ZERffiZEESCI GODRAMT. Zaturdag 8 April. N.° 28. 1854. Woensdag en Zaturdag. BESTOREN ADMINISTRATION NIEUWSTIJDINGEN Wa- i naar kapt. pCt# 0/&cf. mf1 aboiviimtb-fbi.'l Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. tebschijnt: PRIJS ADVKHTSJMTIK» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren de ingezetenen dat t volgens de wet van den 8 November 1815 Staatsblad n.° 51) alle schuldvor deringen ten laste van den staat over het afgeloopen dienstjaar vóór den eersten Julij aanstaande bij de be trokkene administration t collegiën autoriteiten of ambtenaren door wie de bevelen tot het doen van werken leverar.ciën als anderzins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dat de bij die wet gestelde termijn van verjaring ook volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente-wet op de vorderingen ten laste der pro vincie en van de gemeenten van toepassing is weshalve de belanghebbende ingezetenen worden aangemaand om den uitersten termijn niet af te wachten maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het rijk de provincie of de gemeente over het dienstjaar 1853 ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienen. Zierikzeeden 5 April 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. KONSTANT1NOPEL 20 Maart. Het Engelsche fregatschip Retribution en de Franscho korvet Calon die naar Sulina waren gezonden om te onderzoeken of de vaart daar inderdaad door toedoen der Russen was gestremd zijn eergisteren te Beïcos teruggekeerd. Gemelde bodems zijn 24 uren lang voor Sulina ten anker gebleven te midden van zulk onstui mig weder, dat het niet mogelijk was eene sloep in zee te zenden. Zij zagen geene versperringen en on derscheidden zeer goed de in den Donau ten anker liggende koopvaardijschepen. Daar het weder nog een ongunstiger aanzien kreeg verlieten zij de ankerplaats, waar zij niet builen gevaar waren en stevenden naar Varna waar zij van twee koopvaardij-kapileins die van den Donau gekomen waren vernamen dat de stroom werkelijk versperd was door een koten welke door verschillende kleine vaartuigen gedragen werd en dat men hen had doorgelaten toen zij zich aanmeldden. Ten gevolge van dit rapport is de Paton naar Sulina gezonden met sommatie aan den gouverneur om den keten terstond te doen wegnemen en ingeval van weigering zouden eenige vaartuigen der gecombi neerde eskaders zich naar dit punt begeven. De Re tribution welke verder in last bad eene verkenning te doen op verschillende punten der Zwarte-Zee vooral naar den kant van Sebastopol, heeft geen enkel Russisch vaartuig ontmoet. Twee andere sloomfregatten van het gecombineerd eskader, deSamsoun en de Caciquewelke zich naar de kusten van Circassie en Georgie hadden begeven, zijn gisteren van daar teruggekeerd; zij hebben berigt aangebragt dot de Russen alle kleine forten welke zij op de kust bezaten verbranden ten einde hunne strijdkrachten op de voornaamste punten zooals Anapa ten noorden en Soukourn-Kalé ten zuiden zamen te trekken. Langs dien zelfden weg beeft men vernomen dat de Circassiers zich in eene zeer voor- dceligo stelling bevonden dat zij dagelijks voordeelen behaalden op de Bussen en een of- en defensief ver drag hadden gesloten met de Abazen van wie de Rus sische staatkunde hen sedert verscheiden jaren vei w ij derd had gehouden. Gisteren heeft de regering belangrijke tijdingen van haar Donauleger ontvangen; zij betreffen twee schermut selingen welke den 5 en 6 dezer nabij Silistria hebben plaats gegrepen en verder een meer hevigen strijd welke den 12 en 13 te Tourloukaï beeft plaats gehad. De Russen hadden beproefd eene brug te slaan naar bel kleine eiland dat tegen over laalslgemelde stad gelegen is de Turken verzetten zich hiertegen en na een hevig gevecht, waarhij de artillerie de