ÜISHlSSii C0ÜRANT. Woensdag 12 April. BESTCREN 4 MINISTRATIM NIBUWSTIMfiBR 29. 1854, Woensdag en Zaturdag. Bekendmaking. isztèit Mudden a 0,00 a 10,50 i 0,00 a 13,50 a 14.00 a 9,00 per vat« ABOVVKKKVTS-PBIJI Per drie maanden f 2,00. Franco per post /*2,25. inzending der Advert, daags ie voren.'stiartiidd. vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS DEB ADVEHTEMTIKJS Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Hnwelijks-cn Doodberigten van 1-6 regels af], behalve hel Zegelregt. X O X. EX V E E S T O A G E X. PUBLICATIE, Burgemeester en Wethouders van Zierihzee, gelet op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten Van den 15 Ju lij 1844 11 1Provinciaalblad n.° 87), houdende mededeeling van vs Konings verlangen dat (Ie ingezetenen aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad n.° 21) betrekkelijk de vie ring van Zm- en feestdagen jaarlijks zullen worden herinnerd j brengen mitsdien den inhoud der voormelde Vvet ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente luidende als volgt Art, 1, „Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feest- dagen als door de kerkgenootschappen van de Christelijke gods dienst dezer landen algemeen erkend en gevierd wordenniet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen veVrigt worden Vtrelke de godsdienst zouden kunnen SVofenmaat dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van nood zakelijkheid als wanneer de plaatselijke Tegering daartoe schrif telijke toestemming zal geven." Art» 2, ,,Uat op defce dagen, met uitzottdeéine van geïinge eetwarengeene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht,'én dat kooplieden en 'winkeliers hunne waren niet zullen mogen uit stallen nooh met openedeuren verkoopen." A rt. 3. Datgedurende den tijd voot de open bare godsdienst oefening bestemd de deuren der herbergen en ar dere plaatsen alwaar drank verkocht Wordtvoor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn én dat ook gedurende dienzelfden tijd. geenerhande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art* 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouw burgen, publieke danspartijen concerten 'en harddraverijen, op de zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende bet aan de plaatselijke besturen Worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe le staan, mits niet dan na het volkomen ein digen van alle godsdienst-oefeningen." Art, 5. ,,Dat de plaatselijke pöü'cie zorg zal dragen ten 'eindé alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der g'eboü- wentot de openbare eeredienSt bestertid en in het algemeen alles Wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijnvoor te komén of te doen Ophouden Art. ,,Dat de Overtredingen tegén de bepalingen vèn dit be* sluit naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft Worden mei eene botele van niet ho'ogerdan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor dé overtreders die buiten staat mogten zijn déze boete te betalen Art. 7. ,,l)at bij eén tweede overtréding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitge stalde goederen Verbeurd verklaard, en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand geslóten," ,,En dat door deze algemeene verordeningen allé daarmede niet Overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglementen en in rig- tingen zullen worden gehouden voor vervallen." Burgemeester en Wethouders de aandacht der inge- tetenen op de voorschre\ene bepalingen vestigende hoodigen dezelve tevens uitom door eene stipte in achtneming derzelve tot de hutlige en wijze bedoelin gen van Zijne Majesteit mede te werken. Rh opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekon digd en aangeplakt waar zulks binnen deze Gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierihzee den 25 Maart 1854. DE CRANE Voorzitter. C. DE JONGE Secretaris. Burgemeester en Wetiioüders van Zierihzee her- ihneren de ingezetenen dal volgens de wel van den 8 November 1815 Staatsblad n.