaal aan de productie in den landbouw schaadt, Maandag jl. had te Amsterdam de uitdeeling plaats der medailles toegewezen door de voreeniging voor volksvlijt aan de inzenders van voorwerpen bij de tentoonstelling van bouwmaterialen door deze ver- eeniging onder medewerking van het bestuur der maat schappij ter bevordering der bouwkunst in het vorige jaar aldaar gehouden. Op eene hartelijke wijze werden de bekroonden aan gesproken en de wensch geuit dat deze welgeslaagde proeve onze landgenooten zal aansporen om de ver- ceniging te ondersteunen en haar in slaat te stellen voortdurend werkzaam te blijven tot bevordering der volksvlijt in Nederland. Te Tiggclte bij Ootmarsum heeft II. maandag ren verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Bij het vernieuwen van eene brug, over den Dinkel name lijk brak onder het inheijen van palen plotseling bet beijblok dat. nedervallende eenige arbeiders zoo danig beeft getroffen dat een hunner niet lang daarna aan de gevolgen is overleden een tweede verkeert in gevaarlijke omstandigheden en onderscheidene an deren zijn deerlijk gekneusd en gewond. In de omstreken van Assen is men reeds met veenbranden begonnen de aanhoudende droogte laat toe dat dit nu reeds geschiedt in den regel kan zulks eerst veel later plaats hebben. Men meldt uit Batavia onder dagteekening van 25 Feliruarij het volgende: Van sommige plaatsen op Jiivö komen berigten in omtrent de beerschende droogte en tie vermoedelijke nadeelige gevolgen daarvan voor bet rijstgewas. Volgens deze berigten zijn hel de ro- 'sulrnliën Patjitan Madioen Japara en Samarang alwaar ten gevolge der bijna onafgebroken droogte gedurende de maanden November December en jan. vrees voor mislukking van bet rijstgewas bestaat. Men verwonderde zich le Patjitan dat nog geen versterf der zaadpatlie en van de op de gogo-, en legalvelden ge plante oogsipadie plaats vond betgeen werd toege schreven aan den zwaren dauw die des nachts vrel. Te Madioen bleek bet dat de rijstvelden door de inge zetenen niet tijdig in enkele dislriklen bewerkt waren, zoo dal daar grooler vrees voor gebrek beslaat dan elders. Het gouvernement is de bevolking reeds le gemoet gekomen. Sn Japara waren de velden die van geen levend water konden worden voorzien geheel droog y en de bier en daar uitgeworpen zaaipadre begon oud ie worden '7 op vele plaatsen was nog niet eens gelegenheid geweest om do bibiet uit te werpen. Het groote meer of de zoogenaamde binnenzee tusscben Patlie en Koedoes dat gewoonlijk in dezen tijd des jaars vol water is en zelfs lot overstroomingen aanlei ding geeft stond zeer laag de meeste rivieren waren bijna opgedroogd. In de residentie Samarang alwaar de van regen afhankelijke rijstvelden eene uitgestrekt heid van 150,000 bouws beslaan vreesde men dat bij langere droogte die velden onbeplant zouden blijven ook de andere velden ondervonden, ofschoon in mindere mate gebrek aan water daar vele bronnen in het re gentschap Kendal uitgedroogd waren zoodat er te weinig was om de velden voldoende le irrigeren. Intus- schen waren maatregelen genomen om deze velden beurtelings van levend water te voorzien. Van wege do plaatselijke besturen worden maatregelen genomen om de aanplant van tweede gewassen zoo veel mogelijk te bevorderen. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Uit Kopenhagen melilt men van den 16 dezer: De Brilsche viool 22 zeilen slerk is voorbij bel eiland Bornholm gezeild. In den nacht van den loop den 16 heeft men naar die zijde zwaar kanongebulder gehoord. Hel Fransche oorlogschip AusterliU heeft zich bij de vloot van den admiraal Napier gevoegd. De schoul- bij-nacht Plumridge heeft met eenige Engelsche krui sers vijf niet zout beladen Russische schepen genomen en naar de baai van Kiöge opgebragt. Men schrijft uit Wennen van den 17 dezer Volgens tijdingen uit Bucharest hebben de Russen den 14 dezer Kuslendsche bezet waar de Turken alle Christenen vermoord hebben in het gezigt der Fransche bd Engelsche vloten. BnoüWEitsnAVEN 15 April. Binnengekomen Weltevreden kapt. H. Teerling van Batavia naar Botterdam en stoomboot Stad Dordrecht, kapt. J. H. Stuit, van Londen naar Dordrecht. Er wordt met grooten ophef geschreven van de in voering der Serradella eene vooderplant, die een nieuw tijdperk in de landhuishoudkunde althans in eenige streken moet openen. De Serradella (Ornithopus Sativus) komt uit Portugal en eerst sedert 1849 zijn or in Duitschland en bijzonder in Westphalen proeven mede genomen. De Serradelle groeit op droogen zandigen bodem, en heidegrond, op steenachtigen grond en in bergstreken over het algemeen op zulke plaatsen waar de dorheid eenen schadelijken invloed beeft en geene andere voederkruiden voorkomen en zij verleent eene dubbele snede. Groote landhuishoudkundigen en kleinere boeren welke het vorige jaar in Westphalen er proeven mede genomen hebben, gewagen met geest drift van het rijk bedrag en de voedzaamheid van dit gewas en uiten den wensch dat bet algemeen verbreid moge worden. De plant wordt op grond gezaaid die als voor boek weit bewerkt is en verlangt op ontgonnen land geen mest dien zij overigens ook niet versmaadt. De Serra della die vóór den winter opkomen zal wordt in Sep tember gezaaid. Maar doorgaans wordt zij als zomer vrucht gekweekt en in het voorjaar gezaaid. Het merk waardigste bestaat daarin dat men haar in Maart en April onder rogge en tarwe en ook in April en Mei on der den leeds opgeschoten haver en garsl zaaijen kan Waarop men na de afmaaijing van het koren later eene groote boeveelheid voederkruiden erlangt. De gelegenheid om het zaad te verkrijgen biedt zich op meer dan ééne plaats in Hannover en Westphalen aan b. v. te Osnabruck voor niet meer dan p. m. 10 silbergr. of 60 cent het pond. Op een morgen land worden 8 a 10 ponden gebruikt waarvan dus do kos ten ten hoogste f 6 zoudeu bedragen. Bij het winnen van het zaad is overigens eenige opmerkzaamheid en voorzigtigheid aan te wenden. APV AART DEE ITOOMBOO BTAD £lERIKZEEt gedurende de maand April. Fan ZierikzeeI Fan Rotterdam: Woensd 19, 'smorg. 5% ure. Donderdag 20, 's mor». 10% ure. Vrijdag 21, 8 Zaturdag 22 's midd. 12 Zondag 23, 10 j Dingsdag 25, 12% Bij de aankomst der stoomboot le Zierikzee zal er een diligence afrijden naar Brouwershaven en van Brouwershaven 2 uren voor het vertrek der stoomboot van Zierikzee. 8TOOMBO OT-DIB SST TUSSCHEH middelburg, zierikzee en bergen*-op-zoom. wat is dwaas? Dwaas is bij 't spelen geld te verliezen en zich daar over boos te maken den uitgever van een nieuw tijdschrift naar 't getal zijner obonnenten te vragen te wachten dat een redacteur met omgaanden post antwoorden zal - een kastelein te vragen of zijn wijn goed is 's avonds op eene partij te gaan en den vol genden morgen over pijn in 't baar to klagen in April zijne kagchel te doen wegnemen wijl die maand een paar warme dagen heeft iemand voor braaf te houden wijl bij geen kerktijd overslaat - doodmoê en af niet naar bed te gaan wijl het nog de gebruike lijke