voornaamste rol speelde, en dat bijna onafgebroken twee dagen aanhield zagen de Russen zich genoopt terug te trekken. Men ver zekert dat in dezen strijd ongeveer 2500 der hunnen gedood of gewond werden terwijl het verlies de Tur ken veel geringer moei wezen. Omer-pacha hadSchumla den 14 «lezer verlaten en zich naar Rutschuk begeven. De Engelsche ingenieur der genie Burgoyne is gisteren van Schumla alhier aangekomen. Men verzekert dal de generaal Baiaguay d'Hilliers het den 13 dezer tusschen Engeland Frankrijk on Turkije gesloten verdrag slechts voorwaardelijk onder teekend en ten deze instruction van zijne regering aangevraagd heeft. De groot-mufii (opperpriester) en Rifaat-pacha voorzitter van den geheimen raad zijn uit hunne be trekkingen ontslagen waardoor overeenkomstig de wenschen der Westersche mogendheden is gehandeld. De gecombineerde vloten zijn den 24 Maart in do Zwarte-Zee teruggekeerd. De gisting neemt in Grieken land toe ter gunste van den opstand. Twee stoomfre- gatten den 28 van Algiers te Malta aangekomen met 2000 man troepen hebben don 30 de reis naar Gal li- poli voortgezel. dditsohlas x>« Keulen 3 April. Het bevestigt zich dal de Rus sen hel geheele noordelijk gedeelte van de Dobrudscha bemagtigd hebben namelijk de streek die zich van de monden der Sulina tut de bouwvallen der wallen van Trajanus uitstrekt. Het schijnt derhalve in hun plan te liggen eene oostelijke rigtmg in hunnen zuidwaart- schen logt te volgen denkelijk orn de gemeenschap met de Zwarte—Zee zoo veel doenlijk open te houden. Vier duizend Russen uil oorlogschepen van Odessa ontscheept moeten dan ook tot genoemde bezetting hebben medegewerkt om de Turken in de flink te vallen. Dat de Fransche en Engelsche vloten hij dit alles werkeloos blijven ergert velen welke in hel lot der Turken belang stellen en zij beginnen de drie duizend vuurmonden waarmede die vloten de Zwarte- Zee tegen eiken aanval beschermen zouden, eene on waardige snoeverij le noemen. Welligl echter is dat oordeel voorbarig maar het gerucht dat gebrek aan steenkolen het uitloopen der stoombooten van Beïcos beletten zou komt niet zeer waarschijnlijk voor. Het Petersburger dagblad van 25 Maart laat op do mededeeling van den overgang des Donaus door de Russische troepen de volgende korte zamenspraak vol gen niet om de poëzij maar om den daarin uilge- drukten geest do overneming waardig Engeland en Frankrijk Ruimt de Vorstendommen nu, Of wij brengen oorlog u." Rusland Heden nog gaan we uit dat land Maar het is naar d' andere kant." Te .Montenegro zou den 10 Maart een courier uit Petersburg zijn aangekomen die den togt binnen twaalf dagen had afgelegd en den vorst van dat gewest den raad overgebragt om de vijandelijkheden aan de grenzen onverwijld te beginnen ten einde de kracht der Turken te verlammen. Ook de senaat van Mon tenegro zou geneigd zijn den opstand in het zuiden van Albanië te ondersteunen. De hertog George van Mecklenburg-Strelitz ge maal der grootvorstin hathurina van Rusland wiens komst te Berlijn bereids vermeld is en die den koning van Pruissen een eigeiiliamligen brief des Russischen keizeis moest overbrengen is zomiag middag door eeistgenoemden monarch ontvangen, die daarna een on derhoud met den president minister von Manleuffcl had. Te Berlijn gelooft men dat den generaal von Pfuel eene zending naar Konstantmopel opgedragen zal wor den zoodra de generaal von Lindheim uil Petersburg is teruggekeerd. Deze meening is op de veronderstel ling gegrond dal keizer JSicolaas eenig gehoor zal schenken aan de hem door laatstgenoemden generaal overgebragte voorstellen. Per telegraaf zou werkelijk onder Pruissens bemiddeling in verdere onderhande lingen te treden. Oostenrijk schijnt er op aan te dringen dat Pruissen een observatiekorps op de