N.°30. Zaturdag 15 April. 1854. it. NIEUWSTIJDINGEN ZMKZEESCHS COURANT. SSÜ% ABOSSIKMKMTB-PBIJS I Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. BUITENLAND. DUITSOBLAND. Keulen 10 April. Verscheidene kooplieden welke den 6 dezer te Weenen aankwamen verhalen dat te Odessa ongeveer 20,000 man Russische troepen ver- eenigd waren en nog dagelijks versterking daar aan kwam. Do zeer versterkte haver» was geheel gesloten. Volgens deze zegslieden kruisten de Russische schepen onafgebroken in de Zwarte-Zee en hragten troepen naar de Donaumondingen en andere punten der Russische kust over terwijl Turksche schepen zich niet dan onder bedekking van Fransche of Engelsche vaartuigen in die wateren waagden. Te Weenen zijn brieven uit Prevessa van 31 Maart en uit Janina van 3 April ontvangen. De ge meenschap was vrij de insurgenten waren terugge dreven. Hassein-pacha is met aanzienlijke strijdkrach ten naar Metzowa aan de Thessalonische grenzen opgeruktom ook daar het verkeer langs de straat wegen te herstellen. Do Russischgezinde partij beeft de bovenhand verkregen en zegeviert. De chevalier Bunzen gezant Van Pruissen bij het Engelsche hof is teruggeroepen. Bijzondere brieven uit de golf van Finland van 24 Maart zeggen, dat het ijs bij Krontstadt toen nog vast zat en bestendig een zeer hevige noordenwind heerschte zoodat men naar den staat des weders in het meer van Ladoga te Petersburg en Kronstadt te oordeelen, niet dacht dat het ijs voor het begin van Mei opgeruimd zou zijn. Volgens andere brieven heerschte in de Russische hoofdstad eene bijna panische vrees en werd zij tegen een vijandelijken aanval versterkt of schoon bet (ien admiraal Napier moeijelijk vallen zou haar ter zee te bereiken. In de hoogere kringen zocht men nog steeds naar middelen om den vrede te erlangen. Zoowel aldaar als te Riga en Moskou heb ben verscheidene groolo faillissementen plaats gehad. Wegens den overgang van den Donau door de Rus sen is den 2 dezer een te Deum in het winterpaleis te Petersburg gezongen hot geschut der vesting gelost en de stad geïllumineerd. Het gerucht, dat de Cacique en de Sampsoon door de Cireassiërs bezette stellingen zouden hebben bescho ten in den waan verkeerende dal die plaatsen door de Russen bezet werden heeft zich niet bevestigd doch het volgende kan aanleiding tot dit gerucht gegeven hebben Het fort Pshad dat door de Russen verlaten en in brand gestoken was werd door de Cireassiërs ge plunderd twee Fransche sloepen en eene Engelsche, welke derwaarts waren gezonden om inlichtingen in te winnen, werden eerst met geweerschoten begroet doch toen een Circassische loods die zich aan boord van de Cacique bevond, zich bekend maakte, liet men de sloepen ongehinderd landen de Cireassiërs die noch de Fran sche noch de Engelsche vlag kenden hadden hen voor Russen aangezien, doch toen zij hunne dwaling inzagen, ontvingen zij de vreemdelingen met geestdriften smeek ten om vergiffenis, dat zij op hunne bevrijders gescho ten hadden. Men meldt uit Athene van den 31 Maart Vol gens de ontvangen berigten wordt de strijd tusschen de opstandelingen en de Turken in Epirus f Thessalië en AÏacedonië mei hardnekkigheid voortgezet. Inzonder heid wordt gewag gemaakt van twee gevechten in Thes salië in welke de zege aan de Grieken is verbleven. Het eene had den 24 dezer te Luutro plaats de Tur- ken werden aangevoerd door Zeinel pacha den gouver neur van Thessalië, en aan het boold der Grieken be vond zich de oude generaal Cadji Pelro de Turken naar men verzekert, omstreeks 3000 in getale en door drie stukken gesehut geschraagd zijn teruggeslagen en hebben bij gevolg geen hulp kunnen brengen aan hel door de oproerlingen belegerde lort Panari wat hun doel was de strijd duurde van des morgens negen tot des namiddags vijf ure ;|S0 Turken zouden gedood zijn, terwijl men aau den kaul der Grieken slechts 6 dooden en 15 gekwetsten telde Cadji Petro had