HERIKZEESCHE COURANT. 31. Woensdag 19 April. BESTUREN HDBMSTKAM N1EDWST1JD1IM 1854, Woensdag en Zaturdag. ABOHKlMESTI-PBi;! Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. 1 nzending der Advert i daags tevoren.' snamidd. vóór 4- ure. ^EBSCHUSTi PRIJS DER IDVKBTBSTIEB Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels h f behalve hel Zegelregt. K E'N N I S G E T I N G. De Voorzitter van den Gemeente-Baad te.Zierikzee brengt ter openbare kennisdat de Ktvzers-IiJsfpsB voor de Leden van de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raal en Provinciale Staten benevens die voor Leden van den Gemeente—Raad na gedurende veertien dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage te hebben voorgelegen thans gesloten zijn op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd overeenkomstig art. 31 der kieswet. Zierikzeeden.la April 1854. DE CRANE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het suppletoir kohier van het patentregt dezer gemeente over het dienstjaar 185s/ei3d" kwartaal op den 5 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in Zeeland is executoir verklaard en op heden gesteld ■wordt in banden van den Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering en ein delijk dat ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 18 April 1854. DE CBANE. BUITENLAND. DuiTioBianD. Keulen 12 April. Men zegt te Berlijn dat koning Otlo van Griekenland een eigenhandigen brief aan den koning van Pruissen gerigt heeft op de moeijelijke omstandigheden betrekkelijk in welke zijn land gewik keld is. Brieven uit Petersburg van 5 dezer ontkennen dat Rusland in den jongsten tijd voorslagen lot vrede of schikking zou gedaan hebben. Wat men dan van de jongste zending des hertogs van Mecklenburg naar Berlijn eigenlijk te denken heeft zeggen zij niet. Die brieven voeren overigens een zeer hoogen loon en zeg gen dat zulks ook door de Petersburger dagbladen ge schiedt. Wat Europa niet bereiken kon zoo rede- ■neren zij toen Busland nog niet zoo volstandig gewa pend was, zal het bezwaarlijk in dit oogenblik door zetten nu Rusland vast besloten heeft zelf eene coalitie van het gezamenlijk Europa het hoofd te bieden. De Bussen zijn hier even zoo vast van het vergeefsche der pogingen van Engeland en Frankrijk overtuigd als van bunnen eigenen onvermijdelijken togt naar Konstanli- nopcl. Zij lagchen met de snorkerij van het Westen en hopen trots alle zelfsbegoochelingen der revoluti onaire partij den krijg niet slechts ten behoeve hun ner onderdrukte geloofsgenoolen maar ook ten be hoeve van de orde der wereld gelukkig, ten einde te brengen. Langs de gebeele Unie van Klein Azie tot aan Finlands uiterste grenzen zal de tusschenruimte aan den Donau uigezonderd op's keizers bevel de strengste verdedigende stelling bewaard daarentegen in Europiscb 'Jurkije nadrukkelijk aanvallenderwrjze gehandeld worden. Wat hindert bet, vraagt een vlugschrift dal het Westen aan onze nagels (de kust der Zwarte-en Baltische—Zeeën) knaagt'? Voor dat Europa zich nog regt bezonnen heeft benben wij de Turken uit de Shophiakerk verdreven en wal zuilen de ratten den adelaar doen die met krachtige wiekslagen bel dubbele kruis naar Staniboul draagt?" Vorst Paskewitscli is deu 8 dezer van Warschou naar Kiew afgereisd. Indien bet zich al bevestigt dat Oostenrijksche troepen Servie binnengerukt zijn of eerlang zulleu bin nenrukken zou men echter naar veler oordeel zeer voorbarig handelen door daarin eerie bepaald vijandelijke houding tegen Rusland te zien maar moet het alleen als een voorzorg van Oostenrijk tot handhaving zijner eigene belangen bij alle mogelijke gebeurtenissen aangemerkt worden. Te Konstantinopel betoont men zich dan ook geenszins met dezen maatregel ingenomen, en wanneer de porte die lijdelijk aanziet is zulks alleen omdat Frankrijk