Russi sche grenzen stelt hetwelk men te Berlijn zoo lang mogelijk tracht te vermijden. In verschillende gedeelten van Pruissen ook in de I Rijnprovinciën worden adressen aan den kroon gerigt, om het onberekenbaar nadeel aan te toonen dat uit een vredebreuk met deWestcdijke mogendheden ontstaanzou. Te Tilsitin Littbaüen en in andere noordoostelijke streken van Pruissen maken speculanten groote aan knopen van vee tot proviandering der Engelsche Oost- Zee vloot waardoor de veeprijzen reeds tot eene veront rustende hoogte gestegen zijn. Ten gevolge van het verbod van uitvoer van wapenen enz. uit Oostenrijk welk verbod ook is uit gestrekt op de zeissen waarvan Zevenbergen jaarlijks eene aanzienlijke hoeveelheid aan de vorstendommen levert is eene bezending van 20,000 zeissen die een koopman te Bucharest bij een fahrijkant te Kronstadt bestelde op de grenzen in beslag genomen. De Russische regering heeft afgezien van het voor nemen om hel ijs door te zagen ten einde lusschon Kronstadt en Sweaborg een doorlogt van 30 mijlen lengte te lianen. De uitvoering van dit plan is onmoge- lijk bevonden. I Onier-pncha bevond zich volgens de jongste be- rigten te Routschouck er was zelfs sprake om daarheen zijn hoofdkwartier over le brengen daar de door do Russen te Giurgewo gemaakte toebereidselen deden vermoeden dat zij tusschen Routschouck en Silistria eene groote operatic* op het oog hebben. Men verwijt Omer-pacha dal hij een grooten mis slag begaan heelt door de verdediging der Dobrudscha le veronachtzamen s a k k r £j Parijs 2 April. In hot reeds vermeld mandement des aartsbisschops van Parijs vindt men de volgeudo merkwaardige zinsneden Waarom heeft het Christelijk Europa gedurende 300 jaren den degen naar dat Oosten gewend van waarde beschaving «net haar licht lot ons is gekomen? Het was om de golven der barbaarschbeid legen le houden om een dijk op le werpen tegen dezen vloed die alles dreigde te verzwelgen. Het was om het Christelijk beginsel en de Christelijke organisatie te redden die sedert Photius in het Oosten verbasterd waren en ook in den grond zoo on vermogend waren geworden om den vijand van buiten le onderdrukken als zij voor do eenheid en den inwondigou vrede der kerk noodlottig waren. Ziedaar waarom onze vaderen 2oo vele roemrijke togtoo gedaan hebben al de wegen van Azie betreden te Jeruzalem een koningrijk en te By/.antiuin een Fransch keizerrijk gesticht hebben. «Heden vertoonen zich dezelfde gevaren verschrik kelijker dan ooit, aan ons oog, Eene nieuwe barbaarscli- beid geleid door fijn beschaafde mannen bedreigt ons. Uit bet verbasterd Christendom van Photius is hel slaafachtig geloof ontslaan van een magtigeu vorst. Hij maakt er heden liet werktuig van eener eerzucht die geene palen kent. Hij wil alles ligchamen ea zielen aan zijne bodriegeiijke regtzinnigheid onder werpen. Zoo die kolossus een ui aal aan den Bosphorus post vatte met den eeneu voet op Europa en den an deren op Azie dan zou den ondergang der volken beslist zijn. «Men zou hun verval met het oog kunnen volgen en hel uur van hunnen geheelen ondergang vooraf aanwijzen. De reus van hel Noorden in zijne vaart legen le houden zijne inagt te beperken en le bepalen, is dus een vraagstuk van leven en dood voor de be schaafde volken voor de kerk van Jezus Christus en voor de ware regtzinnigheid. Ziedaar de ware en groote reden de door Gods Voorzienigheid beschikte reden der expeditie die gereed wordt gemaakt. En daarom noemen ook wij dozen oorlog eenen heiligen oorlog. Ja bij het vertrek van deze roemrijke expe ditie, kunnen onze soldaten deu kreet onzer vaderen ook herhalen God wil het Ter beurs werd heden veel gesproken over eene ligtiDg van 15U,000 uuu. Ook sprak men van op

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1