slechts 1600 man onder zich deze overwinning had de geestdrift der opstandelingen zeer aangewakkerd. Het andere ge vecht greep te Plotano een versterkte burg van Thes salië plaats terwijl eer» tweehonderdtal Turken in dat fort belegerd werd kwamen 1000 Turken met vier stukken geschut hun te hulp doch na een hardnek kiger» strijd sloegen de opstandelingen de laatsten op de vlugt waarna de belegerden zich overgaven en de opstandelingen de sterkte in bezit namen. Na deze heide gevechten waren de opstandelingen vereonigd naar de stad Almiro getrokken welker bemagtiging als zeker beschouwd werd. Op de werven van Kroonstadt en S.1 Petersburg, worden met den meester» spoed 64 kanonneerboolen gebouwd en uitgerust zij moeten reeds in de eerste dagen van Junij voor de dienst gereed zijn. De Fin- landsche scherpschutters hebben bev*»l ontvangen om zich met de Russische garde ijlings naar Polen te bege ven zullende zij in Finland vervangen worden door 6000 man van bet corps grenadiers uil S.1 Petersburg. Het aantal der in de Dobrulscha gevangen geno men Turken bedraagtzoo men verzekert 6800 en den 28 zijn 13 veroverde Turksche vaandels in Bucharest aangehragt. In the Sun leest men dat 10,000 man der En gelsche troepen voor Konstanlinopel zullen worden gekazerneerd, terwij! de kazernes van Scutari voor 12,000 man Franschen worden in gereedheid gebragt. Generaal Prim en zijn staf zullen zich naar Konstanti- nopel begeven op hetzelfde tijdstip wanneer de divisie van prins Napoleon derwaarts zal vertrekken. r B A N K B IJ K, Parijs 9 April. Prins Napoleon is heden morgen naar hel leger in het Oosten vertrokken. Gisteren had de keizer ter zijner eere nog een groot afscheids-diner gegeven dat ook werd bijgewoond door prins Jérdme Napoleon en waarop genoodigd waren de maarschalk de S.x Amaud de opperbevelhebber van het Fransche leger in het Oosten al de aides—de—camp van den prins en van den maarschalk en een aantal officieren. Vely-pacha de gezant der verhevene porte alhier zal den prins tot Marseille begeleiden. Onlangs heeft de keizer aan het Fransche eskader in het Oosten eene afbeelding der H. Maagd ten ge schenke gezonden welk geschenk daar met veel eer bied cn dankbaarheid ontvangen en den 19 Maart met groole plegtigheid aan boord van la Ville de Paris geplaatst is. Verscheidene schepen hebben heden de haven van Brest verlaten om zich bij bel eskader van den admi raal Napier in do Oost-Zee te gaan voegen. De regeringen van Frankrijk en Engeland ver werpen de voorstellen van Rusland welke de hertog van Meclenburg Strelitz naar Berlijn heeft overgobragt. De oproerige beweging, welke onlangs te Bar celona heeft plaats gehad schijnt door de Carlistische partij te zijn aangestookt. Door de overheden aldaar is eene vereeniging van priesters ontbonden welke zich onder den naam van School der deugd gevestigd had en welke vereeniging niet vreemd scbeeu te zijn aan het oproer. Een dagblad van Turijn de intrekking van de leening in Panna berigtende voegt er bij als uittrek sel van een brief uit Parma In plaats van de lee ning zullen wij thans de jesuilen krijgen waarvan do hertogin zoo als bekend is zeer veel houdt." In het hertogdom vreest men demonslratiën ter gunste van Sardinië maarschalk Radetzky moet zijn eerste aanbod van een bataljon door een tweede van een geheel re giment hebben doen volgen. Bij de huiszoeking in het paleis van den minister Ward bewerkstelligd heeft men aanzienlijke geldsommen gevonden men spreekt van 20,000 lires aan goud en van 800,000 lires aan papier. GBtOOT-B RITTANNIEIS. Londen 10 April Heden avond zijn de eerste en tweede bevelhebber over de Engelsche expeditie-troepen in de Levant, lord Raglan en de hertog van Cambridge, naar Parijs vertrokken om zich van daar verder naar hunne bestemming le begeven. PRIJS DSB ADVEKTENTISN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. De dagbladen deelen nu eene volledige