° 51) alle schuldvor deringen ten laste van den staal Over het afgeloopen dienstjaar vdór den eersten Julij aanstaande bij de be trokkene administration collegiën autoriteiten of ambtenaren door wie de bevelen lot het doen van Werken leveranciën als anderzins gegeven zijn moeten Worden ingediend. Dal de bij die wel gestelde termijn van verjaring nok volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente-wel op de vorderingen ten laste der pro vincie en van de gemeenten tan toepassing is weshalve de belanghebbende ingezetenen worden aangemaand otn den uitersten termijn niet af te wachten maar bühne rekeningen en verdere bewijsstukken wegens Schuldvorderingen ten laste tan het rijk de provincie of de gemeente over het dienstjaar 1853, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienen. den 5 April 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. itDiiioaiiiHni Keuren 7 Apri). Do Prüissische regering zou he vel naar Wennen gezonden hebben om hel nieuwe protocol der vier mogendheden te onderteekenón. Te Weenen ziet men ringelrjksch een manifest des keizers le gom oei Waaromtrent bel dagblad Lloyds zich dus uit laat Weldra zal van do üuitsche mogend heden een woord uitgaan als een Waarschuwende blik sem, en wanneer dat woord in den wind geslagen wordt zal de donder daarop volgen." Te Berlijn zijn dezer dagen onderscheidene aan zienlijke graanhandelaars op eone verregaande wijze door eenen vreemdeling bedrogen, Onder het vertoon van vervalsclile papieren en cognossementen had hij hun ladingen verkocht waarop bij belangerijke voor schotten nam met welke hij vervolgens het hazenpad koos. Rij de te verwachten gebeurtenissen in do Ooslzöe is na Reval het oog thans inzonderheid op Kronstadt geslagen. Met is de eigenlijke haven van Petersburg, bel hoofdstation der Ballische oorlogsvloot en der douane waar dus alle uit zee komende schepen aan leggen. De kleinere gaan met hunne lading de Nerva op de groolcre blijven te Kronstadt liggen om óf aldaar een gedeelte hunner lading te lossen om dan verder to gaan óf die geheel te lossen en met hunne artikelen der uitgebreide magazijnen der Peterhurgsche handelaren op te vullen. Het verkeer met de hoofdstad wordt door eene menigte kleine zeeschepen en door een groot aantal stoombooten die dagelijks op bepaalde uren heen en weder varen onderhouden. Hoe levendig de Kronstadler zeeboezem er des zomers uitziet eene doodsche woestijn levert hij des winters on doorgaans 6 maanden lang op. Nagenoeg de gebeele oppervlakte des éilands in zoo ver dio niet door de monschen kunstig is bebouwd is woest en treurig zandig of moerassig en met zware granielblokken over dekt. Vroeger zag men hier slechts eenige weinige bat ten der Finlanders j sedert is hier eene stad verrezen die des zomers door meer dan 30,000 menschen be woond wordt welk aantal eclitei des winters als vele arbeiders matrozen soldaten kooplieden en vreem delingen vertrokken zijn wederom lol slechts 10,000 inkrimpt het garnizoen daaronder begrepen. En uit de haven die nog slechts 200 jaren geleden niet dan arme visschcrsvaartuigen uit zag loopen varen nu twee derde gedeelte der Russische handelschepen zeewaarts. De oorlogshaven met ontzettende kosten aangelegd, kan 35 groote oorlogschepen bevatten en wordt door een muur van verbazende lengte legen den golfslag be schut. NeVens deze ligt de middelhaven inzonderheid tot optakeling en uilrusting der schepen bestemd wel ker romp op de adrniraliteitswerven te Petersburg ge bouwd en dab mot behulp van zoogenaamde kamelen naar Kronstadt overgevoerd wordt. Kruidmagazijnen, groote bergplaatsen voor zeilen touwwerk ankers geschut en ander krijgstuig uil de fabrieken van Sestra- beck omgeven deze haven. Gelijk verwacht werd heeft het berigt betrek kelijk de vredes-voorstellen van den czaar die door den hertog van Meckleinburg te Berlijn zouden zijn aangebragt te Parijs een weinig meer indruk gemaakt toen bet bekend werd dal dezo lijding oorspronkelijk door de Neue Preuss. Zlg. was gegevon. Echter b I ij ft men algemeen van meening dat deze voorstellen le laat komen, en thans geen invloed meer kunnen oefenen op de kwestie van vrede of oorlog. De aanzienlijke rijzing die eergisteren ter beurze van Parijs plaats had wordt dan Ook minder daaraan dan wel aan de des morgens door den Monileur gedane me dedeeling