en Engeland hunne toestemming daar toe gegeven hebben. Overigens is de staat der zaken te Konstantinopel geenszins zoo helder als sommige beriglgevers beweren. De Lijding van het overtrekken van den Donau door de Bussan heeft groote mismoedigheid veroorzaakt. Op de meerderheid der pachas in de provinciën stelt men weinig vertrouwen en de porte zou tol het vormen van Hongaarsche en Poolscbe hulplegioenen besloten hebben. De generaal Canroherl is naar luid eener depêche van 3 dezer met 1100 man troepen van het Fransche eXpeditieleger te Konstantinopel gearriveerd. De ver- eenigde violen lagen toen nog te Kavarna maar tot verdediging van Varna werden mariniers ontscheept. Te Petersburg is eene ukase des keizers aan den minister van oorlog verschenen in welke wegens het rijk dreigende gevaren de verandering der reserve-ba- taillons in actieve balnillons en het vormen van tweo reserve-batterijen voor ieder korps bevolen wordt, welke maatregelen onverwijld ten uitvoer gebragt moeten worden. Men zegt dat de prins van Pruissen vooreerst niet naar Coblenz lerugkeeren maar op verlangen des knnings gedurende onbepaalden tijd ie Berlijn blijven zal. Kort nadat de prins II. dingsdag de manoeuvres der troepen had bijgewoond ontving hij den Russischen generaal adjudant von Lmdheim die andermaal naar Berlijn gekomen is en onderhield zich zeer lang met hein. Naar verzekerd wordt heeft die goneraal een eigen handigen brief des keizers overgehragt, in welken Pruis sen in de vleijondste bewoordingen een bescherm engel des vredes genoemd en het vertrouwen geuit wordt dat het zijne wapenen niet tegen Rusland keeren zal. Terwijl zoowel uit Berlijn als uit Weenen nog dage lijks gemeld wordt dat de onderhandelingen over een afzonderlijk verhond tusschen Oostenrijk en Pruissen voortduren behelst een dagblad omtrent het hoofd doel van dat verbond eene van al do overige zeer afwij kende lezing omtrent welker gegrondheid de tijd al leen uitspraak doen kan. Dat doel zou namelijk zijn de integriteit van Rusland nog veel sterker te waar- horgen dan de integriteit van Turkije bij het protocol gewaarborgd wordt dat door dezelfde mogendheden in overeenstemming met Frankrijk en Engeland is gelee- kend en een geheim artikel zou inhouden dal Oos tenrijk en Pruissen niet zullen toelaten dat de czaar ten koste van eenig gedeelte zijuer bezittingen tot den vrede gedwongen worden zal, Ook in Polen wordt oen groot Russisch legerkorps zamengetrokken hetwelk volgens sommigen twee maalhonderdduizend man sterk zijn zou, doch dit getal is ongetwijfeld zeer overdreven. Het schijnt zeker dat zoodra de vijandelijkheden in de golf van Finland aangevangen zullen zijn de keizerin van Rusland en de groot-vorstinnen zich op het ver langen der Moskousche bojaren en burgerij naar Mos kou begeven en tet aan het sluiten van den vrede daar blijven zullen terwijl de keizer en de grootvorsten óf te Petersburg óf aan bet hoofd der onder hunne bevelen staande efdeeluigen van bet leger of de vloot blijven zullen. De grootvorst Iionslanlijn zal als admiraal des kuizerrijks het bevel over de Swcaborg en Helsing- fors vereenigde zeemagt voeren. Volgens berigten van hel oorlogstooneel in Turkije tot 2 d"zer stonden de Russen voor de Turken onder Al ustupha-facha achter de wallen van Trajanus en omsingelden eerstgenoemden Tschernawoda en Kus- lendscbe terwijl (Jmer-pacha alle beschikbare troepen verzamelde om die tusschen Rassowa en Kustendscbe zomen te trekken. De marsch der Russische troepen gurg langzaam voort levensmiddelen en verdere üe- nuodigdhedeu voor het leger werden deels per as (men spreekt van we! 15,000 wagens), deels met schepen langs de Furth vervoerd. Ongetwijfeld blijven de Russen een overgang van den Donau bij Silislria be oogen maar lot op hovengettoeinden dag was die nog niet