lijst der sche pen mede uit welke de ontzagchelijke Engelsche Oost- zeevloot is zamengesleld. Behalve uit het admiraal schip van sir C. Napier de Duke of Wellington van 131 stukken bestaat zij uit de Royal George van 121 do Neptune en St. George ieder van 1 20, de St. Jean dAcre van 101 6 schepen van 91 1 van 90 1 van 84 2 van 81 2 van 70 3 van 60 1 van 58 2 van 51 1 van 47 1 van 34 1 van 33 1 van 30 1 van 26 1 van 18,4 van 16 3 van 14 stukken en 14 stoom- booten van nou minder kaliber. De gezamenlijke lie- manning der vloot is 23.405 koppen. De nu uitgezeilde Cumberland is in deze opgave nog niet begrepen. Een hier uil Weenen ontvangen berigt heeft Ier beurs gunstig gewerkt het zegt dat tweemaalhonderd duizend Oostenrijkers onder den aartshertog Aibrechtt hevel ontvangen zouden hebben om Servië binnen te rukken en dat zulks met toestemming der porte ge schiedt. Volgens een ander berigt zouden de Russen hij Radujewaes tusschen Windin en Orsova Servie zijn binnengerukt. BINNENLAND. Zierikzee 14 April. Naar men verzekert zullen de troepen dit jaar ie Reijen kamperen en zal de ka- valerie in de omstreken aldaar ingekwartierd worden. Bij besluit van den 10 dezer heeft Z. M. goedge vonden te benoemen tot burgemeester der gemeenteu Burgh en Haamstede den heer C. Bolle. Krachlens koninklijk besluit van tien 5 dezer is door den minister van birmenlandsche zaken op den 11 dezer onder zekere voorwaarden en bepalingen ver gunning tot wederopzegging toe verleend aan W S. Burger Wz. te Rotterdam als vertegenwoordiger eener op te rigten naamlooze maatschappij tot den aanleg en het gebruik van een eb-dro-magnetischen telegraaf tusschen Rotterdam, Br iel le Hellevoetsluis, Brouwershaven en verdere plaatsen op de eilanden Goeree Overflikkee Schouwen en Duiveland. Naar men verneemt hebben zich ruim een veer tigtal adspiranten aangemeld tot bet doen van examen voor (Je telegrafie dat den 1 Mei zal gehouden worden. In de afgeloopen week zijn te Middelburg aan gehragt een gedeelte der palen bestemd voor de tele grafische lijn van Vlissingen uitgaande in verbinding met de lijn van Antwerpen naar Rotterdam. Van eerstgemeldo plaats af tot in de nabijheid van Oost- Souburg is reeds een aanvang gemaakt (nel de plaatsing, waarmede men spoedig tot bier zal gereed zijn. Bij de op den 4 dezer le Rotterdam plaats gehad hebbende openbare veiling van de stoomboot Prinses Marrianne vroeger in het veer van daar op Mid delburg gevaren hebbende is dezelve opgehouden op ƒ9000. Men meldt uit Vlissingen van den 7 dezer a Gisteren had alhier een treurig ongeluk op de lands werf plaats. De bekwaamste ijzerwerker aan die in- rigting Nobels had liet ongeluk met zijn buis tus schen de rondsels der stoommachine te geraken met dat noodlottig gevolg dat hij zich niet kuunende lus maken zijn arm geheel verbrijzeld zag." De aanhaling van slagtvee door de rijks-ambte naren waarvan men gedurig melding gemaakt vindt is ook hier niet vreemd. Dezer dagen nogtans be vestigde zich daarbij het spreekwoord door schade wordt men wijs" Aau het kantoor le Kloetirige werd eene koe ter slagting aangegeven zigtbaor in ziekelij- ken toestand 'l geen de aangegevene waarde van slechts ƒ10 kennelijk bewijst. Deze waarde scheen evenwel den ambtenaron J. F. li u f kens en Krul te gering althans na vergeefs getracht te hebben die aangegevene waarde le doen verhoogon en alzoo voor het rijk eenige centen te winnen benaderden zij de zelve. De koe wordt stadwaarts gevoerd oin ze den kelijk den Goessenaren voor een prijsje om le zetten, de slager Bannel doodt ze, maar de policie niet even dom in vleescbkennis keurt ze af en geeft onmid lelijk last het vleesch in den put te steken zoodat slechts de huid het eenige waarde hebbende oveibleef. Volgens bet dagblad van 's Gravenhage heeft enne zich aldaar in 1851 reeds gevormd hebbende kleine vei--

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1