dal de heer von tlubner vertegenwoordiger van den keizer van Oostenrijk te Parijs don vorigen dag aan keizer Napoleon een eigenhandigen brief van zijn souverein bad ter hand gesteld toegeschreven. Het zal wel onnoodig zijn te zeggen, dat de meest te genstrijdige geruchten omtrent deninhoud van dien brief te Parijs in omloop waren. Zeker echter is hetdat daaromtrent nog niets met zekerheid algomeen bekend is. Wol acht men hot waarschijnlijk dat keizer Frans Jozef in deze letteren op nieuw zijne sympathie voor do door de twee westelijke mogendheden verdedigde zaak te kennen geeft, hoewel de lijd nog niet gekomen schijnt om zich bij baar aan te sluiten. Sommige personen willen weten dat Oostenrijk in het overtrekken van den Donau door de Russischo troepen geenerlei reden lot gewapende interventip ziet, en daartoe eerst aanleiding zou vinden wanneer' de Russen mngien beproeven den Balkan over te trekken. Waarschijnlijker is het dat Oostenrijk gelijk tot dus ver zich zijne verdere houding voorbehoudt zonder zich voor mogelijke eventualiteiten in de toekomst te verbinden. Wat de onderhandelingen ten dezen tusschen Pruis- sen en Oostenrijk betrefi tot dusver is nog niets be ëindigd. De generaal von lless bevindt zich steeds to j Bérlijn de kolonel von Manleuffel te Weenen en do j onderhandelingen worden voortgezet met alle hoop om die lot een gewenscht einde te brengen. In dezen staat van zaken zoo Oostenrijk zich niet wel aan eene andere zijde kunnen binden. Wal hiervan zij het berigt nopens de aanbieding door den heer von littbner van een eigenliandigen brief van zijn souverein aan Napoleon III heeft, gelijk ge zegd werd, te Parijs een zeer gunstigen indruk gemaakt. Ook de overige beurzen waren eergisteren gunstiger ge stemd. Niettemin is de oorlog thans onvermijdelijk en kan men alleen wenschen dat hij zoo kort en beperkt mogelijk zij. r a i z s b u z, Parijs 6 ApriL Het dagblad Constilutionnel trekt de beriglen door de Caradoc to Marseille aangebragt tot het volgende znmen «fn don morgen van den 24 II. zijn al de gecombineerde strijdkrachten do Zwarte— Zee binnengeloopen, zich naar Varna riglenile. Het Fransche stoomfregat Mogador en liet Engelscbe stoom- fregat Inflexehle hebben den dag vnor het vertrek van het eskader ÏOUO man Ottomannische troepen met ka rabijnen gewapend naar Varna overgebragt om da bezetting dier plaats le versterken. De Samsoitn en da Cacique hebben gezien dat de Rossen een zeker aantal sterkten op de kust van Azie in deo brand staken en deden Springen. Zij hebben Soubachi door de Cireas- siërs zien plunderen dat de Russen verlaten hadden na liet in den brand te hebben gestoken. Hetzelfdo lot heeft Solcha getroffen. Zij hebben het fort Toccap gedurende deo nacht zien springen. Zij hebben achter eenvolgens Bombary. Psizouapi, Galimizik Soujak-Bey bezocht. Hel ford Pshad was verbrand en door de Circassiërs geplunderd. De Gircassiërs met wie men zich van do fregatten heeft onderhouden hebben ge zegd dal S'chamgl zich in het Zuiden bevond niet 40,000 man die alleen de laatste instructiën afwachten om te handelen. Te Anapa maken de Russen vele toe bereidselen en herstellen alle vestingwerken. Langs do geheele kust zijn de Russen door een panischon schrik bevangen. Op hel zien der Ëngelsche en Fransche stoomschepen losten zij kanonschoten om de naburige forten te waarschuwen op verdediging bedacht te zijn. Te Soukoutri Kalé schijnen de Russen bet centrum hunner operation en verdediging te willen vestigen. De Caradoc heeft beriglen van Malta aangebragt van den 30 Maart. Van Tuulon en Algiers gekomen sche pen met troepen kwamen daar dagelijks aan. Wan neer de rnel Fransche troepen beladen schepen zich nevens die mei Ëngelsche troepen bevonden werden vele houra's en vivats gewisseld en antwoordden do Marseillaise en de Chant du IJépai t op het God save the Queen en het Ilule Britannia! Hel aantal der lot den 30 Maart te Malta aangekomen strijdkrachten bedroeg 422 officieren en 11,577 onder-officieren eu soldaten, liet bevel tol vertrek van deze troepen naar de Darda- nellcn was ontvangen en werd volvoerd."

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1