geschied. Hunne krijgsmagt in die streken over treft die der Turken aanzienlijk. Het bekend besluit der porie om al de bezittingen der moskeen lot staatseigendom te verklaren het verzet waartegen den Slieik-ul-Islam, hut hoofd der Turksche geestelijkheid, zijn ambt gekost heeft, is van het grootste gewigt en wnriit inet regt een coup d'élat genoemd. Die corporatiën toch bezaten sedert eeuwen zoo uitgestrekte eigendommen dat nagenoeg drie vierden der bezittingen in hare handen was. De laatste berigten van de Engelsche vloot houden in dat zij. met uitzondering van drie achtergelaten sche pen reeds zeer ver in de Oostzee is voortgestevend. De Imperieuse heeft eene Russische korvet nagejaagd en haar gedwongen naar Sweahorg terug te keeren. Professor Ëncke heeft de 28"° planeet die den 2 Maart door den directeur der sterrewacht Luther to Bilk ontdekt is den naam Rellona gegeven. Zoo zat zelfs de sterrenhemel de eeuwen door getuigenis dragen van den oorlogzuchtigen geest die thans weder in Europa ontwaakt is. Ruim een jaar vroeger ware de planeet welligt Irene gedoopt geworden. r b i s n ij a, Parijs 13 April. De Moniteur deelt de volgende telegrafische depêche mede gedagteekend Athene deu 7 dezer: «De opstand breidt zich niet verder uit. Armiro is niet genomen. Turksche versterkingen zijn te Prevesa en te Volo aangekomen. De Albatros is den 5 van den I'ireus naar Gallipoli vertrokken. De Salamandre en de Montezuma bevonde'n zich den 6 In Syra. Het weder wordt beter. De Phaeton was den 4 te Milo." Eene andere telegrafische depêche mede gedagtee kend Athene den 7 dezer welke in verschillende Pa- rijsche dagbladen voorkomt, luidt dus Op den duur hebben gevechten in Albanië plaats. De Turken en de Grieken verwijten elkander wederzijds de in Thes- salie begane wreedheden." Volgens de berigien uit Alexandrie in Egypte van den 2 dezer waren 7000 man Egyptische troepen in gescheept aan boord van do Turksche fregatschepen welke daartoe sedert eenigen tijd gereed lagen en hail deze flotille Alexandrie den 27 Maart verlaten om zich naar Konstantinopel te rigten. Een Egyptisch fregat schip was denzelfden dag vertrokken en nog andere troepen waren tot vertrek gereed terwijl in hot bin nenland nog nieuwe ligtingen werden bewerkstelligd. Het Oostenrijkscli consulaat-generaal aan hetwelk de bescherming der Russische onderdanen sedert het ver- trpk van hunnen consul was opgedragen had deze officieel herigt dat het hen na den 29 April niet langer zou beschermen en dat zij dus binnen dien tijd Egypte moesten verlaten. Door dc afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen de porte en de Grieksche rege ring zouden de Grieken in Egypte waarschijnlijk spoe dig tol hetzelfde besluit genoopt worden. De gisteren in het veld van Mars gehouden revue was allerschitterendst en werd door het schoonste weder begunstigd. De infanterie ongeveer 18,000 man sterk stond onder het opperbevel van den divisie-generaal Levasseur de kavallerie 45 escadrons sterk onder dat van den generaal Korte en de artillerie met 42 stukken geschut voorzien onder dal van den brigade generaal Auvity. In het geheel waren ruim 26,000 man onder de wapenen geschaard. Ten 1 ure verscheen de keizer te paard van een schitterenden staf omringd en door lord Raglan den hertog van Cambridge en vele andere Engelsche stafofficieren vergezeld. De keizerin was in de groote tribune gezeten voor talrijke met uitnoodigingskaarten voorziene personen waren andere tribunes opgeslagen. Al de evolutiën werden met de meeste juistheid uitgevoerd en de Engelsche krijgsbevelhebbers betuigden herhaaldelijk hunne be wondering over de geoefendheid en goede houding dezer troepen van eene vroeger de hare vijandige thans daar mede zoo zeer bevriende natie. Onder de troepen

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1