slapenstijd niet is - zijn eigen geheimen uit te brengen en le verwachten dat anderen die bewaren zullen - iemand van dienst te zijn en op dankbaarheid te rekenen een dief zonder middel van bestaan uit de gevangenis te ontslaan en te vergen dat hij zijn eerlijk brood zal eten - iets voor goedkoop te houden wijl het weinig kost iemand openlijk beschaamd te maken om hein le verbeteren - tegen zijn meisje de schoonheid van hare vriendin le roemen - vijftig jaren oud te zijn en nog le betwijfelen dat deze en veel andere dwaze dingen dagelijks gebeuren. Fan Middelburg: Vrijdag 21, 's morg. 5% ure. Maandag 24, 8 Van Bergen Zaturdag 22, 'smorg. 7 Dingsdag 25, 9 Naar Middelburg Woensdag 19, 's morg. 9% ure. Donderd. 20, 's inidd. 12 Vrijdag 21, 12 ure« (dierst tussgher middelburg eis botterdam.) Naar Botterdam Woensdag 19, 's morg. 4 Donderdag 20, 5 Vrijdag 21, 6% De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotter dam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. (dierst tussgher vlissirger er botterdam.) Naar FlissingenNaar Rotterdam Zaturdag 22, 'smidd. 12 ure. Vrijdag 21, 's morg. 5 ure. Dingsdag 25, '3 morg. 6 Maandag 24, 8 De diligence z»al van Zierikzee 2>/2 uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotter dam 1 uur na de afvaart der stoomboot rijden. (dierst a m i g i t i a.) Naar Bergen-op'Zoom en Antwerpen t Woensdag 19, \s morg. 11% ure» Donderd. 20, 'sniidd. 12% Vrijdag 21, 's morg. 2 De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam rijden. PHIJZBK DJSB EFFECTEN TB AMBTB2HI) AIïï, den 15 April 1854. gegeven. 2'/a pC. Werk. Schuld 54% pCt# l 3 C6% 4 o S3 AmortSyndikaa t3 >/3 pC. Nieuwe Mandei-Maats. 4% Oost-indiên 4 Nederlanden Den 21 Februarij is va» Singapore vertrokken het barkschip Stad Zieriheekapt. D. Ocbtman naar Batavia. 1 2.° In de Meestoof de Gekroonde Meehaat slaande bij Viane is benondigd een HTAIHPKK voor de leelt 1854. Zij die genegen lijn naar die betrekking te dingen worden uitgenoo- digd rich inet overlegging van behoorlijke bewijzen van bekwaamheid en goed gedrag vóór den 1 Junij aanslaande te vervoegen bij den Boekhouder J. VAJÏ DER HAVE. Ouwerkerlt den 18 April 1854. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal op Vrijdag den 5 Mei 1854 's namiddags ten 2 ure in de Her berg te Serooslcerke presenteren te verkoopen ifjpEen Woonhuis en 15 Boeden 92 Ellen Tuin, le Serooslcerke; 1 Bunder 48 Roeden 40 Ellen Stouw. en Weiland gelegen onder Serooslcerke 34 Roeden 50 Ellen Stouwland onder Haamstede; 63 Hoeden 20 Ellen StoseBi onder Noordwelleen 3 Bunders 86 Roeden 40 Ellen Wei» land onder Ellemeet. Nadere information te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris, Bij de Drukkers en Uitgevers dezer Cou rant zijn voorhanden WOORDENBOEKJES van de meest in gebruik zijnde Hollandsche Engelsche en Fransche Talen ii 40 cent. JOHAN CATO KAMERLING, or ABRAHAM MAGGARIS a 25 cent (vroeger f 1,80 De ZEEUWSCHE DUINVREUGD, bevattende meer dan 150 op verschillende gelegenheden toepasselijke Gezelschaps-Liederen h 40 cent. REGLEMENT op de Markten te Zierikzee it 15 et. REGLEMENT en TARIEF voor de Vereeniging van Stads-Arbeiders le Zierikzee h 20 cent. WET tot regeling der Jagt en Visscherij h 15 cent. KERKBOEKEN in onderscheidene soorten en formaten. Alsmede SCHRIJF- GOUD- en ZILVER PAPIER PORTEFEUILLES, ZAKBOEKJES het LINNEN BOEK enz. Alles tol zeef laag gestelde prijzen. ter stabs-brekker» var de er-ver a. be vos,

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 2